Ψηφοφορία

Κλείνω ραντεβού σε ένα Μαγαζί Δοκιμαστήριο για να δοκιμάσω κάτι. Για ένα τέταρτο θα πλήρωνα:

Για Πεταλάκι: €2
Για Πεταλάκι: €5
Για Πεταλάκι: €10
Για Ενισχυτή: €5
Για Ενισχυτή: €10
Για Ενισχυτή: €20
Για Κιθάρα: €5
Για Κιθάρα: €10
Για Κιθάρα: €20
Θα πλήρωνα 1% του κόστους του εξοπλισμού. ΠΧ. για ενισχυτή των €1000 θα έδινα €10
Θα πλήρωνα 2% του κόστους του εξοπλισμού. ΠΧ. για κιθάρα των €800 θα έδινα €16

Αποστολέας Θέμα: Επιχειρηματική Ιδέα: Μαγαζί Δοκιμαστήριο - you buy it?  (Αναγνώστηκε 13881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ναι, βεβαια αν εγω πχ θελω να δοκιμασω μια suhr modern των 4000 και της κανω καμια γρατζουνια κτλ, μετα πως και ποιος βρισκει καποιος ακρη;
Θα πρεπει ολα τα προς ενοικιαση μηχανηματα και εξοπλισμος να ειναι πληρως ασφαλισμενα ακομα και για τετοιες φθορες (και οχι μονο για ολικη απωλεια ή καταστροφη), γιατι κακα τα ψεματα, το dvd αν το χαλασεις το πληρωνεις με κανα 20αρικο... Την suhr, αστο καλυτερα...

Αυτό δεν ισχύει και τώρα έτσι κι αλλιώς? Αν πχ κάποιος πάει σε ένα μαγαζί να δοκιμάσει μια ακριβή κιθάρα και κατά λάθος την γρατζουνίσει στο πίσω μέρος με τη ζώνη του (το πιο συνήθες φαινόμενο...)? Αυτός είναι και ο μόνιμος φόβος των ιδιοκτητών (η πτωση της αξιας του καινουριου εξοπλισμου εξαιτιας τυχον φθορων ως την ωρα της πωλησης απο εκθεση στη βιτρινα ή φθορα απο δοκιμες)... Ενώ στο μαγαζί - ενοικιαστήριο / δοκιμαστήριο κανενας δεν σου παρουσιάζει τον εξοπλισμό ως του "κουτιου" γιατι εξ'ορισμου δεν ειναι.

EDIT: Να συμπληρωσω εδω οτι την ιδια αγωνια την εχει και ο επιδοξος αγοραστης (εαν δηλαδη αυτο που παιρνει ως καινουριο δεν εχει καποιο ελαττωμα ή σημαδι) και ειναι απολυτα φυσικο...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/10, 16:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
EDIT: Να συμπληρωσω εδω οτι την ιδια αγωνια την εχει και ο επιδοξος αγοραστης (εαν δηλαδη αυτο που παιρνει ως καινουριο δεν εχει καποιο ελαττωμα ή σημαδι) και ειναι απολυτα φυσικο...
Εγω πάντως δεν έχω ποτέ τέτοια αγωνία...
Εξάλλου η κάθε κιθάρα είναι στα μαγαζιά για να δοκιμάζεται και να επιλέγεται απο τον υποψήφιο αγοραστή ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
EDIT: Να συμπληρωσω εδω οτι την ιδια αγωνια την εχει και ο επιδοξος αγοραστης (εαν δηλαδη αυτο που παιρνει ως καινουριο δεν εχει καποιο ελαττωμα ή σημαδι) και ειναι απολυτα φυσικο...
Εγω πάντως δεν έχω ποτέ τέτοια αγωνία...
Εξάλλου η κάθε κιθάρα είναι στα μαγαζιά για να δοκιμάζεται και να επιλέγεται απο τον υποψήφιο αγοραστή ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!
δηλαδή σου αρέσει η ολοκαίνουρια κιθάρα για την οποία έδωσες τα λεφτά που μάζευες τόσο καιρό να έχει γρατζουνιές και χτυπήματα από άλλους?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσυ δλδ δοκιμάζεις μια κιθάρα, βλέπεις οτι σου αρέσει και μετά λες στον πωλητή...

"Πιάσε τώρα μια ίδια, καινούρια, που να μην έχει βγει καθόλου απο τη θήκη της για να την πάρω και να φύγω??!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όχι...
και οι δύο κιθάρες που έχω αγοράσει ήταν σε τέλεια κατάσταση....
αν είχε τρελά σημάδια τότε ή θα του λεγα αν έχει να φέρει μια ίδια ή αλλιώς να μου κάνει μείωση στην τιμή....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άλλο τα "τρελλά σημάδια", άλλο οι κιθάρες να είναι διαθέσιμες προς δοκιμή.
Αν μια κιθάρα "χτυπηθεί", λογικό είναι να δωθεί φθηνότερα...

Κάποιες γρατζουνίτσες πχ όμως επάνω στο finish που φαίνονται μόνο στο φως και υποδηλώνουν οτι "και κάποια άλλη πένα γρατζούνισε την κιθάρα πριν απο μένα" είναι αναπόφευκτες όταν το μαγαζί είναι σωστό και σε αφήνει να δοκιμάζεις τα όργανα.

Δεν είναι σε θέση ένα ελληνικό μαγαζί να έχει κάθε κιθάρα που κυκλοφορεί δύο φορές και να πουλάει τις μισές φθηνότερα επειδή τις έπαιξαν 5 άνθρωποι.
(Είπαμε, άλλο αν γίνει κάτι χοντρό που είναι ευκόλως ορατό...)

Εν τω μεταξύ, αυτός που θέλει να ψωνίσει μια κιθάρα το πιο λογικό είναι να θέλει να πάρει αυτήν που δοκίμασε κι όχι μια στο κουτί γιατί ως γνωστόν 2 κιθάρες δεν είναι ακριβώς ίδιες.

Eπίσης σε ένα σωστό μαγαζί αν κάποιος θέλει πχ να πάρει μια les paul standard το λογικό είναι οτι θα δοκιμάσει και τις 2,3,4... που υπάρχουν στο κατάστημα για να πάρει αυτήν που θα του κάνει περισσότερο κλικ...
Αυτομάτως όλες οι les pauls του μαγαζιού λοιπόν θα πρέπει να χαρακτηριστούν ex-demo models!??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και την προσφορά σχολίων και ιδεών, πολλές εκ των οποίων είναι αξιόλογες και εμπεριστατωμένες.
Ήρθε η ώρα να επεκτείνω λίγο την ιδέα και να απαντήσω στις ιδέες και προβληματισμούς σας.
...
Τώρα που το κάναμε λίγο πιο συγκεκριμένο, πως σας ακούγεται?
Κάντε ελεύθερα τα σχόλια σας..

Λοιποοοοοοοοοον κατ' αρχην συμφωνω με ολα οσα λες...επαναπροσδιορισες ουσιαστικα εντελως την ιδεα σου και την εκανες πολυ πιο δελεαστικη και ακομα πιο σωστη...

Θα είναι πολύ ακριβός ο χώρος?
Τέτοιοι χώροι υπάρχουν παντού, όμως εμείς θα επιλέγαμε για το μαγαζί μας μία λιγότερο ακριβή περιοχή, που όμως θα είχε πολύ εύκολο πάρκινγκ.

Εδω εχεις την μονη σημαντικη μου ενσταση...οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα μου, σιγουρα θα χρειαστει ενας χωρος τεραστιος σε εκταση ακομα και αν δεν υπαρχουν ολα τα μοντελα των εταιρειων (γιατι οι εταιρειες ειναι παρα πολλες οποτε εστω και τα γνωστα μοντελα τους να εχεις και παλι χρειαζεσαι πολυ χωρο...πολυ περισσοτερο απο τα 100 m2 που ανεψερε ο faser...) αρα εχουμε αυξηση ενοικιου, ενω παραλληλα μεγαλο χωρο κοντα στο κεντρο της Αθηνας, που κακα τα ψεματα βολευει τους περισσοτερους, δεν παιζει να βρεις...αρα παμε στην λυση των προαστιων οπου εκει λογω πιο "χάι" περιοχης τα ενοικια ειναι πιο τσιμπημενα...βεβαια με λιγη τυχη και προσεκτικο ψαξιμο μπορει να χτυπησει ο επιδοξος μαγαζατορας καποια πραγματικη ευκαιρια αλλα και παλι θα μιλαμε για την εξαιρεση και οχι για τον κανονα...

Οσον αφορα τωρα τις χορηγιες απο τις εταιρειες, εγω προσωπικα, ανεφερα οτι ο μαγαζατορας καλο θα ηταν να ζητουσε απο τις εταιρειες την κατασκευη ενος κομματιου απο καθε μοντελο τους η τουλαχιστον απο τα πιο εμπορικα, ΜΟΝΟ για δοκιμη και το μονο που προσθετω τωρα, οπως ειπαν κι αλλοι, να υπαρχει ως ανταλλαγμα προς τις εταιρειες η διαφημιση των προϊοντων τους...

Αυτα απο μενα προς το παρον...

ΥΓ: σχετικα με αυτο που συζητανε ο groovymood και ο hot_sauce...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν η κιθαρα που δοκιμασα εγω και θελω να αγορασω, εχει καποια χτυπηματα απο προηγουμενη δοκιμη, πρεπει να μου δοθει σε χαμηλοτερη τιμη καθως η λυση απλως ενος δευτερου ιδιου μοντελου δεν ειναι και τοσο ασφαλης καθως καθε κομματι ειναι διαφορετικο απο το αλλο...επισης απ' οσο εχω καταλαβει, το υποθετικο μαγαζι του θεματος μας, δεν θα εμπορευεται εξοπλισμο εκτος και αν ειναι μεταχειρισμενος και εχει δοθει εκει απο καποιον αλλο κιθαριστα-μπασιστα με σκοπο την πωληση

ΥΓ2: εννοειται οτι σε περιπτωση σοβαρης βλαβης που προκληθηκε κατα τη διαρκεια δοκιμης και δεν σχετιζεται με τεχνικα δεδομενα (πχ καηκε η λαμπα μετα απο 3 μηνες συνεχων δοκιμων) αλλα εχει να κανει με απροσεξια του δοκιμαστη, εννοειται πως ο ιδιος επιβαρρυνεται με το κοστος της επισκευης...harsh but fair...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
δεν ειχα υπομονη να διαβασω ολα τα γραμματα οποτε σορρυ αν πεσω λιγο εκτος.

Το οφελος που δινει ενα τετοιο μαγαζι ειναι οτι σου δινει την δυνατοτητα να δοκιμασεις πραγματα (πεταλακια, κιθαρες, ενισχυτες) που δεν θα ειχες δυνατοτητα αλλου λογω μη διαθεσιμοτητας. Θες να δοκιμασεις 5-6  δημοφιλη overdrive που βλεπεις στο ιντερνετ (πχ fulltone ocd, barber ltd, blackstone mosfet, zvex box of rock, ΜΙ crunchbox κτλ...), πας σε γνωστο μαγαζι αλλα το μονο που βλεπεις ειναι Boss xx1, Boss xx2, Boss xx3 και Βοss και ξανα Boss (δεν εχω κατι με την συγκεκριμενη μαρκα).

