Αποστολέας Θέμα: Τενοντίτιδα ;  (Αναγνώστηκε 25185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Τενοντίτιδα ;
« στις: 02/08/16, 13:45 »

 Παίδες γεια σας… Έχει κανείς υπ` όψιν κάποιον καλό ορθοπεδικό για θέματα τενοντίτιδας ο οποίος να είναι και οικονομικός;  Δεν έχω ιδέα από τιμές και ειλικρινά δεν γνωρίζω αν γίνεται δουλειά σε δημόσια νοσοκομεία (ΚΑΤ, Ασκληπιείο Βούλας) οπότε είμαι λίγο χαμένος…  Είχα κάτι οχλήσεις εδώ και πάρα πολύ καιρό που αγνοούσα (κακώς), ωστόσο κάτι η δουλειά στο γραφείο (μόνο Η/Υ), κάτι οι πρόβες και το διάβασμα στο σπίτι, κάτι οι διακοπές (που μάλλον το κολύμπι δεν βοήθησε το πρόβλημα) έφτασα να νιώθω/έχω α) έντονα τραβήγματα που ξεκινούν από τον ώμο και φτάνουν  ως και τον καρπό, β) ανακλαστικές κινήσεις των δαχτύλων όταν τεντώνω τα χέρια σχηματίζοντας γωνίες (όταν προσπαθείς να πάρεις κάτι από τα πίσω καθίσματα ενώ είσαι στη θέση του οδηγού) κλπ…

Γενικότερα το θέμα με τα χέρια είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα, οπότε ένα σχετικο άγχος υφισταται...
 
Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη…  :-[
 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/16, 13:48 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #1 στις: 02/08/16, 15:24 »
η τενοντίδα θέλει ξεκούραση.


να μην κάνεις κινήσεις που σε πονάνε,
ρώτα και έναν φυσιοθεραπευτη
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #2 στις: 02/08/16, 15:33 »
Θειοοοοοοο
σνιφ σνιφ κλαψ κλαψ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #3 στις: 02/08/16, 17:32 »
Aυτό που περιγράφεις δεν μού ακούγεται σαν τενοντοπάθεια. Μήπως μπορείς να δώσεις πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα συμπτώματα, π.χ. τι ακριβώς εννοείς όταν λες "τράβηγμα" και "ανακλαστικές κινήσεις", αν είναι και στα δύο άνω άκρα ή μόνο στο ένα, πότε συμβαίνουν κλπ;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #4 στις: 02/08/16, 17:46 »
Γειά σου φίλε μου.

Καταρχάς γιατρός δεν είμαι, αλλά θα σου πω μερικά πράγματα γιατί έχω περάσει πάρα πολύ άσχημες στιγμές, όπως ας πούμε πρησμένη παλάμη , αφόρητος πόνος σε σημείο να μην κοιμάμαι τα βράδια, μουδιάσματα κλπ.Στην κατάσταση που περιγράφεις ότι είσαι θα σε συμβούλευα καταρχήν να ξεχάσεις την κιθάρα τουλάχιστον για ένα μήνα...

