Αποστολέας Θέμα: "ψαρας" -μολις 30αρης- ζητει την επιεικεια και τα φωτα σας  (Αναγνώστηκε 12612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πιστευω οτι η γνωση ποτε δεν ειναι περιττη σε κατι που αγαπαμε... ελπιζω μονο να μην σε αγχωσαμε φιλε rockprince με την πληθωρα επιλογων που υπαρχουν  :) Αλλα για παραδειγμα ναι, θεωρω πως πρεπει να γνωριζει ο φιλος μας οτι ολες οι κιθαρες Δεν εχουν το ιδιο μπρατσο σε παχος, πλατος κτλ και συνεπως πρεπει να δοκιμασει ο ιδιος απο κοντα σε καποιο μαγαζι ποιος τυπος κιθαρας θα τον βολεψει στο βαρος, σχημα σωματος, μπρατσου κτλ ασχετως αισθητικης προτιμησης σε μια κιθαρα (για να μη μιλησω για τους μαγνητες ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Πιστευω οτι η γνωση ποτε δεν ειναι περιττη σε κατι που αγαπαμε... ελπιζω μονο να μην σε αγχωσαμε φιλε rockprince με την πληθωρα επιλογων που υπαρχουν  :) Αλλα για παραδειγμα ναι, θεωρω πως πρεπει να γνωριζει ο φιλος μας οτι ολες οι κιθαρες Δεν εχουν το ιδιο μπρατσο σε παχος, πλατος κτλ και συνεπως πρεπει να δοκιμασει ο ιδιος απο κοντα σε καποιο μαγαζι ποιος τυπος κιθαρας θα τον βολεψει στο βαρος, σχημα σωματος, μπρατσου κτλ ασχετως αισθητικης προτιμησης σε μια κιθαρα (για να μη μιλησω για τους μαγνητες ;D )

Σωστο, αλλα ας πουμε, μιας κ το ανεφερες...σε ενα μαγαζι να πας να δοκιμασεις 6-7 κιθαρες, ακομα κ 20 λεπτα να παιξεις με την καθε μια, αυτο που θα νομισεις οτι σε βολευει, σε 10 μερες να αποδειχθει λαθος επιλογη...αν κ αυτο ειναι αναποφευκτο πολλες φορες...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Πιστευω οτι η γνωση ποτε δεν ειναι περιττη σε κατι που αγαπαμε... ελπιζω μονο να μην σε αγχωσαμε φιλε rockprince με την πληθωρα επιλογων που υπαρχουν  :) Αλλα για παραδειγμα ναι, θεωρω πως πρεπει να γνωριζει ο φιλος μας οτι ολες οι κιθαρες Δεν εχουν το ιδιο μπρατσο σε παχος, πλατος κτλ και συνεπως πρεπει να δοκιμασει ο ιδιος απο κοντα σε καποιο μαγαζι ποιος τυπος κιθαρας θα τον βολεψει στο βαρος, σχημα σωματος, μπρατσου κτλ ασχετως αισθητικης προτιμησης σε μια κιθαρα (για να μη μιλησω για τους μαγνητες  ;D )

 
θα ημουν ουτως ή αλλως "αγχωμενος" κι απο μονος μου,μιας και θα βαδιζα στα "τυφλα".αλλα τελικα καμμια φορα,αστειευομενος φυσικα το γραφω,παιζει να ισχυει και το ignorance is bliss !  8) :)
ή μηπως οχι??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ναι, οκ ορισμενες φορες ξεφευγουμε και λεμε πολλα που ενας αρχαριος πολυ πιθανον ουτε να τα "πιανει", ουτε να τα καταλαβαινει πρακτικα οταν παιζει. Παρολα αυτα η διακριση μονου-διπλου μαγνητη ειναι τουλαχιστον απαραιτητη για οποιονδηποτε θελει να παιξει ηλεκτρικη κιθαρα, ειδικα αν μιλαμε για συγκεκριμενα ειδη και οχι "οτι κατσει".
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
το "συμπερασμα" τελικα ειναι,μιας και σε strat καταληγω,ενας διπλος και 2 μονοι ή σαν option παιζουν και οι δυο διπλοι κι ενας μονος?καλα οχι οτι προφανως υπαρχει καποιου ειδους μαθηματικο αξιωμα ως προς το "ερωτημα" αλλα θα'θελα καμμια γνωμη,ωστε να αρχισει να περιοριζεται σιγα-σιγα το ευρος των επιλογων .

