Αποστολέας Θέμα: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!  (Αναγνώστηκε 9512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #25 στις: 24/11/09, 16:55 »
ένα τελευταίο οφφτόπικ: είναι πολυ πιθανό ο χέντριξ να έπαιζε με δεξιόχειρες κιθάρες κ ειδικά τις στρατ για λόγους κατασκευής.. σκεφτείτε τον μαγνήτη στην γέφυρα. έτσι όπως είναι τοποθετημένος δίνει πολύ πριμαριστά καντίνια κ χαλαρά μπάσα. αν λοιπόν, βάλουμε τις χορδές αντεστραμμένες (όπως δηλαδή αν σετάραμε την κιθάρα για έναν αριστερόχειρα) λόγω της θέσης του μαγνήτη θα αποκτούσε πιο "γλυκά" καντίνια κ πιο "σφιχτά" μπάσα.. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, εικασία είναι-αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα τολμώ να πώ... τώρα θα μου πείτε, γιατί έπαιζε με δεξιόχειρη λεςπωλ?? ε, προφανώς για να κρατήσει το στύλ ::) πάντως βάση φυσικής στέκει..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος valex_van_halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #26 στις: 24/11/09, 16:55 »
ναι άλλα θα έπρεπε να τα γυρίσουν όλα ανάποδα μόνο για έναν κιθαρίστα αν και νομίζω οτι τα τελεύται χρόνια έπαιζε με αριστερόχειρη κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #27 στις: 25/11/09, 19:59 »
ένα τελευταίο οφφτόπικ: είναι πολυ πιθανό ο χέντριξ να έπαιζε με δεξιόχειρες κιθάρες κ ειδικά τις στρατ για λόγους κατασκευής.. σκεφτείτε τον μαγνήτη στην γέφυρα. έτσι όπως είναι τοποθετημένος δίνει πολύ πριμαριστά καντίνια κ χαλαρά μπάσα. αν λοιπόν, βάλουμε τις χορδές αντεστραμμένες (όπως δηλαδή αν σετάραμε την κιθάρα για έναν αριστερόχειρα) λόγω της θέσης του μαγνήτη θα αποκτούσε πιο "γλυκά" καντίνια κ πιο "σφιχτά" μπάσα.. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, εικασία είναι-αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα τολμώ να πώ... τώρα θα μου πείτε, γιατί έπαιζε με δεξιόχειρη λεςπωλ?? ε, προφανώς για να κρατήσει το στύλ ::) πάντως βάση φυσικής στέκει..

Δεν καταλαβα τι θες να πεις. Εφοσον ο μαγνητης δεν αλλαζει θεση, τοτε δεν εχει σημασια αν οι χορδες μπαινουν σε σεταπ αριστεροχειρα....

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #28 στις: 25/11/09, 20:11 »
μάλλον δεν το εξήγησα καλά.. φαντάσου ότι ο στραβός στρατ μαγνήτης είναι πιο κοντά στην γέφυρα στα καντίνια κ απομακρύνεται στα μπάσα. αν σετάρεις την κιθάρα για αριστερόχειρα θα ο μαγνήτης θα είναι πιο κοντά στην γέφυρα, αλλά στα μπάσα αυτήν την φορά, κ στα καντίνια θα είναι πιο μακριά. έτσι θα έχει πιο σφιχτά μπάσα για τα ρυθμικά κ πιο γλυκά καντίνια.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #29 στις: 25/11/09, 20:14 »
Επειδή ο μαγνήτης της γέφυρας είναι υπό κλίση παίρνει διαφορετικά τον τόνο των μπάσων από αυτό των πρίμων. Το μέρος του που είναι πιο κοντά στη γέφυρα πιάνει πιο πολλά πρίμα σε σχέση με αυτό που είναι μακριά από αυτή. Με αποτέλεσμα να τονίζει τα πρίμα στις λεπτές χορδές και να είναι πιο μαλακός στις μπάσες. Αν γυρίσεις όμως τις χορδές ανάποδα το μέρος που είναι κοντά στη γέφυρα θα πιάνει πιο έντονα πρίμα από τις μπάσες και το μέρος που είναι πιο μακριά θα αντιστοιχεί στις λεπτές χορδές.

Edit
Για λίγο με πρόλαβες.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #30 στις: 25/11/09, 20:37 »
Αααα, οκ τωρα καταλαβα.  ;D Ναι εχει καποια λογικη αυτο που λες.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Signature Guitar απο την Gibson?!?!?!
« Απάντηση #31 στις: 25/11/09, 23:37 »
Απο μονα τους ειναι πολυ σαπια τα κιθαρονια που θελει να βγαλει η Gibson, ποσο μαλλον να φερουν το ονομα του Τζιμι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 10:54
από mpamps
43 Απαντήσεις
13922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 20:14
από Baroness
15 Απαντήσεις
8581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 14:48
από faser
0 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 10:18
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
5965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 18:42
από studio54
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 17:08
από Born To Be Wild
8 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 20:50
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 14:12
από Dr Wolf
jimi hendrix pedal digitech

Ξεκίνησε από gvogi Εφέ

0 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 19:53
από gvogi
0 Απαντήσεις
1997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/18, 02:48
από davemurrayaris