Όταν θα έχουν υποχωρήσει σημαντικά τα συμπτώματα ξαναπιάστην αλλά...Θα πρέπει να αλλάξεις εντελώς τον τρόπο που βλέπεις το όργανο.
Θα ξεκινάς πάντα με μερικά τραβήγματα των χεριών και των δακτύλων για να αυξηθεί βαθμιαία η ροή του αίματος στα χέρια και να "ζεσταθούν" οι τένοντες.Κάνοντας την ερευνά σου θα βρεις άπειρες πληροφορίες στο διαδίκτυο.
Θα επιβάλεις στον εαυτό σου τουλάχιστον μια ώρα ζέσταμα αργό...πολύ αργό, με συχνά διαλείμματα ανά 10 -15 λεπτά.Αν χρειαστεί και παραπάνω.
Έπειτα θα προσέξεις αυστηρά την στάση του σώματος σου όταν παίζεις.Ακόμα και το πως κάθεσαι.Πολύ μέσα ή πιο έξω στην καρέκλα.Θα πρέπει να φέρεις πιο ψηλά το όργανο αλλά χωρίς σκύψιμο.Η πλάτη όσο πιο ίσια γίνεται.Πατώντας ας πούμε σε ένα υποπόδιο.Όταν παλεύεις να βγάλεις κάτι τεχνικά δύσκολο δεν θα πρέπει να σφίγγεσαι καθόλου και όταν σου συμβαίνει να σταματάς το παίξιμο αμέσως.Μόνο-ΜΟΝΟ-αργά...
Θα μελετήσεις ξεχωριστά economy picking στο δεξί σου χέρι.Κάτι που με βοήθησε εμένα προσωπικά ήταν να μεγαλώσω την γωνία του λαιμού της κιθάρας σε σχέση με το σώμα μου.Την έφερα λίγο πιο μακρυά δηλαδή.Αυτό μου έδωσε μεγαλύτερα ανοίγματα αλλά και πιο ξεκούραστο παίξιμο και στα δυο χέρια, χωρίς πόνο!
Τελευταίο και πιο σημαντικό απ'όλα.Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι ή να στεναχωριέσαι, αλλά να εφαρμόζεις πιστά όλα τα παραπάνω έτσι ώστε να παίζεις όσο το δυνατόν πιο φυσικά.Η στεναχώρια ή το άγχος επιδεινώνουν την τενοντίτιδα.

Φρόντισε να τρέφεσαι σωστά και να παίρνεις όλες τις βιταμίνες που χρειάζεται ένα σώμα.Ξέρω ακούγεται άσχετο αλλά αν την ψάξεις θα δεις ότι είναι πολύ σημαντικός παράγοντας

Είχα χρόνια έντονο πρόβλημα τενοντίτιδας στον αντίχειρα, επειδή δεν πρόσεχα ποτέ τίποτα από τα παραπάνω και τα έπαιρνα για πλάκα.Όταν την πάτησα όμως από το πολύ και ανεγκέφαλο χώσιμο κατάλαβα ότι όντως όλοι οι "μεγάλοι" παίκτες που μιλούν για ζέσταμα και σωστή στάση του σώματος δεν τα έλεγαν απλά για να γεμίσουν με χρόνο τα μαθήματα τους.Μετά από πολύ επιμονή μπορώ να σου πω ότι τα συμπτώματα μου έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 80%.
Ποσοστό υπερβολικό και μπορώ να σου πω ότι δεν ήλπιζα καν ότι θα βελτιωνόμουν ούτε στο 20%. Πλέον μπορώ να παίζω άπειρες ώρες χωρίς πόνο απλώς ενοχλήσεις που δημιουργούνται όμως όταν δεν έχω υπομονή για σωστό παίξιμο.

Το αν θα σταματήσει να υπάρχει το πρόβλημα μας δεν ξέρω να στο απαντήσω.Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι αρχικά με ασκήσεις που βρήκα μόνος μου και έπειτα βλέποντας ξανά το όργανο με άλλο μάτι είχα φοβερά αποτελέσματα.Πήγαινε και σε έναν γιατρό απλά πρόσεχε μην μπλέξεις σε καταστάσεις περίεργες.
Ξεκίνα με συντηρητική αγωγή-ξεκούραση και βλέπεις.

Και μια ερώτηση.Σε ποιο χέρι έχεις τα συμπτώματα στο χέρι της πένας ή στο χέρι της ταστιέρας?

