Αποστολέας Θέμα: Intonation Και παχος χορδων  (Αναγνώστηκε 32719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #25 στις: 05/02/08, 15:27 »
Ναι το scale, sorry!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #26 στις: 05/02/08, 22:03 »
Τελικα με 9αρες χορδες παιζει η μειοψηφια των κιθαριστων;Tι λετε;
Απορω πως με 10αρες ή 11αρες κανουν τοσο μεγαλα λυγισματα για blues klp γιατι οσο μικροτερες τοσο ευκολοτερο το bending αλλα χανεις σε tone.Εγω παιζω πανω απο 10 χρονια με 9αρες και σημερα που δοκιμασα με 10αρες μου φαινονται σκληρες,αλλα ο ηχος πιο καθαρος και διαυγης.Ελπιζω να συνηθισω.....
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #27 στις: 05/02/08, 22:18 »
10ρες για πολλούς λόγους. Πέρα από τό ότι συνήθως τρίζουνε λιγότερο, γενικότερα είναι σάν να τραβάνε περισσότερο "τονο" από τήν κιθάρα και τα ξύλα της στόν ήχο, και βελτιώνουνε λίγο το sustain.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #28 στις: 05/02/08, 22:21 »
είναι λογικό..είναι μεγαλύτερες και σκληρότερες οπότε έχουν μεγαλύτερη δύναμη για να ολοκληρώσουν την ταλάντωση που ξεκίνησαν....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #29 στις: 06/02/08, 17:48 »
Τελικα με 9αρες χορδες παιζει η μειοψηφια των κιθαριστων;Tι λετε;
Απορω πως με 10αρες ή 11αρες κανουν τοσο μεγαλα λυγισματα για blues klp γιατι οσο μικροτερες τοσο ευκολοτερο το bending αλλα χανεις σε tone.Εγω παιζω πανω απο 10 χρονια με 9αρες και σημερα που δοκιμασα με 10αρες μου φαινονται σκληρες,αλλα ο ηχος πιο καθαρος και διαυγης.Ελπιζω να συνηθισω.....

Τι να πω, εγω παντως οσο πιο χοντρη η χορδη τοσο πιο ακριβες το μπεντ, με τις λεπτες δεν μπορω. ΚΑι οι 10αρες καποιες φορες μου φαινωντε πολυ μικρες, ενω ποτε δεν ειχα προβληματα με μπεντ... ισως φταιει το οτι παιζω και μπασο και εχουν σκληρινει και τα δαχτυλα στην οικοδομη, αλλα ποτε δεν χρησιμοποιησα δυναμη να κανω μπεντ...  :-\
Η καλυτερη μου ειναι μια κιθαρα που ειναι κουρδισμενη Σι (σαν εφταχορδη) και λειπει η πρωτη χορδη, φοραει 13-56, η χαρα μου  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #30 στις: 06/02/08, 22:06 »
Τελικα με 9αρες χορδες παιζει η μειοψηφια των κιθαριστων;Tι λετε;
Απορω πως με 10αρες ή 11αρες κανουν τοσο μεγαλα λυγισματα για blues klp γιατι οσο μικροτερες τοσο ευκολοτερο το bending αλλα χανεις σε tone.Εγω παιζω πανω απο 10 χρονια με 9αρες και σημερα που δοκιμασα με 10αρες μου φαινονται σκληρες,αλλα ο ηχος πιο καθαρος και διαυγης.Ελπιζω να συνηθισω.....