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλή αρχή και από μένα, rockprince.
Είμαι και γω στο επίπεδο του αρχάριου, ξεκίνησα να παίζω ηλ. κιθάρα από τον Οκτώβρη.
Οι κιθάρες που σου προτείνανε οι kosthrash kai Απόλλων τις βρίσκω κατάλληλες κατά την γνώμη μου πάντα, αρκεί να τις δοκιμάσεις φυσικά.
Ξεκίνα να δοκιμάζεις κιθάρες γιατι αν κολλήσεις εδώ μέσα θα ζαλιστείς. Έτσι την έπαθα και γω. Πράγματι, οι συμβουλές και οι απόψεις των παιδιών είναι πολυ κατατοπιστικές. Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι όταν αγοράσεις με το καλό τη κιθάρα και τον ενισχυτή σου, να ξεκινήσεις τις ασκήσεις σου με αργά και σταθερά βήματα. Καλή αρχή και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Και στις 2 περιπτωσεις που αναφερεις (HSS ή HSH) θα μπορεις να παιζεις (σχεδον) τα παντα. Εξαλλου, οι μαγνητες ειναι κατι που αλλαζει (σχετικα) ευκολα σε σχεση με τα υπολοιπα πανω σε μια κιθαρα (σωμα, μπρατσο, κτλ) και 11.888 αρχαριοι (μαζι τους και εγω) τους εχουν αλλαξει μετα απο λιγο καιρο (τυχαιο? Δεν νομιζω :D ).

Σοβαρα τωρα, πιστευω οτι με ενα σετακι  στα 200 ευρα οπως αυτο που σου προτεινα παραπανω θα εισαι καλυμμενος για τον επομενο 1 χρονο (τουλαχιστο) ;D .

Αλλο ενα (παρομοιο) σετακι απο ελληνικη εταιρεια αυτη τη φορα:

Κιθαρα:

http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=6310

Ενισχυτης:

http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=6373
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
ολα καλα ως εδω.καπου εδω λοιπον πρεπει να παρω "φτυαρι" και να ξεκινησω deep digging στα μουσικαδικα της θεσσαλονικης.περα ομως απο τον τροπο,βολικο ή αβολο,που θα μου κατσουν οι δοκιμαζομενες κιθαρες ανατομικα και μπορω ως προς τουτο να εχω μιαν αποψη,κατα τα λοιπα,μιας και δεν εχω καποιον γνωστη του αθληματος ωστε να τον συρω μαζι μου -να παιζει αυτος και ν'ακουω εγω- πως θα αξιολογησω κατα τα λοιπα τις υποψηφιες "νυφες" στον τομεα της ... δρασης?που ειναι προφανως και το φλεγον?
 
να βαλω καποιον απο το καταστημα να παιζει για να "κρινω" ποια μου αρεσει και ποια οχι?  :faint :burn
μανικι μεγαλο το προβλημα αυτο .....
 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Στη Θεσσαλονίκη, και να 'θελες να δοκιμάσεις ο ίδιος, πάλι οι μαγαζάτορες θα έπαιζαν, οπότε μικρό το κακό.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
εννοεις πως δε σου δινεται η δυνατοτητα?  :eee :hmm

Αποσυνδεδεμένος Comrade

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Φιλε rockprince καλησπερα

Να σου ευχηθω και γω με τη σειρα μου καλο κουραγιο στην εκμαθηση κιθαρας. Ειμαι και γω πολυ αρχαριος και βλεπω οτι θελει υπομονη η κιθαρα.

