Ψηφοφορία

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΒΥΝΙΛΙΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ CD,mp3 κ.λ.π ΕΧΟΥΝ

ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
40 (45.5%)
ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
17 (19.3%)
ΤΑ ΙΔΙΑ
2 (2.3%)
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΧΟ
24 (27.3%)
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ
5 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;  (Αναγνώστηκε 37055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AcidFairy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • FASTERRRR FASTERRRRR!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #25 στις: 13/10/07, 12:30 »
Καλό το τσιπάκι με όλη τη μουσική του κόσμου, αλλά δεν θα καταφέρεις να το ακούσεις ποτέ ολόκληρο..! :P

Δεν λέω η πρόσβαση σε τραγούδια, η ευκολία, η φορητότητα, η ποικιλία κα. δεν συγκρίνονται και ευτυχώς που μπορούμε ν ακούσουμε όποιο τραγούδι θέλουμε χωρίς να φτύσουμε αίμα.

 Έχει γίνει όμως λίγο κονσέρβα η κατάσταση..Και δεν είναι θέμα ρομαντισμού και βλακείες. Όταν υπήρχαν βινύλια έπρεπε να ασχολήθεις αρκετά για να βρεις το ταδε τραγούδι, να ξέρεις πάνω κάτω πως λειτουργεί το μηχάνημα που θα το βάλεις να παίξει κτλ. Όχι μια χύμα κατάσταση του στυλ 'έχω 8 δισεκατομύρια γίγα μουσικής στον υπολογιστή μου που δεν ξερω τι είδη μουσικής είναι, γιατί μου τα έδωσε ο ταδε (δεν τα έψαξα εγώ), και νταξει μπορεί να μην τα ακούσω ποτέ γιατί δεν ξέρω από που να αρχίσω!'

Γιατί όπως λένε και οι σοφοί..το μαχαίρι είναι καλό όταν κόβεις το ψώμι, άμα όμως εκνευριστείς λίγο και αρχίσεις και κομματιάζεις κόσμο, σταματά να ναι καλό ;)

Οπότε καλά είναι εκεί που ναι το βινύλιο (όποιος ενδιαφέρεται το βρίσκει), αλλά μήπως να γυρίσει για λίγο πίσω μπας και εκτιμηθεί λίγο περισσότερο η μουσική?? ;) Γιατί όταν δυσκολεύουν τα πράγματα πρέπει να ενδιαφερθείς λίγο για να μάθεις..

Πάντως από θέμα ήχου το βυνίλιο και η κασσέτα είναι για στιγμές που ξέρεις πλεον που ναι η παραμικρή παύση στο τραγούδι ή η ανάσα που πήρε ο τραγουδιστής ή οποιαδήποτε λεπτομέρεια και απλά θέλεις ν ακούσεις σίγουρα πιο ζεστό και καλό ήχο, γεμάτο χρατς χρατς ;) Τουλάχιστον προσωπικά μου είναι πιο συμπαθή τα χρατς χρατς απ το κόλλημα που τρώει το cd όταν χαλάει! :P
http://www.youtube.com/watch?v=CgfZVNv6w2E
Τα λόγια είναι περιττά ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #26 στις: 13/10/07, 13:09 »
Όχι μια χύμα κατάσταση του στυλ 'έχω 8 δισεκατομύρια γίγα μουσικής στον υπολογιστή μου που δεν ξερω τι είδη μουσικής είναι, γιατί μου τα έδωσε ο ταδε (δεν τα έψαξα εγώ), και νταξει μπορεί να μην τα ακούσω ποτέ γιατί δεν ξέρω από που να αρχίσω!'

Γιατί όπως λένε και οι σοφοί..το μαχαίρι είναι καλό όταν κόβεις το ψώμι, άμα όμως εκνευριστείς λίγο και αρχίσεις και κομματιάζεις κόσμο, σταματά να ναι καλό ;)

]Οπότε καλά είναι εκεί που ναι το βινύλιο (όποιος ενδιαφέρεται το βρίσκει), αλλά μήπως να γυρίσει για λίγο πίσω μπας και εκτιμηθεί λίγο περισσότερο η μουσική?? ;)
[/b
Συμφωνω με χιλια ειδικα με το μαυρισμενο..Γιατι μαλλον εχουμε χασει το νοημα..το μονο που θα διαφοροποιησω ειναι οτι διπλα στο βινυλιο βαζω και το cd αφου κραταει την ιδια φιλοσοφια αντιθετα με τα μπ3.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #27 στις: 15/10/07, 13:51 »
βυνιλιο...ασυγκριτα παρα πολυ καλο σε σχεση με ολα.τωρα γιατι?στο βυνιλιο ο ηχος ειναι αναλογικος με αποτελεσμα να μην υποσταται ο ηχος μεγαλη επεξεργασια κ να αποκοπτονται συχνοτητες!αν κ το κοστος ειναι καπως υψηλο,σιγουρα ομως ο ηχος του(εφοσον εχεις ενα καλο πικαπ κ ενισχυτη)θα σε ικανοποιηση.προσωπικα μεσα απο τα βυνιλια ακουσα πολυ ζεστο ηχο,ωραιο μπασο κ ντραμς που δεν εμοιαζαν σαν καποιος να βαραει τις κατσαρολες της μανας του..προσωπικη αποψη παντα
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #28 στις: 16/10/07, 19:42 »
βυνιλιο...ασυγκριτα παρα πολυ καλο σε σχεση με ολα.τωρα γιατι?στο βυνιλιο ο ηχος ειναι αναλογικος με αποτελεσμα να μην υποσταται ο ηχος μεγαλη επεξεργασια κ να αποκοπτονται συχνοτητες!


Παιδιά, για σιγά!!! ::) ::)
Βλέπω πολύ μεγάλη σύγχυση επί του θέματος και ότι στην ψηφοφορία το αποτέλεσμα είναι σαφώς υπέρ του βινυλίου, αν και νομίζω ότι οι περισσότεροι μπερδεύουν τη νοσταλγία τους για το LP και το πικάπ με την ποιότητα ήχου, που είναι όμως κάτι το εντελώς διαφορετικό.

Είναι σαν να λέμε ότι "η ατμομηχανή είναι καλύτερη από τον ηλεκτροκινητήρα, γιατί η καύση του κάρβουνου αυξάνει την πίεση του αέρα, με αποτέλεσμα το τρένο να τρέχει πιο γρήγορα". Ακούγεται ίσως σωστό, αλλά η πραγματικότητα είναι αλλιώς...

Το θέμα είναι πολύ μεγάλο, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Η όλη διαδικασία εγγραφής/αναπαραγωγής του ήχου από δίσκους είναι στο κάθε βήμα της γεμάτη από μη αναστρέψιμες απώλειες, φθορές, προβλήματα και συμβιβασμούς. Π.χ.
- Απώλειες κατά τη χάραξη του δίσκου: Πώς μπορεί ένα διαμάντι κοπής να χαράξει το αυλάκι σωστά, χωρίς να παραμορφώσει καθόλου τη μορφή του σήματος; Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται δεν είναι καθόλου αμελητέες, μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για πραγματικό κόψιμο, όπου βγαίνει "γρέζι" και "ροκανίδια"...
- Απώλειες κατά την εκτύπωση του δίσκου: Πώς μπορεί ένα πλαστικό μέσα σε δευτερόλεπτα να αποτυπώσει τη μορφή του αυλακιού, (μιλάμε για χιλιοστά του χιλιοστού), με μεγάλη ακρίβεια και χωρίς απώλειες, ας μην ξεχνάμε ότι οι θερμοκρασίες κατά την εκτύπωση είναι μεγάλες και τα προβλήματα πολλά. Πόσοι από τους δίσκους που έχετε είναι εντελώς επίπεδοι και πόσοι είναι στραβοί ή παράκεντροι;
- Απώλειες κατά το παίξιμο του δίσκου: Ό,τι και να κάνουμε, η βελόνα δεν μπορεί να παρακολουθήσει τη μορφή του αυλακιού 100% σωστά, είναι σχεδόν αδύνατο και ενάντια στους νόμους της φυσικής. Πάντα θα υπάρχει μία έστω και μικρή διαφορά που μεταφράζεται σε παραμόρφωση του ήχου.
- Φθορά: Μετά από 15 περίπου παιξίματα, αρχίζει η φθορά, όπου η βελόνα πλέον αρχίζει και "οργώνει" το αυλάκι. Η φθορά είναι ύπουλη, αρχικά δεν την καταλαβαίνουμε, αρχίζει σιγά-σιγά και αυξάνεται βαθμιαία όσο περισσότερες φορές παίζουμε το δίσκο.
- Άλλα διάφορα: Ο θόρυβος που προέρχεται από το μοτέρ, τα έδρανα και τους ιμάντες του πικάπ (ακούγεται συνήθως σαν ένα ελαφρό γουργούρισμα στα ήσυχα σημεία του δίσκου), ο στατικός ηλεκτρισμός, οι γρατζουνιές, η σκόνη (αυξάνει κατά πολύ τη φθορά, σαν να τρίβουμε το δίσκο με γυαλόχαρτο), τα χνούδια...

Στον ψηφιακό ήχο έχουμε μεν μια απώλεια κατά την ψηφιοποίηση, αλλά μετά από αυτήν οι απώλειες είναι πρακτικά μηδέν σε όλα τα στάδια. Για όσους δεν την έχουν προσέξει, η απώλεια αυτή είναι ακουστή σαν ένα ελαφρό θρόισμα που αυξομειώνεται μαζί με τον ήχο και ακούγεται συνήθως μόνο σε πολύ απαλά κομμάτια π.χ. σόλο κλασικής κιθάρας και μόνο σε χαμηλής ποιότητας μηχανήματα.

Και για να μην σας κουράζω με την πολλή θεωρία, ιδού και το πρακτικό παράδειγμα: Το ίδιο τραγούδι από βινύλιο και από CD. Κατεβάστε τα από εδώ:
http://rapidshare.com/files/62993514/LP-CD.rar.html

Ίσως θα ξαφνιαστείτε με το τραγούδι, πρόκειται για το γνωστό χασαποσέρβικο "του Καραγκιόζη", σε σχετικά παλιότερη ηχογράφηση του 1968. Γιατί αυτό;

- Ήθελα ένα απλό σχετικά κομμάτι, οπωσδήποτε με ακουστικά όργανα. Π.χ. με μια ηλεκτρική κιθάρα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος πώς ήταν ο πραγματικός της ήχος, με τα ακουστικά όργανα υπάρχει πάνω-κάτω κάποιο μέτρο σύγκρισης, όλοι ξέρουμε π.χ. πώς περίπου ακούγεται ένα μαντολίνο.
- Ήθελα να έχω ο ίδιος το LP και το CD και να κάνω μόνος μου όλες τις μετατροπές, ώστε να είμαι βέβαιος ότι όλα έγιναν σωστά. Με τραγούδια που βρίσκει κανείς από εδώ και από εκεί, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.
- Ήθελα το βινύλιο να είναι εγγυημένα άπαιχτο και σε καλή κατάσταση. Ο εν λόγω δίσκος δεν έχει παιχτεί πάνω από 10 φορές.
- Η ηχογράφηση και η μετατροπή έγιναν με εντελώς αξιοπρεπή και αξιόπιστα μηχανήματα, με πολλή προσοχή και μετά από πολλές δοκιμές, ώστε να αποκλειστεί κάθε είδους πρόβλημα.

