Αποστολέας Θέμα: πεταλακια delay,wah-εντασης  (Αναγνώστηκε 3912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος detroit

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
πεταλακια delay,wah-εντασης
« στις: 18/08/09, 01:23 »
για delay εχω υποψιν μου τα πεταλακια της boss που ταχω ακουσει σε διαφορα συγκροτηματα.οστοσο δεν εχω ιδεα για το τι αλλο υπαρχει στην αγορα.επισης θελω πεταλακι να ρυθμιζω την ενταση του σηματος και αν γινεται να το συνδιασω με wah ακομα καλυτερα!!ειναι προτιμοτερο να παρω ξεχωριστα αυτα τα 2?διαθετω 100-140 για το καθε πεταλακι περιπου.

αλλη μια συζητηση για πεταλια... αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στο forum.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #1 στις: 18/08/09, 01:44 »
Μην περιοριζεσαι χρηματικα, γιατι μπορεις π.χ. με 70 να παρεις σουπερ ντιλει, αλλα στο γουα μονο αν πας λιγο παραπανω να παρεις κατι καλο.

Εγω ντιλει χρησιμοποιω ενα Danelectro Wasabi Delay/Echo, μου αρεσει πολυ η βινταζ χροια του.
Βολιουμ δεν χρησιμοποιω, αλλα απ'οσα εχω δοκιμασει το κλασικο Ernie Ball ειναι απ΄τα καλυτερα.
Για γουα αποκλειστικα πλεων Eleven Electrix Human Sensor, με διαφορα αστρονομικη το καλυτερο (για τα γουστα μου παντα) ηχητικα, και σε ευρος εφε κοντρολ και ηχου.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος detroit

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #2 στις: 18/08/09, 02:24 »
το Eleven Electrix Human Sensor μπορω να το βρω καπου να το δοκιμασω?και ξερεις ποσο παει το κομματι?της ebs η της ernie ball to wah σαρεσει?εχω βρει και το digitech whammy που εχει ο τζαστιν των tool αλλα κατι δεν με τραβαει πανω του παρολο που μαρεσει στους tool..

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #3 στις: 18/08/09, 02:35 »
Πρωτα απ'ολα πρεπει να ξεκαθαρισεις λιγο τι ηχους θες να πετυχεις. Για παραδειγμα θες ψηφιακο η αναλογικο delay; Σε ενδιαφερει να εχει modulation; Tap-tempo; Υπαρχουν καμποσα delay για ολα τα γουστα και το καθενα κανει καλυτερα διαφορετικα πραγματα.

Για wah υπαρχουν οι κλασικες λυσεις morley και crybaby που εχουν μοντελα ειδικα για μπασο και που δεν κοστιζουν ενα καρο λεφτα. Ομως και παλι υπαρχουν ηχητικες διαφορες αναμεσα στα διαφορα μοντελα οπως και κατασκευαστικες (αλλοι λατρευουν το switchless design και αλλοι το μισουν π.χ.). Το whammy παρεμπιπτοντως δεν ειναι wah αλλα pitch shifter/harmonizer.

Για volume pedal τα πραγματα ειναι λιγο πιο ξεκαθαρα. Χιλιοδοκιμασμενη λυση ειναι τα Ernie Ball και αυτο της Visual Sound.

Jezus αν ποσταρεις κανα κλιπακι του wah σου στο talkbass ακομα και οι παλαβοι του fx forum θα παθουν στανταρ την πλακα τους. ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος detroit

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #4 στις: 18/08/09, 03:33 »
δεν ξερω ολες τις δυνατοτητες που εχει ενα delay αλλα θελω σιγουρα να εχει δυνατοτητα αποθηκευσης μιας φρασης για παραδειγμα,και απο κει και περα δεν ζηταω πολλα..
στα χαρακτηριστικα των delay τα δευτερολεπτα που αναφερει ειναι μεχρι ποσο μπορει να κρατισει τον ηχο να επαναλαμβανεται?επισης τι ειναι το modulation kai to tab-tembo που ανεφερες?
νομιζω οτι κλεινω προς το ψηφιακο μιας και το αναλογικο εχω ακοθσει οτι ειναι πιο περιοροσμενο σε δυνατοτητες(φυσικα ο ηχος ομως δεν θα ειναι ο ιδιος)και οτι ειναι πιο ακριβα..αν κανω λαθος διορθωστε με.

καλα ειδα το Eleven Electrix Human Sensor και ψιλοεμεινα με το design του!!κ γ**ω!αν ξερει κανεις που μπορω να το βρω η εστω τι τιμη εχει....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #5 στις: 19/08/09, 17:26 »
Εχει 250 το κανονικο και 444 το λαμπατο (!!!) αν θυμαμαι καλα. Ο τυπος που τα φτιαχνει ειναι κανονικος γκουρου, κανει meditation και κατι τετοια αχαχα, αλλα ειναι απιαστος στα ηλεκτρονικα.
Απο design που να το δεις απο κοντα! Οι Ιταλοι ειναι καμενοι στο θεμα...
Εχω και το Dunlop Dime wah (cry-baby) που χρησιμοποιουσα κυριως στην κιθαρα, αλλα πλεων καθεται στο κουτι του. Tης EBS δεν το εχω δοκιμασει δυστυχως.
To Digitech Whammy οντως δεν ειναι γουα, το εχω και αυτο αλλα το χρησιμοποιω με την κιθαρα κυριως, ειναι pitch shifter / harmonizer οπως ειπε και ο Nikoubis, πολυ καλα τα εφε του αλλα ειναι πολυ διαφορετικο εφε απο γουα, και ειναι για να το βαζεις μονο σε σημεια. Κατι αναλογο που εχω και χρησιμοποιω πολυ στο μπασο ειναι το Akai Unibass, οπου βγαζω οκταβα+πεμπτη σε ενισχυτη κιθαρας και γινεται κολαση!

Οσο αφορα το ντιλε'ι', απ'οτι καταλαβαινω θελεις να ειναι και λουπερ? Ποσο μεγαλες θελεις να ειναι οι φρασεις που θελεις να βαζεις (σε χρονο)?
Μαλλον για να παρεις κατι που θα σε καλυψει τοτε θα πρεπει να διαθεσεις κατι παραπανω για να παρεις μια και καλη ενα ντιλει που θα το κρατησεις για παντα, και οχι να ψαχνεις σε μερικους μηνες να το δωσεις μιση τιμη για να παρεις καποιο αλλο που να κανει τη δουλεια που θελεις.
Δεν ξερω πως θα παιζουν με μπασο αλλα δες Line6 DL-4 (πολυ καλο ντιλει και λουπερ), BOSS RC 20 XL Loop Station (αποκλειστικα λουπερ), TC Electronics Nova Delay (μονο ντιλει νομιζω).
Ταπ τεμπο ειναι το κουμπακι που πατας τρεις φορες στο τεμπο του κομματιου και το ντιλει σου περνει τον αναλογο χρονο καθυστερησης, πολυ χρησιμο στα λαιβ κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος detroit

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #6 στις: 19/08/09, 21:55 »
νομιζω οτι τα 12 sec μου ειναι αρκετα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.λογω χρηματων σκεφτομαι να παρω ενα delay και ναφησω το loop για μετα.
οσον αφορα το bass whammy ,η παραγωγη του εχει σταματησει..ξερει κανεις αν το whammy(για κιθαρα)εχει τις ιδιες αποδοσεις στο μπασο οσο και η bass εκδοχη του??

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλακια delay,wah-εντασης
« Απάντηση #7 στις: 20/08/09, 02:24 »
Απ'οτι μου εχουν πει ατομα που εχουν δοκιμασει και τα δυο διπλα-διπλα το μπασιστικο ειναι πολυ πιο προσαρμοσμενο στις μπασοσυχνοτητες, αλλα αφου δεν υπαρχει επιλογη μπορεις να κανεις δουλεια και με το κιθαριστικο, εστω και με καποιους συμβιβασμους, η με καποιο παρομοιο εφε (απο πολυεφε π.χ.)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 00:05
από buckethead RULES!!
Delay

Ξεκίνησε από Ibanezακιας « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
9193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 15:39
από Ibanezακιας
DELAY....HELp

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 4 » Εφέ

84 Απαντήσεις
25704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 17:35
από jkstigma
20 Απαντήσεις
7661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:53
από Σκίρων
ψαχνω για delay...

Ξεκίνησε από les paul « 1 2 » Εφέ

27 Απαντήσεις
9560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 23:35
από metalmike
0 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 20:55
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 10:52
από freemind
7 Απαντήσεις
4418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
53 Απαντήσεις
81134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 12:30
από adr1anos
35 Απαντήσεις
11185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/12, 01:23
από Jezus