Αποστολέας Θέμα: Φλογέρα...  (Αναγνώστηκε 20850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φλογέρα...
« στις: 23/07/05, 23:57 »
Θα ήθελα να μου πει όποιος/όποια γνωρίζει από φλογέρα μερικά πράγματα σχετικά.
Πχ. οι νότες πως πάνε στη φλογέρα ; Και αν υπάρχουν τύποι ή όχι.
Θα πάω σε ένα ορεινό χωριό τον Αύγουστο για λίγες μέρες και σκέφτηκα πως μια φλογέρα θα ταίριαζε με το σκηνικό (δέντρα, πρόβατα, η εικόνα του τσοπάνη), περισσότερο από ότι η Ibanez μου :P :P :P :P
Αν γνωρίζει κάποιος, ας πει δυο λόγια. Αλλιώς όποιος θεωρεί άκυρο το μήνυμα, απλά ας το αγνοήσει... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Φλογέρα...
« Απάντηση #1 στις: 24/07/05, 03:04 »
φλογέρα..μάλιστα! παίζω κάμποσα χρόνια και μπορώ να πω ότι μ'αρεσει ιδιαίτερα..αν και δεν είναι ένα όργανο που ακούγεται σε ποικιλες μουσικές,μπορει καλλιστα να υποστηριξει αρκετές μελωδίες..
προσωπικά,μου την έκαναν δώρο..μια Hohner γερμανική είναι,αν δεν κάνω λάθος. όταν μου την έδωσαν δεν είχα ιδέα από φλογέρες..μόνο τις βασικές γνώσεις της μουσικής,απο σπουδές σε άλλο όργανο.η έκπληξη ήταν ότι μέσα στη συσκευασία της φλογέρας είχε και ένα χαρτάκι το οποίο εξηγούσε πως παίζονται οι νότες..τα σωστά πατήματα κτλπ. χάρη σε αυτό έμαθα-όσο έχω μάθει- φλογέρα..αλλά χρειάζεται βεβαια,όπως και σε΄κάθε άλλο όργανο,αρκετή εξάσκηση.
αυτο πάντως που δεν ανέφερε το χαρτι(το οποίο ήταν στα γερμανικά) είναι οι αναπνοές και η ένταση του φυσηματος,προκειμένου να βγουν τα διαφορετικά χρώματα των ήχων.
δεν μπορώ να πω ότι είναι ένα "δύσκολο" όργανο...όχι..θέλει δουλειά,αλλά και αρκετή φαντασία και ψυχή για να βγουν οι μελωδίες.

τώρα όσον αφορά τις κλίμακες,δεν γνωρίζω αν βγαίνουν σε διαφορετικές τονικότητες..εμένα είναι σε C,αλλά και όλες που έχω πετύχει να παίζουν άλλοι μουσικοί είναι σε C.σε διαφορετική περίπτωση,δεν ήταν φλογέρα αλλά picolo ή κάποιο άλλο.  δεν ξέρω δηλ.αν συμβαίνει κάτι αντιστοιχο με τις φυσαρμόνικες..

αυτα από μένα..

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Φλογέρα...
« Απάντηση #2 στις: 24/07/05, 15:47 »
οι νοτες?
λοιπον.... κλεινοντας την κατω τρυπα και ολες τις υπολοιπες βγαζεις ενα ωραιο ντο. ανοιγοντας την τελευταια τρυπα ρε, μετα μι και σιγα σιγα ανεβαίνοντας βγαζεις μια σι χρισιμοποιωντας μονο τον αντιχειρα για την κατω τρυπα και τον δεικτη για την πανω. ντο(ψηλο) βγαζεις παιζοντας λα αλλα σηκωνοντας τον δεικτη. Τωρα οι ψηλες νοτες.... με τον αντιχειρα σου κλεισε μονο την μιση κατω τρυπα και παιξε ρε. το ιδιο γινεται και με τις υπολοιπες νοτες, απλα παιζε με μιση τρυπα. τωρα για τις πιο ψηλες νοτες δε θυμαμαι να σου πω.... καλη τυχη! ;)
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φλογέρα...
« Απάντηση #3 στις: 26/07/05, 22:09 »
Ευχαριστώ παιδιά ! Να είστε καλά !