Για να σου πω κάτι παραπάνω θα χρειαστουν κ'αλλες πληροφορίες όπως:τι είδος μουσικής μελετάς, πόσα κιλά είσαι,τι ύψος έχεις, τι όργανο παίζεις,αν έχεις κάποια άλλα μυοσκελετικά συμπτώματα και σίγουρα θα βοηθούσε πολύ να περιέγραφες τον τρόπο που κρατάς το όργανο αλλά και σε τι κατάσταση είναι το σώμα σου όταν παίζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/16, 18:11 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #5 στις: 02/08/16, 19:12 »
το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις να παίζεις και να συμβουλευτείς άμεσα ειδικό . θα σου πρότεινα ορθοπεδικό αθλητίατρο (και όχι κάποιον κλασικό ορθοπαιδικό) διότι αυτοί αντιμετωπίζουν τραυματισμούς και παθήσεις τους είδους αυτού καθημερινά. δυστυχώς δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #6 στις: 03/08/16, 16:45 »
 Πρώτα απ΄όλα παίζω μπάσο και όχι κιθάρα… δεν γνωρίζω αν αλλάζει κάτι αυτό (αν δηλαδή είναι ταχύτερη η ανάρρωση ή περισσότερο χρονοβόρα εξαιτίας της φύσης του οργάνου).  Ειδικότερα όμως:
 
@Guitar Fan : will do that !!
 
@@saved : Ναι ανεψιέ, ξέρω, μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει φέτος…
 
@Απόλλων : Δεν νιώθω πόνο όπως όταν πέφτεις κάτω και χτυπάς ή όταν έχεις κεφαλαλγία.  Όταν λέω τράβηγμα «εννοώ» ότι μπορώ να νιώσω τον μυ (τον τένοντα;) στα χέρια (και τα 2) από τον καρπό ως και τον ώμο ή κάποιες φορές μόνο στην περιοχή του καρπού ή από τον αγκώνα ως και τον καρπό.  Δεν πονάει αλλά βιώνω ξεκάθαρα μια δυσάρεστη αίσθηση σε βαθμό που πρέπει να σταματήσω να χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο ή να παίζω μπάσο.  Πόνο (η καλύτερα έντονη όχληση) βιώνω όταν πχ αναγκάζομαι να κάνω παράξενες κινήσεις (που έκανα ως τώρα κανονικά) όπως α) όταν οδηγώ και με το άλλο χέρι ψαχουλεύω κάτι στο πίσω κάθισμα χωρίς να σταματώ να κοιτώ μπροστά, β) όταν προσπαθώ με το αριστερό χέρι να βρω κάτι στην δεξιά πίσω τσέπη του παντελονιού και γ) όταν βήχω (ή φταρνίζομαι) και νομοτελειακά τραντάζονται τα χέρια…  Μερικές από αυτές τις φορές μια συνέπεια είναι να αρχίσουν τα δάχτυλα να κάνουν μικρές κοφτές κινήσεις (σαν μικρούς σπασμούς) για λίγα δευτερόλεπτα (εξού και ανακλαστικές κινήσεις).
 
@@talfarlow : πολύ σωστά αυτά που λες… ωστόσο δύο προβλήματα.  Πρώτον η δουλειά μου δυστυχώς απαιτεί καθημερινή και πολύωρη χρήση Η/Υ και δεύτερον είναι τόσος λίγος ο ελεύθερος χρόνος που είμαι χαρούμενος αν μπορώ να βρω έστω και 20 λεπτά εντός της ημέρας για πρακτική εξάσκηση… το ωριαίο ζέσταμα (και η αντίστοιχη χαλάρωση) είναι πολύ δύσκολο να πραγματοποιηθεί…   όσο για γιατρό είχα επισκεφτεί κάποιον σε ένα ιατρικό κέντρο, μου έδωσε κάποιο μυο-χαλαρωτικό (που δεν βοήθησε και πολύ) και φυσικά αρνήθηκε (ευγενικά) να μου γράψει άδεια…
 
@@modfori : έχεις δίκιο… δεν παίζω και έχω σταματήσει και τα παιχνίδια στο pc στο σπίτι… σχετικά με τον αθλίατρο/φυσιοθεραπευτή τους βρίσκω μέσω ΙΚΑ/παιδί-εοπι-whatever, googlάρω στο internet με περιοχή (ρωτώ για να αποφύγω κομπογιαννίτες)
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #7 στις: 03/08/16, 18:26 »

@modfori : έχεις δίκιο… δεν παίζω και έχω σταματήσει και τα παιχνίδια στο pc στο σπίτι… σχετικά με τον αθλίατρο/φυσιοθεραπευτή τους βρίσκω μέσω ΙΚΑ/παιδί-εοπι-whatever, googlάρω στο internet με περιοχή (ρωτώ για να αποφύγω κομπογιαννίτες)

