Αποστολέας Θέμα: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!  (Αναγνώστηκε 5287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Λοιπόν....μετά από αρκετό καιρό με άθλιες πεταλιέρες ήρθε πιστεύω καιρός να προσπαθήσω να πλάσω λίγο πιο αληθινό ήχο....δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο υπόψην...αλλά δεν έχω ιδέα από πεταλάκια....γι' αυτό καλώ εσάς τους αγαπητούς συμφορίτες να με διαφωτίσετε! ;D Συγκεκριμένα compression, chorus, flanger Κ phaser τι ακριβώς κάνουν? Reverb χρειάζομαι? (ποτέ δεν κατάλαβα τι διαφορά προκαλεί στον ήχο...) Όπως και να 'χει μετά από μια μικρή έρευνα έβαλα στο μάτι το Behringer VT999 για distortion και το crybaby slash signature για wah....από εσάς ζητώ (εκτός από γνώμες για τα πιο πάνω....) να μου δώσετε προτάσεις για EQ, delay κ noise gate...Επίσης το Boss BCB-60 (petalboard) είναι καλό? Σκέφτομαι να το ρίξω για τα καλά στα πεταλάκια όπως καταλάβατε...αν έχετε το χρόνο κ την καλοσύνη ρίξτε λίγο φως στην υπόθεση μου pls!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #1 στις: 14/12/08, 19:35 »
Ολα τα πεταλια που ανεφερες ειναι καλα,ομως για να τα εχεις θα πρεπε騨1. να ξοδευτεις πολυ.2.θα μπορεις μεν να φιαξεις ηχο αλλα για να βαλεις καποιον αλλο θα ειναι μανικι.3.προτου αγορασεις θα πρεπει να ψαξεις πολυ αν το καθε εφφε που παρεχει το καθε πεταλι σε ενδιαφερει τελικα για τον ηχο σου η οχι.νομιζω οτι το καλλιτερο θα ειναι μια πεταλιερα πολυεφφε που τα περιεχει ολα ειναι πιο φτηνη,εχει μνημες για συνδυασμο ηχων(πολυ βασικο )δηλ φιαχνεις τον ηχο οπως σου αρεσει και το βαζεις σε ενα νουμερο μνημης.οποτε θες λοιπον αυτον τον ηχο,απλα πγαινεις σε αυτο το νουμερο.αυτη ειναι η γνωμη μου.καλη συνεχεια..
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #2 στις: 15/12/08, 01:49 »
Ολα τα πεταλια που ανεφερες ειναι καλα,ομως για να τα εχεις θα πρεπε騨1. να ξοδευτεις πολυ.2.θα μπορεις μεν να φιαξεις ηχο αλλα για να βαλεις καποιον αλλο θα ειναι μανικι.3.προτου αγορασεις θα πρεπει να ψαξεις πολυ αν το καθε εφφε που παρεχει το καθε πεταλι σε ενδιαφερει τελικα για τον ηχο σου η οχι.νομιζω οτι το καλλιτερο θα ειναι μια πεταλιερα πολυεφφε που τα περιεχει ολα ειναι πιο φτηνη,εχει μνημες για συνδυασμο ηχων(πολυ βασικο )δηλ φιαχνεις τον ηχο οπως σου αρεσει και το βαζεις σε ενα νουμερο μνημης.οποτε θες λοιπον αυτον τον ηχο,απλα πγαινεις σε αυτο το νουμερο.αυτη ειναι η γνωμη μου.καλη συνεχεια..
+1
αυτό που συνειδητοποιώ τελευταία είναι πως τα πεταλάκια καλά, χρυσά αλλά είναι πιο πολύ για το σπίτι και τις ηχογραφήσεις όπου και θα έχεις την ευχέρεια να αλλάξεις όλες τις ρυθμίσεις που θέλεις με την ησυχία σου....
για πρόβες και λάιβ αυτό που μάλλον βολεύει καλύτερα είναι μια πεταλιέρα η οποία με το πάτημα 2-3 κουμπιών στη χειρότερη σου φέρνει τον ήχο που έχεις προετοιμάσει...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #3 στις: 15/12/08, 02:16 »
Παράθεση
Λοιπόν....μετά από αρκετό καιρό με άθλιες πεταλιέρες ήρθε πιστεύω καιρός να προσπαθήσω να πλάσω λίγο πιο αληθινό ήχο....δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο υπόψην...αλλά δεν έχω ιδέα από πεταλάκια....γι' αυτό καλώ εσάς τους αγαπητούς συμφορίτες να με διαφωτίσετε! Grin Συγκεκριμένα compression, chorus, flanger Κ phaser τι ακριβώς κάνουν? Reverb χρειάζομαι? (ποτέ δεν κατάλαβα τι διαφορά προκαλεί στον ήχο...

εγώ θα σου έλεγα να ασχοληθείς ακόμα λίγο καιρό με άθλιες πεταλιερες, μέχρι να μάθεις τι κάνουν τα compression, chorus, flanger  phaser κ Reverb κτλ κτλ κτλ και μετά να ψάξεις τον "αληθινό" ήχο!!  μάλλον είναι νωρίς ακόμα  :-\
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #4 στις: 15/12/08, 03:09 »
Παράθεση
Λοιπόν....μετά από αρκετό καιρό με άθλιες πεταλιέρες ήρθε πιστεύω καιρός να προσπαθήσω να πλάσω λίγο πιο αληθινό ήχο....δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο υπόψην...αλλά δεν έχω ιδέα από πεταλάκια....γι' αυτό καλώ εσάς τους αγαπητούς συμφορίτες να με διαφωτίσετε! Grin Συγκεκριμένα compression, chorus, flanger Κ phaser τι ακριβώς κάνουν? Reverb χρειάζομαι? (ποτέ δεν κατάλαβα τι διαφορά προκαλεί στον ήχο...

εγώ θα σου έλεγα να ασχοληθείς ακόμα λίγο καιρό με άθλιες πεταλιερες, μέχρι να μάθεις τι κάνουν τα compression, chorus, flanger  phaser κ Reverb κτλ κτλ κτλ και μετά να ψάξεις τον "αληθινό" ήχο!!  μάλλον είναι νωρίς ακόμα  :-\

μόνο που στην πεταλιέρα (τη δική μου τουλάχιστον) δεν υπάρχουν τα πιο πάνω εφφέ για να "παίξω" με τους ήχους....ίσως λοιπόν να είναι καλύτερα να προχωρήσω απλά στην αγορά άλλης μιας πεταλιέρας πρίν ασχοληθώ με πεταλάκια? Παρόλα αυτά ο ήχος μιας πεταλιέρας ακόμα μου φαίνεται πολύ ψεύτικος.... :-\

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #5 στις: 15/12/08, 05:16 »
Ποια πεταλιερα εχεις?Απο καπου θα πρεπει να ρυθμιζεται
1.η ενταση,2.το gain η παραμορφωση,3.οσο αθλια και να ειναι θα πρεπει καπου να εχει phaser,delay δηλ επαναληψη ηχου,flanger,compressor,equalliser.ψαξε το λιγο...
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #6 στις: 15/12/08, 11:24 »
Σε μια καλή πεταλιέρα θα διαπιστώσεις τι κάνουν όλα τα εφέ που ρωτάς. Θα μπορέσεις επιπλέον να πάρεις ήχους από διαφορετικούς ενισχυτές και καμπίνες και να κάνεις ένα σωρό συνδυασμούς. Όρεξη και χρόνο να έχεις να ψαχτείς.

Όσο για το αν ο ήχος της φαίνεται ψεύτικος: πολλές φορές αυτή είναι μια εντύπωση που μας δημιουργείται από όσα ακούμε και διαβάζουμε, αλλά στην πραγματικότητα δεν το νιώθουμε εμείς οι ίδιοι αυτό. Είναι άραγε ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου τόσο μεγάλων απαιτήσεων που η πεταλιέρα φαίνεται ψεύτικη; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε μια καλή πεταλιέρα, να πειραματιστείς με ήχους και όταν κατασταλάξεις ποιοι είναι αυτοί που σου αρέσουν περισσότερο, δοκιμάζεις αν θέλεις να τους χτίσεις με αντίστοιχα πεταλάκια.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #7 στις: 15/12/08, 14:51 »
Ποια πεταλιερα εχεις?Απο καπου θα πρεπει να ρυθμιζεται
1.η ενταση,2.το gain η παραμορφωση,3.οσο αθλια και να ειναι θα πρεπει καπου να εχει phaser,delay δηλ επαναληψη ηχου,flanger,compressor,equalliser.ψαξε το λιγο...
Στη δική μου ρυθμίζονται ένταση, wah, compressor, cabinet modeling, EQ, noise gate, chorus/mod, delay και reverb....(από ότι κατάλαβα τα εφφέ αυτά υπάρχουν απλά έχουν κωδικούς γι' αυτό δεν το κατάλαβα! ::) )

Σε μια καλή πεταλιέρα θα διαπιστώσεις τι κάνουν όλα τα εφέ που ρωτάς. Θα μπορέσεις επιπλέον να πάρεις ήχους από διαφορετικούς ενισχυτές και καμπίνες και να κάνεις ένα σωρό συνδυασμούς. Όρεξη και χρόνο να έχεις να ψαχτείς.

Όσο για το αν ο ήχος της φαίνεται ψεύτικος: πολλές φορές αυτή είναι μια εντύπωση που μας δημιουργείται από όσα ακούμε και διαβάζουμε, αλλά στην πραγματικότητα δεν το νιώθουμε εμείς οι ίδιοι αυτό. Είναι άραγε ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου τόσο μεγάλων απαιτήσεων που η πεταλιέρα φαίνεται ψεύτικη; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε μια καλή πεταλιέρα, να πειραματιστείς με ήχους και όταν κατασταλάξεις ποιοι είναι αυτοί που σου αρέσουν περισσότερο, δοκιμάζεις αν θέλεις να τους χτίσεις με αντίστοιχα πεταλάκια.

Μα ούτε κι εγώ το καταλάβαινα στην αρχή...συμμετείχαμε σαν συγκρότημα σε κάποιο διαγωνισμό όμως και ο ηχολήπτης είχε φέρει αρκετά καλό εξοπλισμό...ο ήχος που έβγαινε από την πεταλιέρα μου δεν είχε σχέση με αυτόν που άκουγα στην πρόβα...ήταν πέρα για πέρα ψεύτικος σαν από κακής ποιότητας synth....επίσης λέω να προχωρήσω σε αγορά λαμπάτου ενισχυτή και δεν θέλω να ρισκάρω να έχω ανάλογα αποτελέσματα γι' αυτό σκέφτηκα τα πετάλια...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #8 στις: 15/12/08, 15:06 »

Μα ούτε κι εγώ το καταλάβαινα στην αρχή...συμμετείχαμε σαν συγκρότημα σε κάποιο διαγωνισμό όμως και ο ηχολήπτης είχε φέρει αρκετά καλό εξοπλισμό...ο ήχος που έβγαινε από την πεταλιέρα μου δεν είχε σχέση με αυτόν που άκουγα στην πρόβα...ήταν πέρα για πέρα ψεύτικος σαν από κακής ποιότητας synth....επίσης λέω να προχωρήσω σε αγορά λαμπάτου ενισχυτή και δεν θέλω να ρισκάρω να έχω ανάλογα αποτελέσματα γι' αυτό σκέφτηκα τα πετάλια...
Μα αν παρεις οπως λες λαμπατο ενισχυτη, θα παιρνεις το distortion απο τον ενισχυτη και τα εφφε σου θα μπουν στη λουπα,δηλαδη απο την πεταλιερα θα παιρνεις μονο τα εφφε της και οχι τις προενισχυσεις, οποτε ακουσε τα εφφε της πεταλιερας σου, και σιγα σιγα δες αν θελις να παρεις πεταλακια, και κυριως αν τα χρειαζεσαι....

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #9 στις: 15/12/08, 16:52 »
Μα αν παρεις οπως λες λαμπατο ενισχυτη, θα παιρνεις το distortion απο τον ενισχυτη και τα εφφε σου θα μπουν στη λουπα,δηλαδη απο την πεταλιερα θα παιρνεις μονο τα εφφε της και οχι τις προενισχυσεις, οποτε ακουσε τα εφφε της πεταλιερας σου, και σιγα σιγα δες αν θελις να παρεις πεταλακια, και κυριως αν τα χρειαζεσαι....

χμ...ok! ;D thanks παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #10 στις: 15/12/08, 17:36 »
Πες μας και τι ακριβως πεταλιερα εχεις.. Η συμβουλη μας σιγουρα θα γινει πιο συγκεκριμενη, γιατι με ολη την  εξελιξη της τεχνολογιας, παρ οτι υπαρχουν φθηνα μοντελα που μπορει να μην ακους την ποιοτητα καποιων πεταλιων, δεν μπορει καποιον ηχο αποδεκτο θα βγαλεις! Ξερω επαγγελματια που στα Live εχει κ μια korg AX10 πχ.

Μου κανει εντυπωση το τοοοσο χαλια που λες, σε συνδυασμο με το οτι ζητας να χτισεις μια πεταλιερα και ψαχνεις για Noise gate (εξεζητημενο σχετικα), equalizer (που παει να πει οτι εχεις στο μυαλο σου ηδη ρυθμισεις eq για τον ενισχυτη κ θες επιλογες), ενω δεν εχεις καταλαβει τι κανει το reverb (σχετικα απλο). Δε σε κατακρινω καθολου, ισα ισα κ εγω ενω ειχα πεταλιερα για 4 χρονια, ειχα τοσο λαθος αντιληψη που σε ενα Live ειμαι τελειως χαμενος στη μιξη λογω κακων ρυθμισεων.
Κατι μου λεει οτι δεν αξιοποιεις το 100% των δυνατοτητων της, εστω κ αν οντως ειναι χαλια ως πεταλιερα, και οτι πρεπει πριν απ ολα να ψαξεις καλυτερα τα εφφε+ τις δυνατοτητες της. Μπορει να κανω κ λαθος εννοειται.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #11 στις: 16/12/08, 01:27 »
Άραξε λίγο καιρό με την πεταλιέρα που έχεις,παίξε και λίγο με τον ήχο προτού σκάσεις 300€+...

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #12 στις: 15/01/09, 22:48 »
Μα ούτε κι εγώ το καταλάβαινα στην αρχή...συμμετείχαμε σαν συγκρότημα σε κάποιο διαγωνισμό όμως και ο ηχολήπτης είχε φέρει αρκετά καλό εξοπλισμό...ο ήχος που έβγαινε από την πεταλιέρα μου δεν είχε σχέση με αυτόν που άκουγα στην πρόβα...ήταν πέρα για πέρα ψεύτικος σαν από κακής ποιότητας synth....επίσης λέω να προχωρήσω σε αγορά λαμπάτου ενισχυτή και δεν θέλω να ρισκάρω να έχω ανάλογα αποτελέσματα γι' αυτό σκέφτηκα τα πετάλια...


Γεια σου φίλε. Επειδή εχει τύχει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν σε bandmate υποψιάζομαι ότι η πεταλιέρα σου δεν είναι καλής ποιότητας. Και συνήθως σε μεγάλες εντάσεις οι φθηνές πεταλιερες χανουν πολυ, ετσι νομιζω.

Εγω παιζω με πεταλια και εχω το pedalboard BCB-60 που ρωτας, ενταξει με εχει βολεψει και δεν εχει τυχει να ακουσω το "φυσημα" για το οποιο λενε μερικοι.
Γενικα κομπλε ειμαι με τα πεταλια αλλα ειναι μερικες φορες που θα θελα μια πεταλιερα για να "παιζω" να στο πω κι ετσι.
Δεν είμαι ο αρμόδιος για πεταλιέρες αλλά όσων αφορα τα πεταλια πιστευω οτι αν πάρεις ενα καλό distortion(αλλά καλο ετσι?), ενα booster, ενα κουρδιστηρι-πεταλι και αργότερα κάνα delay θα είσαι έτοιμος να βγεις on stage με σίγουρα καλό ήχο!
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλα σου μιλάω σύμφωνα με τα λιγα που εχω συναντησει..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι μεγααααααάλη βοήθεια!
« Απάντηση #13 στις: 16/01/09, 01:13 »
Αφού αποφάσισες να πας στα πετάλια,να σε βοηθήσουμε σαν καλοί συνφορουμίτες...Θα συμφωνήσω με τον φίλο ότι αξίζει να δώσεις κάποια καλά λεφτά για κάποιο αξιόλογο distortion.Εκεί οι επιλογές είναι άπειρες και εξαρτώνται πάντα από το είδος που παίζεις.Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου προτείνω πετάλι γιατί ο μόνος οδηγός είναι το αυτί σου...Ύστερα αν παίζεις καθαρά θα χρειαστείς ένα ωραίο chorus και μ'ενα Boss κάνεις μια χαρά δουλειά.Απο κει και πέρα για άλλους ήχους θα σε καθοδηγεί το αυτί σου και οι απαιτήσεις σου.Πάντως να ξέρεις γενικά μιας που αναφέρθηκε κάπου κι αυτό,όσο περισσότερα εφφέ έχεις τόσο περισσότερο θόρυβο αποκτάς...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
30 Απαντήσεις
10814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 02:18
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:44
από Giorgos K.
13 Απαντήσεις
4256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 01:26
από zeromancer
5 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 14:28
από hot_sauce (φλουτσ)
41 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:10
από Nikoubis
3 Απαντήσεις
3419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 03:36
από Jezus
5 Απαντήσεις
6026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
6 Απαντήσεις
13025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 23:14
από noe13
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 12:28
από el_hombre_solo