Αποστολέας Θέμα: Αγορά ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 6799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasisdaras21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Αγορά ενισχυτή
« στις: 28/06/17, 23:14 »
Καλησπέρα και από μένα.. είμαι νεο μελος αν και διαβάζω πολλες από τις συζητήσεις που με ενδιαφέρουν.. λοιπόν στο θέμα. Παίζω κιθάρα ηλεκτρική τα τελευταία δύο χρόνια με προϋπηρεσία
πολλά χρόνια κλασσικής. Έχω μια επιφον gold top και όπως όλοι οι πρωτάρηδες τον γνωστό spider και αποφάσισα να αγοράσω έναν νέο καλό ενισχυτή.. μαρεσει πολύ η stoner μουσική και το hard rock. Καμία ιδέα?  Δν διαθέτω αρκετά χρήματα... Είμαι μαθητής και δεν έχω μεγάλο μπάτζετ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.



« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/17, 23:17 από thanasisdaras21 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 30/06/17, 12:34 »
Τον ενισχυτη τον θελεις μονο για bedroom jam ή και για προβες με ντραμμερ? Θα κοιτουσες για ενα καλύτερο modeling amp ή θελεις οπωσδηποτε λαμπατο? Ποσα εισαι διαθεσιμος να ξοδεψεις? Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω για να μπορεσει καποιος να σε συμβουλεψει καλυτερα  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 30/06/17, 14:57 »
Σε καθε περιπτωση θα σου προτεινα να ακουσεις τους παρακατω ενισχυτες:


1. Orange Micro Dark (υβριδικος με λαμπα - μονοκαναλος): Καταπληκτικος ενισχυτης (μικρος στο ματι, μεγαλος στο... tone  ;D ) Θα τον μεταφερεις πανευκολα, θα χρειαστεις ομως και καμπινα (σου προτεινω μια 1χ12'' ιδανικα τη δικια του, που ομως σημαινει εξτρα κοστος...)


http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4309&category_id=102&manufacturer_id=31&option=com_virtuemart&Itemid=79


2. Fender Mustang II v.2: (Modelling amp) Τα εχει ολα και συμφερει (12'' μεγαφωνο, πολλες προσομοιωσεις ενισχυτων, ποιοτητα ηχου)


http://www.nakas.gr/prd/FENDER-MUSTANG-II-V-2-ENISXITIS-ILEKTRIKIS-KITHARAS


Σε φουλ λαμπατο ενισχυτη πας πανω απο 200 ευρω. Σιγουρα υπαρχουν πολλες ακομα επιλογες, εγω απλα σου παραθετω ποιους ενισχυτες θα δοκιμαζα οπωσδηποτε στη θεση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/17, 14:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 30/06/17, 16:24 »
Ενδεχομένως καλές επιλογές για την περίπτωσή σου να είναι και οι παρακάτω modelling amps:


1. Blackstar ID:15 TVP:
 - 15W.
 - 10" speaker.
 - 6 channels (Clean Warm, Clean Bright, Crunch, Super Crunch, OD1, OD2).
 - True Valve Power (TVP) Selector: Emulation of 6 different power-amp tubes.
 - Volume, Gain, Master Volume
 - Eq with Bass, Tremble, and ISF (American / British style sound selection).
 - 12 internal effects (4x modulation, 4x delay, 4x reverb) + effect level.
 - Built-in tuner.
 - Memory patches.
 - Line in / MP3 input, USB input and audio recording software, Speaker Emulated output / Headphones.
 - 250€


Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την προσομοίωση του ήχου των λυχνιών μέσω της τεχνολογίας TVP, ενώ τα εφέ κρίνονται ως ικανοποιητικά (όπως μπορείς να δεις ψάχνοντας αντίστοιχα άρθρα σε αυτό το forum αλλά και αλλού). Προσθέτοντας σε αυτά την πληθώρα καναλιών, τις μνήμες, τη δυνατότητα σύνδεσης USB + audio recording, τη δυνατότητα σύνδεσης MP3 και ακουστικών καθώς και τη σχετικά χαμηλή τιμή, νομίζω πως μιλάμε για μια πολύ καλή επιλογή.


