Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 08:30 »
Αυτο βεβαια εχει να κανει και με το τι ζηταει ο καθενας.Ναι θα μου αρεζε να παιζω chapman stick,ομως προτιμω να παιζω ρυθμικα στο μπασο.Ουτε καν μελοδια στο μπασο.Μονο το θεμα του τραγουδιου και τελος
2
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 07:26 »
Η βασική διάκριση που θα μπορούσε κανείς να κάνει σε όργανα είναι αν μπορεί κανείς να παίξει μόνος του ρυθμό και μελωδία (πιάνο και λιγότερο η κλασική κιθάρα μου έρχονται άμεσα στο μυαλό) ή όχι. Άλλωστε η κουβέντα μεταξύ ρυθμού και μελωδίας είναι και 'ενδοκιθαρική' (rythm και lead κιθάρα). Προσωπικά η ιδέα να παίζω (και να έχω, και να έχω :) μπάσο με ιντριγκάρει. Προς το παρόν μία φορά έχω πιάσει μπάσο στο σπίτι του δασκάλου και μία φορά βαρύτονη κιθάρα, που μου φάνηκαν και τα δύο πολύ ενδιαφέροντα. Αν σου αρέσει να παίζεις μουσική γενικά όλα σου αρέσουν νομίζω. Από κει και πέρα το μόνο ζήτημα είναι ο χρόνος. Που εγώ τουλάχιστον το σκέφτομαι καθημερινά. Χθες Κυριακή με κάτι δουλειές στο σπίτι και μία επίσκεψη σε φίλη της κόρης μου μου άφησε ένα μισάωρο με το ζόρι για κιθάρα, και τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά και θα γυρίσω μετά τις 8. Και η σύνταξη απομακρύνεται κάθε χρόνο γκρρρ. Αλλά οι αγορές αγορές  ;D .
3
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:50 »
Υπερβαλλεις!!!!

Ακουγα στο ραδιο μια εκπομπη ενος Μιρτσου (παλιος τερματοφιλακας ΟΣΦΠ,και τσαμπουκας στο γηπεδο) και λεει για τους αθλητες ολων των αθληματων,οτι ειναι φλωροι γιατι οι μαγκες παιζουν μπαλα που εχει τσαμπουκα (ε ποδοσφαιριστης ηταν..)και εγω λεω αν ηταν μαγκας θα πηγενε πυγμαχια να φαει μαπες και τσαμπουκα.Οποτε δεν υπερβαλω καθολου.Ο καθενας διαλεγει ενα οργανο γιατι τον εκφραζει.Δεν προσπαθω να αποδιξω αν το μπασο ειναι πιο καλο η πιο ωραιο.Εμενα με πορωνει,και ο κοσμος βλεπει τον κιθαριστα να σολαρει,αλλα κουναει το κεφαλι στον ρυθμο του μπασου.
Μια Ε ανοιχτη βαραω και νοιωθω λες και ημουν αναπυρος και τρεχω ξανα.Τες πα.
Ο καθενας οπως βολευετε
4
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah Heep στις Χθες στις 22:41 »
στην εποχή των long scale 8-10 χορδων κιθαρών, και των 7-χορδων μπάσων, δεν νομίζω οτι υπάρχει πλέον σαφής διάκριση.
Υπαρχουν πολλοι ρομαντικοι που περιορίζονται το πολυ στις 5 χορδες.
5
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: Little Walter's Up the line cover
« Τελευταίο μήνυμα από Zdgatapsychs στις Χθες στις 22:37 »

@Απόλλων
Παίζουμε blues,νομίζω όλου του φάσματος,εκτός από τα πολύ rock-blues κι αυτό γιατί δεν επιδέχονται πειράγματος,ώστε να έρθουν πιο κοντά σε εμάς.Όπως π.χ, το up the line,που κανονικά είναι shuffle και το κάναμε new orleans.Θα ανεβάσω σύντομα και κάποια άλλα τραγούδια από την ίδια ηχογράφηση,οπότε θα μου πεις και εκεί τη γνώμη σου.

Τώρα από επιρροές,άπειρες και ο καθένας μας μάλλον έχει και τα δικά του favourites.Ο harp player και τραγουδιστής ακούει κυρίως blues,εγώ κυρίως jazz,o drummer επίσης,ο μπασίστας κυρίως funk.Απλά παίζοντας μαζί μάλλον ο καθένας βάζει τον εαυτό του,οπότε τα τραγούδια ακούγονται διαφορετικά από τα πρωτότυπα.

Και πάλι σε ευχαριστώ που κατέθεσες την αποψή σου και θα τα ξαναπούμε σύντομα. :)
6
« Τελευταίο μήνυμα από noe13 στις Χθες στις 20:50 »
Υπερβαλλεις!!!!
7
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 16:37 »
Υπαρχει.Η διαφορα ειναι στο bassline.
Ενας καλος μπασιστας θα παιξει ενα lick απο 2 εως 102 νοτες,και οταν το ακουσεις μεσα στο κοματι,θα σου βιδωθει στο μυαλο.
Αυτο καμια κιθαρα δεν μπωρει να το κανει
8
« Τελευταίο μήνυμα από Απόλλων στις Χθες στις 15:28 »
Πολύ καλή ηχογράφηση, ειδικά εφόσον είναι one take και χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία. Ωραία και τα κιθαριστικά μέρη. Συνολικά πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Επίσης βρίσκω ενδιαφέρουσα την επιλογή τραγουδιού και καλλιτέχνη για διασκευή. Θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες δουλειές σας και να μάθω ποιές είναι οι μουσικές σας επιρροές. Πάντως μού άρεσε πολύ που δώσατε το δικό σας χρώμα στο κομμάτι και δεν επιχειρήσατε απλά μια αναπαραγωγή του αυθεντικού.

Σχετικά με την προφορά, είναι όντως ένα ζήτημα σε πολλά ελληνικά συγκροτήματα και γενικά με Έλληνες όταν μιλάνε Αγγλικά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως θα έλεγα ότι δεν είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει. Ο άνθρωπος το παλεύει, άσχετα αν δεν τού βγαίνει η πιο πειστική προφορά. Αλλά εδώ δεν μού βγαίνει πάντα ούτε εμένα, που έχω ζήσει τη μισή μου ζωή στη Βρετανία και πλέον μιλάω τα Αγγλικά καλύτερα από τα Ελληνικά...

Καλή συνέχεια.
9
« Τελευταίο μήνυμα από Zdgatapsychs στις Χθες στις 13:30 »
@Uriah Heep
 Σωστή η παρατήρηση σου.Δυστυχώς λόγω του ότι δεν είχαμε επιλογή,μιας και είμαστε σε μικρή πόλη,τραγουδάει το παιδί που παίζει φυσαρμόνικα.
 Εύστοχο σχόλιο και ευχαριστώ. :)
10
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Χθες στις 12:31 »
στην εποχή των long scale 8-10 χορδων κιθαρών, και των 7-χορδων μπάσων, δεν νομίζω οτι υπάρχει πλέον σαφής διάκριση.
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10