Αποστολέας Θέμα: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 17318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Καλησπερα...
Ασχολουμαι εδω και τρια χρονια με κιθαρα, και εδω και καποιο διαστημα ειμαι σε ενα συγκροτημα. Επειδι,λοιπον, πηγαινουμαι σε διαφορα studio και θελουμε να κανουμε και ποια live,αν εχουμε την ευκαιρια φυσικα, θελω να φτιαξω μια πεταλιερα, να κανω μια συλλογη απο πεταλακια δηλαδη, για να εχω το δικο μου ηχο και να μπορω να αλαζω ηχο καθε στιγμη ευκολα !!!
Αλλοι μου εχουν πει να αγορασω πεταλιερα, αλλοι να αγορασω πεταλακια... εγω προτιμω πεταλακια, γιατι μου αρεσει ο ηχος τους περισσοτερο.. ειναι πιο ζεστος.
Η μουσικη που παιζω ειναι rock, pop, blues.
Θελω λοιπον να μου προτινεται διαφορα πεταλακια να αγορασω, μαρκες εννοω.
Θελω distortion, overdrive,reverb,delay,wah wah, chorus και σιγα σιγα παιρνω και καποια πιο ψαγμενα...


σε αυτο το τραγουδι μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος της κιθαρας, ακουστε το solo, και τετοιο θελω να ειναι ο ηχος που θα πετυχω, οσο γινεται δηλαδη..
επισης μου αρεσει και αυτος ο ηχος στο σολο...

εχω μια fender stratocaster Mexico και εναν ενισχυτη Line 6 AxSys212 στα 100 W
τα χρηματα που μπορω να διαθεσω για καθε πεταλακι φυσιολογικα,, δεν θελω κατι παρακριβο στα 200 ευρω αλλα ουτε και στα 50....
περιμενω γνωμες.... ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος panpantic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #1 στις: 06/04/12, 01:24 »
Φιλε καλησπερα, πριν καποια χρονια ειχα το ιδιο θεμα και αναγκαστηκα να το ψαξω αρκετα και να δοκιμασω πολλα πραγματα.
Η συμβουλη μου ειναι οτι πολυ σωστα κανεις και θες πεταλακια αντι για πεταλιερα, πετυχαινεις πιο φυσικο ηχο και πιο κοντα στα δικα σου γουστα. Επι του πρακτεου λοιπον:

Για wah, η λυση ειναι μια: Dunlop CryBaby.  Για ενα χρονο επαιζα με το wah της Rocktron και οταν δοκιμασα το crybaby (που ειναι και πιο φθηνο) καταλαβα γιατι ολοι παιζουν με αυτο το wah. Να ξέρεις το crybaby βγαινει και σε signatures, ενδεικτικα νομιζω ειναι του Hammet, του Hendrix και καποια αλλα. οι διαφορες απο το κλασσικο ειναι ελαχιστες, στην τιμη ομως ειναι αρκετες  :P αρα για wah, το κλασσικο crybaby και εισαι ετοιμος.

Για chorus και delay, προσωπικα μου αρεσουν το boss dd7 (delay, αυτο εχω και εγω) και το ce5 (chorus, δυστυχως μου το κλεψανε). Η μαγκια του dd7 ειναι η εξης: εχει αρκετους τροπους να παιζει, επιλογες reverse delay (χτυπας την νοτα και ακουγεται μετα απο λιγο), modulate delay (εχει chorus effect), analog delay, μια επιλογη σαν λουπα, γενικα ειναι φοβερο εργαλειο. Και αν βαλεις να παιζει modulate delay, και μηδενισεις το feedback και το delay time, τοτε φτιαχνεις εναν παρα πολυ ομορφο chorus ήχο. δλδ χρησιμοποιεις το dd7 και για chorus, οποτε γλιτωνεις τα χρηματα για να αγορασεις το ce5.  ;)

Τωρα για distortion, η κουβεντα ειναι πολυ μεγαλη  ;D Βασικα ειναι θεμα γουστου, αν δεν πας σε καποιο μουσικο καταστημα να δοκιμασεις μπορει να παρεις κατι για καλο και να σου βγει μαπα. ειδικα το distortion ειναι δυσκολο πεταλι. της boss ειναι αξιολογα, το ds1 κλασσικη αξια, το md2 επισης. Αυτο ομως που χρησιμοποιω εγω ειναι το satchurator της vox, που εβγαλε η εταιρεια σε συνεργασια με τον Satriani. το πεταλακι αυτο φιλε μου δν υπαρχει, μου βγαζει εκπληκτικο ηχο και εχει και ενσωματωμενο boost, οταν κανεις σολο να βγαινεις πιο μπροστα. δν ειναι τοσο εντονο το boost (αυτο καλυπτεται ανετα με ξεχωριστο boost), αλλα η χροια του satchurator ειναι φοβερη. 

Άποψη για reverb, flanger, phaser δεν εχω γτ δν τα χω ψαξει ακομα, οποτε μην σε πουλαω φουμαρα οτι ξερω. Αυτη ειναι η γνωμη μου, και επισης μια συμβουλη: δοκιμασε πολλα πεταλακια πριν αγορασεις, ειναι κριμα να πληρωσεις κατι και μετα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο γτ ηθελες κατι αλλο τελικα. Ελπιζω να βοηθησα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #2 στις: 06/04/12, 02:12 »
Αν κατάλαβα καλά θες να φτιάξεις με πεταλιέρα ή πεταλάκια τον ήχο σου και να μην εξαρτάσαι από τον ήχο του ενισχυτή, αφού δε θα παίζεις σε σταθερό ενισχυτή αλλά ανάλογα με αυτόν που έχει το στούντιο-μαγαζί.

Αν ισχύει αυτό, θα πρέπει να επιλέξεις είτε μια πεταλιέρα, είτε πετάλια τα οποία έχουν εντελώς δικό τους χαρακτήρα στον ήχο και δεν αναπαράγουν-χρωματίζουν τον ήχο του ενισχυτή σου (πχ distortion κ όχι overdrive). Υπάρχουν επίσης πετάλια που προσομοιώνουν από μόνα τους το χαρακτήρα διάσημων ενισχυτών, μπορείς να τα βρείς ως preamps κυρίως.

Η άλλη λύση (που ακολουθώ εγώ πχ) είναι ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής και κάποια λίγα πολύ βασικά εφέ που θα χρωματίζουν τον ήδη διαμορφωμένο από τον ενισχυτή ήχο σου. Αλλά αυτό προυποθέτει ένα άλφα κουβάλημα  ;D

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #3 στις: 06/04/12, 02:46 »
Εγώ θέλω να προσθέσω :


1) στο πρώτο link, αν ακούω καλά, είναι 2 κιθάρες (που παίζουν τρίτες??) Κλασικό κόλπο των 80's  όπως εδώ
  και σε ένα κάρο τραγούδια ακόμα..!!.. Άρα μάλλον αυτό είναι που σου αρέσει..

2)στο δεύτερο link νομίζω με ένα καλό overdrive και έναν λαμπάτο ενισχυτή με volume στο full, καθάρισες.!
3)στο τρίτο link η συνταγή είναι slash.. δηλαδή Marshall και Les Paul στον neck μαγνήτη..


Διακρίνω από τα 3 video,3 διαφορετικούς ήχους.. ???


Πάντως από αυτά που άκουσα, προτείνω ένα από τα 2:
Xotic BB Preamp - Fulltone OCD..  ;) 

« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/12, 02:52 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #4 στις: 06/04/12, 10:32 »
Είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο, να ακούσεις ένα συνολικό ήχο, και μάλιστα μέσα σε συγκρότημα και να αποσυνθέσεις τους ήχους στα εξ'ών συνετέθησαν και να τα μεταφράσεις σε συγκεκριμένα πετάλια.
Μπορείς να ακούσεις κατηγορίες πεταλιών, πχ ότι υπάρχει delay ή wah, αλλά παραπέρα, αρχίζουν τα δύσκολα.

Η συμβουλή μου είναι να αρχίσεις ανάποδα, ένα ένα από τα πετάλια που ξέρεις ότι θέλεις να τα προσεγγίζεις ως κατηγορίες και να διαλέγεις από κάθε κατηγορία αυτό που σου κάνει καλύτερα ως χροιά, και είναι και μέσα στις οικονομικές δυνατότητες σου.

Το πληρέστερο site που υπάρχει με reviews από πετάλια είναι το ProGuitarShop. Έχει ξεχωριστές κατηγορίες για κάθε είδος πεταλιού. Διαλέγοντας μία κατηγορία, άκου τα reviews από τα πετάλια που πέφτουν μέσα στα λεφτά σου και σου κάνουν σαν χροιά και έτσι θα καταλήξεις στα καλύτερα. Σου παραθέτω links για τις υποκατηγορίες που ανέφερες:

http://proguitarshop.com/effects/overdrive-pedals.html
http://proguitarshop.com/effects/distortion-pedals.html
http://proguitarshop.com/effects/reverb-pedals.html
http://proguitarshop.com/effects/delay-pedals.html
http://proguitarshop.com/effects/wah-pedals.html


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #5 στις: 06/04/12, 13:18 »
πραγματικα πολυ καλες οι απαντισεις...
Εχω ακουσει για το Digitech Hardwire Distortion οτι ειναι απο τα καλυτερα... και απο τι ακουσα στο youtube μου αρεσε αρκετα ο ηχος του.
εσας πως σας φενεται...

ρωταω γιατι θελω να ειμαι οσο γινεται πιο σιγουρος για κατι που θα παρω και να μην χαλασω τσαμπα χρηματα... δεν μου τρεχουν και απο τα μπατζακια βλεπεται..

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #6 στις: 06/04/12, 13:21 »
επισης.. αποτι εχω δει, καποια πεταλακια ειναι πανακριβα, γυρω στα 200 ευρω.
αυτο δεν σημενει οτι παρα πολυ καλα ετσι? δηλαδη ενα πεταλακι στα 100 ευρω μπορει να ειναι καλυτερο απο ενα στα 200, σωστα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #7 στις: 06/04/12, 16:44 »
Εχω ακουσει για το Digitech Hardwire Distortion οτι ειναι απο τα καλυτερα... και απο τι ακουσα στο youtube μου αρεσε αρκετα ο ηχος του.
εσας πως σας φενεται...

Προσωπικά δεν με τρελαίνει.. έχουν βγεί πολύ καλύτερα από τότε.
Εάν το άκουσες και σου άρεσε με τον διακόπτη στο Crunch (αριστερά), άκουσε το http://proguitarshop.com/tc-electronic-mojomojo-overdrive.html, και μάλιστα από Αμερική, θα σου έρθει σχεδόν στα ίδια λεφτά.
..εάν σου άρεσε πιο πολύ με τον διακόπτη στο Distortion (δεξιά) σκέψου το http://proguitarshop.com/tc-electronic-dark-matter-distortion.html.
Γενικά άκουσε και πολλά άλλα, να δείς το ακριβώς σου ταιριάζει.

Δες αν προτιμάς το απλό Crunch, το περισσότερο Overdrive, ή το πολύ Distortion..
Διάβασε και εδώ τι έχω γράψει να καταλάβεις λίγο τις διαφορές τους: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=69815.msg538913#msg538913

επισης.. αποτι εχω δει, καποια πεταλακια ειναι πανακριβα, γυρω στα 200 ευρω.
αυτο δεν σημενει οτι παρα πολυ καλα ετσι? δηλαδη ενα πεταλακι στα 100 ευρω μπορει να ειναι καλυτερο απο ενα στα 200, σωστα?

Συνήθως το 200 από το 100 είναι καλύτερο, αλλιώς δεν πουλάει, χωρίς βέβαια να αποκλείουμε και τις εξαιρέσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #8 στις: 06/04/12, 16:52 »
Με κάποιες μικρές εξαιρέσεις όπως τα zvex ας πούμε, που πληρώνεις ντεκόρ, ζωγραφισμένους ρινόκερους και πράσσειν άλογα.. http://proguitarshop.com/zvex-box-of-rock-distortion.html

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #9 στις: 06/04/12, 16:57 »
Με κάποιες μικρές εξαιρέσεις όπως τα zvex ας πούμε, που πληρώνεις ντεκόρ, ζωγραφισμένους ρινόκερους και πράσσειν άλογα.. http://proguitarshop.com/zvex-box-of-rock-distortion.html

Χαχα, ναι, και που με λίγο κολλητήρι το φτιάχνεις με λίγότερα από 30€!..: http://tagboardeffects.blogspot.com/2010/02/zvex-box-of-rock.html  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #10 στις: 06/04/12, 19:14 »
τα πεταλκια της TC Electronic μου αρεσαν αρκετα... κυριως το overdrive !!
το Distortion γενικα εχει πολυ βαβουρα, και δεν την μπορω την πολυ βαβουρα. Θα μπορουσα να σολαρω εξισου καλα και με ενα overdrive?
αργοτερα σε συνδιασμο με reverb, delay !!!

πειτε και οι υπολιποι την γνωμη σας για τα TC electronics !!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #11 στις: 06/04/12, 20:23 »
Θα μπορουσα να σολαρω εξισου καλα και με ενα overdrive?

Ναι, σε συνδυασμό με το Gain του ενισχυτή σου, για την μουσική που παίζεις είναι μία χαρά.

Αφού προτιμάς το Overdrive, ένα από τα καλύτερα πετάλια όλων των εποχών είναι αυτό και σου το συστήνω ανεπιφύλακτα:
http://proguitarshop.com/barber-ltd-sr-overdrive.html

Επίσης το νεότερο, πιο custom ξαδελφάκι του με λίγο λιγότερο Gain και πάρα πολλές ρυθμίσεις:
http://www.tonefactor.com/manufacturers/barber-electronics/barber-b-custom-cool.html

Τα έχω και τα δύο και παίζω με το ένα σχεδόν μόνιμα ανοικτό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #12 στις: 06/04/12, 21:22 »
Ωραια λοιπον...
επειδι θα παω τωρα το πασχα Αθηνα σε αρκετα μαγαζια για να δοκιμασω πεταλακια, θελω να μου προτινεται διαφορες μαρκες (οχι και παρα πολλες  :) ), για να πω στον μαγαζατορα να μου φερει να δοκιμασω.
Πειτε μου γνωστες μαρκες για πεταλακια distortion kai overdrive, μαρκες που χρησιμοποιει η πλειοψηφεια. και δεν εννοω μονο τις πολυ πολυ γνωστες μαρκες οπως boss, digitech,vox κ.α.
θελω καποιο σχετικα καθαρο distortion, classic rock ηχο. you know  :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #13 στις: 07/04/12, 00:13 »
στο ξανάπα...πάρε ότι σου αρέσει εσένα...ότι σου ακούγεται ωραία....οι χροιές είναι υποκειμενικές....ξεκίνα με φτηνά και σιγά σιγά χτίσε...ώστε αν χρειαστεί να τα πουλήσεις να μη χάσεις πολλά...και όταν "μάθεις" ανεβαίνεις.....

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #14 στις: 07/04/12, 00:29 »
απλα... επειδι οι μαγαζατορες δεν ενδιαφερονται για τον πελατη αλλα για τα λεφτα που θα παρουν, και λογικο ειναι, θα μου δωσουν να δοκιμασω οτι πεταλακι τους συμφερει αυτους να αγορασω ασχετα αν ειναι καλο ή οχι. γιαυτο το λογο σας ρωταω να μου πειτε διαφορες μαρκες, για να μην μου φερει αυτος οτι θελει.
παντως αμα ειναι για αρχη λεω να παρω ενα πεταλακι στα 100 ευρω περιπου. και αν βρω αργοτερα κατι καλυτερο θα το πουλησω και παιρνω κατι αλο.
ειμαι αναμεσα στο hardwire Distortion SC-2 και στο TC electronic overdrive.
πως σας φενονται εσας αυτα τα δυο? αξιζουν?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #15 στις: 07/04/12, 10:41 »
Δεν το γνωρίζω το TC, έχω παίξει όμως με το Hardwire και είναι πάρα πολύ ωραίο!!

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #16 στις: 08/04/12, 15:46 »
οπως ειπα θα κατεβω Αθηνα τωρα το πασχα για να δοκιμασω πεταλακια.
θα δοκιμασω Xotic BB Preamp, Fulltone OCD, TC Electronic Mojomojo οσο αφορα τα overdrive pedals και απο distortion TC Electronic Dark Matter, Hardwire SC-2 Valve.
θα δω τι μου ακουγεται καλυτερα με την κιθαρα μου και θα το παρω.
απλα επειδι μου αρεσει πολυ το Fulltone OCD το οποιο ειναι overdrive δεν ξερω αν θα μου φτασει, γιατι κυριως σολαρω.
αυτα τα πεταλακια που προανεφερα πως τα βλεπεται? αξιζουν? ειναι γνωστα?
προτινεται μου και αλλα πεταλακια να δοκιμασω...
και κατι τελευταιο, δεν θελω να χρησιμοποιω το distortion του ανισχυτη μου, γιατι δεν χρησιμοποιω παντα τον ιδιο ενισχυτη, αρα μονο την παραμορφωση απο το πεταλακι μου και τα clean του ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #17 στις: 08/04/12, 20:34 »
Συγγνώμη που επιστρέφω τη συζήτηση στη σφαίρα της πραγματικότητας... αλλά αν σκέφτεσαι να δοκιμάσεις συγκεκριμένα πετάλια, μήπως θα έπρεπε να ψάξεις να βρεις αν και πού υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που τα διαθέτει; Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι θα μπεις σε ένα τυχαίο κατάστημα και θα βρεις όλα τα πετάλια που σε ενδιαφέρουν;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #18 στις: 08/04/12, 21:10 »
Συγγνώμη που επιστρέφω τη συζήτηση στη σφαίρα της πραγματικότητας... αλλά αν σκέφτεσαι να δοκιμάσεις συγκεκριμένα πετάλια, μήπως θα έπρεπε να ψάξεις να βρεις αν και πού υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που τα διαθέτει; Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι θα μπεις σε ένα τυχαίο κατάστημα και θα βρεις όλα τα πετάλια που σε ενδιαφέρουν;

Δυστυχώς, +1. Θα είσαι τυχερός αν βρεις 2 από τα πετάλια που αναφέρεις παραπάνω στο ίδιο κατάστημα... :-\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #19 στις: 08/04/12, 21:25 »
πάντως μην υποτιμάς και αυτά που θα σου προτείνουν οι μαγαζάτορες...."άκου" τα όλα

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #20 στις: 09/04/12, 00:47 »
μα καλα, αυτην την απαντιση βρεικατε να μου δωσεται?  :) πλακιζω..
αλλα, ε ναι σιγουρα δεν θα βρω ολα τα πεταλακια που ψαχνω, γιαυτο το λογο θα παω σε οσα μαγαζια ξερω.
και καποια πεταλακια θα τα δοκιμασω σε διαφορετικα μαγαζια για να δω πως ειναι σε διαφορετικο ενισχυτη.
τελοσπαντων, τα πεταλακια που σας ειπα (τα οποια εσεις μου προτεινατε) πως σας φαινονται? αξιζουν?
θα δοκιμασω αρκετα σιγουρα... αλλα για την ωρα απο αυτα που εχω ακουσει στο youtube αυτα που σας ειπα μου αρεσαν περισσοτερο..