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Νομίζω Ανδριανέ, το έχεις ψάξει λίγο παραπέρα το θέμα, από όσα αναφέρεις. Αυτό γιατί ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσες εκτεταμένη επιχειρηματολογία, για να ξεπεράσεις με άνεση την επιχειρηματολογία του Faser, είσαι πεπεισμένος, ότι μία τέτοια επιχείρηση είναι επιβιώσιμη. Βεβαίως, αυτό που αναφέρεις ως επιχείρημα, είναι ότι και άλλες παρόμοιες επιχειρήσεις είναι επιβιώσιμες. Όμως άλλο είναι να μοιάζεις και να είσαι επιβιώσιμος, άλλο να είσαι επιβιώσιμος. Ο τρόπος έχει πολύ μεγάλη σημασία. Το πως. Δηλαδή εγώ σαν δική σου επιχειρηματολογία, θα περιμένα κάτι αντίστοιχο με αυτό που το faser, που θα μου έλεγε, ότι κοίτα, σχεδόν κάθε μήνα, θα έχω τόσο κέρδος. Από εκεί και πέρα βέβαια, μπορείς να πεις και ότι ποτέ δεν ξέρεις αν θα είναι ή όχι επιβιώσιμη, γιατί εσύ μπορεί να είσαι ο μάγος της καινοτομίας και των λύσεων ενώ κάποιος άλλος να παραλάβει μία κερδοφόρα επιχείρηση και να είναι ο Κύριος Χρεωκοπία. Οπότε, σε αυτό το θέμα δεν κοιτάμε για την ακρίβεια αν θα είναι επιβιώσιμη και θα προσφέρει κέρδος, αλλά να αναπτύξουμε αρκέτα μία ιδέα. Βλέπω πάντως αρκετή σχέση, με τα μαγαζιά που ανοίγουνε τώρα τελευταία, που πουλάνε από ρούχα μέχρι οτιδήποτε μεταχειρισμένο, το οποίο δεν ανήκει κατ΄ανάγκη στο ίδιο το μαγαζί, αλλά φιλοξενείται ας πούμε στο μαγαζί προς δοκιμή. Τουλάχιστον ας πούμε στο εξωτερικό, αυτό γίνεται πάρα πολλά χρόνια και μπορεί κάποιος να αγοράσει ότι βάλει ο νους του από τέτοια μαγαζιά. Εγώ σαν ιδέα, την θεωρώ πολύ καλή, αν και δεν ξέρω αν είναι επιβιώσιμη, αλλά και πως μπορείς να συνεργαστείς με διάφορες εταιρείες για να υποστηρίξουν την ιδέα σου , έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται μόνο η δική σου τσέπη, αντίθετα να ελαφραίνει αρκετά! Στο μόνο που κολλάω κάπως, αν και είναι πολύ ελαφρύ το κόλλημα, είναι στο κατά πόσο θα σου αφήσει κάποιος την σχετικά ακριβή κιθάρα του, να την δοκιμάσουν άλλοι αλλά και κατά πόσο θα αγοράζουν κάποιοι μεταχειρισμένα. Διότι αυτοί που έχουν μεταχειρισμένη κιθάρα, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση, θα το σκέφονται πάρα πολύ να την αφήσουν, μην τυχόν γίνει κάτι και πέσει η τιμή της, αφού θα την πουλάνε και πολύ ακριβά. Όσοι πάλι έρχονται να δοκιμάσουν μεταχειρισμένες κιθάρες, μεσαίας ας το πούμε κατάστασης, θα θέλουν να ρίξουνε την τιμή αγοράς στο μηδέν! Τουλάχιστον αυτό βλέπω ότι γίνεται στις αγγελίες. Δεν έχω ασχοληθεί όμως με ανάλογα μαγαζιά για να ξέρω τι συμβαίνει εκεί με την πελατεία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ΥΓ2: εννοειται οτι σε περιπτωση σοβαρης βλαβης που προκληθηκε κατα τη διαρκεια δοκιμης και δεν σχετιζεται με τεχνικα δεδομενα (πχ καηκε η λαμπα μετα απο 3 μηνες συνεχων δοκιμων) αλλα εχει να κανει με απροσεξια του δοκιμαστη, εννοειται πως ο ιδιος επιβαρρυνεται με το κοστος της επισκευης...harsh but fair...

Βάσει νόμου, αν κάποιος πελάτης μπει σε ένα μαγαζί και κάνει  κατά λάθος μία ζημιά, δεν είναι υποχρεωμένος να την πληρώσει ή να αγοράσει το προϊόν  που χάλασε…    Τώρα, αν στην περίπτωση που συζητάμε μπορεί να γίνει κάποια «άτυπη»  συμφωνία μεταξύ μαγαζιού – πελάτη για τέτοιες περιπτώσεις, δεν το γνωρίζω.
Άλλο τα "τρελλά σημάδια", άλλο οι κιθάρες να είναι διαθέσιμες προς δοκιμή.
Αν μια κιθάρα "χτυπηθεί", λογικό είναι να δωθεί φθηνότερα...

Κάποιες γρατζουνίτσες πχ όμως επάνω στο finish που φαίνονται μόνο στο φως και υποδηλώνουν οτι "και κάποια άλλη πένα γρατζούνισε την κιθάρα πριν απο μένα" είναι αναπόφευκτες όταν το μαγαζί είναι σωστό και σε αφήνει να δοκιμάζεις τα όργανα.

Δεν είναι σε θέση ένα ελληνικό μαγαζί να έχει κάθε κιθάρα που κυκλοφορεί δύο φορές και να πουλάει τις μισές φθηνότερα επειδή τις έπαιξαν 5 άνθρωποι.
(Είπαμε, άλλο αν γίνει κάτι χοντρό που είναι ευκόλως ορατό...)

Εν τω μεταξύ, αυτός που θέλει να ψωνίσει μια κιθάρα το πιο λογικό είναι να θέλει να πάρει αυτήν που δοκίμασε κι όχι μια στο κουτί γιατί ως γνωστόν 2 κιθάρες δεν είναι ακριβώς ίδιες.

Eπίσης σε ένα σωστό μαγαζί αν κάποιος θέλει πχ να πάρει μια les paul standard το λογικό είναι οτι θα δοκιμάσει και τις 2,3,4... που υπάρχουν στο κατάστημα για να πάρει αυτήν που θα του κάνει περισσότερο κλικ...
Αυτομάτως όλες οι les pauls του μαγαζιού λοιπόν θα πρέπει να χαρακτηριστούν ex-demo models!??
   