Επειδη η επιλογη κιθαρας ειναι ενας "ευχαριστος" πονοκεφαλος και το πιο ευκολο πραγμα στην οοοολη διαδικασια, εγω θα σε ρωτουσα κατι αλλο (βγαινοντας βεβαια οφφ τοπικ ;D ): Εχεις βρει δασκαλο για μαθηματα;;Ειναι καλος;Σου δινει κινητρο για να θες να συνεχιζεις την εξασκηση;;Αυτο το τελευταιο παντως δεν μπορεις να το ξερεις να δεν εχεις ξεκινησει μαθηματα. ;D
Παντως αν δεν εχεις βρει εγω εχω να σου προτεινω κατι εναλλακτικο. Ενα site στο internet το οποιο ειναι εντελως δωρεαν και (για μενα παντα) εξηγει τα παντα πολυ κατανοητα. Εγω εχω εκπλαγει παντως!
Να το λινκ: http://www.justinguitar.com/
Εγω βασικα εχω ξεκινησει το beginners course του εν λογω site. http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php
Με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω, στο συστηνω ανεπιφυλακτα.Φαντασου οτι απ το πρωτο μαθημα που κανεις, και με τις πρωτες τρεις συγχορδιες που μαθαινεις, σου δειχνει και ενα τραγουδι. Το three little birds του bob marley. Αν δεις οτι σου κανει θα γλιτωσεις ενα σωρο λεφτα.

Αυτα απο μενα, και ζητω συγγωμη για το οφφ τοπικ.


Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
κατ'αρχην ευχαριστω ολους τους φιλους για την υποστηριξη,παλιους και νεους.
Comrade,θα το λαβω υποψιν μου το site.για δασκαλο θα σκεφτω σε δευτερο χρονο,αφου αγορασω τον εξοπλισμο πρωτα.να δουμε πως θα καταληξω βεβαια στην επιλογη.για τον ενισχυτη παντως θα εμπιστευτω τις προτασεις των φιλων - διαβασα και το σχετικο ποστ του απολλωνα για τις προτασεις προς αρχαριους - και δοξα τον Κυριο - οι επιλογες ειναι περιορισμενες και προσιτοτατες.το μανικι ομως ειναι η κιθαρα.να πω την αμαρτια μου εκ των προτασεων ολων των προθυμων φιλων να βοηθησουν "επικοινωνιακα" δεν μου ' χει κανει καποια το κλικ.και ερωτω:ποσο πραγματικα πιστευετε οτι μετραει για καποιον αρχαριο ο τομεας "(πρεπει να ) με τραβαει ΚΑΙ εμφανισιακα η κιθαρα,ωστε (να) ασχολουμαι ολο και περισσοτερο μαζι της"?ενταξει,δε θα το ιεραρχησω ως πρωτο κριτηριο το εμφανισιακο - εχω πλεον την ωριμοτητα να καταλαβω οτι κρυβει "κινδυνους" αυτη η .... προσεγγιση -,αλλα στην πραξη και παντα για την,ας την πουμε .... ευθραστη,ψυχολογια ενος νεοπα παιζει ρολο?γιατι οσο να πεις ειδικα στην αρχη,που δεν εισαι σε θεση να παρεις ικανοποιηση απο τον παικτικο τομεα,οποτε να'σαι ..... καβαλα στ'αλογο, ......
μπορει να σας φαινεται καπως "ρηχο" αυτο που γραφω,αλλα ειναι κατι που το σκεφτομαι.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κυρίως αυτό σε τραβάει. Αν μου δώσεις μια Warlock, παίζει να μη μπορώ να παίξω ούτε 15 λεπτά τη μέρα. Τώρα, το 2ωρο είναι μίνιμουμ. Όπως κι αν μου δώσεις μια Explorer ή Eclipse, μίνιμουμ θα γίνει το 4ωρο...  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Επειδη βλεπω οτι τρωγεσαι να αγορασεις LTD...
Παρτην...Και αν δεις οτι οι μαγνητες της ειναι πολυ HOT και οχι τοσο VINTAGE για τα γουστα σου (πραγμα που θα εισαι σε θεση να καταλαβεις ΑΡΓΟΤΕΡΑ) αλλαξε τους... ;)


