Αποστολέας Θέμα: Beatles - Let It Be ;D (Cover)  (Αναγνώστηκε 3875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« στις: 18/06/11, 19:28 »

Κάτι πιο απλό . Ελπίζω να σας αρέσει

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #1 στις: 18/06/11, 20:38 »
μας αρεσει :D
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #2 στις: 19/06/11, 00:50 »
μας αρεσει :D
oooooh yes indeed boy!!!!!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #3 στις: 19/06/11, 01:23 »
WooOoOOoO :D
Τέλεια ;) Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #4 στις: 19/06/11, 09:37 »
Ωραίος Μητσάρα! Αλλά αφού σου το είπε η Nuria εμείς περισσεύουμε νομίζω!  ;)
Στην ηλεκτρικιά αν και παίζεις ολίγο, βγάζεις ωραίο feeling και ήχο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #5 στις: 19/06/11, 11:32 »
Ωραίος Μητσάρα! Αλλά αφού σου το είπε η Nuria εμείς περισσεύουμε νομίζω!  ;)
Στην ηλεκτρικιά αν και παίζεις ολίγο, βγάζεις ωραίο feeling και ήχο.
Ευχαριστώ :) Ήχο βγάζω αισχρό δεν έκανα καλά το  mixing γιατι δεν άνοιξα cubase εδώ . Πήγε καπάκι στο sony vegas ^^


Έχει κανεις κανα σχόλιο θετικο η αρνητικ΄για την φωνη ?
Είμαι νεος στο τραγούδι και θελω να ξέρω αν πάω καλά η μένω στασιμος .
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #6 στις: 19/06/11, 11:54 »
Κοίτα, δεν μπορώ να σου πω αν μένεις στάσιμος, γιατί δεν σε ακούω και συχνά. Αλλά η φωνή σου είναι μια χαρά. Σωστός είσαι, ωραία χροιά έχεις...τώρα η μελωδικότητα και οι αναπνοές χρειάζονται μπόλικο παίδεμα, για να την κάνεις ότι θες. Δεν είμαι ειδικός, απλά σου λέω από αυτό που ακουώ. Εγώ μια χαρά σε βρήκα, ιδιαίτερα για ξένο κομμάτι. Σε ελληνικά είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει πολύ καλύτερα η φωνή σου.
 
Τσίμπα και ένα άσχετο βιντεάκι δώρο, μια και είσαι ο ονειροπαγιδευμένος μπουζουκοκιθαρίστας και θα γουστάρεις! -->
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #7 στις: 19/06/11, 12:41 »
Κοίτα, δεν μπορώ να σου πω αν μένεις στάσιμος, γιατί δεν σε ακούω και συχνά. Αλλά η φωνή σου είναι μια χαρά. Σωστός είσαι, ωραία χροιά έχεις...τώρα η μελωδικότητα και οι αναπνοές χρειάζονται μπόλικο παίδεμα, για να την κάνεις ότι θες. Δεν είμαι ειδικός, απλά σου λέω από αυτό που ακουώ. Εγώ μια χαρά σε βρήκα, ιδιαίτερα για ξένο κομμάτι. Σε ελληνικά είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει πολύ καλύτερα η φωνή σου.
 
Τσίμπα και ένα άσχετο βιντεάκι δώρο, μια και είσαι ο ονειροπαγιδευμένος μπουζουκοκιθαρίστας και θα γουστάρεις! --> http://www.youtube.com/watch?v=myibeyZK3M4&feature=related



Μαλιστα ευχαριστώ !


Χαχαχα το βιντεάκι δεν παίζεται xD Απίστευτοςςςς

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #8 στις: 19/06/11, 13:04 »
Φίλε Δημήτρη, άκουσα με προσοχή το video και ενώ μπορώ να πω ότι τα έκανες όλα αρκετά ικανοποιητικά, εν τούτοις η διασκευή στο σύνολο της δεν με διασκέδασε.. Ίσως κάποιο ρόλο να παίζει το γεγονός ότι δεν επέλεξες την αυθεντική κλίμακα του κομματιού (C+) αλλά έκανες transpose σε ψηλότερη κλίμακα με πιο μπάσα όμως φωνητικά.. Επίσης η γνώμη μου είναι ότι σε ένα τέτοιο κομμάτι είναι λίγο πέραν της φύσεως του κομματιού να βάζεις street χροιά στη φωνή σου.. Είναι σαφές ότι το αυθεντικό κομμάτι ασκεί τεράστια "επιρροή" σε οποιοδήποτε καλλιτέχνη αποπειραθεί να κάνει cover οπότε νομίζω ότι σε κρίνω λίγο αυστηρά.. Κατά τα άλλα, οι κιθάρες ήταν στο ύψος τους με εξαίρεση το εισαγωγικό άρπισμα το οποίο δεν το βρήκα πολύ του γούστου μου, αλλά αυτό είναι κάτι το υποκειμενικό.. To σολο μου άρεσε πάντως (από άποψη tone)..

Η φωνή σου (όπως ακούστηκε στο video και ηχογραφημένη με τα μέσα που είχες) δεν μπορώ να πω ότι ακούγεται εντόνως ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα είναι πάνω από το μέσο όρο.. Προσπάθησε λίγο να "διατηρείς"τη προφορά σου σε όλη τη διάρκεια του κομματιού (π.χ. σε κάποια στροφή ακούγεται σωστή προφορά και στην αμέσως επόμενη καταλαβαίνεις ότι ο τραγουδιστής δεν είμαι native speaker).. Κατά τα άλλα, αν θέλεις να κυνηγήσεις μια καριέρα στη μουσική και θέλεις να τραγουδήσεις επαγγελματικά, δεν νοείται να συνεχίσεις την εξάσκηση μόνος σου.. Είναι πολύ βασικό να ξεκινήσεις μαθήματα φωνητικών με κάποιο δάσκαλο, ο οποίος θα σου μάθει σωστό breath control (άλλωστε η σωστή αναπνοή είναι το 80% του τραγουδιού), πως να μην καταπονείς τις φωνητικές σου χορδές, ιδιαίτερες τεχνικές που θα σου φανούν χρήσιμες (π.χ. belting, falsetto, head voice, κλπ.)..

Αυτά από εμένα.. Συγγνώμη αν κάπου σε στεναχώρησα, αλλά φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι το κάνω για καλό σκοπό.. Keep it up!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beatles - Let It Be ;D (Cover)
« Απάντηση #9 στις: 19/06/11, 18:15 »
Φίλε Δημήτρη, άκουσα με προσοχή το video και ενώ μπορώ να πω ότι τα έκανες όλα αρκετά ικανοποιητικά, εν τούτοις η διασκευή στο σύνολο της δεν με διασκέδασε.. Ίσως κάποιο ρόλο να παίζει το γεγονός ότι δεν επέλεξες την αυθεντική κλίμακα του κομματιού (C+) αλλά έκανες transpose σε ψηλότερη κλίμακα με πιο μπάσα όμως φωνητικά.. Επίσης η γνώμη μου είναι ότι σε ένα τέτοιο κομμάτι είναι λίγο πέραν της φύσεως του κομματιού να βάζεις street χροιά στη φωνή σου.. Είναι σαφές ότι το αυθεντικό κομμάτι ασκεί τεράστια "επιρροή" σε οποιοδήποτε καλλιτέχνη αποπειραθεί να κάνει cover οπότε νομίζω ότι σε κρίνω λίγο αυστηρά.. Κατά τα άλλα, οι κιθάρες ήταν στο ύψος τους με εξαίρεση το εισαγωγικό άρπισμα το οποίο δεν το βρήκα πολύ του γούστου μου, αλλά αυτό είναι κάτι το υποκειμενικό.. To σολο μου άρεσε πάντως (από άποψη tone)..

Η φωνή σου (όπως ακούστηκε στο video και ηχογραφημένη με τα μέσα που είχες) δεν μπορώ να πω ότι ακούγεται εντόνως ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα είναι πάνω από το μέσο όρο.. Προσπάθησε λίγο να "διατηρείς"τη προφορά σου σε όλη τη διάρκεια του κομματιού (π.χ. σε κάποια στροφή ακούγεται σωστή προφορά και στην αμέσως επόμενη καταλαβαίνεις ότι ο τραγουδιστής δεν είμαι native speaker).. Κατά τα άλλα, αν θέλεις να κυνηγήσεις μια καριέρα στη μουσική και θέλεις να τραγουδήσεις επαγγελματικά, δεν νοείται να συνεχίσεις την εξάσκηση μόνος σου.. Είναι πολύ βασικό να ξεκινήσεις μαθήματα φωνητικών με κάποιο δάσκαλο, ο οποίος θα σου μάθει σωστό breath control (άλλωστε η σωστή αναπνοή είναι το 80% του τραγουδιού), πως να μην καταπονείς τις φωνητικές σου χορδές, ιδιαίτερες τεχνικές που θα σου φανούν χρήσιμες (π.χ. belting, falsetto, head voice, κλπ.)..

Αυτά από εμένα.. Συγγνώμη αν κάπου σε στεναχώρησα, αλλά φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι το κάνω για καλό σκοπό.. Keep it up!


Φίλε δεν με στεναχώρησες καθόλου . Απλά με πείσμωσες να προσπαθήσω ακόμα παραπάνω και σε ευχαριστώ που έγραψες όλο αυτό για να με βοηθήσεις . Αναγκάστηκα να κάνω transpose για να βγαίνει πιο ωραία στην φωνή μου , στην ντο ματζόρε ακουγόταν εντελώς ... χαλια .


Με τον όρο street τι εννοείς ?
Το άρπισμα στην αρχή μου βγήκε αυθόρμητα δεν έδωσα τόσο μουσικά βάση σε αυτό όσο προσπάθησα να δώσω φωνητικά .
Είχα και μικρόφωνα και τα πάντα να ηχογραφήσω αλλά με τις μίξεις κτλπ επειδή έχω περιορισμένες γνώσεις δεν μπορώ να βγάλω την φωνή μου να ακούγετε "φυσική" (Με τα reverd,gate,compressor κτλπ ακούγεται αλλιως) .Με μια καμερούλα θα ηχογραφούνταν όπως ακούγεται για αυτό αποφάσισα να μην ηχογραφήσω με μικρόφωνο .
Όσο για την προφορά τελευταία έχω πρόβλημα :P λες και όσο περνάει ο καιρός ξεχνάω τα Αγγλικά μου . Θα το διορθώσω όμως που θα πάει .
Προς το παρόν επειδή κάνω πολλά μαθηματα (πιανο,κιθαρα,αρμονια,αγγλικα κ.α) δεν υπάρχει δυνατότητα για φωνητικά .
Αν με το καλό πάρω το profficiency τον Σεπτέμβρη θα αρχίσω . αλλιώς ότι καταφέρω με το σολφεζ και μονος μου ψάχνοντας στο ιντερνετ για ένα χρόνο ακόμη δυστυχώς .


Ευχαριστώ πολύ .
Δημήτρης

« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/11, 18:17 από DimitrisP »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 01:13
από Μαργαρίτα Π.
12 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/07, 18:43
από TAXIS
2 Απαντήσεις
1794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 23:21
από davemurrayaris
0 Απαντήσεις
1368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/11, 00:47
από constantinos9
1 Απαντήσεις
1846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 11:09
από elrich
6 Απαντήσεις
2262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/12, 00:05
από Crossroad
9 Απαντήσεις
3086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 17:09
από gkou
0 Απαντήσεις
1288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 00:24
από Garvin
4 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 18:34
από voutsas.dimitris
3 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:22
από el enano