Αποστολέας Θέμα: επιλογη gibson les paul  (Αναγνώστηκε 10285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
επιλογη gibson les paul
« στις: 15/04/15, 23:54 »
καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας  για αυτες τις 2 κιθαρες http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Signature-T.aspx
http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Traditional-1960-Zebra/Specs.aspx
ποια εχει καλυτερο ηχο
εχω ακουσει οτι στην ουσια η signature τ ειναι μια στάνταρτ  (ηχιτικα παντα) αληθευει ??
επισης το σωμα της signature τ είναι τριπιμενο οπως της traditional ?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #1 στις: 16/04/15, 00:58 »
τι σημαινει ΄καλυτερος ηχος΄\?

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #2 στις: 16/04/15, 02:05 »
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποια από τις δυο, αλλά θα κάνω την ερώτηση που καίει: "Αξίζει ένα design 50+ ετών, 2000 Ευρώ?"


Φτάσαμε 2015 και το να έχεις κιθάρα με contours στα ψηλά τάστα εκεί που ενώνεται ο λαιμός με το σώμα είναι ακόμα καινοτομία.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #3 στις: 16/04/15, 10:27 »
"Αξίζει ένα design 50+ ετών, 2000 Ευρώ?"
Φτάσαμε 2015 και το να έχεις κιθάρα με contours στα ψηλά τάστα εκεί που ενώνεται ο λαιμός με το σώμα είναι ακόμα καινοτομία.




Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δυστυχώς όμως το αν αξίζει ή όχι το δείχνει η αγορά και από τη στιγμή που η gibson εξακολουθεί να πουλάει αυτό το design (όχι μόνο το design, αλλά και όλο το Mojo των παλιών ξύλων, παλιών πυκνωτών, Nos μαγνητών, vintage style εξαρτημάτων κτλ κτλ) σαν ζεστό ψωμί, κάτι δείχνει. Ένα μοντέλο της Gibson έχει σωστό contour στο σημείο που το μπράτσο βρίσκει το σώμα και αυτό είναι το Signature του Alex Lifeson με τιμή πάνω από 3.000 ευρώ.


Η αγορά δεν θέλει αλλαγές. Θέλει stratocaster και les paul με όλα τα καλά και κυρίως τα κακά τους.
White noise

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #4 στις: 16/04/15, 10:41 »
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποια από τις δυο, αλλά θα κάνω την ερώτηση που καίει: "Αξίζει ένα design 50+ ετών, 2000 Ευρώ?"

Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις... Αν θέλεις τη γνώμη μου το σκεπτικό αυτό είναι λάθος. Τα δύο χιλιάρικα όταν πάς για gibson δεν τα δίνεις για το design ή την καινοτομία μόνο... Πληρώνεις ένα ολόκληρο πακέτο, το λογότυπο του οποίου φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο στο τελικό κόστος...
Όσο για τον ήχο, η γνωστή κολοκυθόπιτα. Εδώ ίδιες standard πχ μπορεί να παίξεις και να σου αρέσει μία περισσότερο απο την άλλη. Οπότε ή δοκιμάζεις πριν αγοράσεις, ή ανοίγεις προσεκτικά το σακί μήπως είναι αγριεμένο το γουρούνι... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/15, 10:44 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #5 στις: 16/04/15, 11:03 »
Δεν έχω πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, δεν με επηρεάζει το που θα δώσουν τα λεφτά τους. Σε σχέση με άλλες βιομηχανίες (π.χ. digital entertainment) η μάζα δεν καθορίζει και τόσο το τι γίνεται γενικότερα.


Αλλά αυτό το πράγμα παραπάει. Άλλο να πουλάς το ίδιο μοντέλο και σήμερα, αλλά σε λογική τιμή (Fender) και άλλο να τα πουλάς σε γελοιωδώς υψηλές τιμές (Gibson).

Γενικότερα θεωρώ ότι κάποια πράγματα (τα σκαψίματα στις ενώσεις που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου είναι ένα από αυτά) απλά έμειναν όπως είχαν για δεκαετίες επειδή θεωρούνται παράδοση και έλαμωρέδεβαριέσαι. Αν το μεντάλιτυ δεν ήταν απλά να αλλάξουν πέντε πράγματα για να δικαιολογήσουν τις τραγικές τιμές, αλλά να αλλάξουν ουσιαστικές λεπτομέριες που έχουν μείνει στάσιμες εδώ και χρόνια, η κιθάρα θα ήταν πολύ διαφορετικό όργανο και σίγουρα ακόμα πιο απολαυστικό.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #6 στις: 16/04/15, 11:12 »
Πρώτον @animapura νόμιζα ότι εσύ ξεκίνησες το θέμα, είναι που δεν είχα πιεί καφέ ακόμα.. ;D
Όσο για την τιμολογιακή πολιτική, η fender πουλάει σε λογικές τιμές;;;;; Μην τρελαθούμε τώρα! Δύο βιδωμένα ξύλα είναι και για να πάρεις καλή αμερικάνα θές πάνω απο 1.500... Οι μεξικάνες οκ, είναι προσιτές.. Συγκριτικά όμως, στις κατηγορίες των 2.000-3.000 οι les paul έχουν και κάτι που να δικαιολογεί λίγο παραπάνω τα λεφτά που ζητάνε...
Αν το μεντάλιτυ δεν ήταν απλά να αλλάξουν πέντε πράγματα για να δικαιολογήσουν τις τραγικές τιμές, αλλά να αλλάξουν ουσιαστικές λεπτομέριες που έχουν μείνει στάσιμες εδώ και χρόνια, η κιθάρα θα ήταν πολύ διαφορετικό όργανο και σίγουρα ακόμα πιο απολαυστικό.
Συμφωνώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/15, 11:14 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #7 στις: 16/04/15, 11:13 »
Καλα ναι, αμα δεν υπήρχαν οι πιο φθηνές Fender, τα ίδια θα είχαμε.  ;D
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #8 στις: 16/04/15, 11:43 »
Μια φιλη μου εχει φαρμακειο και πουλαει παρα πολυ μια κρεμα προσωπου επειδη την διαφημισε η Μενεγακη.15 χρονια πριν..οχι οτι δεν υπαρχουν αλλες εναλακτικες,αλλα δεν τις φορεσε το Λενιο.Οποτε οταν καποια μεγαλα ονοματα παιξαν με LP διμιουργιθικε το ιδιο φαινομενο.Χορια που λεμε πως οσο πιο ακρυβο ειναι και πιο καλο ( ομως οχι παντα  ;) )
Εγω προσωπικα αν ηταν να δωσω 2000 θα εδινα για χειριποιητη μονο.Αλλα αφου ο Τακης,Μακης,Λακης,Σακης και παει λεγωντας εχουν LP και τονιζουν οτι δεν θα αγγιζαν αλλη κιθαρα ( το εχω ακουσει απο κιυαριστα με εκπληκτικη εμπιρια..2 ολοκλυρων ετων..WOAH)
Τες πα,οποιος για τον α η β λογο την θελει,τοτε την αγοραζει.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος DENISS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #9 στις: 16/04/15, 14:12 »
φίλε noe13 με τον καλυτερο ηχο για παράδειγμα ποια ειναι καλυτερο sustain,τονο,δεν λασπωνει κτλ.
επισης και τις 2 τις εχω βρει στα 1600 και να το ξεκαθαρισω δεν κοιταω το disign
φιλε animapura οσον αφορα το θεμα design για μενα αξιζει (καθαρα προσωπικη αποψη)
αυτο το συστημα Plek system setup δεν εχω καταλαβη ακριβως τι ειναι
και η signature t συγκρινετε ηχιτικα με μια standard

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #10 στις: 16/04/15, 15:41 »
Σε αυτά τα λεφτά εγώ θα κοιτούσα και τις les Paul...Reed Smith  ;D ;)


http://www.thomann.de/gr/prs_s2_singlecut_bk.htm


http://www.dv247.com/guitars/prs-s2-singlecut-6-string-electric-guitar-gray-black--207249
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/15, 15:43 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #11 στις: 16/04/15, 16:50 »
αυτο το συστημα Plek system setup δεν εχω καταλαβη ακριβως τι ειναι



To plek είναι ένα μηχάνημα στο οποίο μπαίνει μέσα η κιθάρα και γίνεται setup με βάση δεδομένων από υπολογιστή. Δεν υπάρχει δλδ ανθρώπινος παράγοντας. Να φανταστείς ότι το έχει και ο thomann σαν υπηρεσία (να στείλεις δλδ την κιθάρα σου για finetuning σε κάθε μικρολεπτομέρεια) και το χρεώνει αρκετά. Για μένα είναι μεγάλο + στο ότι η gibson τα περνάει από Plek πλέον τα μοντέλα. Δεν θα βρεις κακοβαλμένα τάστα, ή άκρες να εξέχουν, στραβοκομμένα nut κτλ κτλ. Όλα πάνω στην κιθάρα είναι όπως πρέπει.




« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/15, 16:54 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #12 στις: 16/04/15, 17:01 »
φίλε noe13 με τον καλυτερο ηχο για παράδειγμα ποια ειναι καλυτερο sustain,τονο,δεν λασπωνει κτλ.
επισης και τις 2 τις εχω βρει στα 1600 και να το ξεκαθαρισω δεν κοιταω το disign
φιλε animapura οσον αφορα το θεμα design για μενα αξιζει (καθαρα προσωπικη αποψη)
αυτο το συστημα Plek system setup δεν εχω καταλαβη ακριβως τι ειναι
και η signature t συγκρινετε ηχιτικα με μια standard
Δε νομίζω να χρειάζεται να ξεκαθαρίσει κάποιος πως όταν μιλάμε για κιθάρες σε τέτοια οικονομικά επίπεδα, δεν υπάρχουν θέματα "λασπώματος".. Υπάρχει όμως το "μου αρέσει" και το "δεν μου αρέσει".. Πρέπει να τις ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ.  Και νομίζω πως καλό θα είναι απ´ότι φαίνεται να επανεξετάσεις τους λόγους που σε κάνουν να θέλεις μία les paul, ιδιαίτερα δε gibson, σε τόσο υψηλές τιμές...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #13 στις: 16/04/15, 17:02 »
Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα το εν λόγω σύστημα !!!!!
Εφόσον μπορεί να το αγοράσει ακόμα και ένα μουσικό κατάστημα (όσο μεγάλο και αν είναι) γιατί δεν το έχουν και υπόλοιπες εταιρείες?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #14 στις: 16/04/15, 17:07 »
Γιατί δεν είναι vintage.... Ούτε η gibson βάζει τα VOS μοντέλα στο Plek, αλλά πάμε σε άλλη κουβέντα τώρα..


Υ.Σ.: Επίσης μην νομίζεις ότι η fender ή η Gibson είναι πολύ μεγαλύτερα οικονομικά μεγέθη από τον thomann..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/15, 17:09 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #15 στις: 16/04/15, 17:11 »
Αλλιώς το σκέφτομαι.... Ενα τέτοιο μηχάνημα σου παρέχει κάτι παραπάνω απο ένα απλό σετάρισμα σε ένα όργανο. Πολλές εταιρείες που τα βγάζουν χύμα δεν θα μπορούσαν να επενδύσουν σε ένα τέτοιο ώστε να βγαζουν το τελικό προιόν στην αγορά (ακόμα και φτηνά όργανα) με ένα σωστό σετάπ?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #16 στις: 16/04/15, 17:16 »
Θεωρώ ότι μπορεί να υπάρχουν δικαιώματα πίσω από το Plek τα οποία έχει αγοράσει η gibson, όπως πχ το tronical με το οποίο εφοδιάζει τις νέες σειρές (αυτόματα κουρδιστήρια). Μπορείς να τα βρεις να το αγοράσεις από τον thomann, αλλά από τη στιγμή που αγόρασε η gibson τα διακαιώματα από τους κατασκευαστές του, άλλαξε ελαφρώς όνομα και το πασάρει σαν πατέντα της.
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #17 στις: 16/04/15, 17:18 »
Μάλιστα... Ενδιαφέρον κουβέντα. Την σταματάω όμως γιατί σας έβγαλα off topic. Σόρι :-)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #18 στις: 16/04/15, 18:10 »
Γιατι μια κιθαρα να εχει μαπα ταστα οταν
α τα εβαλε ανθρωπος και αν εβλεπε οτι υπαρχει προβλημα θα εκανε τις απαρετιτες ενεργιες για διορθωση
β τα εβαλε ρομποτ που δουλευει με την ακριβια χιλιοστου του χιλιοστου;
Οποτε αν θες gibson,fender,warwick,yamaha να μου δωσεις κυνητρο να σκασω 4-5 μηνιατικα για μια κιθαρα τοτε βρες κατι που να αξιζει και οχι να καταστρεψεις τα οργανα χαμηλοτερης τιμης.
Δηλαδη εγω που δεν θα παιξω ποτε επι κομηστρου δεν εχω δικαιομα με ενα μικροτερο κοστος να χαρω να παιζω μουσικη;
Εξαλλου δεν ειδα ποτε αμαξι με στραβες πορτες ουτε τηλεοραση με κολλα πανω στην οθονη.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #19 στις: 16/04/15, 23:29 »
Την gibson les paul traditional την απέκτησε πριν κάποιους μήνες ο brother...την περιεργάστηκα, έπαιξα λίγο...ωραία κιθάρα αλλά για μένα υπερεκτιμημένη και δεν νομίζω ότι θα την αγόραζα ποτέ σε τέτοια τιμή...επίσης δεν κατάλαβα να υπερτερεί ποιοτικά σε κάποιο τομέα έναντι της δικιάς μου schecter (άλλη φιλοσοφία βέβαια) που έχει το 1\3 της τιμής περίπου. Νομίζω ότι μέχρι 1000 Ευρώ μπορεί κάποιος να βρει πολλές αντίστοιχης ποιότητας με την Gibson κιθάρες από άλλες φίρμες...εκτός και αν θέλει απαραίτητα Gibson οπότε  0:)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #20 στις: 17/04/15, 01:14 »
δεν το λέω με κακία αλλά θεωρώ πως αν πας να αγοράσεις μια κιθάρα 2000+ δεν ρωτάς καν στο φόρουμ "ποια έχει καλύτερο ήχο". το λέω γιατί πρίν απο 4 χρόνια είχα κάνει κ εγώ ακριβώς την ίδια ερώτηση σε αντίστοιχης αξίας όργανο και μου είχαν απαντήσει το ίδιο ( ο Απόλλων αν δεν κάνω λάθος ) και μπορώ να πώ πως μετά απο 4 χρόνια κατάλαβα γιατί το έλεγε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #21 στις: 17/04/15, 10:39 »
Γιατι μια κιθαρα να εχει μαπα ταστα οταν
α τα εβαλε ανθρωπος και αν εβλεπε οτι υπαρχει προβλημα θα εκανε τις απαρετιτες ενεργιες για διορθωση
β τα εβαλε ρομποτ που δουλευει με την ακριβια χιλιοστου του χιλιοστου;
Οποτε αν θες gibson,fender,warwick,yamaha να μου δωσεις κυνητρο να σκασω 4-5 μηνιατικα για μια κιθαρα τοτε βρες κατι που να αξιζει και οχι να καταστρεψεις τα οργανα χαμηλοτερης τιμης.
Δηλαδη εγω που δεν θα παιξω ποτε επι κομηστρου δεν εχω δικαιομα με ενα μικροτερο κοστος να χαρω να παιζω μουσικη;
Εξαλλου δεν ειδα ποτε αμαξι με στραβες πορτες ουτε τηλεοραση με κολλα πανω στην οθονη.


Δεν είπα ότι μία κιθάρα που τα τάστα τα πέρασε άνθρωπος είναι κακοπερασμένα. Είπα απλά ότι το Plek είναι φτιαγμένο για να εξαλείφει οποιαδήποτε κακοτεχνία μπορεί να προκαλέσει ανθρώπινο χέρι να αποδίδει ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε όλες τις κιθάρες με μετρήσεις mm. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του quality control της εταιρίας να αξιολογήσει το όργανο πριν σταλθεί προς πώληση. Φαντάσου όμως ότι time=money, το Plek είναι πολύ πιο γρήγορο και ακριβές με ελάχιστο περιθώριο λάθους, με ίδιο αποτέλεσμα σε όλα τα όργανα (πόσες φορές έπιασες 2 ίδιες κιθάρες από το ίδιο ράφι και τις ένιωθες διαφορετικές  ;) ). Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί το Plek να καταστρέψει το όργανο όπως αναφέρεις -ή εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά. Anyway βεβαίως έχεις δικαίωμα εσύ όπως και εγώ που δεν βιοποριζόμαστε από τη μουσική να πάρουμε και φθηνά και ακριβά και ότι όργανα γουστάρουμε, ούτως ή άλλος υπάρχουν όργανα σε όλες πραγματικά τις τιμές. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάρει Gibson Les Paul, αλλά του φαίνεται ακριβή/υπερεκτιμημένη/κτλ ας μην την πάρει. Υπάρχουν και άλλες εταιρίες που βγάζουν Les Paul σε χαμηλότερες τιμές. Δεν είναι κακό αυτό, αλλά ο κόσμος πάντα θα θέλει gibson και fender και όλες τις αναγνωρισμένες φίρμες. Όσο για τα παραδείγματα που λες, ποτέ δεν είδες αμάξι με στραβή πόρτα, γιατί δυο-τρεις δεκαετίες τώρα όλα αυτά είναι αυτοματοποιημένα από ρομποτικά μηχανήματα :) Το ανθρώπινο χέρι/παράγοντας έχει επιτελικό ρόλο στην όλη διαδικασία (εκτός από κάτι supercars τα οποία συναρμολογούνται από ανθρώπους και κοστίζουν μία περιουσία, διότι η εξειδίκευση αυτών των ανθρώπων κοστίζει μία περιουσία). Για τις τηλεοράσεις δεν ξέρω αλλά κάτι αντίστοιχο θα παίζει φαντάζομαι. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ το πράγμα, προσωπική γνώμη πάντα.


