Αποστολέας Θέμα: ΓΑΛΑΝΗ - ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ !!!  (Αναγνώστηκε 5286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TAUR25

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξη ,, πώσ πάιρνουμε το 100???
    • Προφίλ
Τώρα να πω ότι δεν ξαφνιάστηκα … ξαφνιάστηκα

Το ερώτημα που ακόμα προσπαθώ να απαντήσω είναι αν ξαφνιάστηκα ευχάριστα ή δυσάρεστα (αν έχει κανείς κανα τηλέφωνο ψυχολόγου … ) ???
Ακούω στο ραδιόφωνο τις μεγάλες κυρίες Γαλάνη – Πρωτοψάλτη να τραγουδούν live το 12 της Αννούλας – Νάιλον – Βίσση  και «Αν μου τηλεφωνούσες» του Μιχάλη – ΟΤΕ – Χατζηγιάννη.
Και καλά ότι η Άλκηστης θα τραγουδούσε Μιχάλη είναι κάτι που το περιμέναμε καθώς πολλές φορές έχει εκφραστεί θετικά για το νεαρό ταλαντούχο τραγουδοποιό. ‘Όμως για το ότι η Δήμητρα Γαλάνη τραγουδά Καρβέλα τι έχετε να πείτε ???
Αντικειμενικά μιλώντας το 12 είναι ένα τραγούδι που «άνοιξε» την ήδη στρωμένη καριέρα της Άννας τη δεκαετία του 80 ( ναι υπήρχε και τότε η Βίσση-έλεος δεν είμαστε συνομήλικοι ακόμα – εγώ είμαι 26!!!)  αλλά και ανέδειξε με το καλύτερο τρόπο τα φωνητικά της προσόντα.
Παρόλα αυτά το κομμάτι παρέμενε επί χρόνια σχεδόν στα αζήτητα μέχρι το δυναμικό come back της  Άννας στα μέσα των 90’s. Και πάλι όμως το κομμάτι θεωρείτο ε, λιγάκι ελαφρό λιγάκι κάπως για τους πιο προχωρημένους ποιοτικούς που μέχρι τότε ορκισμένοι δεν απαντούσαν ούτε καν στην ερώτηση τι ώρα είναι όταν το ρολόι έδειχνε μεσάνυχτα !!!
Κι έρχεται μια στιγμή (ομολογουμένως μαγική – όταν μιλάμε για συνεύρεση Γαλάνης Πρωτοψάλτη) που η Δήμητρα τσιμπάει το 12 και … άλαλα τα χείλη των από κάτω …
Τόσο άλαλα δηλαδή που αν δεν ήξερες ότι το έχει γράψει ο μισητός αντιποιοτικός εμπορικός Καρβέλας θα το έκανες ύμνο φίλε ποιοτικέ που ο μόνος λόγος που έχεις περάσει από την Ιερά Οδό ήταν γιατί μπλόκαρες στα φανάρια της Πειραιώς!!!

για βοηθήστε με λοιπόν να καταλήξω κάπου...   :o

Πάντως κλείνοντας θέλω να σας πω ότι και μόνο σαν εμπειρία αξίζει να ακούσεις αυτόν τον συνδυασμό φωνής και συγχορδιών που μας προσφέρουν η Δήμητρα και η Άλκηστης από το live cd τους που κυκλοφορεί.
Και τα δειλινά ...
μια φωνή μου ψιθυρίζει ...
Μυστικά ...
Δε θα γυρίσεις πια ...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Τί σε κάνει να πιστέυεις οτι δεν μπορεί ο ένας η ο άλλος να γράψουν ένα δυο όντως καλα και ποιοτικά κομματια; επειδή δλδ η πλειοψηφία των τραγουδιών είναι άθλια, δεν σημαίνει οτι δεν μπορέι να γραψει και καλά..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
O Καρβελας εχει γραψει και αριστουργηματα περα απο τις σουπες που (επιτηδες) γραφει για να τα παιρνει και καλα κανει.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Άσχετα με τις διάφορες σούπες και πιλάφια που έχει βγάλει ο Καρβέλας και έχει τραγουδήσει η "Αννούλα" ;D, το Δώδεκα είναι ξεχωριστό τραγούδι, και η ερμηνεία της Βίσση, από τις παλιές καλές εποχές, πάρα πολύ καλή! Ας μη βιαζόμαστε να σταμπάρουμε το τραγούδι ως άχρηστο, μόνο και μόνο εξαιτίας των ονομάτων που το συνοδεύουν...

Δείχνει απλά ποιες είναι οι δυνατότητές της και τι θα μπορούσε να πετύχει με την φωνή της, ΑΝ... (υπάρχει πάντα αυτό το ΑΝ...)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

PHOEBE

  • Επισκέπτης
παιδια μηπως το εχει κανεις το εν λογω κομματι?? αν ναι μπορει να το ανεβασει εδω?? thanx

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Και λέω κι εγώ δεν θα το ζητήσει κανένας... :P :P :P :P
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πριν πω οτιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι και η Γαλάνη και η Βίσση έχουν φοβερή φωνή άσχετα από το αν μου αρέσουν ή όχι.

....‘Όμως για το ότι η Δήμητρα Γαλάνη τραγουδά Καρβέλα τι έχετε να πείτε ???


Αυτό που ειλικρινά όμως δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί επιμένουμε να "νομίζουμε" ότι κάποιοι τραγουδιστές είναι και καλά "ποιοτικοί". Δεν ακούμε τις δουλειές τους; Τρώμε το ίδιο παραμύθι που μας σερβίρουν οι εταιρίες με τους διαχωρισμούς τους;;; Εμένα η Γαλάνη με αφήνει εντελώς αδιάφορο, σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο, όσο για την απορία, δεν καταλαβαίνω γιατί μειώθηκε η Γαλάνη που τραγούδησε Καρβέλα. Τι είναι δηλαδή;; Έλεος ρε παιδιά. Λες και ο Θεοδωράκης ήταν με το Μπουγά κάνουμε. Μια από τα ίδια είναι κι αυτή, δε βλέπω γιατί να μας κάνει εντύπωση. Και στο κάτω κάτω προτιμώ τη Βίσση που είναι ξεκάθαρη, αυτό κάνει και το κάνει και πολύ καλά, σε όποιον αρέσει, όχι με τους "δήθεν" που φοράνε την ταμπέλα του ποιοτικού χωρίς ούτε να έχουν περάσει ποτέ από δίπλα. Αμάν πια.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
Θα συμφωνησω με τις φατσες αστειες..Η Γαλάνη πέραν του οτι δεν με συγκινει ιδιαίτερα(εως καθόλου θα έλεγα), δεν έχει επιτυχιες... :) Κακό είναι να γράψεις 5-6 σουξεδάκια να τα 'κονομησεις χοντρά? Καρβέλας---> Respect
Αυτό δεν σημαίνει οτι περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο του δίσκο ε? ::)

Αποσυνδεδεμένος TAUR25

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξη ,, πώσ πάιρνουμε το 100???
    • Προφίλ
Η Γαλάνη πέραν του οτι δεν με συγκινει ιδιαίτερα(εως καθόλου θα έλεγα), δεν έχει επιτυχιες...

θα έλεγα ότι μάλλον στο σημείο αυτό κάνουμε ένα μικρό λάθος ... Η Γαλάνη δε θα μπορούσε να σταθεί για 30 και πλέον χρόνια στη θέση που βρίσκεται αν δεν είχε επιτυχίες... Σίγουρα είναι υποκειμενικό τον μας αρέσει να ακούμε ένα καλλιτέχνη ή όχι αλλά τα αντικειμενικά να τα βλέπουμε... δε παύει να είναι μια πολύ μεγάλη καλλιτέχνης ο Δήμητρα... τώρα μιας κι εγώ έθεσα το θέμα του 12 ... νομίζω ότι σιγά σιγά τα φράγματα μεταξύ των λεγόμενων ποιοτικών και εμπορικών, σπάνε! γιατί κάποιοι άρχισαν πλέον να σκέφτονται ότι το ποιοτικό μπορεί να είναι και εμπορικό και το αντίστροφο... επιτέλους η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΛΩΝ!!!   
Και τα δειλινά ...
μια φωνή μου ψιθυρίζει ...
Μυστικά ...
Δε θα γυρίσεις πια ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/05, 13:04
από maria
6 Απαντήσεις
6581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/05, 05:42
από Candlemass
0 Απαντήσεις
1855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 11:01
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
1614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 12:09
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
4936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/07, 23:05
από Shu_Ji
0 Απαντήσεις
1775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 17:01
από angel-roland G-70
0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 17:50
από Jumpthesky
1 Απαντήσεις
1853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 11:09
από elrich
3 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 00:15
από gas-13
0 Απαντήσεις
1313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/20, 13:43
από ConstantineKyr