2. Yamaha THR 10X
- 5W.
- 2x3" speakers.
- VCM (Virtual Circuitry Modelling) technology to emulate various amplifiers ( Power I, Power II, Brown I, Brown II, Southern HI, Clean, Bass, Flat).
- Various effects (Chorus, Flanger, Phaser, Delay, Tremolo, Spring Reverb), Compressor, Noise Gate.
- In: Aux, USB, Out: Headphones
- Μπορεί να λειτουργήσει με μπαταρίες.
- 250€.


Ίσως όχι τόσο καλός όσο ο Blackstar, αλλά μια τίμια κι έξτρα φορητή επιλογή. Τα βιντεάκια στο YouTube ακούγονται εντυπωσιακά.


Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ακούσεις κάθε ενισχυτή από κοντά.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/17, 18:29 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 30/06/17, 23:33 »
Yπήρχαν ανέκαθεν modelling ενισχυτές σαφώς καλύτεροι από τον Spider και σήμερα που η τεχνολογία έχει προχωρήσει ακόμα περισσότερο, μπορείς να βρεις εξαιρετικούς ενισχυτές χωρίς να ξοδέψεις πολλά. Εκτός από αυτούς που αναφέρθηκαν ήδη (Fender Mustang, Blackstar ID:15TVP και Yamaha ΤΗR10), θα σού έλεγα να κοιτάξεις επίσης τον Vypyr VIP 1, τον Marshall Code 25, τον Fender Mustang GT40 και τον Boss Katana 50. Επίσης τσέκαρε οπωσδήποτε από Vox τον VX II αν θέλεις κάτι φτηνό και ελαφρύ ή τον AV15 αν μπορείς να πάς λίγο παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thanasisdaras21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 02/07/17, 02:03 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις γρήγορες και άμεσες απαντήσεις σας.. τους κοίταξα όλους αλλά αυτοι που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον είναι ο Μάρσαλ και ο vx ii. Επειδή δν έχω εμπειρία με τέτοιου είδους ενισχυτές θα ήθελα να μου πείτε δύο τρία πράγματα.για παράδειγμα αυτοί οι ενισχυτές χρειάζονται σύνδεση σε wifi απαραίτητα η μπορώ να τον ανοίγω και να παίζω απευθείας? . Επίσης ο Μάρσαλ θα μπορεί να βγάζει τους κλασσικούς Μάρσαλ ήχους? Και ακόμη υπάρχει η δυνατότητα να τους συνδέω με ηχεία γιατί ενδέχεται να παίξω μαζί με παρέα ή ακόμα σε μικρές μαζώξεις με ροκ μουσική. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 02/07/17, 10:03 »
To bluetooth σε όσους ενισχυτές διαθέτουν αυτή τη δυνατότητα, δεν αλλάζει τη βασική τους λειτουργία ούτε είναι απαραίτητο για αυτή τη λειτουργία. Είναι απλά μια πιο σύγχρονη επιλογή συνδεσιμότητας. Αν δεν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, μπορείς κάλλιστα να δουλέψεις τον ενισχυτή συνδεδεμένο με την κιθάρα και μόνο.

Ο Marshall με κατάλληλες ρυθμίσεις (ή εναλλακτικά κατεβάζοντας έτοιμα presets μέσω της USB σύνδεσης) νομίζω ότι θα μπορέσει να σε φέρει κοντά σε κάποιους κλασσικούς Marshall ήχους. Βέβαια το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για οποιονδήποτε άλλο modelling ενισχυτή αυτής της κατηγορίας, ανάλογα και με τις προσομοιώσεις που διαθέτει. Όπως καταλαβαίνεις, ένα μηχάνημα 200 Ευρώ μάλλον δεν θα σού δώσει ακριβώς ήχο Bluesbreaker ή Plexi, όπως επίσης δεν θα σού δώσει ακριβώς τον ήχο και την αίσθηση ενός Vox AC30, ενός Fender Twin Reverb, ενός Dumble Overdrive ή ενός Mesa Boogie Triple Rectifier. Σού δίνει σίγουρα μια γεύση. Τώρα πόσο κοντά στον αυθεντικό ήχο είναι μια προσομοίωση ενός φτηνού modelling ενισχυτή, θα το κρίνουν τα αυτιά σου.

Όσο για τη σύνδεση με ηχεία, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς. Μιλάς για εξωτερική καμπίνα; Για κάτι τέτοιο χρειάζεται έξοδος για καμπίνα (speaker) που οι περισσότεροι ενισχυτές αυτής της κατηγορίας δεν διαθέτουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 07/07/17, 18:43 »
Εγω θα σου προτεινα εναν λαμπατο εως 5 watt.
Εχω τον bugera g5 και ειναι φοβερο μηχανημα. Θα εχεις το κλασσικο μαρσαλ ηχο καθως και αμερικανικο. Μπορεις να παιζεις και προβα με αυτον.
Εχει λουπα,εχει βαθος,εχει κουμπι για 5,1,0,1watt.
Αν τον βαλεις πανω σε v30 Ηχειο και αλλαξεις και την λαμπα της προνισχυσης με μια jj εχεις πολυ ποιοτικο ηχο με λιγα λεφτα και αρκετα ευελικτο.
Αν φοβασαι το ονομα Bugera(κακως)υπαρχουν πολλοι ακομη ενισχυτες.
Ο Micro terror εμενα δεν μου αρεσε καθολου, τον ακουσα σε ΗΒ 2χ12 v30 καμπινα,τον μπουσταρα και με Od αλλα και παλι δεν μου αρεσε.
Για τους modeling δεν ξερω.
Αν παιζεις μονο σπιτι,ψαξου και με plug ins,ειναι εντυπωσιακα πλεον!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 10/07/17, 09:13 »

Ο Micro terror εμενα δεν μου αρεσε καθολου, τον ακουσα σε ΗΒ 2χ12 v30 καμπινα,τον μπουσταρα και με Od αλλα και παλι δεν μου αρεσε.



Αν αναφερεσαι στον Micro Dark που ανεφερα παραπανω, δεν εχει καμια σχεση με τον Micro terror (IMHO ο Dark ειναι ΠΟΛΥ καλύτερος σε ολα τα σημεια).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 11/07/17, 01:45 »

Ο Micro terror εμενα δεν μου αρεσε καθολου, τον ακουσα σε ΗΒ 2χ12 v30 καμπινα,τον μπουσταρα και με Od αλλα και παλι δεν μου αρεσε.



Αν αναφερεσαι στον Micro Dark που ανεφερα παραπανω, δεν εχει καμια σχεση με τον Micro terror (IMHO ο Dark ειναι ΠΟΛΥ καλύτερος σε ολα τα σημεια).
Ω δεν προσεξα οτι λες για τον Dark τον Micro terror επαιξα!!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 12/07/17, 10:57 »
πάμε για τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια καθώς μέχρι στιγμής δυο φορές crashαρε το pc...  :-[

αρχικά θα ήταν καλό να μας ενημερώσεις για το budget σου... πολλές φορές κατι που φαντάζει σε κάποιον "λίγο" για κάποιον άλλο μπορεί "πάρα πολύ" ... με το budget που ίσως έχεις να διαθέσεις για ενισχυτή εγώ μπορεί να αγόραζα ενισχυτή, μπάσο και ίσως ενα πετάλι  ;D ..

Anyways, αναφέρεις stoner και rock... μουσικά genres τα οποία έχουν πολλές και διαφορετικές αναγκες... δεν θα σταθώ στο rock αλλα πχ στο Stoner μπορείς να έχεις μπαντες οπως oι Sleep, Kyuss, Yawning Man κοκ (δλδ μπάντες με πολύ διαφορετικό ήχο και προσέγγιση...  ::)

Αnyhows... ας δούμε  κάποιες ουχί budget-wise καρακλασικές επιλογές...

Α) Verellen (αγαπημένη εταιρία κατ`εμε, όχι τόσο μέσα στο είδος αλλά με καραμπαμ κεφαλές), ενδεικτικά :

+ Meatsmoke 300W (φούλ λάμπα) : http://verellenamplifiers.bigcartel.com/product/meatsmoke
+ Meatsmoke 1400W (υβριδικός για να μην σου φύγει η μέση) : http://verellenamplifiers.bigcartel.com/product/meatsmoke-1400-watt-solid-state-tube-hybrid-amplifier
+ Meatsmoke Kalaloch (700W+700W, stereo, για όλα εκείνα τα πετάλια (ή για να μην έχεις 2 stacks  ;D ) : http://verellenamplifiers.bigcartel.com/product/kalaloch-1400-watt-stereo-hybrid-amplifier

B) Matamps (why go Orange when you can go Green?)

+ Green Matamp GT200 (κανονικά για μπάσο, αλλά fuck it, stoner δεν θα παίξεις ;;  >:D ) : https://www.matamp.co.uk/shop-matamp-products/handmade-boutique-amplifiers/green-matamp-gt200-uk-handmade-valve-guitar-amp-head/?v=79cba1185463
+ Green Matamp GT150 (η "tame" επιλογή για κιθάρα/εναλλακτικά δες και τον GT2 MkII) : https://www.matamp.co.uk/shop-matamp-products/handmade-boutique-amplifiers/green-matamp-gt150-uk-handmade-valve-guitar-amp-head/?v=79cba1185463

Γ) Επίσης τίμια (και πιο οικονομική) επιλογή είναι οι Sunn O... αν βρείς κάτι στο Reverb ή στο Ebay μπορείς να επενδύσεις (ειδικά Sorado και Sceptre) :
https://reverb.com/item/19649-sunn-sorado-1960s
https://reverb.com/item/205049-sunn-sceptre-1969

Δ) Μια επίσης εταιρία που έχει περάσει απο το είδος (δλδ μπάντες που ειδικά στην αρχή της καρίερας τους την έχουν χρησιμοποιήσει) είναι οι Laney, απο Sabbath ως και Sleep οπότε nuff said... αυτός είναι σίγουρα όχι απο τα 70`s αλλά την κάνει την δουλειά του :
https://reverb.com/uk/item/196364-laney-aor-100-pro-tube-lead-head-poor-man-s-jcm800

---

Κλείνοντας θα αναφερθώ στους Ampeg και Orange... θεωρώ απαράδεκτες τις τιμές τους για full λάμπα αλλα κατασκευασμενοι στην Kίνα... ειδικά για τους Οrange υπάρχει μεγάλη ιστορία (όπως με τους Green) για το τί και το πώς και το γιατί (απλά αν δείς τα κουτια τους είναι σχεδόν ολόιδια (orange, green, matamp κλπ) ...και ναι, υπάρχει λόγος...  >:(

Τεσπα, καλή τύχη.... και καλή υπομονή με τους γείτονες !!!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 18:52
από guitartist
11 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:05
από downfall
2 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 14:30
από eddiex
13 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 09:36
από stelios-z
11 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/13, 17:53
από modfori
15 Απαντήσεις
5331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/14, 15:02
από mousakas
7 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:21
από Guitar Fan
1 Απαντήσεις
11404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/18, 15:49
από saved
0 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/20, 19:32
από Safestatos
5 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:57
από Crazy Heart