Δεν έχεις άδικο σε όσα λες, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω τον συνήγορο  του διαβόλου:
Αν υπήρχε το μαγαζί – δοκιμαστήριο, θα είχε (μάλλον) ένα  μόνο κομμάτι LPS προς δοκιμή. Ο υποψήφιος αγοραστής θα είχε την ευκαιρία να την  δοκιμάσει πιο «ελεύθερα» (μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα) και να διαπιστώσει αν  αυτή η κιθάρα τελικά του κάνει. Αν του κάνει και αποφασίσει να την αγοράσει,  μπορεί να πάει μετά στο μαγαζί που πουλάει LPS, να δοκιμάσει όλα τα διαθέσιμα κομμάτια, αλλά η δοκιμή του θα  είναι πολύ πιο σύντομη και “light”,  τσίμα-τσίμα για να διαπιστώσει αν η κιθάρα του «κάθεται» καλά στο χέρι και δεν  έχει προβλήματα όπως τασταρίσματα, ηλεκτρικά κ.α..
Με λίγα λόγια, ναι μεν θα αγόραζε μία καινούργια και ακριβή κιθάρα  που (προφανώς) την έχουν δοκιμάσει και άλλοι πριν από αυτόν, αλλά θα ήξερε ότι  κανείς δεν έχει παίξει με αυτήν πάνω από 5 λεπτά και κανείς δεν της έχει «βγάλει  τα μάτια» πάνω στην δοκιμή.
 
 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Χαχαχα!! Μάλλον είμαι ο μόνος που αγοράζει τον εξοπλισμό του "με το κουτί του".. Προσωπικά όταν αποφασίσω αν μια κιθάρα μου κάνει, θα προτιμήσω μια ολοκαίνουργια.. Βέβαια αυτό πηγάζει και από τις πεποιθήσεις μου, ότι δηλαδή στις ηλεκτρικές κιθάρες τα μοναδικά κριτήρια είναι το playability και το αν ταιριάζει στα εικαστικά γούστα μου..

Adriane αν βρεθεί τέτοιο κατάστημα με τέτοιο ενοίκιο (που δεν αμφιβάλω, απλά παίρνω σαν metrics, στοιχεία από εταιρίες για τις οποίες κάνω τα business plans τους), τότε ο μόνος κίνδυνος μιας τέτοιας επένδυσης είναι οι καταστηματάρχες να τη "μυριστούν" τη δουλειά και να αρχίσουν να "επιτρέπουν" τις δοκιμές στους πελάτες τους.. Άλλωστε αν υπάρχεις εσύ και τα on-line καταστήματα, οι συγκεκριμένοι δεν θα έχουν έννοια ύπαρξης επομένως θα αναγκαστούν να γίνουν πιο ελαστικοί.. Επίσης ο κίνδυνος να εμφανιστούν και άλλοι "ενοικιαστές" είναι εκ των ων ουκ άνευ..

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    Το αν θα ανοίξουν και άλλα «δοκιμαστήρια» δεν πρέπει να σε πολύνοιάζει.  Αν εσύ είσαι ο καλύτερος, δεν φοβάσαι τον ανταγωνισμό.
Όσο για την στάση των καταστηματαρχών, δε μπορείς να ξέρεις.  Μπορεί οι καταστηματάρχες να γίνουν ακόμα πιο «σκληροί» και να αρχίζουν να λένε  «αμάν ρε μεγάλε, σε μένα ήρθες να δοκιμάσεις; Πήγαινε στο δοκιμαστήριο και άμα  σου κάνει, έλα αγόρασε».

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν μη τι άλλο, πρωτοποριακή ιδέα Ανδριανέ. Δεν έχεις καθόλου άδικο ότι πρέπει να κινούμαστε προς την παροχή υπηρεσιών και όχι το κλασικό εμπόριο.
Συμφωνώ με αρκετά απο τα παιδιά πιο πάνω για το ρίσκο επιβίωσης ενός τέτοιου εγχειρήματος.Βέβαια στην περίπτωση μεταχειρισμένων με αγγελίες κλπ όπου κάποιος αφήνει το όργανό του προς δοκιμή (και ενδεχόμενη μεταπώληση) το όλο πράγμα φαίνεται περισσότερο εφαρμόσιμο.
 
Το θέμα πρώτα απ'όλα είναι το αρχικό που έθεσε ο ανδριανός,δηλαδή αν θα πλήρωνε κανείς μόνο και μόνο για να δοκιμάσει κάτι. Εγώ προσωπικά δεν έχω την κ@#@βλα να δοκιμάζω έτσι στο άσχετο πράγματα απλά για να δω πως είναι, ξέροντας ότι δε με νοιάζει να τα αγοράσω. Προφανώς υπάρχει πολύς κόσμος που το κάνει αυτό και τη βρίσκει, κανένα πρόβλημα. Πάντως δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα στο να δοκιμάσω κάτι σε κάποιο μαγαζί...οκ, κάτι γκίψον, φέντερ,μαρτιν....την shure με τα 4 χιλιάρικα δε ξέρω αν θα με άφηναν...το βρίσκω γελοίο πάντως κάποιον που ενδιαφέρεται πραγματικά να μη τον αφήνουν να δει αυτό που θέλει. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν με το καλό γίνει η εν λόγω επιχείρηση, θα πρεπε να επικεντρωθεί σε πιο σπάνια κομμάτια, που δεν βρίσκονται εύκολα σε στοκ, ή κομμάτια που "δε σ'αφηνουν ούτε να τα αγγίξεις".
 
Επίσης κάποιος που δε θυμάμαι είπε για δοκιμαστήριο μαγνητών. Το βρίσκω εξαιρετική ιδέα, καθώς αυτό δεν υπάρχει πουθενά,δεν μπαίνεις στα νερά κανενός, οι περισσότεροι παίρνουμε JB,Jazz κλπ επειδή "μας είπαν ότι είναι καλοί" και γενικά γουρούνι στο σακί. Μιλάμε για πολύ μικρότερο budget για την επιχείρηση, απαιτεί βέβαια 1-2 τεχνικούς που θα είναι μονίμως στη σπίντα να αλλάζουν pickguard κλπ κλπ, αλλά νομίζω όλοι μας θα τα "σκάγαμε" για να ακούσουμε τον Χ μαγνήτη πως παίζει με την κιθάρα μας.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τέλεια ιδέα. Ήμουν πάντα της άποψης ότι πριν κάνω μια μεγάλη αγορά θα ήθελα να έχω την πιο ολοκληρωμένη  γνώμη. Πχ για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο δεν θα μ έφτανε ένα τεστ drive  με τον τύπο δίπλα μου (όχι αυτό,όχι εκείνο) αλλά θα προτιμούσα να νοικιάσω το αμάξι για μια μέρα για να εξερευνήσω τα πάντα γύρω από αυτό. Οπότε η ιδέα πριν πάρω ένα όργανο να το δοκιμάσω με την άνεση μου και με διάφορους συνδυασμούς σε πετάλια,ενισχυτές είναι πααααρα πολύ δελεαστική. Τώρα αν αυτό συνδυάζεται με ένα άνετο περιβάλλον και ενημερωμένο προσωπίκο και πάνω απ όλα όχι ΞΕΡΟΛΕΣ(πόσες φορές σας έχει τύχει, είτε όταν ήσασταν μικροί είτε και τώρα, να σας μιλάει το προσωπικό σαν να έφτιαξαν αυτοί τον μουσικό εξοπλισμό μόνο για τον VAI ) όλα θα είναι τέλεια. και θα διαδοθεί από στόμα σε στόμα....
ααα η εποχή που πουλούσαμε προϊόντα σχεδόν πέθανε.Η εποχή που θα πουλάμε υπηρεσίες είναι το μέλλον.Και εγώ θα ανοίξω ένα μαγαζί που θα πουλάω ειρωνεία. θα μπαίνεις μέσα και θα σε ειρωνεύομαι και θα με πληρώνεις.τι λέτε??? 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Και εγώ θα ανοίξω ένα μαγαζί που θα πουλάω ειρωνεία. θα μπαίνεις μέσα και θα σε ειρωνεύομαι και θα με πληρώνεις.τι λέτε???
Κοίτα, λέω ότι σίγουρα θα είναι καλύτερα να ξέρω ότι θα πληρώσω για να με ειρωνεύεσαι και επιλέξω να το κάνω, παρά να σε έχω ψηφίσει και να με ειρωνεύεσαι στο τσάμπα..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Η ιδέα αυτή θα μπορούσε να εφαρμοστεί ιδιαίτερα στην δοκιμή μαγνητων. Δε νομιζετε?
Επίσης κάποιος που δε θυμάμαι είπε για δοκιμαστήριο μαγνητών. Το βρίσκω εξαιρετική ιδέα, καθώς αυτό δεν υπάρχει πουθενά,δεν μπαίνεις στα νερά κανενός, οι περισσότεροι παίρνουμε JB,Jazz κλπ επειδή "μας είπαν ότι είναι καλοί" και γενικά γουρούνι στο σακί. Μιλάμε για πολύ μικρότερο budget για την επιχείρηση, απαιτεί βέβαια 1-2 τεχνικούς που θα είναι μονίμως στη σπίντα να αλλάζουν pickguard κλπ κλπ, αλλά νομίζω όλοι μας θα τα "σκάγαμε" για να ακούσουμε τον Χ μαγνήτη πως παίζει με την κιθάρα μας.

Κατι τετοιο σκεφτομουν κ γω. Πιστευω δεν θα ηταν δυσκολο για καποιον τεχνικο να αλλαξει τους μαγνητες στην κιθαρα σου ωστε να τους δοκιμασεις απευθειας και να παρεις μια ιδεα αν σ'αρεσουν η οχι. Για παραδειγμα στο μαγαζι (οπου προφανως θα υπαρχει και στουντιο δοκιμης) να κανεις μια mini ηχογραφηση με τους μαμισιους μαγνητες, επειτα ο τυπος να τους αλλαζει εκεινη την ωρα και να κανετε μια ηχογραφηση με το καινουργιο set, και παει λεγοντας (αν θες δοκιμαζεις και αλλα set), και επειτα ακους τι εχεις γραψει, το περνας και σ'ενα φλασακι το περνεις σπιτι σου και συγκρινεις με την ησυχια σου. Αυτο θα μπορουσαν ισως να το κανουν και τα υπαρχοντα μαγαζια, να σου προσφερουν την υπηρεσια με μια Χ τιμη, και αν για παραδειγμα σου αρεσουν οι μαγνητες και αποφασισεις να τους κρατησεις εκεινη την ωρα να σου κανουν μια εκπτωση στην υπηρεσια και απλως να πληρωνεις ενα κατι παραπανω τους μαγνητες απο οσο εχουν κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εκεινη την ωρα να σου κανουν μια εκπτωση στην υπηρεσια και απλως να πληρωνεις ενα κατι παραπανω τους μαγνητες απο οσο εχουν κανονικα.

οπότε πληρώνεις το ίδιο ποσό... :P

πέραν του χρόνου που θα χρειάζεται για 1-2-3 αλλαγές μαγνητών είναι πολύ ωραίο σαν ιδέα...
αλλά αξίζει να αφιερώσει κάποιος χρήμα, χρόνο και πολλά άλλα για να ανοίξει μαγαζί βασισμένος σε μια ιδέα που δεν είναι σίγουρο αν μπορεί να το υποστηρίξει?
ο adr1anos ξεκίνησε πολύ καλά την έρευνα αγοράς αλλά οι απόψεις δεν μου φαίνονται και τόσο ενθαρρυντικές....

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
αξίζει να αφιερώσει κάποιος χρήμα, χρόνο και πολλά άλλα για να ανοίξει μαγαζί βασισμένος σε μια ιδέα που δεν είναι σίγουρο αν μπορεί να το υποστηρίξει?

Το μαγαζι υπαρχει πιθανοτητα να μην μπορει να "σταθει" απο μονο του σαν δοκιμαστηριο, οποτε θα χρειαζεται να ασχολειται και με πωληση, προβες κτλ. εξαλλου ενα καταστημα τετοιας εκτασης με τετοιο budget λογικα θα μπορει να εξοπλιστει με ενα καλο στουντιο με καλα μηχανηματα για προβες και ηχογραφησεις. Εκει θα μπορει να εφαρμοστει επισης η δοκιμη εξοπλισμου, οπου τα γκρουπ θα μπορουν να κανουν τις προβες τους με τον εξοπλισμο που επιθυμουνε. Κοινως οχι 1 τεταρτο δοκιμη αλλα κανονικη προβα, ηχογραφιση κτλ... Και παλι δυσκολο μου φαινεται ομως.
Παντως ωραιο θα ηταν: Πρόβα Πολυτελείας!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αδριαννε ονειρευεσαι κατι σα το guitar center και καλα κανεις...αλλα προσωπικα δεν πιστευω ουτε μια στο εκατομμυριο ο,τι εχει πιθανοτητα επιβιωσης κατι τετοιο. Εκτος και αν εχεις χωρο δικο σου. Ουτε και τοτε...

Πρακτικα αδυνατα σημεια:

α) Να φερνεις το καθε τι που θα δοκιμαστει και θα αγοραστει (?) και να το αποσβεσεις μεσω των δοκιμων...

β) Να εισαι σιγουρος οτι θα του φερθουν καλα. Οκ εχει τυχει και το αναποδο. Κανενας δε θελει ουτε γρατζουνια στα οργανα κτλ. Αλλα ετυχε και πωλητης να μας πει οχι πενα για να μη γινει κανα σημαδακι στο φινιρισμα. Σωπα ρε! Καταρχας σιγα την κιθαρα (PRS SE) σιγα το φινιρισμα (πλαστικο, δεν παθαινει και τπτ εκτος και αν εισαι...) και τελος πως θα παρεις γευση αν δεν το παιξεις οπως θα το παιζεις. Εννοειται οτι δεν αγορασαμε και το μαγαζι εκλεισε κιολας.

γ) Εισαι τοσα χρονια στο χωρο, ξερεις πολυ καλα οτι δυστυχως η συνεπεια δεν ειναι κατι το οποιο ισχυει 100% ιδιαιτερα στα οργανα.

Εχω παιξει τρεις baja tele μεχρι τωρα και καμια δεν ηταν σταθερη: Σε βαρος ειχαμε απο υπερλεπτο σωμα παναλαφρο μεχρι κουτουκι πιο μεγαλο (!). Στους μαγνητες ειχαμε απο την πρωτη γενια custom shop τι ητανε δε θυμαμαι μεχρι τωρινους. Οι πρωτοι φορτωνανε γκαζι απιστευτα, στη δευτερη κιθαρα ο ηχος ηταν απλα νεκρος!!! Στην τριτη παραδοσιακος tele αλλα διαφορετικος απο την πρωτη. Να αρχισω να μιλαω για λαιμους? Δεν ηταν ιδιοι και η ταστοδουλεια στη δευτερη ηταν για κλαματα.


Τι θελω να πω? Οτι δεν εχει νοημα η δοκιμη παρα ισως σα μια γευση στα ηλεκτρικα μιας κιθαρας αντε και στο feel μονο απο αποψης διαστασεων. ΜΟΝΟ. Αν σαρεσει αυτη η κιθαρα το να την παραγγειλεις μετα απο το ιντερνετ δεν εγγυαται πανομοιοτυπο αποτελεσμα πιστευω.


Παμε στους ενισχυτες. Αντε και εχεις ηχομονωμενο δωματιο. Τελεια. Εχεις ντραμς? Πες οτι εχεις οπως και ντραμερ. Το θεμα δεν ειναι μονο να δοκιμαζονται δυνατα αλλα και τι ψαρια ποιανουν στο live. Αυτο δεν προκειται ποτε να εξομειωθει σε ενα τετοιο δωματιο.

Για practice amp πεταλιερες δωματιου (πως λεμε σκυλακι καναπε!) κτλ, γιατι οχι...

Τωρα απο εκει και επειτα,

Αν εχεις λειτουργικα εξοδα 6000 σε νοικια, το χρονο, +ρευματα, +αβαρειες, +εναρξη στην εφορια, ΤΕΒΕ κτλ, καποιον να δουλευει νομιμα εστω και part time κατσε και σκεψου τι πρεπει να πωληθει/δοκιμαστει για το αν βγαινει. Πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε αλλα δεν νομιζω οτι βγαινει.

Οσο για τη χορηγια εταιρειων κτλ...Δεν ξερω ποιος εχει Hughes and kettner στην Ελλαδα αλλα οποιος εχει τους ζητανε να στοκαρουν καμια 20000 ευρω...Δεν ξερω κατα ποσο θα ηθελα να πληρωνω εξτρα για καθε προιον να δοκιμαζεται σε αλλο χωρο. Η μαλλον ξερω. Δε θα ηθελα. Θα ηθελα να δοκιμαζεται στο δικο μου μαγαζι οχι σε συγκριση με αλλα διπλα που μπορει ο πελατης να προτιμουσε τα αλλα!!! Ετσι απλα.

Απο εκει και επειτα, υπαρχει ενα αλλο θεμα που θα μπορεσει η ιδεα σου να αποτελεσει εφαλτηριο, κατα βαση και παλι δεν ξερω πως ακριβως αλλα τωρα μου περασε απο το μυαλο...


