Αποστολέας Θέμα: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ  (Αναγνώστηκε 38770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #50 στις: 24/12/07, 13:22 »
Είμαι φοιτητής της ΑΣΚΤ, δειτε 3 ζωγραφιες, ελπιζω να σας αρέσουν
http://photos1.hi5.com/0007/725/949/BArl4j725949-02.jpg

http://photos1.hi5.com/0007/233/996/W.TRQJ233996-02.jpg (Αυτη θελει λιγη δουλεια)

http://userpics-92.hi5.com/userpics/592/289/289162592.img.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 13:25 από panos4657 »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #51 στις: 24/12/07, 13:32 »
Eγω ζωγραφίζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου..!Συνήθως σκιτσάρω τα τελευταία χρόνια, με καμβά έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό... (δεν τολμώ  ;D) !Πριν κανένα χρόνο άρχισα να χρησιμοποιώ παστέλ και τα βρισκω υπέροχα!!
Θέλω πολύ να δώσω για Καλών Τεχνών, αλλα δεν ξέρω τί μαθήματα προετοιμασίας χρειάζονται...  :-\Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Και επίσης κάτι ακόμα, εαν είσαι γραμμένος σε μια άλλη σχολή, πχ φιλοσοφική ή οπουδήοτε αλλού, μπορείς παράλληλα να εισαι και στην Καλών Τεχνών ή πρέπει να διαγραφείς από την σχολή σου?

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #52 στις: 24/12/07, 13:45 »
Λοιπον, αν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και περασεις στην ΑΣΚΤ θα πρεπει να διαγραφεις απο την αλλη. Στις εξετασεις σου βαζουν μια προτομη και μια συνθεση αντικειμενων και μεσα σε 5 μερες πρεπει να τους παραδωσεις υποχρεωτικα 2-4 ασπρομαυρα σχεδια και 1-2 συνθεσεις με χρωμα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις και χρειαζεται υπομονη. Καθε χρονο δινουν γυρω στα 700-800 ατομα και περνανε οι 80-90. Αν τελειωσεις τη σχολη στην οποια εισαι και θες μετα να δωσεις στην καλων τεχνων δινεις με κατατακτηριες, δλδ δινεις μονο μοντελο με χρωμα. Α ξεχασα να σου πω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να περασεις αν δεν κανεις προετοιμασια πρωτα σε καποιο φροντιστηριο, ειδικα σε αυτα στο κεντρο της αθηνας που θεωρουνται τα "καλα", αυτο σημαινει οτι εκτος απο την υπομονη θα πρεπει να τα σκας και χοντρα στα φροντιστηρια...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #53 στις: 24/12/07, 13:51 »
Λοιπον, αν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και περασεις στην ΑΣΚΤ θα πρεπει να διαγραφεις απο την αλλη. Στις εξετασεις σου βαζουν μια προτομη και μια συνθεση αντικειμενων και μεσα σε 5 μερες πρεπει να τους παραδωσεις υποχρεωτικα 2-4 ασπρομαυρα σχεδια και 1-2 συνθεσεις με χρωμα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις και χρειαζεται υπομονη. Καθε χρονο δινουν γυρω στα 700-800 ατομα και περνανε οι 80-90. Αν τελειωσεις τη σχολη στην οποια εισαι και θες μετα να δωσεις στην καλων τεχνων δινεις με κατατακτηριες, δλδ δινεις μονο μοντελο με χρωμα. Α ξεχασα να σου πω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να περασεις αν δεν κανεις προετοιμασια πρωτα σε καποιο φροντιστηριο, ειδικα σε αυτα στο κεντρο της αθηνας που θεωρουνται τα "καλα", αυτο σημαινει οτι εκτος απο την υπομονη θα πρεπει να τα σκας και χοντρα στα φροντιστηρια...
Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με την περίπτωση μου καταρχάς!  :)
Μπορώ να σου κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις επι του θέματος?
Λοιπόν, δηλαδή εαν εγω τελειώσω τη σχολή μου, και θέλω να δώσω για καλών τεχνών δεν θα δώσω ασπρόμαυρό μοντέλο, αλλά μόνο με χρώματα (καμβά εννοείς ή με παστέλ ας πούμε?) ? Και να φανταστώ ότι χρειάζεται η τελειότητα για να περάσεις έτσι..?  :-\ Οπότε δεν έχω και πολλές ελπίδες... :-\ :'(
Στο φροντηστήριο τί μαθήματα μπορώ να κάνω για προετοιμασία? Ελεύθερο σχέδιο και έτσι?

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #54 στις: 24/12/07, 14:03 »
Λοιπον, αν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και περασεις στην ΑΣΚΤ θα πρεπει να διαγραφεις απο την αλλη. Στις εξετασεις σου βαζουν μια προτομη και μια συνθεση αντικειμενων και μεσα σε 5 μερες πρεπει να τους παραδωσεις υποχρεωτικα 2-4 ασπρομαυρα σχεδια και 1-2 συνθεσεις με χρωμα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις και χρειαζεται υπομονη. Καθε χρονο δινουν γυρω στα 700-800 ατομα και περνανε οι 80-90. Αν τελειωσεις τη σχολη στην οποια εισαι και θες μετα να δωσεις στην καλων τεχνων δινεις με κατατακτηριες, δλδ δινεις μονο μοντελο με χρωμα. Α ξεχασα να σου πω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να περασεις αν δεν κανεις προετοιμασια πρωτα σε καποιο φροντιστηριο, ειδικα σε αυτα στο κεντρο της αθηνας που θεωρουνται τα "καλα", αυτο σημαινει οτι εκτος απο την υπομονη θα πρεπει να τα σκας και χοντρα στα φροντιστηρια...
Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με την περίπτωση μου καταρχάς!  :)
Μπορώ να σου κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις επι του θέματος?
Λοιπόν, δηλαδή εαν εγω τελειώσω τη σχολή μου, και θέλω να δώσω για καλών τεχνών δεν θα δώσω ασπρόμαυρό μοντέλο, αλλά μόνο με χρώματα (καμβά εννοείς ή με παστέλ ας πούμε?) ? Και να φανταστώ ότι χρειάζεται η τελειότητα για να περάσεις έτσι..?  :-\ Οπότε δεν έχω και πολλές ελπίδες... :-\ :'(
Στο φροντηστήριο τί μαθήματα μπορώ να κάνω για προετοιμασία? Ελεύθερο σχέδιο και έτσι?

Θα δωσεις μοντελο σε καμβα τωρα τα υλικα δεν ξερω αν ειναι περιορισμενα η χρησιμοποιεις οτι θες εσυ, θα σε γελασω....Κοιτα για να περασεις υποτιθεται οτι χρειαζεται η τελειοτητα αλλα καθε χρονο περνανε και μερικα κουλα...Στο φροντιστηριο ναι, σου μαθαινουν σχεδιο και χρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #55 στις: 24/12/07, 14:08 »
Λοιπον, αν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη και περασεις στην ΑΣΚΤ θα πρεπει να διαγραφεις απο την αλλη. Στις εξετασεις σου βαζουν μια προτομη και μια συνθεση αντικειμενων και μεσα σε 5 μερες πρεπει να τους παραδωσεις υποχρεωτικα 2-4 ασπρομαυρα σχεδια και 1-2 συνθεσεις με χρωμα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις και χρειαζεται υπομονη. Καθε χρονο δινουν γυρω στα 700-800 ατομα και περνανε οι 80-90. Αν τελειωσεις τη σχολη στην οποια εισαι και θες μετα να δωσεις στην καλων τεχνων δινεις με κατατακτηριες, δλδ δινεις μονο μοντελο με χρωμα. Α ξεχασα να σου πω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να περασεις αν δεν κανεις προετοιμασια πρωτα σε καποιο φροντιστηριο, ειδικα σε αυτα στο κεντρο της αθηνας που θεωρουνται τα "καλα", αυτο σημαινει οτι εκτος απο την υπομονη θα πρεπει να τα σκας και χοντρα στα φροντιστηρια...
Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με την περίπτωση μου καταρχάς!  :)
Μπορώ να σου κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις επι του θέματος?
Λοιπόν, δηλαδή εαν εγω τελειώσω τη σχολή μου, και θέλω να δώσω για καλών τεχνών δεν θα δώσω ασπρόμαυρό μοντέλο, αλλά μόνο με χρώματα (καμβά εννοείς ή με παστέλ ας πούμε?) ? Και να φανταστώ ότι χρειάζεται η τελειότητα για να περάσεις έτσι..?  :-\ Οπότε δεν έχω και πολλές ελπίδες... :-\ :'(
Στο φροντηστήριο τί μαθήματα μπορώ να κάνω για προετοιμασία? Ελεύθερο σχέδιο και έτσι?

Θα δωσεις μοντελο σε καμβα τωρα τα υλικα δεν ξερω αν ειναι περιορισμενα η χρησιμοποιεις οτι θες εσυ, θα σε γελασω....Κοιτα για να περασεις υποτιθεται οτι χρειαζεται η τελειοτητα αλλα καθε χρονο περνανε και μερικα κουλα...Στο φροντιστηριο ναι, σου μαθαινουν σχεδιο και χρωμα.
Εγω που δεν έχω κάνει μάθημα ποτέ στη ζωγραφική δηλαδή, μπορώ να γίνω δεκτή σε φροντηστήριο ώστε να μάθω εξ ολοκλήρου τις βασικές τεχνικές?Επίσης πόσο χρόνια-μήνες προετοιμασία χρειαζεται?
Χίλια συγγνώμη για το πρήξιμο, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα βρήκα άνθρωπο να ρωτήσω... :-[ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 14:21 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #56 στις: 24/12/07, 14:42 »
Φυσικα σε φροντιστηριο παει οποιος θελει, τωρα το ποσα χρονια χρειαζεται δεν ειναι κατι στανταρ... 6 μηνες... 1 χρονος? 2 χρονια? εγω παντως πηγαινα 4 χρονια σε φροντιστηριο (αλλαξα 3 φροντιστηρια) μεχρι να περασω...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #57 στις: 24/12/07, 14:45 »
Σ'ευχαριστω πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Να σαι καλά!Καλά Χριστούγεννα!  :)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #58 στις: 26/12/07, 19:58 »
Είμαι φοιτητής της ΑΣΚΤ, δειτε 3 ζωγραφιες, ελπιζω να σας αρέσουν
http://photos1.hi5.com/0007/725/949/BArl4j725949-02.jpg

http://photos1.hi5.com/0007/233/996/W.TRQJ233996-02.jpg (Αυτη θελει λιγη δουλεια)

http://userpics-92.hi5.com/userpics/592/289/289162592.img.jpg


Να ρωτήσω κάτι? Με τι υλικά τις έχεις φτιάξει?Είναι με πινέλο ή με παστελ,μολύβι και λοιπα?

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #59 στις: 27/12/07, 03:33 »
τα 2 πρωτα ειναι με ακρυλικα (πινελο) σε καμβα και το τριτο ειναι με ακρυλικα στον τοιχο του δωματιου μου, το υψος του ειναι πανω απο 1 μετρο   :P

Αποσυνδεδεμένος Evmorfili

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #60 στις: 03/08/10, 02:56 »
Βοήθεια παιδιά! Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες εξετάσεις στο θεωρητικό τμήμα της Σχολής Καλών Τεχνών
 
  Συγγνώμη αν χρησιμοποιώ λανθασμένα το παρόν θρεντ.
 
 
  Θα μπορούσε μήπως κάποιος από τη Σχολή Καλών τεχνών να μου πει πώς  μπορώ να προμηθευτώ τα παρακάτω βιβλία ή ακόμα καλύτερα να μου τα  δανείσει για ελαχιστες μέρες;
 
  1. Ιστορία της Τέχνης
  16ος , 19ος και 20ος αιώνας
 
  Ενδεικτική βιβλιογραφία
 
  16ος αιώνας
  E. H. Gombrich, Το χρονικό της τέχνης, μετάφραση Λίνα Κάσδαγλη, Αθήνα, ΜΙΕΤ (2η ελληνική έκδοση), 1998, σσ. 287 – 385.
  Χρύσανθος Χρήστου, Η Ιταλική ζωγραφική κατά τον 16ο αιώνα, 2 τόμοι, Αθήνα, 1973 – 1985
  19ος αιώνας
  Τζούλιο Κάρλο Αργκάν, Η μοντέρνα τέχνη, μετάφραση Λίνα Παπαδημήτρη,  Ηράκλειο, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης – ΑΣΚΤ, 1998, σσ. 1 – 255.
  Χρύσανθος Χρήστου, Η ευρωπαϊκή ζωγραφική του 19ου αιώνα, Αθήνα, 1983
  20ος αιώνας
  Hal Foster/ Rosalind Krauss, Yves – Alain Bois, B. Buchloh, Η Τέχνη από  το 1900: μοντερνισμός, αντιμοντερνισμός, μεταμοντερνισμός, μετάφραση  Ιουλία Τσολακίδου, Θεσσαλονίκη, εκδόσεις Επίκεντρο, 2007 σσ. 52-359
 
  2. Ευρωπαϊκή Ιστορία Νεωτέρων και Μοντέρνων χρόνων
  Βιβλιογραφία
 
  E. Burns, Ευρωπαϊκή Ιστορία, Θεσσαλονίκη, Επίκεντρο, 2005 (υποχρεωτικό)
  Ελένη Αρβελέρ, Maurice Aymard, Οι Ευρωπαίοι, Αθήνα, Σαββάλας, 2003, τόμος Β΄
  Eric Hobsbawn, H εποχή των επαναστάσεων 1789-1848, Αθήνα, ΜΙΕΤ, 1997
  Marc Mazower, Σκοτεινή Ήπειρος: Ο Ευρωπαϊκός Εικοστός Αιώνας, Αθήνα: Αλεξάνδρεια, 2001 (υποχρεωτικό)
  James Jol, Ευρώπη, 1870-1970, Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις Βάνιας/Ιστωρ, 2006
 
  3. Ιστορία των Αισθητικών Θεωριών
  Βιβλιογραφία
 
  Monroe Beardsley, Ιστορία των αισθητικών θεωριών, Νεφέλη, 1989, κεφ. 8 έως 12
 
 
  Υπερευχαριστώ για όποια βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #61 στις: 03/08/10, 11:34 »
Evmorfili, τα βιβλία αυτά, δεν θα τα βρεις ούτε στο Ιντερνετ, στα αγγλικά να τα κάνεις download, όσο για να τα βρεις στα Ελληνικά, άστο καλύτερα, σε 1.000.000 χρόνια από τώρα.
 
Μόνο αν ψάξεις Αθήνα μεριά, σε κάνα βιβλιοπωλείο με βιβλία επιστημονικού περιεχομένου, τύπου Πλαίσιο κτλπ. ή αν σε βοηθήσει κάποιος σπουδαστής - καθηγητής ανάλογης ή της ίδιας Σχολής, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις μια βόλτα από τις κοντινές Σχολές.
 
Στο ίντερνετ βέβαια, μπορείς να βρεις πολλά βοηθητικά βιβλία - βίντεο στα αγγλικά, από το πως να ζωγραφίζεις μέχρι και θεωρητικά όπως τα παραπάνω που ψάχνεις, τα οποία στο εμπόριο, στοιχίζει το καθένα μια μικρή περιουσία. Έαν θελήσεις κάτι τέτοιο και χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο μπορείς να μου πεις να ψάξω. Στείλε μόνο κάνα πμ.
 
Χαίρομαι για όλους εσάς που είχατε το ταλέντο και την δυνατότητα αλλά και την επιμονή να ασχοληθείτε με την ζωγραφική και να ανεβείτε επίπεδα! Μιας και εγώ είχα κάποια σπίθα αλλά δεν το προχώρησα! είναι όμως ένας πολύ ωραίος  και εκφραστικός τρόπος δημιουργικότητας!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
« Απάντηση #62 στις: 03/08/10, 11:39 »
@Evmorfili: Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ειτε να τα παραγγειλει απο το ιντερνετ, ειτε αν βρεις τα ISBN τους, να τα παραγγειλεις σε καποιο βιβλιοπωλειο της ΑΘηνας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
14 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 10:26
από theblind
ζωγραφικη

Ξεκίνησε από ΠΟΙΟΣ Λοιπά

6 Απαντήσεις
5925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/17, 22:26
από ΠΟΙΟΣ