Αποστολέας Θέμα: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ  (Αναγνώστηκε 2813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Παιδιά δεν είχα τι να κάνω και έπαιζα αυτό τον ύμνο του Γκάρυ. Είναι πρώτο take έχει λαθάκια. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Φτουράω τίποτα?
Αξίζει να το προχωρήσω με την κιθάρα ή να το αφήσω το όργανο;  ;D

https://app.box.com/s/wnxrss1dn16yrvwfhid91842rv8go1ts

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #1 στις: 10/05/21, 04:30 »
Μια χαρά είσαι, προχωρά... :metal :metal :metal
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #2 στις: 12/05/21, 12:15 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!  :solo :faint
Καμμία άλλη γνώμη ρε παιδιά, από καναν δάσκαλο κατά προτίμηση? Πρός το τέλος ο Γκάρης παίζει κάτι παππάδες, προσπάθησα με το αυτί να βγάλω ότι μπορούσα αλλά ξέρω οτι παίζει κάτι ελαφρώς διαφορετικά και πολύ πιο καθαρά....βασικά και τα 2 runs στο τέλος. Το πρώτο run πιστεύω το έχω είναι πολύ legato και θέλει εξάσκηση, σκέφτομαι να το ξαναανεβάσω.
Θέλω γνώμες ρε παιδιά......πείτε τίποτα....έχω ανάγκη να μου την ανεβάσετε, την αυτοπεποίθηση, με χώρισε και η κοπελιά τελευταία.  >:( Αν κάτι σας χαλάει, στο παίξιμο ή στον τόνο πείτε επίσης!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/21, 12:19 από konanos »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #3 στις: 12/05/21, 13:22 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!  :solo :faint
Καμμία άλλη γνώμη ρε παιδιά, από καναν δάσκαλο κατά προτίμηση? Πρός το τέλος ο Γκάρης παίζει κάτι παππάδες, προσπάθησα με το αυτί να βγάλω ότι μπορούσα αλλά ξέρω οτι παίζει κάτι ελαφρώς διαφορετικά και πολύ πιο καθαρά....βασικά και τα 2 runs στο τέλος. Το πρώτο run πιστεύω το έχω είναι πολύ legato και θέλει εξάσκηση, σκέφτομαι να το ξαναανεβάσω.
Θέλω γνώμες ρε παιδιά......πείτε τίποτα....έχω ανάγκη να μου την ανεβάσετε, την αυτοπεποίθηση, με χώρισε και η κοπελιά τελευταία.  >:( Αν κάτι σας χαλάει, στο παίξιμο ή στον τόνο πείτε επίσης!!!

Δλδ συγγνώμη...σ άφησε εσένα η κοπελιά και θες να στην ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ εμείς? Για τι μας πέρασες? >:D >:D >:D >:D
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #4 στις: 12/05/21, 15:04 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!  :solo :faint
Καμμία άλλη γνώμη ρε παιδιά, από καναν δάσκαλο κατά προτίμηση? Πρός το τέλος ο Γκάρης παίζει κάτι παππάδες, προσπάθησα με το αυτί να βγάλω ότι μπορούσα αλλά ξέρω οτι παίζει κάτι ελαφρώς διαφορετικά και πολύ πιο καθαρά....βασικά και τα 2 runs στο τέλος. Το πρώτο run πιστεύω το έχω είναι πολύ legato και θέλει εξάσκηση, σκέφτομαι να το ξαναανεβάσω.
Θέλω γνώμες ρε παιδιά......πείτε τίποτα....έχω ανάγκη να μου την ανεβάσετε, την αυτοπεποίθηση, με χώρισε και η κοπελιά τελευταία.  >:( Αν κάτι σας χαλάει, στο παίξιμο ή στον τόνο πείτε επίσης!!!

Δλδ συγγνώμη...σ άφησε εσένα η κοπελιά και θες να στην ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ εμείς? Για τι μας πέρασες? >:D >:D >:D >:D

Ντροπή μου και αίσχος μου, έχεις δίκιο!! Που μπαίνω σε αυτό το ιερό φόρουμ μόνο και μόνο για να τονώσω τον ....παλιοεγωισμό μου!!!!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #5 στις: 18/05/21, 14:58 »
Εμένα μου άρεσε πολύ η προσπάθειά σου
Και στις τρίλιες και στα βιμπράτα είσαι σωστός και ο ήχος σου είναι πολύ κοντά στο tune του Gary
Ακόμη και στα γρήγορα σόλο του τελευταίου μέρους. Μπράβο 
Τί Gear χρησιμοποίησες ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #6 στις: 19/05/21, 12:51 »
Εμένα μου άρεσε πολύ η προσπάθειά σου
Και στις τρίλιες και στα βιμπράτα είσαι σωστός και ο ήχος σου είναι πολύ κοντά στο tune του Gary
Ακόμη και στα γρήγορα σόλο του τελευταίου μέρους. Μπράβο 
Τί Gear χρησιμοποίησες ;

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε bathan. Τα γρήγορα σόλο του τελευταίου μέρους τα δουλεύω ακόμα... :D δεν είναι τόσο απλά και πιστεύω οτι έχω δρόμο ακόμα στην τεχνική μου μέχρι να τα βγάλω "σωστά"...
Gear μία Fender Strat Mexican και ενισχυτής ένας Yamaha THR5 ο οποίος κάνει κάποιου είδους ψηφιακή εξομοίωση λαμπάτων ενισχυτών. Το Setting ήταν στο "modern" και είχα έναν 
συνδυαμό από delay και reverb που είναι built in στον εν λόγω ενισχυτή. Για την ηχογράφηση το Audacity.

 Άμα κάτσεις και ακούσεις προσεκτικά και το συγκρίνεις με το tune του Γκάρη θα ακούσεις την ψηφιακίλα στο δικό μου cover...παρόλο που προσπάθησα να παίξω με συναίσθημα.
Ο Γκάρης ηχογράφησε το the loner με λαμπάτο Marschall και κιθάρα PRS Custom και εννοείται και πετάλια για εφέ ίσως της boss...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/21, 13:07 από konanos »

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Γκάρυ Μούρης / Δε Λόουνερ Κάβερ
« Απάντηση #7 στις: 19/05/21, 14:24 »
Σαν μεγάλος φάν του Gary, τo Loner ήταν από τα πρώτα κομμάτια που έμαθα μετά από πολύ κόπο να παίζω, μαζί με το Parisienne walkways
Εσύ είσαι αρκετά γρήγορος και τα τελευταία σόλο τα αποδίδεις σωστά. Εγώ είμαι σαν τον "slowhand" Clapton  ;D
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
104 Απαντήσεις
32330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 16:15
από let me know 796
3 Απαντήσεις
4008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/15, 17:40
από sfanfan
0 Απαντήσεις
1750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/21, 12:02
από konanos
3 Απαντήσεις
663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/24, 11:02
από bathan