Να υπαρχει ενας χωρος για δοκιμες, των οργανων προς πωληση στις αγγελιες. Δεν ειναι και λιγα...

Δε θα με πειραζε να πληρωσω δεκα ευρω για να αγορασω εναν ενισχυτη απο τις αγγελιες, αλλα να τον τσιταρω διπλα σε αλλα, επισης προς πωληση, η με δοκιμη με ντραμς. Το ιδιο και για κιθαρες τις οποιοες ηξερα οτι αν αγορασω θα ειναι αυτη η ιδια που μου αρεσε στον ηχο και πρωτοειδα στις αγγελιες.  Η δοκιμη σε σπιτια κτλ δεν μου λεει και τπτ ειδικα σε ενισχυτες.


Να υπαρχει και ενας υπευθυνος ο οποιος θα ειναι εκει για να μη κοπανιουνται ολα και να υπαρχει και χρονος στη δοκιμη. Οχι δλδ να αφηνει ο αλλος 5 κιλα ιδρωτα σε 2ωρη δοκιμη παιζοντας 20 τραγουδια με ενα φιλαρακι του που δοκιμαζει ντραμς κτλ...




Αυτο που καταλαβαινω σαν αναγκη σαν καταναλωτης ειναι να δοκιμαζεται κατι στην σωστη κατασταση. Κιθαρα με ψηλα τις χορδες δεν τασταρει αλλα κρυβει τα σφαλματα της...Οταν στο Στολλα στη Θεσσαλονικη του ζητουσα δοκιμη και μου ελεγε πες ποια να στη σεταρω να ερθεις να τη δοκιμασεις σωστα τσατιζομουν, ομως μετα απο συζητηση ειδα οτι οταν εχεις 200 κιθαρες, δεν μπορεις να τις εχεις φρεσκοχορδισμενες καθε μερα...να δειχνουν το καλυτερο προσωπο τους...εχει και ενα δικιο ο ανθρωπος...





Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
    Ίσως μια ενδιαφέρουσα ιδέα θα ήταν να διοργανωθεί κάποια  στιγμή μια έκθεση μουσικών οργάνων και εξοπλισμού από  τους εγχώριους αντιπρόσωπους αλλά και τα καταστήματα του εμπορίου, παρόμοια με  αυτές που γίνονται στο εξωτερικό αν και σε μικρότερη (φυσικά...) κλίμακα, όπου  θα μπορούμε όλοι εμείς πληρώνοντας ένα εισητήριο να δούμε από κοντά και να  ενημερωθούμε (και σε μερικές περιπτώσεις κα να ακούσουμε/παίξουμε – γιατί όχι? –)  τα μηχανήματα που μας ενδιαφέρουν (γιατί οι κιθάρες είναι μόνο ο ένας κρίκος  της ηχητικής αλυσίδας – και ο πιο ευαίσθητος σε κακουχίες θα έλεγα).
Εκεί θα μπορούσε να γίνει επιτόπου και μια σφυγμομέτρηση χρήσιμη  για τον επιχειρηματία που σκέφτεται ένα τέτοιο μαγαζί, η οποία  να δείχνει (αναλόγως της προσέλευσης, που δεν  πιστεύω ότι θα είναι και μικρή...) και τις απόψεις/ προτιμήσεις πάνω σε αυτό το  είδος καταστήματος – δοκιμαστηρίου, αλλά και τις προτιμήσεις (κάτι σαν wish list) του κοινού σε εξοπλισμό  που θα ΄θελε να δοκιμάσει, γιατί σαφώς και δεν υπάρχει ισόποσο ενδιαφέρον για  οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά – η waiting list για να παίξεις  για παράδειγμα με ένα ενισχυτή Mesa Boogie θα είναι πολύ μεγαλύτερη με την αντίστοιχη για δοκιμή μιας  πεταλιέρας των 100 ευρώ.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    Ίσως μια ενδιαφέρουσα ιδέα θα ήταν να διοργανωθεί κάποια  στιγμή μια έκθεση μουσικών οργάνων και εξοπλισμού από  τους εγχώριους αντιπρόσωπους αλλά και τα καταστήματα του εμπορίου, παρόμοια με  αυτές που γίνονται στο εξωτερικό αν και σε μικρότερη (φυσικά...) κλίμακα, όπου  θα μπορούμε όλοι εμείς πληρώνοντας ένα εισητήριο να δούμε από κοντά και να  ενημερωθούμε (και σε μερικές περιπτώσεις κα να ακούσουμε/παίξουμε – γιατί όχι? –)  τα μηχανήματα που μας ενδιαφέρουν (γιατί οι κιθάρες είναι μόνο ο ένας κρίκος  της ηχητικής αλυσίδας – και ο πιο ευαίσθητος σε κακουχίες θα έλεγα).
Εκεί θα μπορούσε να γίνει επιτόπου και μια σφυγμομέτρηση χρήσιμη  για τον επιχειρηματία που σκέφτεται ένα τέτοιο μαγαζί, η οποία  να δείχνει (αναλόγως της προσέλευσης, που δεν  πιστεύω ότι θα είναι και μικρή...) και τις απόψεις/ προτιμήσεις πάνω σε αυτό το  είδος καταστήματος – δοκιμαστηρίου, αλλά και τις προτιμήσεις (κάτι σαν wish list) του κοινού σε εξοπλισμό  που θα ΄θελε να δοκιμάσει, γιατί σαφώς και δεν υπάρχει ισόποσο ενδιαφέρον για  οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά – η waiting list για να παίξεις  για παράδειγμα με ένα ενισχυτή Mesa Boogie θα είναι πολύ μεγαλύτερη με την αντίστοιχη για δοκιμή μιας  πεταλιέρας των 100 ευρώ.

 Πολύ ενδιαφέρον! Είχαν γίνει στο παρελθόν κάποιες εκθέσεις ηχητικού εξοπλισμού όπου συμμετείχαν κάποια ελληνικά καταστήματα κι εισαγωγείς αλλά συνήθως δεν είχες τη δυνατότητα ως επισκέπτης να δοκιμάσεις όργανα/εξοπλισμό. Υπήρχαν βέβαια κάποια demo όργανα σε προσφορά με καλύτερες τιμές(ως προς τα καινούργια στο κατάστημα) αλλά έως εκεί.
 Και με ένα εισητήριο θα μαζευόταν και κάποιο κεφάλαιο που θα ενίσχυε τα καταστήματα, θα μπορούσαν να εκθέσουν νέα προϊόντα και να βάλουν προς πώληση και ό,τι στοκ τους έχει μείνει καιρό! Ιδιαίτερα τα στοκ/demo/b-grade προϊόντα που είναι σε πολύ ελκυστικές τιμές(κάτω από τα καινούργια του thomann) φεύγουν αμέσως αν υπάρχει σχετική ενημέρωση του κοινού. Επίσης, θα είχε και μερικά live events με ποτάκι, ώστε να μαζέψουν ακόμη περισσότερα και να περάσουμε καλά!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Από την αρχή μου άρεσε σαν ιδέα αυτό που περιγράφει ο adr1anos στο thread αυτό και διαβάζω με προσοχή τα σχόλια που γίνονται. Όσο όμως το σκέφτομαι τόσο διαφωνώ σε ένα σημείο του, όχι γιατί είναι κακό αλλά γιατί έχει να κάνει με τη βιωσιμότητά του σαν επιχείρηση:
 
...Εάν θέλετε να αγοράσετε κάτι, το μαγαζί ΔΕΝ σας πουλάει τον εξοπλισμό του...

Θεωρώ ότι είναι πολύ αγαθή (με την καλή έννοια  :) ) η πρόθεση να παρέχεις μόνο υπηρεσία και να μην πουλάς, από τη στιγμή που θα είναι πολύ εύκολο και δεν θα σου κοστίσει τίποτε να το κάνεις κι αυτό! Ο πελάτης δοκιμάζει, αποφασίζει τι θέλει να αγοράσει, εσύ το παραγγέλνεις στον εισαγωγέα και σε μερικές μέρες τηλεφωνείς στο πελάτη να έρθει να το πάρει. Αν ο πελάτης θέλει εκείνη τη στιγμή να το πάρει, του δίνεις το δείγμα και άμεσα παραγγέλνεις άλλο δείγμα για το μαγαζί.
 
Τι κερδίζεις αν ο πελάτης εκτός από τη δοκιμή κάνει και την αγορά από εσένα:
 
1. Έσοδα.
 
Ακόμη και λίγα να είναι ώστε να μπορείς να ανταγωνιστείς τα μεγάλα μαγαζιά του εξωτερικού, πάλι καλά θα είναι. Έτσι κι αλλιώς προσδοκάς ότι τα κύρια έσοδα θα προέρχονται από το "δοκιμαστήριο" όχι την πώληση.
 
Τα έσοδα της πώλησης θα είναι πρόσθετα και ΔΕΝ απαιτούν επιπλέον προσωπικό ή προσπάθειες προώθησης. Η ίδια η δοκιμή θα λειτουργήσει σαν προώθηση και το ίδιο προσωπικό της "δοκιμής" θα χρησιμοποιηθεί.
 
 
2. Αναγνώριση από τους εισαγωγείς.
 
Ο Χ πελάτης πάει στο μαγαζί του adr1anou κάνει τις δοκιμές του και μετά έρχεται στο δικό μου και παραγγέλνει την κιθάρα του. Χωρίς κανένα κόπο εγώ βγάζω τα λεφτά κι ο adr1anos μένει με τη δόξα. Επιπλέον ο εισαγωγέας που φέρνει τις κιθάρες στην Ελλάδα είναι πολύ χαρούμενος με εμένα, μου δίνει καλύτερες εκπτώσεις, τρόπους πληρωμής, κλπ. και τον adr1ano τον αγνοεί παντελώς.
 
Αν αντιστρέψουμε το σενάριο και ο adr1anos πουλάει σωρό τις κιθάρες και τους ενισχυτές, κάτι που είναι "εύκολο" όπως είδαμε παραπάνω, τότε πέρα από όλα τα άλλα ο adr1anos θα επωφεληθεί και από την αναγνώριση του εισαγωγέα. Πως μεταφράζεται έμπρακτα αυτό: όταν βγει η νέα κιθάρα ή το καινούριο πεταλάκι, ο εισαγωγέας δεν θα έχει μεγάλο πρόβλημα να τα δώσει σαν δωρεάν δείγματα στον adr1ano. Φαντάζεστε πόσο μειώνονται τα λειτουργικά έξοδα σε ένα τέτοιο μαγαζί αν παίρνει δωρεάν ένα μεγάλο τμήμα του εξοπλισμού που διαθέτει για δοκιμές;
 
 
Τι χάνεις αν ο πελάτης εκτός από τη δοκιμή κάνει και την αγορά από εσένα:
 
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν ανοιγε ενα <δοκιμαστηριο> στηνΕλλαδα...(οντως καλα θα ηταν)
αμεσως μετα ολα τα καταστηματα..θα αποφασιζαν πχ να εχουν και αυτα δοκιμαστηριο στο υπογειο τους και να σε χρεωνουν

Δεν φτανει που τωρα νομιζουν οτι σου κανουν χαρη αν σε αφησουν να δοκιμασεις....φανταστειτε να σε  χρεωνουν




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/05, 19:04
από monstermind
1 Απαντήσεις
1744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/05, 18:37
από Μαργαρίτα Π.
6 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 23:41
από Frail
5 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 13:53
από Rosstrobon
5 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 22:37
από gkou
21 Απαντήσεις
7859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 01:13
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
3297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/11, 17:39
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/12, 18:01
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/18, 12:12
από ivikos
0 Απαντήσεις
962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/20, 10:32
από ivikos