Αποστολέας Θέμα: Zisis M - Δες (pop-rock κομμάτι)  (Αναγνώστηκε 2106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xaros43

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Zisis M - Δες (pop-rock κομμάτι)
« στις: 01/09/12, 21:46 »
Ορίστε παιδιά!Φυσικά και είμαι ερασιτέχνης,είναι το πρώτο μου τραγούδι και το ηχογράφησα στο σπίτι μου...Οπότε δείξτε επιείκεια! Οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό! Σας ευχαριστώ!

Zisis M - Δες
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/12, 14:18 από xaros43 »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Zisis M - Δες (pop-rock κομμάτι)
« Απάντηση #1 στις: 02/09/12, 22:47 »
Γεια σου φίλε! :)

Πρώτα από όλα, μπράβο για την προσπάθεια, εύχομαι να γράψεις πολλά ακόμα κομμάτια στο μέλλον!

Όσον αφορά το κομμάτι, πρέπει να είμαι ειλικρινής, είναι στο όριο του μετρίου.

Το βασικότερο μειονέκτημα είναι ότι η κύρια μελωδία (ρεφραίν?) ακούγεται απλοική προς βαρετή (για τα γούστα μου! :D ). Αν χαθεί αυτό το σημείο χάνεται και ολόκληρο το κομμάτι. Αλλά, μιλώντας και για το σύνολο του κομματιού, υπάρχει έλλειψη συνοχής, έχεις "κολλήσει" άσχετες ιδέες με άκομψο τρόπο. Κάποια παραδείγματα (μεταξύ άλλων):

- Ο ακροατής, μετά την ατμοσφαιρική synth εισαγωγή που προδιαθέτει για κάτι σχετικό στην συνέχεια, "προσγειώνεται" απότομα σε ένα τελείως διαφορετικό ήχο (πρόβλημα παραγωγής/ενορχήστρωσης).

- Το section του ηλεκτρικό σόλο είναι άσχετο με τον χαρακτήρα του κομματιού που έχει προηγηθεί. Προφανώς θέλεις εκεί να δώσεις λίγο ζωντάνια στο κομμάτι αλλά δεν βγαίνει έτσι. Επίσης ο τρόπος σύνδεσής του με το κομμάτι είναι απότομος, συμβάλλοντας ακόμα περισσότερο στην παράξενη αίσθηση που προκαλεί στον ακροατή.

Τέλος, όσον αφορά την ερμηνεία, υπάρχει μια αίσθηση υποτονικότητας, εν μέρει λόγω της μέτριας παραγωγής, κυρίως όμως, λόγω των αδύναμων και "άψυχων" φωνητικών, που ακούγονται περισσότερο σαν νανούρισμα! :) Στο τελευταίο σίγουρα συμβάλλει η απλοική μελωδία που δεν δίνει πολλά περιθώρια στην ερμηνεία, ίσως και ο χαμηλός τόνος (κλειδί) του κομματιού.

Τα παραπάνω είναι φιλικά, με διάθεση να εντοπίσω σημεία που σου διέφυγαν (όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον) και τα οποία ίσως να θες να βελτιώσεις στο μέλλον. Μην παρεξηγήσεις ότι πάω να στο "παίξω έξυπνος" 8) ή κάτι τέτοιο! Το σημαντικότερο είναι ότι έκανες την αρχή. Σίγουρα οι επόμενες προσπάθειές σου θα είναι πολύ καλύτερες! Καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος xaros43

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Zisis M - Δες (pop-rock κομμάτι)
« Απάντηση #2 στις: 03/09/12, 11:56 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου που μπήκες στον κόπο να το αξιολογήσεις! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,κι εγώ πάνω κάτω αυτά σκεφτόμουν για το κομμάτι! Ελπίζω στο μέλλον να τα πάω καλύτερα ! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 09:29
από Καρχαρίας
17 Απαντήσεις
7347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:54
από iasonas-dimitris
0 Απαντήσεις
1815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 14:53
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 22:49
από Ogun-Sotis
4 Απαντήσεις
2295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 22:47
από Joevaicci
3 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 11:42
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
2688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 11:51
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
24675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/13, 20:10
από AderfiTouEleous