Για να πάμε ontopic και πάλι θα πρότεινα στο φίλο αφού θέλει να δώσει τόσα λεφτά και θέλει και Gibson να πάει να δοκιμάσει στο Νάκα που έχει αρκετά μοντέλα διαθέσιμα και να κρίνει ο ίδιος. Το να του πούμε εμείς πάνε πάρε αυτό ή το άλλο, έχει να κάνει με προσωπικά βιώματα ή και επιθυμίες τα οποία σε ουδεμία κατάσταση δεν σημαίνει ότι ταυτίζονται με τις δικές του.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/15, 10:47 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #22 στις: 17/04/15, 10:47 »
H αλήθεια είναι είναι ότι ούτε κατάλαβα ακριβώς τι θέλει να πει ο saved. Ισα ισα που θεωρω οτι στην εποχη μας μεσω νεων τεχνολογιών είναι πλέον εφικτό να έχεις φτηνά όργανα και όχι φτηνιάρικα. Το να έχεις ένα τέτοιο μηχανημα στην αλυσίδα παραγωγής σου σου εξασφαλίζει ένα φτηνό, πλην τίμιο όργανο πλεον. Αν το έχουν όλες οι εταιρείες, περνάμε πλεον σε άλλο επίπεδο το qualitiy control με αποτέλεσμα καλύτερα όργανα στα χερια μας. Ακόμα και τα πλέον φτηνά. Κατα τα άλλα συμφωνώ με sfanfan 100%

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #23 στις: 17/04/15, 11:22 »
Αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν θεωρω πρεπον το να παρω ενα οργανο με 1000€ και να το συγκτινω με ενα των 2000 και να βλεπω οτι εχει στραβα ταστα η αλλα τετοια λαθη γιατι καθε οργανο θα επρεπε να περναει απο σοβαρο ελεγχο αλλα οταν διαβαζω ποστ τυπου ταστα-ξυραφια κτλ ε τοτε η καθε gibson δεν θα πρεπει να καμαρωνει οτι το οργανο τον 2000 περασε σουπερ ελεγχο και ολα ειναι στην πενα ενω αυτο των 1000 δεν περασε τον ιδιο ελεγχο και ισως βρεις και 2-3 λαθη.Αυτο ειναι ξεφτηλα για μενα.
Εγω εχω ενα φθηνο μπασο μιας φιηνης εταιριας και δεν εχω τετοια προβληματα.Αρα η καθε εταιρια μπορει να ελεγξει υπεφθηνα τα οργανα της πριν βγουν στα μαγαζια.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη gibson les paul
« Απάντηση #24 στις: 17/04/15, 11:28 »
Mα αυτό λέμε. Η κάθε εταιρεία κρίνεται απο το αποτέλεσμα, απ αυτό που θα φτάσει στα χερια σου ανεξάρτητα αν είναι φτηνό ή ακριβό όργανο. Με την βοήθεια μηχανημάτων εξασφαλίζεις σωστή παραγωγή, με το αποτέλεσμα να φτάνει το όργανο στα χερια σου σωστά κομμένο και ρυθμισμένο είτε είναι των 100 είτε των 10000 ευρώ. Απο το μηχάνημα που ανέφερε ο Sfafan ξεκίνησε η κουβέντα, το οποίο αυτό ακριβώς εξασφαλίζει. Να δημιουργείς μια σειρά από όργανα με το ελαχιστο δυνατό λάθος κατασκευαστικά. Μάλλον το ίδιο πράγμα λες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
53174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
18 Απαντήσεις
7753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
24 Απαντήσεις
7774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
4 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
50 Απαντήσεις
16626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 09:46
από tech21man
12 Απαντήσεις
4651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:10
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
2997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
10 Απαντήσεις
3809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 18:09
από adr1anos
14 Απαντήσεις
7609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650