Αποστολέας Θέμα: Μαγνητες,επισκευη κτλ  (Αναγνώστηκε 9781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαγνητες,επισκευη κτλ
« στις: 01/05/05, 19:08 »
Καλησπερα παιδια.πριν απο λιγο καιρο ειπα να τα σκασω για μια δευτερη κιθαρα.τελικα λεφτα δεν παιξανε οποτε αγορασα μια μεταχειρησμενη epiphone g310 με 100 ευρω που για τα λεφτα της σιγουρα μετραει αρκετα.παρολαυτα ηξερα οτι η κιθαρα αυτη αγοραστηκε για κανα 8μηνο το πολυ(παντα ηθελα μια δυνατη esp...).τεσπα,εχω δυο αποριες.το ξυλο της ταστιερας εχει ξεκολλησει ελαχιστα απο το λαιμο(το ηξερα οτι υπηρχε αυτο το προβλημα) αλλα τωρα εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν αυτο το πραγμα μπορει να διορθωθει γιατι οι πατεντες μου δεν φερανε αποτελεσματα.επισης οι μαγνητες στην αρχη με ευχαριστουσαν οταν επαιζα λιγο γυφτο metal αλλα τωρα βλεπω οτι αν θελω ενα σοβαρο ηχο για να ακουστει τελεια κανα arpeggio πρεπει να γινει καμια αλλαγη σε εναν τουλαχιστον μαγνητη.αξιζει να το κανω αυτο η να αρχισω να ψαχνω για αλλη κιθαρα??αν ναι κανας dimarzio η κανας duncan θα εφερνε καμια δραματικη αλλαγη????επισης -οσον αφορα για αγορα αλλης κιθαρας- να εχετε υποψην σας οτι σολ ματζορε arpeggio δεν γινεται να παιχτει ψηλα αφου τα δαχτυλα με τα βιας φτανουν στο 22 ταστο...κωλοκατασκευη!!οπως καταλαβαινετε θελω τρελα να αγορασω κανοθργια κιθαρα αλλα λογω οικονομικης στενοτητας θελω να ακουσω και καμια αλλη αποψη....ευχαριστω παιδια

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #1 στις: 02/05/05, 00:56 »
Κοιτα ας αρχισουμε απο το ποσο σκοπευεις να ξοδεψεις?

Ενα σετακι απο μαγνητες θα σου παει γυρω στα 100€ ο ενας...

Πες κι ενα 50€ η εγκατασταση και η επιδριοθωση της ζημιας, εφοσον ειναι μικρη (λιγο δυσκολο να σου πουμε αν δεν δουμε)...

Οποτε υπολογιζε 250€ ολη η υποθεση...

Τωρα μπορεις να παρεις αλλη μια μεταχειρισμενη κιθαρα με αυτα τα λεφτα... Πωληθηκε μια στις Αγγελιες προσφατα σε αυτα τα λεφτα, αν θυμαμαι καλα...

Τωρα οσο αφορα βελτιωση, ως κατοχος μιας G310 που εχει υποστει αρκετες αλλαγες, ναι υπαρχει...

Βεβαια να ξερεις οτι δεν θα σου φανουν τοσο αν δεν εχεις κι εναν καλο ενισχυτη...  ;)

Σκεψου το, κι αμα αποφασισεις αλλαγες, ριξε μια ματια στο forum και θα βρεις πολλες συμβουλες...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #2 στις: 02/05/05, 13:11 »
καλα τα λες φιλε μου καλε,καλε μου φιλε!ομως το ζητημα οτι οτι δεν ξερω αν θα ρισκαρω ξανα σε αλλη μεταχειρισμενη...εχω και αλλη ερωτηση!ενας φιλος μου εφερε χθες ενα μαγνητη απο μια schecter(εχει βαλει s duncan αυτος).ο μαγνητης ειναι tom anderson.θα λεει τπτ περισσοτερο απο τους humbuckers της δικια μου η ειναι ακριβως το ιδιο?????????αν ειναι καλυτερος πετα κανα link για την απαραιτητη συνδεσμολογια!ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #3 στις: 02/05/05, 14:44 »
Θα σου πω τι εκανα εγω στην G310 μου...

Αλλαξα μαγνητες, επειδη μου φαινοντουσαν πολυ "λασπη" στον ηχο κι εβαλα ενα Burstbucker 3 κι εναν Tony Iommi Signature. Ο λογος ειναι οτι ηθελα rock/metal ηχο στον κατω μαγνητη και blues στον πανω.

Αλλαξα και ολα τα ηλεκτρικα σε Gibson.

Και τελος πριν απο κανα μηνα επειδη χαλασε ενα κλειδι βρηκα την ευκαιρια και εβαλα και καινουργια κουρδιστηρια Gotoh Magnum Locking tuners.

Χωρις τα εργατικα, ολο το κοστος εχει παει στα 400€ (300€ οι μαγνητες, κι απο 50€ ηλεκτρικα και κουδιστηρια).

Κατα την προσωπικη αποψη η κιθαρα εχει βελτιωθει αρκετα. Ισως να μπορουσα να παρω μια καλη μεταχειρισμενη με αυτα τα λεφτα, αλλα εκανα τις βελτιωσεις διοτι τωρα εχει αποκτησει εναν δικο της ηχο η κιθαρα που ειναι συμφωνα με τα δικα μου γουστα...

Οσο αφορα την αλλαγη μαγνητων να ξερεις οτι μεγαλυτερη σημασια εχει να μπορεσεις να ακουσεις τους μανγητες πανω σε μια κιθαρα πριν τους βαλεις... Εχω ημουν τυχερος...  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #4 στις: 02/05/05, 17:08 »
.......etsi opws ta perigrafeis anarwtiemai mhpws tha htan kalutera na boleuteis opws mporeis me th kithara pou exeis twra xwris na ths allaxeis tipota kai na arxiseis na mazeueis xrhmata gia kati kalutero...............

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #5 στις: 04/05/05, 11:57 »
tom anderson θεωρούνται πολύ καλοί μαγνήτες...

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγνητες,επισκευη κτλ
« Απάντηση #6 στις: 06/05/05, 15:06 »
oι tom anderson θεωρουνται καλοι ε?θα τους ριξω τοτε μια δοκιμη αν και μου φαινεται οτι θα ειναι ιδιοι με τους humbuckers της epiphone...οπως και να χει αγορασα απο ebay εναν s duncan με 30 ευρω...!δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση υποθετω αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερος απο τους δικους μου!!γενικα οσοι μπορειτε να κανετε συναλλαγες απο το ebay καντε το,αξιζει το κοπο!
ενα σετακι dimarzio evolution (γα**στεροι μαγνητες) κοιταγα,εκανε 100 ευρω!μια χαρουλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 13:39
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 16:10
από navy82
18 Απαντήσεις
12802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
11 Απαντήσεις
6332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:47
από Jezus
3 Απαντήσεις
2628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
3 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:03
από dora
10 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 14:42
από diwattos
3 Απαντήσεις
2451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 09:59
από Archangel
5 Απαντήσεις
7682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 10:56
από cbk