Αποστολέας Θέμα: Ενοχλησεις στους τενοντες  (Αναγνώστηκε 28498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #25 στις: 25/02/09, 10:39 »
@SPIROS 26 + PARLATS , Παιδιά, σας ευχαριστούμε πάαααααρα πολύ για τις συμβουλές σας επί του θέματος!!!!

Το να ασχολούνται άνθρωποι που ξέρουν τι λένε με τα προβλήματα τραυματισμών σ' ένα forum όπου πολλά νέα παιδιά (τα οποία συνήθως είναι και παραπληροφορημένα) μπαίνουν και διαβάζουν μόλις που χρειάζεται να τονιστεί ότι είναι σημαντικό...

Ευχαριστώ και προσωπικά για τις πληροφορίες που μ' αφορούσαν!!! :up

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
...
« Απάντηση #26 στις: 23/05/09, 14:27 »
Διευκρινιστικά, επειδή ασχολούμαι κυρίως με την κλασική (γι' αυτό και ρωτάω κυρίως για την ηλεκτρική...που είμαι αρχάριος) θυμάμαι ότι ο Ηλίας Σακαλάκ, τσελίστας της Καμερατα, είχε γράψει ένα βιβλίο για τις παθήσεις των μουσικών.

Πολύ λίγα πράγματα έλεγε για κιθάρα, αλλά ένα σωρό στοιχεία για έγχορδα μου έδιναν την εντύπωση ότι ισχύουν αυτούσια και για την κιθάρα. Από ενημερωτική και μόνο σκοπιά, ήταν πολύ σημαντικό βιβλίο. 

Πάντως ρε παιδιά, υπάρχουν στην Ελλάδα ιατροί ειδικευμένοι σε παθήσεις μουσικών;
Εγώ πάντως δεν έχω γνωρίσει κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #27 στις: 23/05/09, 15:04 »
Υπάρχει η Κλινική άκρας χειρός, στο ΚΑΤ: http://www.kat-hosp.gr/pages.fds?langid=1&pagecode=03.08.01

(Δεν γνωρίζω από ιδιώτες ιατρούς)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ...
« Απάντηση #28 στις: 24/05/09, 15:51 »
Πάντως ρε παιδιά, υπάρχουν στην Ελλάδα ιατροί ειδικευμένοι σε παθήσεις μουσικών;
Εγώ πάντως δεν έχω γνωρίσει κανέναν.

Οχι δεν υπάρχουν. Γενικά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν κλινικές εξειδικευμένες σε συγκεκριμένα πράγματα όπως μουσικούς, άκρα χείρα, άκρο πόδα κλπ. Ολα περιλαμβάνονται στον γενικό κλάδο της ιατρικής που λέγεται ορθοπαιδική.

Μόνο στο εξωτερικό μπορείς να βρεις τέτοιες κλινικές.

Γενικά όμως να ξέρεις ότι οι παθήσεις των μουσικών δεν παύουν να είναι καθαρά μυοσκελετικές ή νευρολογικές παθήσεις οπότε ένας γιατρός δεν χρειάζεται να είναι εξειδικευμένος σε μουσικούς ή να παίζει ο ίδιος κάποιο όργανο. Βέβαια το να ξέρει ο γιατρός επακριβώς τον μηχανισμό πάθησης είναι ό,τι καλύτερο για την καλύτερη διάγνωση και βέβαια αποκατάσταση αλλά και πάλι γίνεται δουλειά.

Αν θέλεις όνομα ορθοπαιδικού για άκρα χείρα με πμ μην κατηγορηθούμε ότι κάνουμε διαφήμιση.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #29 στις: 24/05/09, 16:55 »
Πάρη να σε ρωτήσω...επειδή όπως θυμασαι στο παρελθόν είχα χοντρο πρόβλημα με τένοντες και νεύρο....έχει σημασια αν ο γιατρός ειναι νευρολόγος ή ορθοπεδικός? γιατι εγώ πήγαινα σε νευρολόγο...είχα κανει και ηλεκτρομυογραφήματα και μου είχε δώσει μια θεραπεία με βιταμινες και φυσικά αποχή απο κιθάρα και πλήκτρα για κανα δίμηνο.....(να σημειώσω εδώ ότι η νευρολογος που πήγαινα πάιζει πιάνο πολλά χρόνια συνεπώς κάτι ήξερε απο θέματα μουσικών και προβλημάτων..)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #30 στις: 24/05/09, 21:02 »
Κοίτα συνήθως για τενοντίτιδες κλπ ασχολείται ο ορθοπαιδικός. Βέβαια ένας συνδυασμός και των 2 είναι ό,τι καλύτερο αλλά συνήθως ο ορθοπαιδικός ασχολείται περισσότερο. Αν κριθεί ότι το πρόβλημα είναι κυρίως νευρολογικό τότε ο νευρολόγος έχει τον πρώτο λόγο. Απλά να ξέρεις ότι η αντιμετώπιση θα είναι η ίδια μετά από οποιοδήποτε γιατρό και να γίνει η συγκεκριμένη διάγνωση.

Το γεγονός ότι η νευρολόγος που είδες έπαιζε πιάνο πολλά χρόνια, είναι ένα παράδειγμα ένα απ'αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #31 στις: 28/05/09, 16:15 »
Λοιπον συναδελφε εγω λεω να κανω διαφημιση αν και δεν το θεωρω καπως ετσι αυτο..... :) :).....Το μοναδικο βιβλιο στην ελληνικη ιατρικη βιβλιογραφια για το θεμα ειναι του ορθοπεδικου Ιγνατιαδη Ιωαννη,ο οποιος κατοικοεδρευει στο ΚΑΤ.(νομιζω πως το εχω αναφερεισ σε παλαιοτερο ποστ :-\
), που αναφερει πολλα πραγματα μεσα και οχι απαραιτητα κατανοητα μονο σε μας που ειμαστε στο χωρο αλλα και στον απλο κοσμο και κανει μια μεγαλη αναφορα και σε μουσικους του παρελθοντος με προβληματα στην ακρα χειρα....
Αλλα ισχυει αυτο που ειπε και ο parlats,οτι η αντιμετωπιση που θα προτεινουν οι γιατροι θα ειναι  ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια ειδικα αν προτεινουν συντηρητικη θεραπεια....Μπορει και να "ωθησουν" και τον ασθενη κατευθειαν σε χειρουργειο (ειτε για τενοντοτομη,ειτε για καποιοια απελευθερωση νευρου) χωρις να εχουν εξαντλησει αλλες μεθοδους πριν....

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #32 στις: 28/05/09, 16:33 »
Καλησπερα παιδια,
Παιζω κιθαρα 3 χρονια αλλα "σοβαρευτηκα" τους τελευταιους 2 μηνες(καθημερινα η μελετη μου ειναι περιπου 2 μιση με 3 ωρες).αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,πριν απο 3 εβδομαδες οπως εκανα μελετη στην κιθαρα ενιωσα καποιες ενοχλησεις στον τενοντα του καρπου του αριστερου χεριου.το λαθος μου ηταν οτι τις αγνοησα και συνεχισα.μετα απο 2 μερες αποφασισα να σταματησω για 3 μερες την κιθαρα.οταν την ξαναεπιασα αισθανθηκα και παλι τις ενοχλησεις και αποφασισα να σταματησω για 2 βδομαδες την κιθαρα.οταν περασαν οι μερες αυτες και ξεκινησα για μια ακομη φορα την μελετη διαπιστωσα οτι οι ενοχλησεις,αν και αμυδροτερες ηταν ακομα εκει.δεν μπορω να πω πως οι ενοχλησεις ειναι κατι ιδιαιτερα επιπονο αλλα επειδη φοβαμαι μην αυτο εξελιχθει σε τενοντιτιδα εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο να παω σε γιατρο.αν καποιος απο σας εχει περασει κατι παρομοιο και ξερει η μπορει να προτεινει κατι πραγματικα θα με βοηθουσε.Ευχαριστω πολυ!

Δεν διάβασα όλα τα ποστ, αλλά κατά μεγάλη πιθανότητα έχεις σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Διορθώνεται εύκολα με μια μικρή χειρουργική επέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #33 στις: 28/05/09, 23:36 »
Αδερφε δεν υπαρχει συνδρομο καρπιαιου σωληνα ΧΩΡΙΣ νευρολογικα συμπτωματα, και συγκεκριμενα μουδιασματα και παραισθησιες στα δαχτυλα και στον αντιχειρα....το οτι μπορει να εχει μια τενοντοπαθεια σε καποιον καμπτηρα μυ του καρπου δεν συνεπαγεται ντε και καλα συνδρομο καρπιαιο σωληνα...Ετσι απλα 8)

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #34 στις: 29/05/09, 12:57 »
Αδερφε δεν υπαρχει συνδρομο καρπιαιου σωληνα ΧΩΡΙΣ νευρολογικα συμπτωματα, και συγκεκριμενα μουδιασματα και παραισθησιες στα δαχτυλα και στον αντιχειρα....το οτι μπορει να εχει μια τενοντοπαθεια σε καποιον καμπτηρα μυ του καρπου δεν συνεπαγεται ντε και καλα συνδρομο καρπιαιο σωληνα...Ετσι απλα 8)
Και το σύνδρομο καρπιαίου τι νομίζεις ότι είναι??? ??? ??? :P

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοχλησεις στους τενοντες
« Απάντηση #35 στις: 29/05/09, 15:14 »
Το συνδρομο καρπιαιου σωληνα ειναι πρωτιστως συμπιεση του ΜΕΣΟΥ ΝΕΥΡΟΥ που περναει κατω απο τους συνδεσμους του καρπου....Αν φανει μεσα απο την εξεταση πως δεν υπαρχει νευρολογικη εμπλοκη δεν τιθεται διαγνωση αυτου του συνδρομου......Δεν αποκλειεται να συμπιεζεται και καποιος καμπτηρας τενοντας,καθοτι περναει και αυτος μεσα απο τον "σωληνα", αλλα ειναι δυσκολο να μην συμπιεζεται σε αυτην την περιπτωση και το προαναφερθεν νευρο μαζι...Αν ανοιξεις εναν καρπο σε εκεινο το σημειο θα δεις οτι περνανε πολλα μαλακα μορια απο κει,και η συμπιεση του ενος επηρεαζει και το αλλο...Φυσικοθεραπευτης ειμαι και στα λεω αυτα δεν μου ρθαν from the sky ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 12:29
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
1680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 20:13
από elian
1 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 15:26
από Korgy
0 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 15:07
από Korgy
5 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 22:39
από YmiRLinG
60 Απαντήσεις
20839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 15:40
από Jezus
1 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 21:30
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 21:57
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/18, 09:29
από ivikos
0 Απαντήσεις
1481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/19, 09:24
από ivikos