Το θεμα της εμφανισης παιζει το σημαντικοτερο ρολο σε ενα αρχαριο...  Παρε λοιπον μια καλη και εμφανισιμη...Ουτως η αλλως ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες θα κρατησεις αυτο που θα αγορασεις ως πρωτο...


Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
οι μαγνητες σε ολες τις κιθαρες,αν παραστει "αναγκη",αλλαζουν υποθετω,ε?
ακαιρο προς το παρον,αλλα ποσο κοστιζει η αλλαγη αυτη αληθεια?εννοω ευρος κοστους ...
 
 
G.K. καταλαβαινεις οτι στην αρχη τουλαχιστον δε γινεται ρε γμτ να παραβλεφθει και τελειως αυτο.πως να το κανουμε ....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οι μαγνήτες αλλάζουν εύκολα σε όλες τις κιθάρες και το κόστος της διαδικασίας είναι σχετικά μικρό. Υπάρχουν όμως κάποια χαρακτηριστικά που δεν αλλάζουν, π.χ. οι διαστάσεις του μπράτσου. Συνήθως αυτές οι κιθάρες έχουν λεπτό μπράτσο το οποίο υποτίθεται ότι είναι καλό για γρήγορο παίξιμο. Αν εσένα σε βολεύει, καλώς. Αν όχι, θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο. Αυτό βέβαια είναι κάτι που θα το διαπιστώσεις μόνο αφού δοκιμάσεις διάφορες κιθάρες. Επίσης δεν αλλάζει εύκολα το τρέμολο, το οποίο σε μια σχετικά φτηνή κιθάρα μπορεί να είναι περισσότερο πρόβλημα παρά πλεονέκτημα, ειδικά για έναν αρχάριο. Όλα αυτά θα πρέπει να τα λάβεις υπόψη σου πριν προχωρήσεις στην αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Για μενα επικεντρωνεσαι πολυ στον εξοπλισμο και ξεχνας το παικτικο μερος της υποθεσης.Αν εισαι εντελως αρχαριος οπως λες δεν προκειται να εκτιμησεις ουτε και εναν πολυ ακριβο εξοπλισμο οποτε δεν χρειαζεται αγχος.Εγω οταν ειχα ξεκινησει ειχα παρει μια osmond κιθαρα της κακιας ωρας και μια μεταχειρισμενη πεταλιερα zoom(ακομα χειροτερη) αλλα καραγουσταρα τρελα γιατι απλα τοτε ολα μου φαινοντουσαν καινουργια διασκεδαστικα και ακρως πορωτικα.Μετα απο κανα χρονο περιπου αρχισα να ζηταω κατι παραπανω.Πχ αν εισαι εντελως αρχαριος...τι κιθαρα να πας να δοκιμασεις..και πως να την δοκιμασεις.Ολα αυτα που εχεις ακουσει εδω ειναι πολυ σωστα αλλα αμα δεν εχεις τουλαχιστον τις ελαχιστοτατες των εμπειριων να τα επεξεργαστεις δεν προκειται να σε βοηθησουν τουλαχιστον τωρα.Αν θες την γνωμη μου παρε μια παμφθηνη κιθάρα και τιποτα εφφε της συμφορας...και επιβεβαιωσε τουλαχιστον στον εαυτο σου οτι εχεις πραγματικο παθος για να μαθεις.Οποτε αν πραγματικα θες και πραγματικα αρχισεις και μπαινεις σε ενα ρυθμο τοτε απο μονος σου θα ζητας συγκεκριμενα πραγματα.Αλλιως τα παρατας και γλυτωνεις και τα επιπλεον εξοδα απο το να παρεις κατι που μπορει και να μη το εκτιμησεις στην παρουσα φαση.
Υπαρχουν starter σετς που σου δινουν κιθαρα ενισχυτη λουρακι κουπονια για τον βασιλοπουλο ;D και γενικα ολα σε ενα.Ποιοτητα για τα πανηγυρια αλλα για λιγο καιρο δεν προκειται να παρεις χαμπαρι.Και θα σου αρεσει κιολας και θα αρχισεις να μαθαινεις και να καταλαβαινεις σιγα σιγα και τι ειναι αυτο που εχεις...τι θελεις για ποιο μετα...μπλα μπλα....οτιδηποτε αλλο στην παρουσα φαση ειναι προωρο.Για μενα οπως ειπε και ο φιλος ο comrade αγχωσου ποιο πολυ για το που θα βρεις  ενα καλο δασκαλο(το site που σου προτεινε εντωμεταξυ ειναι λιρα εκατο)...παρα που θα βρεις καλη κιθαρα.Καλη αρχη και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
denisgiann δεν απεχεις και πολυ της προς το παρον ισχυουσας καταστασης.ετσι,εχουν τα πραγματα.ειδικα,στο θεμα που θιγεις περι ..... δοκιμων απο αρχαριους.παμφθηνο σετακι δεν προτιθεμαι να παρω.αλλα μια μεση κατασταση.πχ εναν καλο ενισχυτη,που θα με καλυψει για καιρο.την εκπτωση θα προτιμησω να την κανω στην κιθαρα.σ'ευχαριστω για τις ευχες.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Κανεις πολυ καλα που μενεις μακρυα απο τα ετοιμα starter sets του εμποριου...

Το αμεσως επομενο σετακι (σε ποιοτητα και επιπεδο κοστους - κατω των 400 ευρω...) που θα σου προτεινα ειναι το ακολουθο:

Η κιθαρα της επιλογης σου (φυσικα ;) ): ESP LTD M-50 http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-m-50-electric-guitar-black-satin--46955

Και ενας πολυ καλος modeling ενισχυτης: VOX VT-30 http://www.dv247.com/guitars/vox-vt30-valvetronix-30w-guitar-amp-combo--57458

Και εισαι αρχοντας  :guitar

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
thanx man.  ;)
 
να μου λυσετε και μιαν απορια λεβεντες?μαγνητες προστιθενται στην κιθαρα?φερ'ειπειν αν εχει η κιθαρα ενα διπλο κι ενα μονο,μπορει να προστεθει κι αλλος μαγνητης?ή υπαρχει μονο η δυνατοτητα να αντικαθιστανται απο αλλους της αρεσκειας του κιθαρωδου??

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
thanx man.  ;)
 
να μου λυσετε και μιαν απορια λεβεντες?μαγνητες προστιθενται στην κιθαρα?φερ'ειπειν αν εχει η κιθαρα ενα διπλο κι ενα μονο,μπορει να προστεθει κι αλλος μαγνητης?ή υπαρχει μονο η δυνατοτητα να αντικαθιστανται απο αλλους της αρεσκειας του κιθαρωδου??

Eκει μπαινεις σε αλλα λημερια...κατα πασα πιθανοτητα, η κιθαρα θα θελει σκαψιμο για να δημιουργηθει ο χωρος για τον νεο μαγνητη...οπως και η αντικατασταση κρυβει τετοια ενδεχομενα, πχ ενας διπλος δε μπορει να μπει στο χωρο ενος μονου...βεβαια, υπαρχουν διπλοι σε μεγεθος μονου για τεττοιες περιπτωσεις...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
καλα δε με καιει προφανως τωρα το θεμα αυτο.απλα μου δημιουργηθηκε η απορια και την ..... κοτσαρα.αυριο-μεθαυριο θα ριξω καμμια πρωτη γυρα στα μαγαζια.για να δουμε τι θα αποφερει ....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε rockprince να προτείνω και εγώ λίγα σχόλια και ένα συνδυασμό:

1. Είναι καλό που βρέθηκες εδώ και πήρες αρκετές συμβουλές, τουλάχιστον μπόρεσες να αποφύγεις τα έτοιμα σετ και τις κακοτοπιές. Υπό την έννοια αυτή, πέρασες 1-2 πρώτα βήματα, τα επόμενα όμως πρέπει να τα κάνεις μόνος σου, δεν αποφεύγονται. Κάπου πρέπει να ξεκινήσεις
2. Πιστεύω ότι και το οπτικό που ανέφερες έχει μεγάλη σημασία, όπως και το κατασκευαστικό, για πολλούς λόγους.
3. Διάλεξε δημοφιλείς και δοκιμασμένες λύσεις. Αργά ή γρήγορα, ότι πάρεις θα το πουλήσεις. Είτε γιατί θα τα παρατήσεις (η άσχημη εξέλιξη) είτε γιατί θα την καταβρείς και θα θελήσεις να εξελίξεις τον εξοπλισμό σου (η καλή εξέλιξη). Έτσι με δημοφιλείς και δοκιμασμένες λύσεις θα έχεις και καλή μεταπωλητική αξία και περισσότερες επιλογές.
4. Ότι και να ακούσεις, όπου και να το βρείς, δεν έχεις ακόμα το αισθητήριο να το εκτιμήσεις. Αυτό θα έρθει σιγά σιγά. Τώρα απλά πρέπει να κάνεις την πρώτη κίνηση, η οποία με την βοήθεια από εδώ θα είναι καλή, αλλά όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, δεν είναι καθοριστική όσο ίσως να νομίζεις, για τους λόγους που ανέφερα στο 3.

Στην θέση σου, με την γνώση που έχω τώρα, (την τελείως υποκειμενική) θα έπαιρνα:
PRS SE Custom 22 Electric Guitar, Tobacco Sunburst, Tremolo
και
VOX VT30 Valvetronix 30W Guitar Amp Combo
..που ήδη προτάθηκε.

Καλή επιτυχία!
   
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 17:12 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
,μιας και δεν εχω καποιον γνωστη του αθληματος ωστε να τον συρω μαζι μου -να παιζει αυτος και ν'ακουω εγω- πως θα αξιολογησω κατα τα λοιπα τις υποψηφιες "νυφες" στον τομεα της ... δρασης?που ειναι προφανως και το φλεγον?
 
να βαλω καποιον απο το καταστημα να παιζει για να "κρινω" ποια μου αρεσει και ποια οχι?  :faint :burn
μανικι μεγαλο το προβλημα αυτο .....


ας υποθεσουμε οτι παιρνεις καποιον φιλο μαζι σου να τεσταρει την κιθαρα ή καποιο απο τα
παιδια στο καταστημα παιζει αυτος και εσυ ακους.
τι γινεται λοιπον?
μετα εκτος απο την κιθαρα θα σου κανει δωρο και τα δαχτυλα του? ;)
τι θελω να πω λοιπον.
ακομα και αν ειχες την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις αυτη http://www.thomann.de/gr/fender_rory_gallagher_relic_strat.htm
δεν θα επαιζες ποτε σαν τον Rory ουτε εσυ ουτε και εγω.
πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.

οποτε κρατα τα βασικα που ανεφεραν καποια παιδια εδω μεσα και επειτα παρε καποια κιθαρα που
ταιριαζει λιγο με τα γουστα σου .
και μην ξεχνας αλλο τι μουσικη ακους και αλλο τι θα παιζεις στην κιθαρα.
θα θες να παιξεις πραγματα που δεν θα ακουγες ποτε σε cd.

και τελος μην ριξεις ελαχιστα χρηματα για καινουργια δεν αξιζει.
παρε μια μεταχειρησμενη με ελαχιστα χρηματα και βλεπεις μετα.
καλως ηρθες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
+100 για οσα προτεινει ο Adr1anos και απο μενα  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
21915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos