Αποστολέας Θέμα: Vintage και καινούρια όργανα  (Αναγνώστηκε 19391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Vintage και καινούρια όργανα
« στις: 07/11/07, 14:37 »
 Είχα χθες μια συζήτηση μ'ένα φίλο:

 Αυτός είχε δει μια Les Paul του '68 και είχε φάει τρελλό σκάλωμα.
Εγώ απ'την άλλη έχω κολλήσει με μια Nik Huber Orca η οποία είναι παρόμοια σα φιλοσοφία
με τη Gibson, αλλά δε φέρει το mojo του vintage και τεχνικά-κατασκευαστικά είναι πολύ πιο
εξελιγμένη.
 Χωρίς να υπεισέρχομαι σε θέμα υπερεκτίμησης των "ιστορικών" κατασκευαστών και προσωπικού
γούστου, πιστεύετε ότι με όλη την εξέλιξη που υπάρχει, ένα vintage όργανο εξακολουθεί να αντκατοπτρίζει
στα πολλά χιλιάρικα του κόστους του την αντικειμενική του αξία;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #1 στις: 07/11/07, 14:41 »
Στο vintage όργανο, πλέον που είναι προφανώς και της μόδας, πληρώνεις καθαρά το vintage. Ποτέ δεν κατάλαβα όρους τύπου vintage, relic κλπ. Εφόσον υπάρχει πλέον η τεχνολογία και μπορεί να κατασκευαστεί κάτι καλύτερο με τα ίδια, και ίσως και λιγότερα λεφτά, γιατί να προτιμήσω το vintage? Για την ποζεριά της υπόθεσης? Πιστεύω τέτοια όργανα υπερεκτιμούνται. Όπως είπες ερωτευμένε φίλε μου ( ;D  ;D  ;D ) είναι καθαρά το θέμα mojo και ποζεριά που παίζει σε τέτοιες επιλογές. Προσωπικά δεν θα'δινα ένα σκασμό φράγκα για ένα "vintage" όργανο, όταν με λιγότερα θα μπορούσα να πάρω μια JEM και να'μαι κύριος!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #2 στις: 07/11/07, 14:53 »
Την ίδια συζήτηση την έχω κάνει για κρασιά :P

Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια εποχή ανεπτηγμένης τεχνολογίας η οποία μπορεί να μας προσφέρει προϊόντα τα οποία όχι απλά βγαίνουνε φθηνότερα, αλλά δεν τους λείπει και η ποιότητα. Τώρα φυσικά πολλοί μπορούνε να πούνε για το θέμα της "ψυχής" του οργάνου... δεν μπορώ να τους πω τίποτα αν αυτό είναι που αισθάνονται.

Σαν άνθρωπος που μου αρέσει η λειτουργικότητα και όχι το να κάνω συλλογή συμφωνώ με τον ερωτευμένο φίλο μου καθώς και με τον κ. Αντώνη ;)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #3 στις: 07/11/07, 15:03 »
Προσωπικά διετέλεσα θαυμαστής μιας Les Paul Standard 50's neck (όχι vintage), αλλά
όταν είδα τη Huber και διαπίστωσα ιδίοις όμασι τι ξύλα φοράνε αυτές οι κιθάρες, τι δουλειά
έχουν επάνω τους (δεσιμο ξύλων, ποιότητα ηλεκτρικών κτλ.) αλλαξοπίστησα πάραυτα.
Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι ν'αγοράσω το καλύτερο όργανο με τα χρήματα που διαθέτω,
έστω κι αν στο headstock γράφει "Μητσάρας από Καλαμαριά".





Όπως είπες ερωτευμένε φίλε μου ( ;D  ;D  ;D )

συμφωνώ με τον ερωτευμένο φίλο μου

μη χάσετε ευκαιρία να με ξεφωνίσετε εσείς...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #4 στις: 07/11/07, 16:08 »
Χμμ... με βαλατε σε σκεψεις... Ζαχαρωνω μια κιθαρα κοστουμ παλια... Σκευτικα, ειναι costum, ειναι και τοσο παλια, και μαμω τις κιθαρες θα ειναι... Αλλα εδω που τα λεμε, τι εχει να ζηλεψει μια καινουργια τελικα απο αυτην; Τα ξυλα τις καινουργιας θα ειναι σε καλητερη κατασταση, τα ηλεκτρικα επισης, πλεων υπαρχουν μαγνιτες για καθε ηχο, τελικα τι μενει στο οπιο ειναι ανωτερο το παλιο οργανο, και γιατι να το πρωτιμισω;...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #5 στις: 07/11/07, 16:45 »
Ένα παλιό όργανο διαθέτει καλύτερα ξύλα!(με την έννοια οτι είναι ποιό παλιό!)

Τώρα εννοείται ότι είναι υπερεκτιμημένα και φυσικά πολλά καινούργια είναι καλύτερα!
Τώρα αν μια Huber είναι καλύτερη από μια Gibson ή μια PRS ας το κρίνει ο υποψήφιος αγοραστής!

Η δική μου άποψη είναι ότι ο καθένας μας πρέπει να αγοράζει αυτό που του κάθετε καλά και φυσικά αυτό που του αρέσει εμφανισιακά και ακουστικά!
Τι να κάνουμε! Εμένα αν για παράδειγμα μου χάριζαν την καλύτερη Jazz κιθάρα αξίας δεκάδων χιλιάδων Ευρώ και με τον όρο να μην την πουλήσω, σας ενημερώνω ότι δεν θα την ακουμπούσα ποτέ!(Αυτό το παράδειγμα το παραθέτω μόνο και μόνο για να δείξω την δύναμη της επιλογής που μπορεί να κάνει ο καθένας)

Τώρα τα όργανα αυτή την στιγμή πέρα από τα ξύλα δεν στοιχίζουν τίποτα στις εταιρίες!!!από κει και μετά πληρώνεις τη φίρμα και το αν είναι handmade ή μαζικής παραγωγής!

Αν όντως είστε καλλιτέχνες θα πρέπει να πιστέψετε οτι το κάθε όργανο έχει και την δική του ψυχή!!!θα πρέπει να ξέρετε ότι ο malmsteen ή ο clapton ή ο vai δεν αρπάζουν μια οποιαδήποτε κιθάρα για να παίξουν!!!(Βέβαια αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα που μόνο αυτοί καταλαβαίνουν!)

επίσης αν δεν επιθυμείτε κάποια συγκεκριμένη φίρμα τότε γιατί δεν παραγγέλνεται από warmoth και καταφεύγετε στον κάθε nick Huber ή στην κάθε gibson!

Αγοράστε αυτό που γουστάρετε!!!
(μια les Paul ή μια stratocaster vintage - ναι είναι καλύτερη από μια αντίστοιχη καινούργια! - τώρα ως προς τι είναι καλύτερη θα το κρίνετε εσείς !!! εγώ λέω ότι είναι καλύτερη γιατί τα Μάτια της έχουν δει περισσότερα!  :P )
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #6 στις: 07/11/07, 16:48 »
Χμμ... με βαλατε σε σκεψεις... Ζαχαρωνω μια κιθαρα κοστουμ παλια... Σκευτικα, ειναι costum, ειναι και τοσο παλια, και μαμω τις κιθαρες θα ειναι... Αλλα εδω που τα λεμε, τι εχει να ζηλεψει μια καινουργια τελικα απο αυτην; Τα ξυλα τις καινουργιας θα ειναι σε καλητερη κατασταση, τα ηλεκτρικα επισης, πλεων υπαρχουν μαγνιτες για καθε ηχο, τελικα τι μενει στο οπιο ειναι ανωτερο το παλιο οργανο, και γιατι να το πρωτιμισω;...

Τα ξυλα οσο παλιωνουν τοσο καλυτερο ηχο εχουν! (εκτος αν τα εχει φαει η υγρασια...)
Οποτε αυτο με τα ξυλα δεν ισχυει... αυτο που ισχυει ειναι να παρεις μια κιθαρα που να σου τεριαζει στο χερι και στον ηχο, ειτε ειναι καστομ ,ειτε εργοστασιου, ειτε νεα, ειτε παλια...
Θα συμφωνησω απολυτα οτι στα παλια οργανα πληρωνεις κυριως τη συλεκτικη αξια. Και αυτο αν εινα γκιμπσον π.χ. αν ειναι καστομ συνηθως δεν περνουν αξια, το αντιθετο (εκτος αν ειναι Ζεμαιτις π.χ.)
Εγω ειμαι καπου στη μεση, θεωρω τις παλιες κιθαρες υπερτιμημενες και τις νεες εργοστασιακες ως επι το πληστον αψυχες... υπαρχουν βεβαια και εξειρεσεις... και κιθαρες σαν τισ Χαμπερ ενοειτε δεν θεορουντε εργοστασιακες, ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν, και οσες εχω δει και ακουσει απο κοντα ειναι αψογες!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #7 στις: 07/11/07, 16:51 »

Η δική μου άποψη είναι ότι ο καθένας μας πρέπει να αγοράζει αυτό που του κάθετε καλά και φυσικά αυτό που του αρέσει εμφανισιακά και ακουστικά!


Χεχ, ταυτοχρονα ποσταραμε πανω-κατω τα ιδια, συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου, και ξεχασα να γραψω οτι ναι, και η εμφανισει παιζει πολλες φορες ρολο σε μια επιλογη! (π.χ. αγοραζουμε μια κιθαρα που ειναι 90% αυτο που θελουμε επειδη μας εμπνεει και η εμφανιση...)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #8 στις: 07/11/07, 18:21 »
Το οτι ειναι πιο παλιο γιατι παει να πει οτι εχει καλητερα ξυλα; Ειναι θεμα του πως τα δουλευανε τοτε η οτι το ξυλο με την ηλικια γινετε καλητερο; Και ποση (και τι) διαφορα μπορει να εχει πια; Με την ηλικια δεν χαλανε τα ξυλα; Στο κατω κατω τι διαφορα εχει ενα οργανο με σωμα basswood αν κοστιζει καινουργιο 100, 1000 η 5000 ευρο και αν ειναι παλιο;...

Και τι παει να πει η ηλικια, εκτος απο το οτι το οργανο εχει ταλαιπωριθει; Ψυχη;... Ναι ενα καινουργιο οργανο που βγηκε μαζι με αλλα 1000 την ιδια μερα, και υπαροχυν εκατομυρια ομια του δεν εχει ψυχη, αλλα απο την στιγμη που θα το παρω και θα το κανω δικο μου θα αρχισω να του δινω ψυχη, και θα εχει οση ψυχη του δωσω. Γιατι μια Ibanez του 80 να εχει περισσοτερη ψυχη απο την δικη μου;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #9 στις: 07/11/07, 18:58 »
Η αλήθεια είναι ότι ένα όργανο όσο περισσότερο μένει, με την κατάλληλη συντήρηση βέβαια,
τα ξύλα του στεγνώνουν, γίνονται σκληρά και άκαμπτα και αρχίζει να αντιδρά όλο και περισσότερο σαν
ένα ενιαίο, δεμένο σύνολο και όχι σαν ένα σύνολο από καλά κομμάτια. Παρ'όλα αυτά το τίμημα γι'αυτό το
υπέρ έχω την εντύπωση ότι αντισταθμίζεται αφ'ενός από το υπέρογκο συνήθως κόστος των συγκεκριμένων
οργάνων και αφ'ετέρου από την ποιότητα που εξασφαλίζει στα καινούρια η τεχνολογική εξέλιξη.

 Τώρα, για το αν έχουν ή δεν έχουν ψυχή... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #10 στις: 07/11/07, 21:09 »
Η αλήθεια είναι ότι ένα όργανο όσο περισσότερο μένει, με την κατάλληλη συντήρηση βέβαια,
τα ξύλα του στεγνώνουν, γίνονται σκληρά και άκαμπτα και αρχίζει να αντιδρά όλο και περισσότερο σαν
ένα ενιαίο, δεμένο σύνολο και όχι σαν ένα σύνολο από καλά κομμάτια.

Αυτο ακριβως! Δεν ειπα οτι αξιζει τα λευτα του, αλλα συνηθως οσο παλαιωνει το οργανο τοσο αλλαζουν τα ξυλα του, συνηθως ηχητικα προς το καλυτερο.
Μπορει καποιος να το δει και σε 2 ιδιες ακριβως κιθαρες, με διαφορα ηλικιας 10 χρονια π.χ. οτι υπαρχει διαφορα, λογο παλαιωσης ξυλων και ηλεκτρονικων, και στο παιξιμο και στον ηχο...
Να ξερετε ομως υπαρχει και μετεμψυχωση στις κιθαρες, δηλαδη αν πουλησεις την κιθαρα σου και αγορασεις την κιθαρα καποιου αλλου, το φαντασμα της παλιας σου κιθαρας θα μπει σε αυτη που μολις αγορασες!!!  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #11 στις: 07/11/07, 21:15 »
πάντως αν σκεφτείτε πόση ενέργεια δίνουμε σε μια κιθάρα... θα πιστεύατε και σεις όπως πιστεύω εγώ οτι είναι "ζωντανός οργανισμός"!!!  :)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #12 στις: 07/11/07, 21:44 »
πάντως αν σκεφτείτε πόση ενέργεια δίνουμε σε μια κιθάρα... θα πιστεύατε και σεις όπως πιστεύω εγώ οτι είναι "ζωντανός οργανισμός"!!!  :)

Σιγουρα υπαρχει κοσμος που μπορει να δωσει τη μουσικη μαγια του με μια οποιαδηποτε κιθαρα, αλλα πιστευω για τους περισοτερους ισχυει αυτο που ειπες εσυ, η κιθαρα ειναι σαν "ζωντανός οργανισμός" με τον οποιο αλληλεπιδρα με διαφορους τροπους... Ολα ειναι σχετικα παντως...  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #13 στις: 08/11/07, 08:51 »
Η αλήθεια είναι ότι ένα όργανο όσο περισσότερο μένει, με την κατάλληλη συντήρηση βέβαια,
τα ξύλα του στεγνώνουν, γίνονται σκληρά και άκαμπτα και αρχίζει να αντιδρά όλο και περισσότερο σαν
ένα ενιαίο, δεμένο σύνολο και όχι σαν ένα σύνολο από καλά κομμάτια. Παρ'όλα αυτά το τίμημα γι'αυτό το
υπέρ έχω την εντύπωση ότι αντισταθμίζεται αφ'ενός από το υπέρογκο συνήθως κόστος των συγκεκριμένων
οργάνων και αφ'ετέρου από την ποιότητα που εξασφαλίζει στα καινούρια η τεχνολογική εξέλιξη.

 Τώρα, για το αν έχουν ή δεν έχουν ψυχή... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Αυτό ξέρω και εγώ. Τα ξύλα στεγνώνουν και το όργανο παίζει καλύτερα. Αυτό το στέγνωμα δεν γίνεται με τεχνικά μέσα και μόνο με τα χρόνια γίνεται. Είναι και ένας λόγος που δεν αξίζει να πουλάς παλιές κιθάρες (και όργανα από ξύλο γενικότερα).

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #14 στις: 08/11/07, 09:31 »
Πιαστε ολοι απο ενα πιστολακι να στεγνωσουμε τις καινουριες μας κιθαρες! Θα τις κανουμε vintage σε λιγους μηνες! (πλακα κανω, το διευκρυνιζω γιατι τωρα τελευταια πολλοι ειναι ετοιμοι να αρπαχτουν επειδη νομιζουν οτι οι αλλοι τους ειρωνευονται)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #15 στις: 08/11/07, 09:55 »
  Πραγματικα ομορφη η les paul του 68.Μπορει να μην ξετρελαθηκα με το χρωμα της αλλα μου αρεσε αρκετα σαν κιθαρα.Δυστυχως τελευταια φορα που επισκεφτηκα το μαγαζι που την εχει,δεν την ακουσα αλλα που θα παει,την επομενη φορα ;) Αλλα τι να κανουμε,ο ερωτας με την Orca δεν ειναι μικρος οποτε ο Huber πρεπει να μου ετοιμασει καποια στιγμη μια.Το θεμα ειναι,που βρισκεις αλλα 3700€ για εναν Soldano!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #16 στις: 08/11/07, 10:51 »
Σκεφτειτε αλλο : οι παλιοι ενισχυτες, και γενικα οι p2p λαμπατοι ενισχυτες, γιατι ειναι πιο ακριβοι απο την στιγμη που ειναι πιο απλοι στην κατασκευη τους απο αυτους με πλακετες?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #17 στις: 08/11/07, 12:36 »
Το κουφο ομως ειναι οτι το 2003, εγινε προσπαθεια να φτιαχτει ενα βιολι που θα ειναι ακομα καλυτερο και σε καποια δημοσιο τεστ των δυο βιολιων οι ακροατες επελεξαν το καινουργιο ως "λιγο" καλυτερο.  ;)

Αν λέμε για το ίδιο, ήταν νομίζω κάποιο Πανεπιστήμιο στη Σουηδία που έκανε τη μελέτη και την κατασκευή/αντιγραφή (με τη βοήθεια ισχυρών υπολογιστών).

Όσο για την "ωρίμανση των ξύλων" στα vintage ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ όργανα.... χα...χαχα... χαχαχα.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΑΑΑ!!!!!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D

συγγνώμη, ήταν αυθόρμητο  :P :P
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #18 στις: 08/11/07, 15:45 »
Διαβασα μια συνεντευξη του τρισμεγιστοου Gary Moore (τον οποιο θα δω live αυριο  ;D) στην οποιοα παρουσιαζει τις αγαπημενες του κιθαρες οι οποιες δεν βγαινουν σχεδον ποτε live.  Μονο σε ηχογραφησεις.  Η αγαπημενη του απο ολες ειναι μια '59 les paul και λέει πως δεν εχει βρει τον ηχο αυτης της κιθαρας ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.  Η εξηγηση του ειναι οτι ξυλα, μαγνητες κλπ παλαιωνουν το καθενα με διαφορετικο τροπο καθως περνανε τα χρονια και δεν μπορει καποιος να προβλεψει τι αποτελεσμα θα δινει ηχητικα μια κιθαρα σε 50 χρονια.  Αμα δοκιμασεις λεει 50 κιθαρες του 59 δυσκολα θα βρεις 2 να ακουγονται το ιδιο.  Γι αυτο και ειναι δυσκολο μια κιθαρα να ακουγεται το ιδιο με μια που βγηκε σε κυκλοφορια πριν 50 χρονια
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #19 στις: 08/11/07, 16:43 »
Διαβασα μια συνεντευξη του τρισμεγιστοου Gary Moore (τον οποιο θα δω live αυριο  ;D) στην οποιοα παρουσιαζει τις αγαπημενες του κιθαρες οι οποιες δεν βγαινουν σχεδον ποτε live.  Μονο σε ηχογραφησεις.  Η αγαπημενη του απο ολες ειναι μια '59 les paul και λέει πως δεν εχει βρει τον ηχο αυτης της κιθαρας ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.  Η εξηγηση του ειναι οτι ξυλα, μαγνητες κλπ παλαιωνουν το καθενα με διαφορετικο τροπο καθως περνανε τα χρονια και δεν μπορει καποιος να προβλεψει τι αποτελεσμα θα δινει ηχητικα μια κιθαρα σε 50 χρονια.  Αμα δοκιμασεις λεει 50 κιθαρες του 59 δυσκολα θα βρεις 2 να ακουγονται το ιδιο.  Γι αυτο και ειναι δυσκολο μια κιθαρα να ακουγεται το ιδιο με μια που βγηκε σε κυκλοφορια πριν 50 χρονια

Nα με συγχωρείς, αλλά φούτσες λέει ο τρισμέγιστος.  :P

Ισχύει ότι και για ΟΛΑ τα vintage όργανα: κάποια είναι άθλια, μόνο για ρακέτες και κάποια είναι τέλεια, σαν να τα έφτιαξαν άγγελοι.

Καθόλου δύσκολο δεν είναι να ακούγεται μια κιθάρα που φτιάχτηκε σήμερα το πρωί ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από μία που φτιάχτηκε πριν 50 χρόνια. Αν δε με πιστεύεις ρώτα τους κ.κ. Suhr, Anderson, Haar, Gustavson, Tyler, McInturff, Soloway... 

Disclaimer: το παρόν δεν αποτελεί προσωπική επίθεση, αλλά εξαρτημένο αντανακλαστικό σε μια βλακεία που διαιωνίζεται. Τα vintage όργανα είναι καλά για συλλέκτες.  Λήξις.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #20 στις: 08/11/07, 16:55 »
Θα ελεγα οτι αξιζουν μονο οταν μιλαμε για οργανα πραγματικα καλα που πλεον δεν ξαναβγαινουν τετοιου ειδους (τα συγκεκριμενα μοντελα πχ) και που καποιος θελει οπωσδηποτε αυτα τα μοντελα... Επισης αξιζουν απο την απ[οψη της συναισθηματικης αξιας και ισως και ... εμφανισης που μερικοι θελουν να εχει ενα οργανο (εδω κανουν μεχρι και τεχνητο relic  :-\ σε καινουρια οργανα).
Απο κει και περα... εγω θα προτιμουσα κατι καινουριο παρα κατι παλιο...
Απειρως καλυτερες τεχνικες συναρμολογησης/συγκολλησης/βαφης σημερα και πολλες και καλυτερες λυσεις στα ηλεκτρικα και hardware...
Εαν προκειται πχ να δωσει καποιος ενα σκασμο χρηματα για μια Les Paul 59 και δε συμμαζευεται, θα ταν (κατα την ταπεινη μου γνωμη) πολυ καλυτερα με τα μισα (και πολλα λεω) να παει να φτιαξει μια custom κιθαρα σε εναν απο τους μεγαλους κατασκευαστες custom οργανων. Ετσι και θα ναι το οργανο του ακριβως οπως ΑΥΤΟΣ το θελει και με εγγυησεις και "μοναδικοτητα" κτλ.
Το μονο που θα δικαιολογουσα σαν αγορα θα ηταν οπως ειπα και παραπανω, ενα μοντελο (ειτε ενισχυτη ειτε κιθαρα) που πλεον δεν βγαινει και που εχει εναν συγκεκριμενο ηχο που δυσκολα τον βγαζεις με αλλο σημερινο... Ή εαν καποιος απλα αγοραζει για συλλεκτικους/επενδυτικους λογους (να το αγορασει τωρα σε Α τιμη και μετα να το πουλησει σε xΑ τιμη)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #21 στις: 08/11/07, 19:20 »
Διαβασα μια συνεντευξη του τρισμεγιστοου Gary Moore (τον οποιο θα δω live αυριο  ;D) στην οποιοα παρουσιαζει τις αγαπημενες του κιθαρες οι οποιες δεν βγαινουν σχεδον ποτε live.  Μονο σε ηχογραφησεις.  Η αγαπημενη του απο ολες ειναι μια '59 les paul και λέει πως δεν εχει βρει τον ηχο αυτης της κιθαρας ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.  Η εξηγηση του ειναι οτι ξυλα, μαγνητες κλπ παλαιωνουν το καθενα με διαφορετικο τροπο καθως περνανε τα χρονια και δεν μπορει καποιος να προβλεψει τι αποτελεσμα θα δινει ηχητικα μια κιθαρα σε 50 χρονια.  Αμα δοκιμασεις λεει 50 κιθαρες του 59 δυσκολα θα βρεις 2 να ακουγονται το ιδιο.  Γι αυτο και ειναι δυσκολο μια κιθαρα να ακουγεται το ιδιο με μια που βγηκε σε κυκλοφορια πριν 50 χρονια
Τρόποι πειθούς "Επίκληση στην αυθεντία" (πρέπει να βρω ένα χόμπι..)


Το ότι του αρέσει η κιθάρα του που την έχει από την Αρχή Του Χρόνου είναι λογικό, αλλά δεν αποδεικνύει τίποτα.. Είναι όπως απ'όπου και να φας φαγητό, κι απ'τον καλύτερο σεφ του κόσμου, πάντα θα προτιμάς το φαγητό της μαμάς σου γιατί αυτό έχεις συνηθίσει ως φαγητό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #22 στις: 08/11/07, 19:27 »
Εχω την εντυπωση οτι ο 3-Μεγιστος δεν ειπε οτι οι vintage ειναι καλυτερες - απλα οτι ειναι δυσκολο να βρεις δυο του '59 να εχουν τον ιδιο ηχο λογω των συνθηκων που παλαιωθηκε το οργανο.

Οσο για το αν ειναι καλυτερες, αν θυμασαι εχω μια Martin του '47. Δεν νομιζω οτι εχει καλυτερο ηχο απο μια Martin του σημερα.
Οποτε ναι, το vintage ειναι για συλλεκτες.

Πραγματικά, νομίζω έχεις δίκιο ότι ο Γκάρυ δεν είπε ότι "οι '59 είναι οι καλύτερες, τέρμα". Απλώς νομίζω ο φίλος Iced το μετέφερε έτσι. Και βέβαια δεν είναι μόνο πως πάλιωσε το όργανο, αλλά και ο τυχαίος παράγοντας της κατασκευής του, πρώτα πρώτα.

Όσο για τη Martin σου, για τα ακουστικά όργανα παίζουν ρόλο και ορισμένοι "δομικοί" παράγοντες στην απόδοσή τους στο χρόνο. Είναι γεγονός ότι οι ακουστικές με μασίφ καπάκι και ανάλογα με το bracing που έχουν, αρχίζουν να αποδίδουν καλά μετά από καιρό, μερικοί λένε και αρκετά χρόνια. Μετά και για 2 περιπου δεκαετίες (λένε κάποιοι πάλι) το όργανο αποδίδει -οριακά- σχεδόν το ίδιο και έπειτα έρχεται η παρακμή, λόγω δομικών πλέον αστοχιών. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν έχει γίνει καμμία επέμβαση στο όργανο (που συνήθως γίνεται). Ωστόσο και η Μάρτιν σου, με κάποια ανακατασκευή, θα έπαιζε τουλάχιστον όπως μια Μάρτιν δεκαετίας, ίσως και καλύτερα. Αλλά άστην για τα γεράματα.  ;D ;D

Τα παραπάνω ισχύουν και για τα πιάνα, για παράδειγμα, πιάνο 40-50 ετών χωρίς εκτεταμένες ανακατασκευές, είναι απλά για πέταμα. ΔΕΝ ισχύουν όμως επουδενί για ηλεκτρικά, solid body όργανα.

Και επειδή είμαι σε φάση Big Black Dog, και επειδή σκέφτομαι πόσο δίκιο είχε καλός φίλος, που έλεγε πως μέσα στα μουσικά fora, ώρες ώρες αισθάνεται σαν αστροφυσικός που έχει κληθεί σε reality για να συζητήσει με αστρολόγους...  ;D ;D

... για όλα αυτά λοιπόν, παρακαλώ όσους ευαγγελίζονται την αξία των "παλιωμένων ξύλων" να φέρουν στη συζήτηση επιστημονικά αποδείξιμα στοιχεία, και όχι mojo και "έτσι είπε ο τάδε". Αλλιώς αυτές οι συζητήσεις να μένουν για το καφενείο.

Για να καταρρίψω προκαταβολικά μερικά επιχειρήματα-μπαρούφες:

1) Το ποσοστό της υγρασίας στα ξύλα, όχι μόνο είναι απολύτως ελέγξιμο, αλλά είναι και το ιδανικό (ή μπορεί να είναι) όταν κατασκευάζεται ένα σύγχρονο όργανο. Με τα χρόνια ΔΕΝ γίνονται καλύτερα τα πράγματα, ακόμα και αν μπορούσαν.
2) Οι βαφές με νίτρο, για τα περισσότερα solid body όργανα (το οποίο νίτρο "αφήνει το ξύλο να αναπνέει", ναι σιγά μη του κάνει και τεχνητή αναπνοή...) είναι ένας τεράστιος μύθος, αν αναλογιστεί κανείς τις ποσότητες sealer που έχουν χρησιμοποιηθεί στα συγκεκριμένα, και οι οποίες μετατρέπουν το "ζωντανό ξύλο που αναπνέει" (sic!) σε τούβλο.
3) Τουλάχιστον για τις Fender και όσο ήταν εκεί ο Leo, τα ξύλα ήταν άλλα ντάλλα, μην την ψάχνεται σε στυλ Σταντιβάριους (ακόμα και αν έπαιζε τόσο ρόλο το υλικό σε solid body όργανα).

Αυτάααα...  8)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #23 στις: 08/11/07, 20:40 »
Το ότι του αρέσει η κιθάρα του που την έχει από την Αρχή Του Χρόνου είναι λογικό, αλλά δεν αποδεικνύει τίποτα.. Είναι όπως απ'όπου και να φας φαγητό, κι απ'τον καλύτερο σεφ του κόσμου, πάντα θα προτιμάς το φαγητό της μαμάς σου γιατί αυτό έχεις συνηθίσει ως φαγητό..

Μόνο που ο Gary Moore δεν είπε ότι αυτή είναι η καλύτερη κιθάρα στον κόσμο, ούτε καν ότι είναι αυτή που προτιμά. Είπε απλά ότι τον ήχο της δεν τον έχει βρει σε άλλη κιθάρα και έδωσε μια πιθανή (και λογική) εξήγηση γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό. Αν σε 50 χρόνια από τώρα παίξει κανείς διαφορετικές Les Paul που φτιάχτηκαν το 2007, πολύ πιθανόν να βρει παρόμοια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε κάθε μία.

Όσο για τον παραλληλισμό με το φαγητό της μαμάς, καλό είναι να μαθαίνει κανείς να μαγειρεύει για πάρτη του κάποια στιγμή... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #24 στις: 08/11/07, 21:54 »
Οχι εγω ειπα πως δεν μπορεις να βρεις 2 κιθαρες του 59 να ακουγονται το ιδιο δηλαδη η μια μπορει να ακουγεται τελεια και η αλλη χαλια!
δεν ειπα πως οι 59 ειναι οι καλυτερες!!
The road to hell is full of good intentions...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 18:26
από Arg0
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
28 Απαντήσεις
11241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
3 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
6 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
3 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
2656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
8 Απαντήσεις
7150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 21:45
από papous
66 Απαντήσεις
23287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 09:29
από rodort1
13 Απαντήσεις
45650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 10:45
από STEFANOS604