Ακούστε λοιπόν τις δύο εκδόσεις και παρατηρήστε τα παρακάτω:

- Παρατηρήστε πώς το CD ακούγεται πιο καθαρό, σφιχτό και "συγκεκριμένο", πιο κρυστάλλινο. Τα όργανα ακούγονται πιο καθαρά και ξεχωρίζουν πολύ περισσότερο το ένα από το άλλο.
- Ο ήχος του LP είναι πιο μουντός, άψυχος, "λερωμένος" και μπερδεμένος, τα όργανα δεν ξεχωρίζουν τόσο καλά.
- Παρατηρήστε το γκλιν-γκλιν του τριγώνου (όπως λέμε "τρίγωνα, κάλαντα"). Στο CD ακούγεται καθαρά και ξάστερα, σαν να χτυπάει κάποιος ένα τρίγωνο δίπλα σου, στο LP έχει σχεδόν κατακρεουργηθεί, σαν να παίζει κάτω από κουβέρτα. Είναι σαν τη διαφορά του ΣΣΣΣίγμα με το ΘΘΘΘήτα...
- Παρατηρήστε το μαντολίνο, πόσο πιο καθαρά και φυσικά ακούγεται στο CD.
- Παρατηρήστε την κιθάρα, στο LP δεν ξεχωρίζει σχεδόν καθόλου, ακούγεται σαν ένας άμορφος "βούρκος".
- Παρατηρήστε πώς στο LP ο ήχος βαθμιαία χειροτερεύει, θολώνει, "κουράζεται" και "μουντζουρώνει" όλο και περισσότερο όσο προχωράει το τραγούδι (ειδικά ακούστε τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα σε σύγκριση). Ο λόγος είναι ότι όσο η βελόνα προχωράει προς το κέντρο του δίσκου, τα αυλάκια είναι όλο και πιο πυκνογραμμένα, με αποτέλεσμα η ποιότητα να πέφτει κατακόρυφα. Το πρόβλημα μαστίζει γενικά τα τελευταία τραγούδια κάθε πλευράς των LP, το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν προτελευταίο στο LP και ήδη το πρόβλημα είναι ακουστό.
- Το κλου: Όλες αυτές οι διαφορές ακούγονται τόσο εύκολα, ακόμα και μετά τη μετατροπή σε mp3. Και το CD είναι στα 128kbps ενώ το LP στα 160+kbps, κάτι που δείχνει ότι τα ψηλότερα bitrates δεν ακούγονται πάντα και καλύτερα...

Φυσικά, το παραπάνω παράδειγμα δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε και καλά θα είναι σε όλες τις περιπτώσεις έτσι. Οι διαφορές ανάμεσα σε LP και CD ποικίλλουν και είναι άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο εμφανείς. Πάντως από την μέχρι τώρα εμπειρία και τις δοκιμές που έχω κάνει (και πιστέψτε με, έχω κάνει πολλές), το παραπάνω παράδειγμα είναι 100% αντιπροσωπευτικό της κατάστασης.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #29 στις: 18/10/07, 12:27 »
Σχετικα με την αντοχη στον χρονο τι γινεται?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #30 στις: 03/12/07, 12:51 »
Έχω μια απορία εδώ και πολύ καιρό.. Πως λέγεται το pick up στα ελληνικά;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #31 στις: 03/12/07, 19:24 »
Χωρίς να παίρνω όρκο ,νομίζω ότι ο όρος "γραμμόφωνο" πρέπει να καλύπτει και το πικ-απ.Απλά καθιερώθηκε σαν ονομασία της συγκεκριμένης συσκευής και έτσι ίσως χάθηκε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #32 στις: 03/12/07, 22:45 »
Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αν μπορεί παρακαλώ!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #33 στις: 03/12/07, 23:42 »
Ρε παιδιά ας μην τρελενόμαστε!!! Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση... Ο ήχος του cd είναι πολύ καλύτερος... Και για μενα που δεν έχω ζήσει την εποχή του LP ώστε να συνδεομαι συναισθηματικα μπορω να δω ξεκάθαρα την διαφορα...
Επίσης ένα μειωνέκτημα που έχει το LP είναι ότι δίνει στην μουσική υλιστικό χαρακτήρα πράγμα που κάνει πολύ κακό στην ίδια την μουσική... Δεν θα ξεχάσω ποτέ την συμπεριφορά ενος φίλου κολλημένου με τους δίσκους του, που κάποιες φορες που του ζητούσα να βάλει στο πικαπ κάποιον να ακούσουμε νευρίαζε και έλεγε ότι χαλάνε και τα λειπά...

Επίσης συμφωνώ και γω ότι ακόμα μπορείς να βρεις σε επιλεγμένα καταστήματα δίσκους και ότι πολλοί καλλιτέχνες και συγκροτήματα κυκλοφορούν και LP... Aκόμα και έλληνες, τώρα εντάξει μην περιμένεις να βρεις κοκκίνου και τσαλίκη σε LP!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #34 στις: 07/12/07, 13:48 »
Χωρίς να παίρνω όρκο ,νομίζω ότι ο όρος "γραμμόφωνο" πρέπει να καλύπτει και το πικ-απ.Απλά καθιερώθηκε σαν ονομασία της συγκεκριμένης συσκευής και έτσι ίσως χάθηκε...

Το γραμμόφωνο είναι πρόγονος του πικ-απ απ' ό,τι ξέρω. Αντίστοιχη ελληνική λέξη για το πικ-απ δεν έχω συναντήσει, ίσως και να μην υπάρχει.
Επί του θέματος, προτιμώ CD. Βινύλιο εξ ανάγκης, γιατί υπάρχουν εξαιρετικά παλιά άλμπουμ που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε CD.

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #35 στις: 07/12/07, 14:33 »
Η λέξη πικαπ, ερμηνεύεται ως: αυτοφωνόγραφος


Εγώ δεν θέλω να επιστρέψει το βινύλιο, προχώρησε και αυτό με τις αλλαγές των χρόνων και έγινε cd.
Που να κουβαλάς τώρα πικαπ και δίσκους, να ψάχνεις να βρεις μπρίζα να παίξει, που να σου σπάσει και κάνα συλλεκτικό κομμάτι....


Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #36 στις: 07/12/07, 15:36 »
Η λέξη πικαπ, ερμηνεύεται ως: αυτοφωνόγραφος


Εγώ δεν θέλω να επιστρέψει το βινύλιο, προχώρησε και αυτό με τις αλλαγές των χρόνων και έγινε cd.
Που να κουβαλάς τώρα πικαπ και δίσκους, να ψάχνεις να βρεις μπρίζα να παίξει, που να σου σπάσει και κάνα συλλεκτικό κομμάτι....


Ευχαριστώ που μου έμαθες μια λέξη σήμερα  ;) Κατά τα άλλα εγώ έβαλα το θέμα και προτιμώ το βυνίλιο (ίσως και λόγω ηλικίας) ,αν και έχω αρχίσει πια να αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά πεθαίνουν έτσι κι'αλλοιώς .Το μέλλον θα είναι κάποιοι υπολογιστές σε μέγεθος walkman(ίσως και μικρότεροι) , που θα έχουν όλες τις δυνατότητες ,να ακούς ανά πάσα στιγμή.Αυτά που με στενοχωρούν είναι δύο πράγματα .Το πρώτο είναι ότι το αναλογικό σήμα χάθηκε και μαζί με αυτό και η φυσικότητα του ηχογραφημένου ήχου(ναι με αρμονικές ,με θορύβους αλλά αυτός είναι ο ήχος στη φύση τι να γίνει) και το δεύτερο ότι χάνεται ένα μεγάλο κομμάτι τέχνης ,που βρισκόταν στα εξώφυλλα.Πολλά εξώφυλλα έχουν γράψει ιστορία εικαστικά...Και φυσικά η ομορφιά της δισκοθήκης μέσα στο σπίτι... :(   
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #37 στις: 07/12/07, 15:56 »
Μα, υπάρχουν και εξώφυλλα cd, που έχουν γράψει ιστορία (θα ξεχάσω εγώ το εξώφυλλο του Άντε γεια με την Βανδή, φωτογραφιζόμενη ως άλλη Τελευταία των Μοϊκανών?)

Άλλωστε οι διαστάσεις αλλάζουν, σαφώς και το βινύλιο έχει αφήσει εποχή, υπάρχουν ακόμα μανιώδεις συλλέκτες τους, αλλά όλα ισοπεδώνονται από τον χρόνο..... όλα αλλάζουν

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #38 στις: 07/12/07, 16:14 »
Οι διαστάσεις αλλάζουν , σωστό. Αλλά έτσι όπως πάει θα καταργηθούν και τα cd...Τέλος πάντων όλα αλλάζουν κι' αλλαλάζουν και το ξέρω κι'εγώ μωρέ ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Αλλά είναι κάπως σαν την παραλία με τα πεντακάθαρα νερά,που έχεις περάσει υπέροχα και πας μετά από καιρό και βρίσκεις τα beach bar και το σκουπιδαριό...Σου λείπει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #39 στις: 09/12/07, 02:51 »
Εγω που εχω ενα σωρο απο την μανα μου και απο τον παππου μου....Θεσσαλονικη οταν ειμαι δωρον αδωρον...μονο αν παω καμμια βολτα Χαλκιδικη στο μηχανημα του παππου....δουλευει ακομα παρακαλω..το ειχε φερει προ 15ετιας απο Γερμανια, με τα ηχειακια του(ηχειαρες δηλαδη...και σε μεγεθος και δε αποδοση,σαν να με συναυλια οταν το παμε τερμα) με το σταντ του,με τις ειδικες θηκουλες του,το βουρτσακι,με τα πετσετακια της γιαγιας απο πανω..ολα τα εχει...και σας πληροφορω από ηχο μαμαει..Και οι δισκοι αθικτοι..ειναι θέμα ποιοτητας?ειναι το μερακι των δικων μου?δεν ξερω.εγω παντως την βρισκω...ειναι σαν οικογενειακη παραδοση πλεον...
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #40 στις: 09/12/07, 11:00 »
Βυνιλιοοο....έρωτας.
Εχοντας συνιθισει τα cd....οποτε ανοιξω το πικup...
 
1η απολαυση....η δισκοθηκη στο σπίτι...πόσες φορες ανα καιρους μεσα στη νοσταλγια κάθεστε και κοιτατε τα δισκακια σας ένα ένα?

2η ευχαρίστηση να ....διαλέξω...
Απολαυση να κοιταω τα δισκακια μου με τις εξωφυλαρες τις χειροπιαστες.(τι μανια και αυτή να μικραίνουν τα πάντα)

3η απολαυση......βαζεις τον δισκο ...και κατεβάζεις την βελόνα....κριτς κρατς κρουτς....αυτά ειναι!!!

4η απολαυση.....ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥΡΑΑΑΑ



Δεν ξερω ρε παίδες..με τα cd δεν την βρίσκω καθόλου....ουτε σε ηχο

Ενώ με το βυνίλιο......


Αλήθεια,,,πόσοι υποστηριχτές του ήχου των CD έχουν ακούσει βυνίλιο Σε ΚΑΛΟ PICUP??? Mε καλή βελόνα και όλα τα σχετικά.

Χμμμ....πρωί μεν αλλά...κατσε να βαλω ενα ουισκάκ και κάνα βυνιλιάκι... έχει και συνεφιά...τραβαει
τι λέτε? Rory Gallagher - Moonchild? ή μήπως το The wall? 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/07, 11:03 από jkstigma »

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #41 στις: 09/12/07, 12:53 »
Χμμμ....πρωί μεν αλλά...κατσε να βαλω ενα ουισκάκ και κάνα βυνιλιάκι... έχει και συνεφιά...τραβαει
τι λέτε? Rory Gallagher - Moonchild? ή μήπως το The wall?
 

Θες παρέα;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #42 στις: 09/12/07, 13:02 »
Αχ, δεν τα πρόλαβα...
Πολύ κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #43 στις: 10/12/07, 10:30 »
Χμμμ....πρωί μεν αλλά...κατσε να βαλω ενα ουισκάκ και κάνα βυνιλιάκι... έχει και συνεφιά...τραβαει
τι λέτε? Rory Gallagher - Moonchild? ή μήπως το The wall?
 

Θες παρέα;

wellcome  :) :)

Αποσυνδεδεμένος sovaros diskokritikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #44 στις: 10/12/07, 18:39 »
τι να επιστρέψει; το βινύλιο δεν έφυγε ποτέ ρε !!! δεν το έχετε πάρει χαμπάρι μου φαίνεται...ειναι εδώ και καλά κρατεί!!! ολα τα άλλα είναι απλές οδοντόπαστες...yeah:))

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #45 στις: 11/12/07, 18:07 »
εγω αναγκαστικα εχω βινυλια γιατι η μουσικη που δεν συνεχιστηκε στα σιντι και νομιζω πως ειναι καλυτερα αλλα δυσκολοτερα απο τα σιντι,ομως πρεπει να κοιταμε που εφτασε τη μουσικη η ευκολια του να κανεις σιντι,ο καθε αχρηστος και αχρηστη εχουν απο ενα σιντι.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #46 στις: 02/07/09, 02:14 »
Σόρρυ που επανέρχομαι μετά από 2 χρόνια, αλλά θα ήθελα να το δούνε και πιο νέα μέλη αυτό το θέμα. Εγώ συνεχίζω απτόητος να προτιμάω τα βινύλια και μάλιστα έχω προμηθευτεί και καινούργιο πικ απ , υπέροχο και πάμφθηνο, μιας και κάτι έχει αρχίσει εδώ και καιρό και κινείτε στο χώρο...Επανεκδόσεις γίνονται, τα βρίσκουμε πλέον σε ειδικά μαγαζιά κυρίως στο Μοναστηράκι, μαζί βέβαια με τα παλιά τα μεταχειρισμένα. Απέκτησα αυτά τα 2 χρόνια άλλα 60 κομμάτια που μου λείπανε.
Το μεγάλο σοκ όμως το έπαθα όταν με τις "Μέρες" θελήσαμε να κάνουμε ένα ντέμο, πριν τη 2η δουλειά που δεν ήταν γραφτό να γίνει ποτέ...Εκείνες τις μέρες στο στούντιο είχανε πάθει ζημιά με τους υπολογιστές τους και είπαμε δεν γ**ιέται , ας το γράψουμε με τον παλιό τρόπο, μιάς και το στούντιο διέθετε και παλιό εξοπλισμό. Παιδιά άλλη αίσθηση...Χίλιες φορές θα έγραφα ένα δίσκο έτσι, αν δεν ήξερα ότι θα κοπεί σε cd και θα χαθεί ένα 30% τουλάχιστον από τον ήχο του.Αν ήταν όμως για βινύλιο, να χέσω και τη τεχνολογία και τις ευκολίες της, θα τον έκανα το κόπο και ας μου έπαιρνε 2 χρόνια.Ένα απλό ντέμο ήταν, αλλά ο ήχος του είναι κάβλα...Αναλογικό versus Ψηφιακό; Αναλογικό ούτε συζήτηση. Βινύλιο σίγουρα!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #47 στις: 02/07/09, 02:56 »
Εξακολουθώ να είμαι υπέρ του βινυλίου. Όποτε αγοράζω κάποιο βινύλιο πρώτη μου δουλειά είναι ηχογράφηση στο pc στα 24 bit/ 192KHz και μετά μετατροπή σε flac. Έτσι ώστε η πρώτη αναπαραγωγή του βινυλίου να μένει ηχογραφημένη και αποτυπωμένη.

Το μόνο + που δίνω στους δίσκους βυνιλίου είναι ότι το sex με μουσική υπόκρουση από βινύλιο δεν συγκρίνεται με μουσική υπόκρουση από CD.  0:)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #48 στις: 02/07/09, 02:58 »
Πριν λιγο ανεβασα μια αγγελια μου για δισκους βινυλιου. Αν ενδιαφερεστε στειλτε μου π.μ.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #49 στις: 02/07/09, 10:38 »
το cd ειναι σαφως πολυ καλυτερο...αν δεν το ακους το κρεμας με μια λεπτη κλωστουλα απο το μπαλκονι και απο την αντανακλαση φευγουν τα περιστεροχελιδονα που σου χεζουν το μπαλκονι....

Σοβαρα τωρα οκ το βυνιλιο,cult κτλ αλλα cd και παλι cd για πολους λογους
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
91 Απαντήσεις
26841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 08:27
από Chris2004
31 Απαντήσεις
8673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 21:01
από MaPaS