Τι να πω, εγω παντως οσο πιο χοντρη η χορδη τοσο πιο ακριβες το μπεντ, με τις λεπτες δεν μπορω. ΚΑι οι 10αρες καποιες φορες μου φαινωντε πολυ μικρες, ενω ποτε δεν ειχα προβληματα με μπεντ... ισως φταιει το οτι παιζω και μπασο και εχουν σκληρινει και τα δαχτυλα στην οικοδομη, αλλα ποτε δεν χρησιμοποιησα δυναμη να κανω μπεντ...  :-\
Η καλυτερη μου ειναι μια κιθαρα που ειναι κουρδισμενη Σι (σαν εφταχορδη) και λειπει η πρωτη χορδη, φοραει 13-56, η χαρα μου  :D

Α ρε Κωστα και εσυ σκατόκαφρος εισαι τελικα....Με την καλη εννοια βεβαια, και απειρο σεβασμο.. Βtw ποια θεωρεις εσυ καλυτερη σου κιθαρα? Την νεοφερτη εσπ να φανταστω? Καλοπαιχτη οπως και να εχει, και τα σπαει. :D

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #31 στις: 07/02/08, 20:39 »
Εγω παιζω με 10αρες και σκεφτομαι τωρα να βαλω 11αρες....το παιδι που μου σεταρει την κιθαρα μου ειπε να το αποφυγω γιατι ισως στραβωσει το μπρατσο...και οτι θα πρεπει να ριξω τονο,,,ισχυει κατι τετοιο?
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #32 στις: 08/02/08, 00:04 »
Ειδικά άν είναι κιθάρα με Floyd, 11άρες είναι πολύ δύσκολο να βάλεις, και όντως δέν είναι ότι καλύτερο για το μπράτσο τόση τάση πάνω του, αναγκαστικά θα χρειαστεί να ρίξεις ένα τόνο στό κούρδισμα. σίγουρα

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #33 στις: 08/02/08, 00:42 »
9 & 1/2 bigcore santana ghs.... Τις εβαλα στη κιθαρα (Squier standard cherryburst) και ειδα επιτελους προκοπη, sustain απιστευτο σε σχεση με πριν, γεμισε ο ηχος , δε τριζουν το intonation ερχεται ακριβως και το καλυτερο δεν ειναι τοσο σκληρες οσο οι 10 για οσους εχουν συνηθισει σε 9ρες....

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #34 στις: 08/02/08, 02:26 »
Γεια χαρα παιδια...

Εχω μια ηλεκτρακουστικη Takamine με 11αρες χορδες πανω της. Την τελευταια φορα που την πηγα  για σερβις(καθαρισμα κ σεταρισμα)
ρωτησα αν μπορουσαμε να αλλαξουμε "παχος" χορδων(ηθελα να το παω σε 10αρες) κ με ρωτησε  "τι φοραγε πριν".  Του απαντησα οτι ειχε 11αρες, οποτε μου ειπε " οτι θα βαλουμε παλι 11αρες, για να μην αλλαξουμε τις ρυθμισεις.( το Intonation εννουσε? )   ::)
 
btw το intonation τι ειναι ακριβως? Ειναι να εχει τον ιδιο ηχο(αλλη οκταβα σαφως) στο 0 και στο 12ο ταστο? Ειναι κατι αλλο που περιεχει ο ορος...?  ???

Η κυρια ερωτηση μου ειναι η εξης: (γνωριζω να αλλαζω χορδες). Εχω ενα σετακι καινουργιες 11αρες κ θελω να το βαλω πανω στην κιθαρα. (να τις αλλαξω δλδ με τις παλιες 11αρες που εχει) Μπορω να το κανω μονος μου? Εννοω μετα δεν  θα εχω καποιο προβλημα...
Θα χρειαστει καποια ρυθμιση?Το intonation θα χαλασει?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/13, 19:31 από Απόλλων »
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος don spiretos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Γρατζουνιστης
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #35 στις: 08/02/08, 03:13 »
intonation ειναι το κουρδισμα της κιθαρας σε σχεση με τον εαυτο της...ΟΚ λιγο ηλιθιο ακουγεται αυτο οποτε εξηγω περεταιρω: μια κιθαρα με κακο intonation μπορεις να την κουρδισεις στην εντελεια ωστε παιζοντας μια συγχορδια στα πρωτα ταστα να ακουστει καλα.Αν ομως παιξεις ενα ακορντο στο 10 η στο 12 ταστο φαλτσαρει παρα πoλυ και σου σπαει τα ουμπαλα.Δηλαδη, ρυθμιζοντας το intonation πετυχαινεις να ακουγεται η κιθαρα στον σωστο τονο σε ολη την ταστιερα.Αυτο εχει τεραστια σημασια σε μια ηλεκτρικη οπου συνηθως παιζεις σε ολο το μηκος του μπρατσου.Το intonation σε μια ηλεκτρικη ρυθμιζεται στο bridge (καβαλαρης) οπου υπαρχει για καθε χορδη ενα "βαγονακι" που μπορει να μετακινειται μπρος-πισω ουσιαστικα αλλαζοντας το μηκος της καθε χορδης.Συνηθως ρυθμιζουμε το intonation συγκρινοντας τη νοτα στο 12ο ταστο με την αντιστοιχη φυσικη αρμονικη:πρεπει να ειναι ιδιες.Σε μια ακουστικη ο καβαλαρης ειναι σταθερος και εγω τουλαχιστον δεν εχω υποψιν μου πως ρυθμιζεται εκει το intonation ,ομως οι γκουρου
 του κιθαρα ολο και κατι θα ξερουν.

Οσον αφορα στις ρυθμισεις που αναφερεις οταν αλλαζεις παχος χορδων πρεπει να ρυθμιστει εκ νεου το truss rod (και το intonation), ωστε να εξισορροπει την ταση των χορδων πανω στο μπρατσο. Πιο χοντρες χορδες ασκουν μεγαλυτερη ταση και επομενως πρεπει να σφιξει λιγο το μπουλονακι του truss rod ωστε να αντισταθμιζει την εξτρα ταση.Φυσικα στην περιπτωση σου ισχυει το αντιστροφο. Τωρα αν θελεις απλως να βαλεις καινουριες χορδες 11αρες και η κιθαρα ειχε και πριν 11αρες ,αν καταλαβα καλα, τοτε δε χρειαζεται να κανεις καμια ρυθμιση.Για τη ρυθμιση του truss rod  μπορεις να δεις στο http://forum.kithara.gr/index.php?topic=60217.0 . Για τις ρυθμισεις του intonation :

Setting the intonation

The intonation can be set by ear or with a tuner. The purpose of setting the intonation is to make the pitch of each string at every fret as accurate as possible as far as the equal-tempered tuning system allows. This is necessary to counteract the increase in pitch which results from the strings being tensioned when pressed down. The treble strings are more affected by this than the bass strings. To compensate for this change in pitch the length of the freely-vibrating strings has to be increased slightly. With a chromatic tuner you can check the pitch of each individual string at each fret. In doing so you will find that the amount of pressure with which the strings are pressed on the fingerboard strongly affects their pitch. Reaching a precise pitch is virtually impossible if the action is too high. In that case you will only get it by pressing the strings only lightly and exactly onto each fret. This is why, as already mentioned above, the action should be set rather low.

The height of the frets also has an influence on the pitch of a string that is pressed down: the higher a fret is, the more the strings will be tensioned when pressed down and the more they will go outof tune. Tune the guitar and compare the pitch of a string pressed down at the 12th fret (2) and its harmonic at the 12th fret.  This harmonic is exactly twice as high in pitch as the open string and should also be identical in pitch with the string pressed down at the 12th fret. The job now is to make the pitch of a string pressed down at the 12th fret exactly the same as the pitch of its respective harmonic. If the pitch at the 12th fret is lower, the vibrating length of of the string is too long and has to be reduced by moving the saddle. If, on the other hand, the string pressed down at the 12th fret sounds higher than its
harmonic, its vibrating length has to be increased (3,4). Any changes made at the bridge to increase or reduce the vibrating length of a string will also inevitably change the tuning of the string. So before you continue checking the intonation make sure to tune the guitar first. Carry out this procedure for each string or pair of strings, depending on which bridge you use. To set the intonation very accurately hold the guitar in the playing position as gravity can have an influence.

Αμφοτερα τα αποσπασματα ειναι απο το "Building Electric Guitars" του Martin Koch.Το ξερω οτι εσυ βεβαια εχεις ηλεκτρακουστικη ομως οπως και να 'χει θα παρεις μια ιδεα για το intonation και τη ρυθμιση του truss rod. Ελπιζω να βοηθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/13, 19:33 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #36 στις: 09/02/08, 17:58 »
Α ρε Κωστα και εσυ σκατόκαφρος εισαι τελικα....Με την καλη εννοια βεβαια, και απειρο σεβασμο.. Βtw ποια θεωρεις εσυ καλυτερη σου κιθαρα? Την νεοφερτη εσπ να φανταστω? Καλοπαιχτη οπως και να εχει, και τα σπαει. :D

Θενξ!  :)
Ναι, ειμαι αναλογα με τις ωρες μου, αλλα πολυ συχνα μου βγαινει το καφριλικι  ;D
Αλλες φορες παιζω τερμα καθαρα βεβαια... στα ενδιαμεσα εχω προβλημα  ;D
Καθε κιθαρα μου εχει και κατι διαφορετικο, μερικες δεν τις εγω βαλει καν εδω μεσα, θα τις μαζεψω μια μερα για ομαδικη φοτο να γελασουμε  :D
Η ΕΣΠ ειναι φανταστικη παντως, τοσο ωραια που ειχα σκοπο να την δωσω μολις την παρω λογο χρηματων, αλλα τελικα το προσπαθω να την κρατησω.
Αλλα και αλλες κιθαρες που εχω μου αρεσουν, η καθε μια εχει δικο της χαρακτηρα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #37 στις: 06/10/13, 12:59 »
Διάβασα πως τα βαγονάκια βοηθούν στο intonation, μιας και το διαφορετικό πάχος των χορδών θέλει τη δική του μικρορύθμιση.
Ισχύει το ίδιο και για την κλασσική κιθάρα;
 
έχετε δεί κλασσική κιθάρα με  βαγονάκια;
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/13, 02:48 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος blade_levinson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #38 στις: 11/11/13, 00:09 »
χαιρετω την παρεα. εχω μια ηλεκτροακουστικη yamaha apx-5a και φοραω 10 χορδες.σκεφτομαι να φορεσω 11αρες..θα χρειαστει οπωσδηποτε σεταρισμα? θα εχω καποιο θεμα στο λαιμο?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #39 στις: 11/11/13, 01:36 »
Καλημέρα.

Θεωρητικά θα χρειαστεί ρυθμισούλες (κυρίως truss rod) μιας και θα αυξηθεί η τάση των χορδών, αλλά πέρνα τες και την βλέπεις. Αν χρειαστεί, πείραξέ τη!

Αποσυνδεδεμένος blade_levinson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #40 στις: 11/11/13, 01:38 »
επειδη δεν εχω ξανακανει σεταρισμα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια..οκ, ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #41 στις: 11/11/13, 01:41 »
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο...
Δες μερικά tutorials:
How to Adjust a Truss Rod in an Acoustic Guitar


Να θυμάσαι πως (για τη ρύθμιση του truss rod) δεν κάνεις παραπάνω από 1/8 της περιστροφής κάθε φορά...

Αποσυνδεδεμένος blade_levinson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Intonation Και παχος χορδων
« Απάντηση #42 στις: 11/11/13, 01:51 »
ωραια θα το προσπαθησω.. ευχαριστω πολυ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
41439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 15:28
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 09:07
από jkstigma
1 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 11:25
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 11:27
από ESPlayer
6 Απαντήσεις
3498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 17:45
από Serviani
4 Απαντήσεις
5661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 18:13
από G&B
78 Απαντήσεις
51666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/14, 00:50
από cbk
8 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 13:26
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
42 Απαντήσεις
19866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/17, 10:02
από panixgr