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #21 στις: 09/04/12, 01:49 »
επισης κατι αλλο που διαβαζω σε διαφορα forum. Οι περισσοτεροι λενε πως το distortion του ενισχυτη ειναι παντα καλυτερο απο ενα πεταλακι... ισχυει? μηπως να παρω ενα overdrive για την ωρα και να το συνδιαζω με το γκαζι του ενισχυτη για σολακια?
αλλα πως θα αλαζω γρηγορα τον ηχο αν ο ενισχυτης δεν εχει controller...
τι λετε λοιπον γιαυτο?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #22 στις: 09/04/12, 01:54 »
επισης κατι αλλο που διαβαζω σε διαφορα forum. Οι περισσοτεροι λενε πως το distortion του ενισχυτη ειναι παντα καλυτερο απο ενα πεταλακι... ισχυει?
είναι όλοι οι ενισχυτές και όλα τα πεταλάκια ίδια?

(η απάντηση είναι ίδια με αυτή του: "πετάει ο γάιδαρος?" )

αλλα πως θα αλλαζω γρηγορα τον ηχο αν ο ενισχυτης δεν εχει controller...

δε μπορείς

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #23 στις: 09/04/12, 10:30 »
επισης κατι αλλο που διαβαζω σε διαφορα forum. Οι περισσοτεροι λενε πως το distortion του ενισχυτη ειναι παντα καλυτερο απο ενα πεταλακι... ισχυει? μηπως να παρω ενα overdrive για την ωρα και να το συνδιαζω με το γκαζι του ενισχυτη για σολακια?

Πολλά από τα θέματα για τα οποία ρωτάς γνώμες είναι ζητήματα προσωπικού γούστου. Κανένας δεν μπορεί να σού πει αν ένα πετάλι θα ταιριάξει καλά με τον ενισχυτή και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου, και το κυριότερο, αν θα σού αρέσει ο τελικός ήχος. Το ίδιο ισχυει και για τo distortion του ενισχυτή. Εγώ π.χ. έχω έναν ενισχυτή του οποίου το drive channel δεν μού αρέσει ιδιαίτερα και προτιμώ να βάζω ένα πετάλι μπροστά και να παίρνω το overdrive ή distortion από αυτό. Το distortion του άλλου μου ενισχυτή μού αρέσει όπως είναι και δεν θα τού έβαζα πετάλι μπροστά. Δοκιμάζεις λοιπόν και επιλέγεις τους συνδυασμούς που σού αρέσουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #24 στις: 09/04/12, 14:48 »
ναι αλλα οπως ειπα...  σε καποιο studio ή live (ελπιζω  :) ) δεν θα ξερω τι ενισχυτη θα εχουν, και αν το distortion του ειναι ωραιο...
γιαυτο ρωταω αν γενικα η βρωμια του ενισχυτη απο το πεταλακι ειναι πιο ωραια, αμα ειχα ενα συγκεκριμενο ενισχυτη, ναι οκ...

ακομα ομως δεν μου ειπατε, εκτος απο το πως τα βλεπω τα πεταλακια που ανεφερα... για εσας ειανι αρκετα καλα, αξιοπρεπει πεταλακια?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
19775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/06, 21:28
από Panagiotis K
4 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 06:56
από Ektor_S
0 Απαντήσεις
1493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 14:14
από sonata
24 Απαντήσεις
8468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 15:18
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
5 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 19:57
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 13:55
από Maestros
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 20:21
από gkou
13 Απαντήσεις
4602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/12, 09:05
από rage
0 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/16, 12:01
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
9266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis