Αποστολέας Θέμα: Ακουστικη ή Ηλεκτροακουστικη;;; (αρχαριος οσο δε παει)  (Αναγνώστηκε 6666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ



Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ (καλως σας βρηκα) και εχω μια απορια


Πριν λιγες βδομαδες μου καρφωθηκε η ιδεα να μαθω κιθαρα. Σε αυτο βοηθησαν πολυ οι chili peppers,τους οποιους ακουω καθε μερα εδω και 5 χρονια και ακομα δεν εχω βαρεθει.Οπως καταλαβαινετε, τη κιθαρα τη θελω σχεδον αποκλειστικα για peppers και αντε να μαθω και κανενα πιο χαλαρο ροκ ή κανα εντεχνο λαϊκο να παιζω στη παρεα μου(επειδη δε τους αρεσουν οι red hot chili peppers,μα γινεται αυτο;!) :o ;D .


Ξεκινησα με το διλλημα κλασικης η ακουστικης, και με μια γρηγορη αναζητηση καταλαβα οτι δε θα μπορω να παιξω τα τραγουδια τους με τη πρωτη. Μετα προεκυψε διλλημα μεταξυ ακουστικης και ηλεκτροακουστικης,γιατι εχω την εντυπωση οτι με ηλεκτροακουστικη θα μπορω να παιξω καλυτερα τα τραγουδια τους...


Ετσι προκυπτει η πρωτη ερωτηση,ποια απο τις 3 να προτιμησω;


Επισης για να προλαβω οσους το προτεινουν,δε θελω ηλεκτρικη γιατι θελω να τη παιρνω και εκτος σπιτιου (και γενικα σε μερη χωρις ρευμα).Οπως γραφω και στον τιτλο ειμαι τερμα αρχαριος και σκοπευω να μαθω οτι μπορω μονος μου και αν τα πηγαινω λιγο καλα και δε βαρεθω στη πορεια μπορει να κανω και μαθημα.


Επειδη τη θελω μονο για hobby και δε ξερω και ποσο θα ασχοληθω μαζι της,δε θελω να ξοδεψω μεγαλο ποσο για αρχη,οποτε το budget φτανει μεχρι 150 Ε(αντε 180 αν ειναι απο νακα γιατι παιζει να εχω μια μικρη εκπτωση)


απο ακουστικες ειδα στον νακα :


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=130690&Category=2428
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=8202&Category=1764
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=42836&Category=1765
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=5613&Category=1762
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=101475&Category=1762


και απο ηλεκτροακουστικες


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=242&Category=2429
(εκτος της τελευταιας)


Αν εχετε να προτεινετε και αλλες κιθαρες απο αλλο μαγαζι καντε το.
Επισης θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο χρειαζεται να αγορασω ,καθως και να προτεινετε κανα βιβλιο για να μαθω τα βασικα,αλλα και αν γνωριζετε κανα μαγαζι στην αθηνα για να αγορασω τα songbook των peppers.


Αυτα τα λιγα 8) ,συγγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Καλωσήρθες στο forum.



Ξεκινησα με το διλλημα κλασικης η ακουστικης, και με μια γρηγορη αναζητηση καταλαβα οτι δε θα μπορω να παιξω τα τραγουδια τους με τη πρωτη. Μετα προεκυψε διλλημα μεταξυ ακουστικης και ηλεκτροακουστικης,γιατι εχω την εντυπωση οτι με ηλεκτροακουστικη θα μπορω να παιξω καλυτερα τα τραγουδια τους...


Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα search στο youtube για RHCP covers τραγουδιών, να δεις και να ακούσεις τα αγαπημένα σου τραγούδια να απόδίδονται από τα είδη κιθάρας που ανέφερες.


Επισης για να προλαβω οσους το προτεινουν,δε θελω ηλεκτρικη γιατι θελω να τη παιρνω και εκτος σπιτιου (και γενικα σε μερη χωρις ρευμα).


Και η ηλεκτρακουστική χρειάζεται ρεύμα.
Εννοείται ακούγεται και χωρίς ρεύμα,αλλά στις τιμές που αναφέρεις μην περιμένεις πολλά από την ακουστική λειτουργία της.
Επίσης η ηλεκτρακουστική θα σου ζητήσει και έναν ενισχυτή.Εκτός αν έχεις κάποια καλή κάρτα ήχου και αρκείσαι απλά να την κουμπώνεις εκεί.


Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ



Δηλαδη προτεινεις ακουστικη καλυτερα με αυτα τα χρηματα ε;
Το σκεφτομουν και ψηθηκα να παρω ακουστικη ωστε να εχει μια καποια ποιοτητα και αν ειναι μετα ξοδευω πιο πολλα για ηλεκτροακουστικη.
Ειναι ευκολο να παω απο ακουστικη σε ηλεκτροακουστικη ή ειναι το διο;


Για τα covers απο youtube το σκεφτηκα αλλα δε ξερω αν θα μπορω να βγαλω κανα κομματι ετσι.Θα δοκιμασω και οτι βγει...


Απο τα links που εβαλα για ακουστικες,ποια ειναι καλη,ή αν εχεις να μου προτεινεις καμια αλλη;

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Ειναι ευκολο να παω απο ακουστικη σε ηλεκτροακουστικη ή ειναι το διο;

Η ηλεκτρο-ενίσχυση στον ήχο αλλάζει μόνο..Παικτικά είναι το ίδιο.

Για τα covers απο youtube το σκεφτηκα αλλα δε ξερω αν θα μπορω να βγαλω κανα κομματι ετσι.Θα δοκιμασω και οτι βγει...

Δε στο έγραψα για να βγάλεις το κομμάτι, αλλά για παράδειγμα να δεις π.χ. το under the bridge ή το calofirnication πως περίπου αποδίδεται με κλασσική, με ακουστική, με δάκτυλα, με πένα κ.λ.π. ώστε να καταλάβεις πως περίπου λειτουργεί η κάθε κιθάρα και ο αντίστοιχος τρόπος παιξίματος ώστε η αγορά σου να είναι ανάλογη.

Απο τα links που εβαλα για ακουστικες,ποια ειναι καλη,ή αν εχεις να μου προτεινεις καμια αλλη;

Σίγουρα θα απέκλεια την granite και θα καλοέβλεπε την dean,αλλά αυτό θα το έκανα ΕΓΩ.
ΕΣΥ,αν είναι δυνατό παίρνεις κάποιον φίλο σου που μπορεί να ξεχωρίσει 2-3 βασικά πράγματα στις κιθάρες τουλάχιστον στην ποιότητα κατασκευής,
πηγαίνετε στο μαγαζί που επιθυμείς, τις πιάνεις στα χέρια σου ΟΛΕΣ με το πάσο σου
και αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Λοιπον, τα πιο πολλα covers που ειδα ηταν με ηλεκτρικη και κλασικη,αλλα λεω να αγορασω ακουστικη και οτι βγει.Τα τραγουδια παιζονται το ιδιο στη κλασικη και στην ακουστικη και αλλαζει μονο ο ηχος ή ειναι εντελως διαφορετικο απο μια κιθαρα στην αλλη;
Στην dean εχω καταληξει και γω(μονο απο αποψη εμφανισης,γιατι απο ηχο δε θα καταλαβω και πολλα).
Επειδη με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ο νακας ετρωγε πολυ θαψιμο,αν γνωριζεις πες μου κανενα μαγαζι στην αθηνα που εχει καλες κιθαρες και εξυπηρετικο προσωπικο να με βοηθησουν λιγο και να μη μου πουλησουν κιθαρα για το τζακι....
Υ.Γ. : Ευχαριστω για τον κοπο σου και συγγνωμη για το πριξιμο  :P

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Λοιπον, τα πιο πολλα covers που ειδα ηταν με ηλεκτρικη και κλασικη,αλλα λεω να αγορασω ακουστικη και οτι βγει.Τα τραγουδια παιζονται το ιδιο στη κλασικη και στην ακουστικη και αλλαζει μονο ο ηχος ή ειναι εντελως διαφορετικο απο μια κιθαρα στην αλλη;
Στην dean εχω καταληξει και γω(μονο απο αποψη εμφανισης,γιατι απο ηχο δε θα καταλαβω και πολλα).
Επειδη με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ο νακας ετρωγε πολυ θαψιμο,αν γνωριζεις πες μου κανενα μαγαζι στην αθηνα που εχει καλες κιθαρες και εξυπηρετικο προσωπικο να με βοηθησουν λιγο και να μη μου πουλησουν κιθαρα για το τζακι....
Υ.Γ. : Ευχαριστω για τον κοπο σου και συγγνωμη για το πριξιμο  :P


Θα σε παραπέμψω σε 2 topic που απαντάται η πρώτη σου ερώτηση
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=82470.0
και
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=70540.0

Όσο για κατάστημα στην Αθήνα,ας γράψει κάποιος Αθηναίος καλύτερα.
Ο Νάκας τρώει θάψιμο για πολλούς λόγους(όχι άδικα κατ'εμέ) αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Πάντως αν είναι δυνατόν, πάρε ένα άτομο που κατέχει έστω τα βασικά.
Επίσης να ξέρεις ότι τα μοντέλα κιθάρας που postαρες είναι φθηνά εργοστασιακά μαζικής παραγωγής, χωρίς όμως να σημαίνει ότι αν πιάσεις 5  dean play pd θα είναι κλώνοι μεταξύ τους.
Έχουν μικρές διαφορές και κάποιος έμπειρος θα μπορούσε να διαλέξει την καλύτερη από αυτές.

Οπότε ρώτα τουλάχιστον για κανένα μαγαζί με ειλικρινείς πωλητές που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, γιατί αν πας μόνος σου σε τίποτα πονηρούς.....

 

Αποσυνδεδεμένος MrGiO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Scar Tissue
    • Προφίλ
Καλησπερα φιλε και καλωσηρθες στο φορουμ..
Στο θεμα μας τωρα..Και εγω ακουω Chili Peppers εδω και αρκετα χρονια καθημερινα και θα σου προτεινα για να παιξεις τα κομματια τους απλα τελεια χρειαζεσε ηλεκτρικη..
Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα των κιθαρων γιατι και εμενα προσφατα μου την εδωσε να μαθω κιθαρα γι'αυτο θα αναφερθω μονο σε αυτο το θεμα..

"The time I burned my guitar it was like a sacrifice. You sacrifice the things you love.
I love my guitar. Music is my religion."~Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ



Λοιπον φιλε rodort1 τα link που παρεθεσες δε βοηθησαν ιδιατερως, γιατι ο καθενας ελεγε την αποψη του χωρις να καταληξουν κατι,αλλα αυτο που μου εμεινε ειναι να μαθω οτι κιθαρα μου ερθει για αρχη και μετα βλεπουμε.
Βρηκα ενα σχετικο φιλο(που τουλαχιστον ξεχωριζει τους κορμους δεντρων απο κιθαρες) και θα επισκεφτουμε το κεντρο για να δουμε




Και φιλε MrGio ξερω πως ειναι ιδανικη η ηλεκτρικη και σκοπευω να παρω αν το συνεχισω το αθλημα,απλα για καποιο λογο μου εχει καρφωθει η ακουστικη τωρα,οποτε θα κανω οτι μπορω με αυτη


Α! Εχω μια ακομη ερωτηση.Απ' οτι καταλαβα στα λεφτα που παιζω πρεπει να αποφυγω να ειναι καπλαμας το καπακι ετσι; εχω δει σε μερικες που λεει οτι το καπακι ειναι ελατο, αλλα δε λεει οτι ειναι μασιφ η ενωμενα φυλλα,εκει τι καταλαβαινω;


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 22:53
από JENY (Darklight)
27 Απαντήσεις
33185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
1710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 09:49
από γεροντας
5 Απαντήσεις
9103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
1 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 16:34
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 22:13
από ilianthos-Kanlis
2 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
13 Απαντήσεις
4089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 13:32
από geopaok
1 Απαντήσεις
2779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 11:39
από andrewpap
0 Απαντήσεις
5123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/19, 19:44
από flameb7