Αποστολέας Θέμα: Μια compact πεταλιέρα που να καλύπτει τα βασικά εφέ  (Αναγνώστηκε 5568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Γεια σας φίλοι,

αναζητώ μια πεταλιέρα μόνο για εφέ (όχι προσωμοιωτές ενισχυτών) που με μικρό σχετικά κόστος να καλύπτει τα βασικά εφέ (π.χ. reverb, delay, compression, chorus, κάποιο distortion κλπ)

Έχω έναν Vox AC4TV από τον οποίο είμαι ενθουσιασμένος (πολλοί ενισχυτές πέρασαν από τα χέρια μου και ενώ ήταν και μεγαλύτερης ισχύος, κανένα δεν με ικανοποίησε τόσο, ηχητικά). Παρότι δεν είμαι φαν των εφέ, αναγνωρίζω οτι χρειάζονται και του λείπουν.

Έχω και έναν συνδυασμό Vox Tonelab St + Tech21 Power Engine 60 αλλά δεν βρήκα ακόμα ρύθμιση που να μου δίνει τον ήχο μου (όπως AC4TV).

Δοκίμασα την Tonelab ως εφεδοπεταλίερα μπροστά από τον Vox AC4TV, αλλά δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τις προσωμοιώσεις ενισχυτών, με αποτέλεσμα να μου χαλάει τον ήχο του Vox AC4TV.

Κοιτώ προς την σωστή κατεύθυνση με τις παρακάτω επιλογές;
http://www.thomann.de/gr/toneworks_px4d_pandora.htm
http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_mm4_modulation_modeller.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_pod_hd300.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_m9.htm
http://www.thomann.de/gr/boss_gt10.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_m13.htm

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ταυτόχρονη χρήση των εφέ. Τι να το κάνω αν έχει 500 εφέ και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα μόνο 3;

Σαφώς και το οικονομικό είναι σημαντική παράμετρος.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ

Δοκίμασα την Tonelab ως εφεδοπεταλίερα μπροστά από τον Vox AC4TV, αλλά δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τις προσωμοιώσεις ενισχυτών, με αποτέλεσμα να μου χαλάει τον ήχο του Vox AC4TV.

Με όλο τον σεβασμό αδερφέ,η tonelab ειναι πανεύκολη στην χρήση της!Διάβασε προσεκτικά το manual & θα καταλάβεις αμέσως πώς απενεργοποιείς τις καμπίνες και τους ενισχυτές!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πέρα από τις Μ9 και Μ13 που είναι αρκετά ακριβές γιαυτό που προσφέρουν, κοίτα και το Nova System:
http://www.dv247.com/guitars/tc-electronic-nova-system-guitar-effects--48572
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
H πεταλιερα που εχεις ειναι καλη.
Αν βαλεις κατι παρομοιο (ψηφιακο-προσομοιωση) τι θα κερδισεις?
Στα ιδια θα εισαι.

Αληθινα πεταλια εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις αφου δεν θελεις και πολλα αλλα μονο τα βασικα?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εγω θα σου προτεινα την Zoom G2Nu, μια πολύ ποιοτικη (απο κατασκευαστικης αλλα και ηχητικης πλευρας) και compact πεταλιερα, η οποια σου προσφερει πολλες προσωμοιωσεις ενισχυτων - τις οποιες μπορεις να τις απενεργοποιησεις εαν το θελησεις -  και εως 9 ταυτοχρονα εφε, drum machine, looper, chromatic tuner, USB interface για απευθειας ηχογραφησεις στο PC κτλ:
http://www.zoom.co.jp/english/products/g2nu/index.php
http://www.dv247.com/guitars/zoom-g2nu-guitar-effects-pedal-with-usb-audio--72406

Εχω το προηγουμενο μοντελο (G2) εδω και 3 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μπορεις να ψαξεις και στις αγγελιες εαν καποιος ενδιαφερεται να την ανταλλαξει με τη δικια σου (αν και θα ηταν πιο δικαιο να την ανταλλαξεις με τη G2.1Nu... ;) )
                                                                                                                                                   
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
@Rockdude - Συγνώμη φίλε μου, έχεις δίκιο. Αισθάνομαι σαν αυτόν που ψάχνει τα γυαλιά του ενώ τα... φοράει. Αλλά γιαυτό υπάρχουν οι συμφορουμίτες, για να μας ανοίγουν τα μάτια. Ευχαριστώ και πάλι.
 
@Adr1anos - Τη Nova System δεν την είχα υπόψιν μου. Θα της ρίξω μια καλή ματιά. Εμπιστεύομαι την κρίση σου οπότε...
 
@Kostrash - Είχα δοκιμάσει κάποτε την G2Nu αλλά είχα ρίξει το βάρος στις προσομοιώσεις ενισχυτών (που δεν με έπεισαν) και όχι στα εφέ της. 9 εφέ ταυτόχρονα, ε; Θα την δανειστώ και πάλι για test drive.
 
@Spyros Delta - Τρομάζω με τη σκέψη να έχω ένα χαλί γεμάτο πεταλάκια μπροστά μου. Συμφωνώ οτι είναι ποιοτικότερα και οι δυνατότητες παραμετροποίησης τους είναι πολύ περισσότερες αλλά είπαμε οτι τα θέλουμε compact (εύκολη μεταφορά, μικρό κόστος κλπ)
 
Παίζει να βάλω τη μια πεταλιέρα μετά την άλλη στη σειρά; Λέμε τώρα.
Γιατί η Tonelab μου έχει δυνατότητα μόνο για 1 εφέ τη φορά. Αν θέλω να βάλω 2-3 είναι αδύνατον. Είμαι υπερβολικός;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
@Spyros Delta - Τρομάζω με τη σκέψη να έχω ένα χαλί γεμάτο πεταλάκια μπροστά μου. Συμφωνώ οτι είναι ποιοτικότερα και οι δυνατότητες παραμετροποίησης τους είναι πολύ περισσότερες αλλά είπαμε οτι τα θέλουμε compact (εύκολη μεταφορά, μικρό κόστος κλπ)

Sorry.
Τα βασικα effects ειπες και σκεφτηκα κατι τετοιο.
Κοστος και ποιοτητα δεν πανε μαζι ΟΚ.

« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/11, 17:30 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γιατί η Tonelab μου έχει δυνατότητα μόνο για 1 εφέ τη φορά. Αν θέλω να βάλω 2-3 είναι αδύνατον. Είμαι υπερβολικός;
Καθόλου.
Το αυτονόητο είναι ότι να μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τουλάχιστον 2-3 βασικά πράγματα, με δυνατότητα να προσθέτεις περισσότερα ανά εφαρμογή, ίσως και πάνω από 5-6.

Δύο είναι οι κύριες φιλοσοφίες ελέγχου στις πεταλιέρες με πολλαπλά effects:

1. Stompbox mode όπου έχεις πολλά f/sw εκ των οποίων το καθένα κάνει την λειτουργία ενός ιδεατού "πεταλιού" και αλλάζουν όλα μαζί σε κάτι που λέγεται πολύ τελευταία. "scenes" δηλαδή ομάδες από πολλαπλά πετάλια, παρόμοια με ολόκληρα pedalboards.

2. Preset mode, όπου  έχεις πολλά f/sw εκ των οποίων το καθένα ορίζει ταυτόχρονα ένα ολόκληρο group από ιδεατά "πετάλια" για να επιτευχθεί ένας ήχος για μία συγκεκριμένη εφαρμογή.

Το πρώτο είναι καταλληλότερο για να εξερευνήσεις δυνατότητες της πεταλιέρας και να δοκιμάσεις διαφορετικούς συνδυασμούς, πχ σε περιβάλλον πρόβας ή αυτοσχεδιασμού.

Το δεύτερο είναι  καταλληλότερο για να έχεις έναν στάνταρ δομημένο ήχο, με συγκεκριμένες χροιές για συγκεκριμένες εφαρμογές, όπως πχ. σε περιβάλλον συναυλίας, ή τακτικής παρουσίας σε live σκηνές με δεδομμένο playlist. 

Και οι δύο αυτές μέθοδοι υποστηίζονται και από τις Μ9 και Μ13 αλλά και από το Nova System.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Λοιπόν φίλοι,
 
σήμερα δοκίμασα και πάλι δίπλα δίπλα την Vox Tonelab ST μου και την δανεική Zoom G2.1Nu - http://www.dv247.com/guitars/zoom-g2-1nu-guitar-effects-pedal-with-usb-audio--72405
 
Και οι δυο έκαναν αυτό που είχαν πλαστεί να κάνουν. Καλές λοιπόν και οι δυο.
 
Η Tonelab μου φάνηκε οτι μου "έτρωγε" κάτι από τον αυθεντικό ήχο του AC4TV. Δεν μπορώ να το ορίσω με λέξεις. Του έπαιρνε ζωντάνια (όχι ένταση), τον έκανε πιο λεπτό; (δεν του μείωνε την παραμόρφωση), ασθενικό; Ιδέα μου ήταν;
 
Η Zoom από την άλλη το έκανε αυτό ανεπαίσθητα. Ήταν (μου φάνηκε) πιο ουδέτερη (εννοείται με απενεργοποιημένη την προσομοίωση ενισχυτών και καμπίνας και στις δυο πεταλιέρες).
 
Η έρευνα συνεχίζεται!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
σήμερα δοκίμασα και πάλι δίπλα δίπλα την Vox Tonelab ST μου και την δανεική Zoom G2.1Nu
Τι είδους effects δοκίμασες και στις δύο?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
    Γεια σας και πάλι φίλοι,
 
επανέρχομαι στο θέμα, γιατί ακολουθώντας τις συμβουλές του  Αδριανού παρέλαβα σήμερα μια μεταχειρισμένη πεταλιέρα tc electronics NOVA SYSTEM  και είπα να αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου.
 
Καταρχήν δείχνει πολύ στιβαρή (αλίμονο θα μου πείτε) με  βολικά “πατητήρια”, κουμπιά και ευανάγνωστη οθόνη. Οι επιλογές και οι δυνατότητες  ρύθμισης δείχνουν υπέρ του δέοντος πολλές και λεπτομερείς (και ίσως για μένα οι  περισσότερες… ά-χρηστες). Μπορεί να προσφέρει ταυτόχρονα:
Drive  (Overdrive ή Distortion)
Reverb  (1 από 4 είδη)
Delay (1 από 7 είδη) με Tap tempo
Compression (1 από 3 είδη)
Eq +  Noise Gate
1 Modulation Effects από τα  Phaser, Tremolo, Panner, Chorus, Flanger, Vibrato
1 Modulation Pitch από τα Detune,  Whammy, Octaver, Pitch Shifter, Intelligent Pitch Shifter (μεγάλος μπελάς!)
και επιπλέον Boost  με ρύθμιση της έντασης.
Επίσης έχει 2 εξόδους stereo, για σύνδεση σε 2 ενισχυτές παράλληλα, με ρύθμιση της αναλογίας  του σήματος που θα πάει στο καθένα (very nice!)
Έχει και άλλα αλλά ούτε τα καταλαβαίνω ούτε και βλέπω να μου χρειάζονται (midi, ξύδι κλπ)

 Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ήχους από εφέ οπότε δεν μπορώ να  εκφράσω άποψη για την ποιότητα τους. Αυτό που μπορώ να αναφέρω (και αυτό ήταν ένα  θέμα) είναι ότι σε “φυσιολογικές συνθήκες” (ποιες είναι αυτές θα μου πείτε!) “κλέβει”  αρκετό σήμα από τον ενισχυτή μου (πολύ περισσότερο από ότι η Tonelab). Τον κάνει λίγο μουντό και άψυχο. Έχει  όμως δυνατότητα ρύθμισης του Input gain της κιθάρας και του Output level της πεταλιέρας (έτσι τα ονομάζει)  που συνεφέρει τα πράγματα σε ικανοποιητικό βαθμό. Στο σημείο αυτό περνάει με άριστα!
 
Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση (και με έβαλε σε σκέψεις) είναι  ότι τώρα ο ενισχυτής μου έχει πολύ περισσότερη ένταση από πριν. Τόσο που ανησυχώ  μήπως έτσι πάθει κάτι είτε αυτός είτε το μεγάφωνό του. Κινδυνεύει από κάτι ή να  χαρώ που τα 4 Watt αποδίδουν σαν… 14;
 
Τις επόμενες μέρες θα εμβαθύνω και θα επανέλθω αλλά ως τότε  πείτε μου αν κινδυνεύω (και να σταματήσω) ή όχι (και να συνεχίσω έτσι).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
8410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/06, 17:15
από Psychedeleia
0 Απαντήσεις
5444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 00:01
από Μένια..
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
2 Απαντήσεις
5753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 15:02
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 03:52
από YmiRLinG
2 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/12, 14:49
από Boda
2 Απαντήσεις
8474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 18:35
από vasilisgeo72
19 Απαντήσεις
15087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 21:00
από mad_nassos
16 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/15, 14:53
από adr1anos
13 Απαντήσεις
11840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/15, 01:34
από mad_nassos