δυστυχώς δεν έχω ιδέα αδερφέ  . πάντως και μέσω google δεν είναι κακή ιδέα , ειδικά τελευταία (τώρα το ανακάλυψα) υπάρχουν και σάιτ με κριτικές των γιατρών οπότε έχεις μία ιδέα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #8 στις: 03/08/16, 18:29 »
Kατ' αρχήν τένοντας που να εκτείνεται από τον ώμο μέχρι τον καρπό δεν υπάρχει. Υποψιάζομαι ότι αυτή η αίσθηση που νιώθεις έχει σχέση με κάποιο νεύρο. Αυτό θα εξηγούσε την έκταση των συμπτωμάτων και το γεγονός ότι όταν φταρνίζεσαι (οπότε και συσπώνται στιγμιαία όλοι οι μύες γύρω από το λαιμό και τους ώμους) ο πόνος επιδεινώνεται και έχεις σπασμούς στα δάχτυλα. Επίσης εξηγεί τον πόνο που εμφανίζεται όταν τεντώνεις το χέρι σου προς τα πίσω ή σε άλλες θέσεις (αυτό λέγεται adverse neural tension στα Αγγλικά), φαινόμενο το οποίο δεν συμβαδίζει με κανενός είδους τενοντίτιδα, αλλά ίσως και το γεγονός ότι το πρόβλημα είναι και στα δύο χέρια, σε αντίθεση με την συνηθισμένη τενοντίτιδα που απασχολεί τους κιθαρίστες (ή μπασίστες στην περίπτωσή σου) και η οποία τείνει να είναι μονόπλευρη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε το πρόβλημα ίσως να έχει σχέση περισσότερο με τη δουλειά σου (στάση του σώματος, θέση των χεριών, κλπ) και κατ' ουσίαν λιγότερο με υπέρχρηση που συνήθως προκαλεί τις τενοντίτιδες, ειδικά αφού όπως λες δεν παίζεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Βέβαια είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση μέσω μιας διαδικτυακής συζήτησης. Θα ήταν καλό να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό για μια πιο αναλυτική εξέταση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #9 στις: 04/08/16, 10:21 »
Εφόσον δεν παίζεις ούτε 20 λεπτά την μέρα σίγουρα το πρόβλημα σου δεν έχει να κάνει με το όργανο.
Οπότε καλά ξεμπερδέματα με τους γιατρούς.
Κοίτα να αλλάξεις κάποια πράγματα στην καθημερινότητα σου που επιβαρύνουν την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος P_man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #10 στις: 08/04/20, 18:38 »
εχω πάθει τενοντίτιδα στον δείκτη μάλλον από το ποντίκι του υπολογιστή. Δύσκολο να τον "ξεκουράσεις" αφού ο υπολογιστής είναι μεσα στην ζωή μου. Κάποια στιγμή προσπάθησα να χρησιμοποιώ τον μέσο αλλά...δεν!

Μου πήρε κανα 10 μήνες; και επανήλθε μόνος του.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα ;
« Απάντηση #11 στις: 09/04/20, 21:20 »
εχω πάθει τενοντίτιδα στον δείκτη μάλλον από το ποντίκι του υπολογιστή. Δύσκολο να τον "ξεκουράσεις" αφού ο υπολογιστής είναι μεσα στην ζωή μου. Κάποια στιγμή προσπάθησα να χρησιμοποιώ τον μέσο αλλά...δεν!

Κι εγώ κάπως έτσι. Χρειάζεται προσοχή, και διαλείμματα απο την επαναλαμβανόμενη καταπόνηση. Στην ανάγκη, για τα απλά πράγματα, μπορείς να χρησιμοποιείς το ποντίκι με το άλλο χέρι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τενοντίτιδα

Ξεκίνησε από Page « 1 2 ... 8 9 » Τα καλύτερα...

200 Απαντήσεις
172848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 00:12
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
4896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων