Αποστολέας Θέμα: Φωνή και τραγούδι  (Αναγνώστηκε 52906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Φωνή και τραγούδι
« στις: 08/09/05, 15:29 »
καθαρά από περιέργεια, διδάσκετε falsetto στους τενόρους?

Κατ' αρχάς ελπίζω να γνωρίζεις τι είναι το falsetto, γιατί ειδικά στην αντρική φωνή πολλοί το συγχέουν με τη head voice.(Όποτε θέλεις μπορώ να σου γράψω μια "επιστημονική" ανάλυση της διαφοράς τους,τι ακριβώς συμβαίνει στις χορδές κλπ.) Λοιπόν, μεγάλη μερίδα καθηγητών,ιδίως του αμιγώς "κλασσικού" τρόπου, αποτρέπουν τους μαθητές τους (μετά βδελυγμίας δε, στα πρώτα στάδια εκπαίδευσης) και κυρίως τους τενόρους από την εξάσκηση του falsetto.Κι αυτό γιατί φοβούνται για τόν ήχο (όγκος και χρώμα) και τον έλεγχο της πολύ ψηλής περιοχής ,που πρέπει να ακούγεται "πραγματική φωνή".Κάποιοι άλλοι και ανάμεσά τους ο περίφημος καθηγητής και βαρύτονος Anthony Frisel,προτρέπει στη μελέτη ακόμα και ολόκληρων τραγουδιών με falsetto,σαν εξαιρετικά καλό τρόπο διόρθωσης της καθαρότητας φωνηέντων και συμφώνων.Σε πολύωρες κι επίπονες μελέτες,πρόβες,γενικές δοκιμές η χρήση του falsetto πραγματικά σώζει τη φωνή από την καταπόνηση. Τι γίνεται όμως όταν ένας τραγουδιστής ή υποψήφιος-τραγουδιστής δεν έχει τον έλεγχο και τραγουδάει άθελά του όλες τις ψηλές μόνο με falsetto {εκεί πρέπει να αποδείξει τη "μαγκιά" του ο καλός καθηγητής (voice teacher) ή ο voice coach}.Στο σύγχρονο τραγούδι τώρα,το falsetto είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι της έκφρασής μας.Οι πιο πολλοί τραγουδιστές από τη διεθνή και ελληνική ποπ μέχρι το έντεχνο ελληνικό,από το heavy metal μέχρι το....παντού μπορείς ν' ακούσεις λέξεις και φράσεις με falsetto. :D Έγραψα όλη αυτή τη "φλυαρία" για να καταλήξω να σου πω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση στο ερώτημά σου.Αντίθετα γεννώνται πλήθος ερωτημάτων (Είσαι σίγουρα τενόρος;Κι αν ναι,τι είδους τενόρος;Έχεις κατακτήσει τον έλεγχο των υπόλοιπων, ας το πούμε"φωνών"(μη δόκιμα), ώστε να τραγουδάς one voice:Έχεις κάνει γέφυρα στα περάσματά σου;Ξέρεις τι είναι πέρασμα;)Αλλά αν συνεχίσω δεν θα με χωράνε εκατό σελίδες, γιαυτό "ψάξου κι άλλο".Και...καλή τύχη!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 09:47 από parpen »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #1 στις: 08/09/05, 16:45 »
Η ερώτηση μου ήταν απλά για να δω την άποψη σας στο θέμα μιας και έχω ακούσει από πολλούς καθηγητές ειδικά ωδείων οτι δε διδάσκουν falsetto στους τενόρους και γενικότερα στους άντρες και μάλιστα τους αποθαρρύνουν στο να το χρησιμοποιούν σαν ηχείο. Προσωπικά με ενδιαφέρει καθώς σαν ηχείο μου είναι αρκετά οικείο και χρήσιμο (τραγουδάω heavy metal κυρίως, όπου υπάρχουν ολόκληρα τραγούδια με falsetto). Το πέρασμα από την Head voice στο falsetto και η εξομάλυνση της διαφοράς που έχουν τα δύο ηχεία ώστε να ακούγεται σαν ενιαίο θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα κομμάτια στην φωνητική εξάσκηση ενός τενόρου και ειδικά ενός δραματικού (θεωρώ πως για λυρικούς τραγουδιστές είναι λίγο ευκολότερο).
Ευχαριστώ για την απάντηση σας ;)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #2 στις: 08/09/05, 19:57 »
βρε..παιδιά...μήπως να μας λέγατε και εμάς τι είναι το falsetto να ξέραμε τι κουβεντιάζετε?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #3 στις: 08/09/05, 20:41 »
βρε..παιδιά...μήπως να μας λέγατε και εμάς τι είναι το falsetto να ξέραμε τι κουβεντιάζετε?

To φαλτσέτο είναι η μέγιστη επιμήκυνση των φωνητικών χορδών με το ελάχιστο γλωττικό κενό.
Αλλη προσέγγιση είναι "η τεχνητή εξύψωση του φωνητικού pitch για να φτάσεις νότες εκτός των φωνητικών ορίων"

Επιστημονικά το φαλτσέτο "βγαίνει" όταν οι φωνητικές χορδές διαχωρίζονται και επιμηκύνονται σε τέτοιο βαθμό ώστε προσφέρουν ψηλό pitch στη νότα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #4 στις: 08/09/05, 20:56 »
χμ...μαλλον δεν πολυκατάλαβα...έχει καμιά σχέση με τις ψεύτικες που λένε?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #5 στις: 08/09/05, 22:16 »
Αν δεν κάνω λάθος είναι οι ψεύτικες. Αν γνωρίζεις το "a tale that wasn't right" των Ηelloween τότε ξέρεις σίγουρα τί σημαίνει φαλσέτο. Σωστά baphomet???  ;) Όπως και σε πολλά κομμάτια των Judas Priest ο μέγας Halford το χρησιμοποιεί συχνά.

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #6 στις: 09/09/05, 01:48 »
Παράθεση
To φαλτσέτο είναι η μέγιστη επιμήκυνση των φωνητικών χορδών με το ελάχιστο γλωττικό κενό.
Αλλη προσέγγιση είναι "η τεχνητή εξύψωση του φωνητικού pitch για να φτάσεις νότες εκτός των φωνητικών ορίων"

Επιστημονικά το φαλτσέτο "βγαίνει" όταν οι φωνητικές χορδές διαχωρίζονται και επιμηκύνονται σε τέτοιο βαθμό ώστε προσφέρουν ψηλό pitch στη νότα.


Μήπως να συμπληρώναμε και ότι δονούνται μόνο τα εξωτερικά "χείλη" και διάφορες άλλες θεωρίες. Απλά, λαϊκά και κατανοητά σε κάποιον που δεν ξέρει από τραγούδι απαντάμε πως falsetto είναι αυτή η πολύ ψηλή φωνή που στους άντρες μοιάζει να μιμούνται την ψηλή γυναικεία φωνή.Του θυμίζουμε τους BeeGees ,για καταλάβει. Άλλοι έτσι γνωστοί που μου έρχονται στο μυαλό είναι ο Aaron Neville, o Prince, ο τύπος απ' τους Guns & Roses. ΝΑΙ και οι γυναίκες κάνουν falsetto (αλλά πρέπει να το ακούσει κάποιος για να δει τι είναι το γυναικείο falsetto γιατί θα πέσει πολύ γέλιο αν προσπαθήσουμε να το περιγράψουμε γραπτά.Μετά βέβαια θα χρειαστεί να αντιπαραθέσουμε και το flageolet,whistle voice κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 09:50 από parpen »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #7 στις: 09/09/05, 01:57 »
χμ...μαλλον δεν πολυκατάλαβα...έχει καμιά σχέση με τις ψεύτικες που λένε?

 :D Μωρ' εσύ κατάλαβες πολύ σωστά.Άλλοι πρέπει να καταλάβουν. (Αν ποτέ ξαναπέσεις σε συζήτηση με θέμα το falsetto, πράγμα μάλλον απίθανο να σου ξανασυμβεί,πες τους ότι προέρχεται από το λατινικό falsus.Έτσι για να πουλήσεις μούρη,που λένε.)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #8 στις: 09/09/05, 17:02 »
Ναι οι ψεύτικες είναι το falsetto...
Όχι το tale that wasn't right των Helloween δεν είναι falsetto...μακάρι να ήταν  :-[ το Painkiller είναι... ;D

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #9 στις: 09/09/05, 17:08 »
Dhladh tou King Diamond oi pshles einai falsetto??

kai allh mia erwthsh :

Giati legontai pseytikes?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #10 στις: 09/09/05, 18:22 »
Dhladh tou King Diamond oi pshles einai falsetto??

kai allh mia erwthsh :

Giati legontai pseytikes?

Α...αυτό το ξέρω...

Γιατί δεν είναι η κανονική σου φωνή. Προσποιήσαι την γυναικεία..(ψεύτικη) δηλαδή..
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/05, 18:24 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #11 στις: 09/09/05, 18:24 »
Dhladh tou King Diamond oi pshles einai falsetto??

kai allh mia erwthsh :

Giati legontai pseytikes?

ναι είναι, αν και οι κακές γλώσσες λένε πως ο Διαμαντής χρησιμοποιεί έναν πύργο εφέ για να βγάλει αυτή την φωνή, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πως είναι και τι ειναι στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #12 στις: 09/09/05, 18:34 »
το πιο χαρακτηριστικό και φιλικό προς το αυτί παράδειγμα για να το πιάσετε το falsetto ειναι οι Bee-Gees και το πασιγνωστο stayin alive. Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορες "παραλλαγές"... πολύ γνωστός για το rock falsetto του και σημα κατατεθέν του: IAN GILLAN... τα ah του child in time... (φτάνει Α εκεί, μια αρκετά ψηλή νότα για εμάς τους άντρες ;))

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #13 στις: 09/09/05, 18:49 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:59 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #14 στις: 09/09/05, 18:55 »
Μονόδρομος?? ίσα ίσα που ακόμα και στο rock ή το Heavy metal υπάρχουν τραγουδιστές που δε το χρησιμοποιούν ποτέ ή πάρα πολύ σπάνια!!! O Bruce Dickinson για παράδειγμα δεν νομίζω να έχει χρησιμοποιήσει falsetto σε περισσότερα από 2-3 τραγούδια (number of the beast, be quick or be dead, rime of the ancient mariner) και σε αυτα για μια τσιρίδα μονο. Ο Geoff Tate των Queensryche...μόνο στο Queen of the Reich...o Dio πουθενά... ;)
Με άλλα λόγια το falsetto είναι κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εντυπωσιάζει αλλά δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητη συνθήκη για να τραγουδήσεις. Το οτι σου βγαίνει οταν πας να τραγουδήσεις ψηλά είναι καλό εκ πρώτης. Άλλοι παλεύουν για να "βγάλουν" το falsetto πολύ καιρό... Το θέμα είναι αν αποφασίσεις να "παιδέψεις" την φωνή σου να μάθεις να ελέγχεις τα ηχεία σου ώστε να βγαίνει το falsetto εκεί που θες και χρειάζεται και όχι σε όλα τα ψηλά σαν "εύκολη λύση". Φυσικά εξαρτάται και από την έκταση της φωνής σου κτλ...


Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #15 στις: 09/09/05, 23:39 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:59 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #16 στις: 10/09/05, 00:02 »
Sorry gia to off-topic alla den antexw allo :

O Tampakhs tragoudouse falsetto?? ;D ;D ;D ;D (plakitsa :P)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #17 στις: 10/09/05, 00:13 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:00 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #18 στις: 10/09/05, 18:46 »
Ναι ο original Ταμπάκης (πριν τσακωθεί με την Αννίτα δηλαδή) τραγούδαγε με falsetto τα πάντα! ;D ;D ;D ;D

marmelaki όταν βάζουμε λαιμό στο τραγούδι μας...βραχνιάζουμε ;) το falsetto χρησιμοποιεί μάλλον ηχεία όπως η μύτη (οχι οπως ο πανταζής,άσχετο ;D).

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #19 στις: 10/09/05, 20:33 »
Παράθεση
Μηπως τυχαινει το στυλ αυτο τραγουδιου να εχει παρει το ονομα του απο τους ευνουχους στους αρχαιους χρονους (π.χ. Ρωμη) που ειχαν πολυ λεπτη φωνη επειδη τους ειχαν... χμμμ, πως να το πω... κοψει τ' @@?


Δεν ειν' κακό!Απλά οι αρχαίοι ευνούχοι μπορεί να ευνουχίζονταν σε μεγάλη ηλικία οπότε η φωνή δεν μπορούσε να "μεταμορφωθεί" σε τελείως λεπτή...Αχ, με αναγκάζεις να γράψω ολόκληρο «άρθρο».Ευτυχώς που θα είναι όλη μέρα studio ο αντρούλης μου και δεν έχουμε αρχίσει τα «ομαδικά μαθήματα», που είναι κάθε Σάββατο.
Λοιπόν.Ενώ είσαι πολύ κοντά στο συσχετισμό falsetto και castrato(ευνούχοι), είσαι και πάρα πολύ μακριά. Αλλά ας τα πάρουμε απ’ την αρχή. Οι πρώτοι ήχοι που παράγει ένα βρέφος, παράγονται από ένα μικροσκοπικό λαρυγγάκι,μέσα στο οποίο βρίσκονται δυο μικροσκοπικές χορδούλες (ένα όγδοο ως ένα τέταρτο της ίντσας).Γύρω στον 9ο με 10ο μήνα το μπέμπη μας θα τον ζήλευε και η καλύτερη κολορατούρα του κόσμου, γιατί μπορεί να ανέβει τρεις οκτάβες πάνω από το μεσαίο ντο.Στα πέντε περίπου υπάρχει προσωπικό χρώμα και ιδιότητες στη φωνή, ο μπέμπης αρχίζει να έχει μια ελάχιστη διαφορά από τη μπέμπα και μπορεί να τραγουδάει (ακόμα και να κάνει μαθήματα,ΝΑΙ,ΝΑΙ.).Από τότε και μέχρι την εφηβεία τους (γύρω στα δεκατέσσερα)θα έχουν ένα υπέροχο λαμπερό χρώμα και λέγονται «λευκές φωνές».(γύρω στα έντεκα η φωνή αναπτύσσει μεγάλη έκταση και γλυκύτητα).Πριν την εφηβεία (εκεί γύρω στα δεκατέσσερα,ανάλογα και το παιδί) η θέση της φωνής στο αγόρι και το κορίτσι είναι ίδια. Μετά τα δεκατέσσερα το κοριτσάκι μας δεν θα έχει τόσο λεπτή φωνή πια και θα αρχίσει να γεμίζει! (...και σπυράκια πιθανόν).Και το κοριτσάκι που γίνεται γυναίκα και η φωνή της εξελίσσεται διαρκώς δεν θα μας απασχολήσει πλέον σ’αυτό εδώ το κείμενο.(Bye,κοριτσάκι). Το αγοράκι μας τώρα θα τραβήξει το απίστευτο λούκι της περιόδου της μεταφώνησης ,γιατί το λαρυγγάκι γίνεται λαρυγγάρα και  τραγουδάει σα  σε ...yondel και μιλάει κάνοντας κοκκοράκια (όπως ο Γ. Κωσταντίνου στην ταινία που έκανε ιδιαίτερα μαθήματα στη Βουγιουκλάκη)..(ΚΟΥΡΑΓΙΟ! ΥΠΟΜΟΝΗ και προσοχή στην πολλή...  ;) σφεντόνα). Το άρθρο συνεχίζεται αμέσως μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 09:51 από parpen »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #20 στις: 10/09/05, 20:43 »
Έτσι λοιπόν και η φωνή μετατίθεται σε χαμηλότερη θέση και περιμένουμε από το φέρελπι νέο να εξελιχθεί σε κόντρα μπάσσο, ή σε μπάσσο,ή σε λυρικό μπάσσο, ή σε βαρύτονο (με όλες τις υποκατηγορίες του) ή σε τενόρο (με όλες τις υποκατηγορίες του επίσης) ή σε κόντρα τενόρο (ΟΥΠΣ! Σημείωσε τον τελευταίο για αργότερα). Εκτός (εκτός;;;; θα ρωτήσεις), εκτός λοιπόν της απίθανης (για τη σημερινή εποχή) περίπτωσης που, πολύ πριν την ηλικία της μεταφώνησης (6-7 χρονών γιατί μετά, σχεδόν σίγουρα πέθαινε στην εγχείρηση), ο μικρούλης μας χάσει τα @@ του. :-[ (  ΩΩΩΩΧ!  Ευτυχώς που δεν είμαι άρρην γιατί ξέρω ότι η τρίχα σηκώθηκε κάγκελο). Απίθανης; Για ρωτείστε τα φτωχά καλλίφωνα αγόρια των χορωδιών( από το τέλος του 16ου αιώνα και γαι 250 χρόνια περίπου),που τα βάζανε σε καυτό μπάνιο τα πότιζαν ναρκωτικά (όπιο) για να μην πονάνε (ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ!) και τους  :'( τα κόβανε.Κι άμα γλυτώνανε (γιατί πολλά πεθαίνανε από μόλυνση,αφού με την πληθώρα τέτοιων επεμβάσεων ,4000 plus κάθε  χρόνο, πολλές φορές το ρόλο του χειρούργου έπαιζε ο κουρέας της γειτονιάς ή και ο κουρέας της ...Σεβίλλης), το λαρυγγάκι δε γινόταν πια λαρυγγάρα και η φωνή έμενε αθώα κι αγγελική...(Το ίδιο και η SEX LIFE τους). :'(   Όμως ο νόμος κι ο Πάπας προς το τέλος του 19ου αιώνα διαμύνησαν «Κάτω τα νυστέρια από τα @@!!»  >:( Πέρασε καιρός βέβαια μέχρι να το συνειδητοποιήσουν οι άσπλαχνοι γονείς και κηδεμόνες αυτών των άτυχων ευνούχων-θυμάτων (α! Οι Ιταλοί, που τους λάτρευαν και τους είχαν θεοποιήσει κάτι σαν σημερινούς ποπ σταρς δηλαδή, θεωρούσαν υποτιμιτικούς τους όρους ευνούχος και καστράτος –  ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΚΑΣ  ;D - και τους αποκαλούσαν, κυρίως,σοπρανίστες,αλλά ο υπόλοιπος κόσμος τους είχε μάθει σαν καστράτους, κι άμα θέλει ο κόσμος όλος..τύφλα να’χουν οι Ιταλοί) και ο τελευταίος των μοϊκανών (όχι λάθος! των καστράτων)Alessandro Moreschi πέθανε το 1922.Πρώτη φίρμα βέβαια ήταν ο Carlo Broschi ή όπως τον γνωρίζουμε όλοι Farinelli,που έζησε το 18ο αιώνα. Πάπαλα λοιπόν οι καστράτοι και τους διαδέχονται οι κοντρατενόροι απ’τη μια (που σου΄πα πριν να θυμάσαι τη λέξη, αλλά δε μ’άκους).Αυτοί λοιπόν νομίζουν ότι είναι καστράτοι αλλά δεν!Υποτίθεται ότι τραγουδάνε με φυσική φωνή κι όχι φαλσέττο ,αλλά λίγοι το καταφέρνουν. Συνεχίζω, οι κοντρατενόροι απ’ τη μια και οι φαλσετίστες απ’ τη άλλη.Θα βρεις πολλές φορές και τους τίτλους male alto και male soprano.Και παρόλο που κανείς πια δε θυσιάζει τα @@ του και δε μπαίνουν πια μαχαίρια (οι τρανσέξουαλς καμιά φορά κάνουν εγχειρήσεις και μικραίνουν τις χορδές για να ακούγονται πιο κορίτσια) οι φωνές αυτές είναι πολύ αγαπητές και στη μόδα ιδίως όπως είπαμε σε rock και heavy metal, pop,αλλά και σε άλλα είδη.(παράδειγμα ο Άρης Χριστοφέλλης, δικός μας,σύχρονός μας και σχετικά νέος, σαράντα κάτι νομίζω, που είναι κοντρατενόρος, male soprano και με εξαίρετη χρήση φαλσέττο έχει ερμηνεύσει άριες του Farinelli.Μεγάλη μορφή,ψάξτε και ακούστε τον!).Και επειδή εσείς σώσατε τα @@ σας,αλλά εμένα πιάστηκε το σβέρκο και ο  ;) ω μου,η ενημέρωση τελείωσε εδώ.

Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Natasha!

  • Επισκέπτης
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #21 στις: 20/09/05, 20:32 »
Καλησπέρα!
Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής θέμα:
Eνδιαφέρομαι να ξεκινήσω μαθήματα φωνητικής (μοντέρνο) και δεν ξέρω πού να πάω... Λίγο που το έχω ψάξει ανακάλυψα ότι εκτός από ωδεία όπου μπορώ να απευθυνθώ, υπάρχουν και ειδικές σχολές φωνητικής (ναι, υπάρχουν κι άλλες εκτός από το FameStudio :)).. Το Vocal Studio τι είναι και πού ακριβώς βρίσκεται; Εσείς τι μου προτείνετε; :-\
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #22 στις: 21/09/05, 03:12 »

Eνδιαφέρομαι να ξεκινήσω μαθήματα φωνητικής (μοντέρνο) και δεν ξέρω πού να πάω... Λίγο που το έχω ψάξει ανακάλυψα ότι εκτός από ωδεία όπου μπορώ να απευθυνθώ, υπάρχουν και ειδικές σχολές φωνητικής (ναι, υπάρχουν κι άλλες εκτός από το FameStudio :)).. Το Vocal Studio τι είναι και πού ακριβώς βρίσκεται; Εσείς τι μου προτείνετε; :-\


Σας προτείνω να κάνετε αυτό που ακριβώς κάνετε.Να συνεχίζετε να το ψάχνετε μέχρι να βρείτε το χώρο και τον δάσκαλο, που θα σας εμπνεύσει εμπιστοσύνη και σιγουριά και τότε ταξιδέψτε μαζί του στο δρόμο της τέχνης και τις γνώσης. Ευτυχώς και επιτέλους ναι, υπάρχουν σχολές φωνητικής, εδώ και πολλά χρόνια,που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Το Ωδείο πάλι είναι ένας ασφαλής δρόμος, διότι κάποιος έχει ελέγξει ότι ο δάσκαλος πληρεί τις προυποθέσεις για να διδάξει και ότι η υγεία της φωνής σας θα είναι εξασφαλισμένη. Ερευνείστε κι αυτή την εκδοχή.Πιθανόν είναι και πιο οικονομική.Βέβαια μια εξειδικευμένη σχολή τραγουδιού παρέχει έναν τεχνικό εξοπλισμό (από μικροφωνικές εγκαταστάσεις, studios,ηχητικό και οπτικό υλικό, playbacks, βιβλία κλπ.) που ίσως είναι δύσκολο να βρείτε σε όλα τα Ωδεία, αλλά και πάλι όχι ακατόρθωτο.
Δυστυχώς η σελίδα αυτή, δεν είναι σελίδα διαφήμισης, αλλά ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων,οπότε σας παραπέμπω στην αγγελία μου "μαθήματα τραγουδιού..." στη σελίδα των αγγελιών, μήπως σας δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες. Αν όχι, ζητείστε μου να σας απαντήσω με προσωπικό μήνυμα.
Πάντα στη διάθεσή σας.
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Natasha!

  • Επισκέπτης
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #23 στις: 23/09/05, 17:22 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διάβασα την αγγελία σας και θα επιδιώξω να σας επισκεφτώ κι από κοντά, όταν με το καλό τελειώσει η εξεταστική μου.  :)
Επίσης ήθελα να πω ότι μου αρέσει πολύ ο τρόπος και το ύφος που αντιμετωπίζεται τις ερωτήσεις των επισκεπτών του site και που, μέσω αυτών, μαθαίνουμε κάποια ωραία πραγματάκια περί μουσικής και φωνητικής -ιστορικά και τεχνικά- που... μας διαφεύγαν. ::) ;)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #24 στις: 23/09/05, 23:28 »
μου αρέσει πολύ ο τρόπος και το ύφος που αντιμετωπίζετε τις ερωτήσεις των επισκεπτών του site και που, μέσω αυτών, μαθαίνουμε κάποια ωραία πραγματάκια περί μουσικής και φωνητικής -ιστορικά και τεχνικά- που... μας διαφεύγαν. ::) ;)

Ξέρεις καλή μου,παρόλο που ο χρόνος μου ιδίως από τότε που επέστρεψα από το ταξίδι μου, είναι πολύ περιορισμένος (διδάσκω καθημερινά από τις 2 μέχρι 10 ή 11) προσπαθώ όσο μπορώ και αντέχω να μεταφέρω κάποιες γνώσεις ιστορικο(&)τεχνικές που είναι εύκολο να μεταδοθούν μέσω μηνυμάτων γιατί όσο κι αν προσπαθήσουμε φωνητική δεν μπορούμε να διδάξουμε.... "on line".Κάποιες απαντήσεις είναι πραγματικά φλύαρες και ίσως έχουν περιττές...υποσημειώσεις, αλλά δύσκολα θα τις διάβαζε κάποιος αν ήταν σε μορφή ιστορικής αφήγησης (θα βαρυότανε στα μισά).Έτσι προσπάθησα με λίγο χιούμορ και πλακίτσα να δώσω λίγο ενδιαφέρον σε ερωτήσεις που από τη φύση τους είναι λίγο "ειδικού" περιεχομένου και δεν ενδιαφέρουν τον πολύ κόσμο.(πχ. falsetto, καστράτοι κλπ.).Αν τα παλιότερα χρόνια, που έτσι κι αλλώς η πρόσβαση στη γνώση ήταν πολύ δυσκολότερη (είστε πολύ τυχερή η γενιά του Internet),κάποιος μου έδινε γνώση με ευχάριστη μορφή, κάνοντάς με και να γελάσω κάποιες στιγμές,νομίζω πως κι εγώ η ιδια θα ήξερα ακόμη περισσότερα πράγματα. Θα χαρώ να μου θέσει κάποιος θέματα ....κι ας "ξενυχτάω" για ν' απαντήσω. :)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
43267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind