Αποστολέας Θέμα: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;  (Αναγνώστηκε 19518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« στις: 15/06/12, 11:55 »
Έχω μια epiphone les paul και θέλω να ρωτήσω αν με το να αλλάξω μαγνήτες θα δω μεγάλη διαφορά στον ήχο. Παίζουν μεγάλο ρόλο; Και να αλλάξω, με τι κριτήρια το κάνω; Είναι δύσκολο νομίζω να καταλάβεις απόλυτα τον ήχο κάθε μαγνήτη, οπότε πας στα προτεινόμενα σετ;
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #1 στις: 15/06/12, 12:58 »
Αλλαζουν τα παντα στον ηχο ! Οι επιλογες ειναι παααααααααρα πολλες αλλα γινονται συγκεκριμενες εαν εχεις ιδεα του τι ηχο θελεις να "φτιαξεις".
Δωσε μας μια ιδεα του τι θελεις να πετυχεις για να δουμε τι επιλογες θα πεσουν στην συζητηση.
Γενικα αξιζει τον κοπο να αλλαξεις μαγνητες , βεβαια για να εχεις ουσιαστικη διαφορα στον ηχο σου υπολογησε απο 150Ε και ανω ενα αξιολογο σετ μαγνητων μιλαω για Gibson Burstbuckers , Seymour Dunkan κλπ. 
http://www.thomann.de/gr/gibson_burstbucker_2.htm  (ο ενας ε !!)
http://www.thomann.de/gr/gibson_hot_vint_matched_pu_set_sd.htm
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_p490r_gitarrenpickup.htm   (ο ενας ε !!)
Σου εδωσα καποια κλασικα δειγματα για Les Paul. Απο κει και κατω προσωπικα ΔΕΝ θα αγοραζα κατι...προς τα ανω....ορεξη και ευρουλακια να εχεις......Αλλα και παλι δεν αξιζει να βαλεις σε μια epiphone μαγνητες μεγαλυτερης αξιας απο την κιθαρα την ιδια....!!
 
 
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #2 στις: 15/06/12, 13:33 »
Γενικά προσπαθώ να παίζω οτιδήποτε διαφορετικό μπορώ, αλλά κυρίως κινούμαι σε alternative, hard rock δρόμους. Σίγουρα θέλω καθαρό και ζεστό ήχο, δε μ ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο πολύ σκληρός.
Επίσης κάθισα και κοίταξα αγγελίες,(για μείωση του κόστους) και παραθέτω μερικές να μου πείτε καμμια άποψη:

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=28762

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=28951

http://smart.noiz.gr/details.php?id=89665

http://smart.noiz.gr/details.php?id=65253

http://smart.noiz.gr/details.php?id=75237

http://smart.noiz.gr/details.php?id=85539

Οι συνδιασμοί είναι ατελέιωτοι; Μπορώ να συνδυάσω και μαγνήτες διαφορετικών εταιριών μαζί;
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #3 στις: 15/06/12, 14:04 »
Το πιο σημαντικο ειναι ο ενισχυτης.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #4 στις: 15/06/12, 14:31 »

Το πιο σημαντικο ειναι ο ενισχυτης.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!

:o :o :o :o :o :o :o :o :o
τι διαβαζουν τα ματακια μου....

ο Ενισχυτης εχει τον χαρακτηρα του και οι μαγνητες το δικο τους....το να αλλάζεις μαγνητες εχει την ιδια διαφορα σχεδον με το να αλλαζεις ενισχυτη. θα εκπλαγεις απο τις διαφορες που εχουν στην ιδια κιθαρα στον ιδιο ενισχυτη...

εχω μια epiphone lespaul, αλλαξα τους κακους μαγνητες που φοραγε με τους Burstbuckers pro της gibson και μετα τους αλλαξα με το κιτ του duncan JB-JAZZ...

εχω ερωτευτει το κιτακι του duncan...κανουν τα παντα εκτος απο τρελα γκαζια(παιζουν και Metal αλλα δεν εχουν το hi output που θελουν ορισμενοι). δεν εχουν τον ογκο των Burstbuckers pro αλλα γιαυτο τους αλλαξα κι' ολας. οι Burstbuckers pro ειχαν πολυ δυνατα και γεματα μπασα και σε μερικους ενισχυτες μπουκωναν και εχαναν τη διαυγεια τους. οι BJ-JAZZ παιζουν τα παντα και παντου παντα ζεστα και με διαυγεια. δεν ειναι η μονη λυση αλλα ειναι δοκιμασμενοι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #5 στις: 15/06/12, 15:24 »
Eκτός από τις γνωστές προτάσεις των μεγάλων κατασκευαστών (Seymour Duncan, DiMarzio, Gibson, κλπ), υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις για ένα ποιοτικό σετ μαγνητών. Κοίτα π.χ. Tonerider, Wilkinson, Rockfield, Entwistle. Ειδικά με τους Tonerider θα πάρεις κατά 80-90% τον ήχο των πιο γνωστών ονομάτων αλλά με 50% της τιμής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #6 στις: 15/06/12, 15:43 »
Ειχα τον SM Jazz σε μια κιθαρα λες πωλ που ειχα ...στη θεση NECK και ειναι εκπληκτικος συνηστω χαλαρα, (αυτος που δινει ο Σοττος ειναι για γεφυρα αλλα και παλι μιααα χαρα ) , θα εβαζα και τον 57αρη επανω πιστευω θα κατσει πολυ καλα με τον τζαζ. (εγω ειχα το αναποδο δηλαδη Jazz Neck & 57 Bridge )
Γενικα οι Seymour ειναι γκαζομαγνητες και σχετικα σκληροι, προτιμω Gibson για τα στυλ που αναφερεις.
 
Noe13 μπορει να εχει καποια βαση αυτο που θελεις να πεις (σε χρεπια ενισχυτες  η με τσιτα τα ντιστορσια  :P ) αλλα ΔΕΝ ισχυει καθε μαγνητης δινει το δικο του ηχοχρωμα - ενταση κλπ κλπ κλπ........ πχ σπιτι εχω εναν roland micro cube που τον παιρνω μαζι σε κανα ταξιδι κανα μπαλκονι κλπ....μια χαρα καταλαβαινεις και ακους  τους διαφορετικους μαγνητες που εχουν οι κιθαρες μου...
 
Ααααα μην ξεχναμε τον βασικοτερο απο ολους τον Παππου Bill Lawrence !!!!! Απιστευτος ηχος σε φανταστικες χαμηλες τιμες (επειδη δεν εχει μεσαζοντες βασικα και κανει ο ιδιος την παραγωγη και την διακινηση....) οτι καλυτερο μπορεις να παρεις κατα την ταπεινη μου γνωμη.....
Τσεκαρε τον και πανω απ ολα διαβασε καλα ποιος ειναι ο τυπος........ 
http://www.billlawrence.com/Pages/BillLawrence/Biography.htm
http://wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Twin_Blades.html
 

 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #7 στις: 15/06/12, 15:53 »
Eκτός από τις γνωστές προτάσεις των μεγάλων κατασκευαστών (Seymour Duncan, DiMarzio, Gibson, κλπ), υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις για ένα ποιοτικό σετ μαγνητών. Κοίτα π.χ. Tonerider, Wilkinson, Rockfield, Entwistle. Ειδικά με τους Tonerider θα πάρεις κατά 80-90% τον ήχο των πιο γνωστών ονομάτων αλλά με 50% της τιμής.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος με έναν SWC (bridge) και έναν SWV (neck) της Rockfield σε πάρα πολύ λογική τιμή.


http://www.rockfieldpickups.com/swv.html
http://www.rockfieldpickups.com/swc.html


και το πρώτο link που βρήκα για "rockfield pickups any good"
http://www.mylespaul.com/forums/pickups/2370-rockfield-pickups.html

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #8 στις: 15/06/12, 19:27 »

Το πιο σημαντικο ειναι ο ενισχυτης.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!

:o :o :o :o :o :o :o :o :o
τι διαβαζουν τα ματακια μου....

ο Ενισχυτης εχει τον χαρακτηρα του και οι μαγνητες το δικο τους....το να αλλάζεις μαγνητες εχει την ιδια διαφορα σχεδον με το να αλλαζεις ενισχυτη. θα εκπλαγεις απο τις διαφορες που εχουν στην ιδια κιθαρα στον ιδιο ενισχυτη...

εχω μια epiphone lespaul, αλλαξα τους κακους μαγνητες που φοραγε με τους Burstbuckers pro της gibson και μετα τους αλλαξα με το κιτ του duncan JB-JAZZ...

εχω ερωτευτει το κιτακι του duncan...κανουν τα παντα εκτος απο τρελα γκαζια(παιζουν και Metal αλλα δεν εχουν το hi output που θελουν ορισμενοι). δεν εχουν τον ογκο των Burstbuckers pro αλλα γιαυτο τους αλλαξα κι' ολας. οι Burstbuckers pro ειχαν πολυ δυνατα και γεματα μπασα και σε μερικους ενισχυτες μπουκωναν και εχαναν τη διαυγεια τους. οι BJ-JAZZ παιζουν τα παντα και παντου παντα ζεστα και με διαυγεια. δεν ειναι η μονη λυση αλλα ειναι δοκιμασμενοι...
Ψηλε ελα σπιτι να σου βαλω εγω μαγνητες στο peavey 15 vypyr που εχω κι αν καταλαβεις εσυ αν ειναι μονος,διπλος,μεταλιαρικος,μπλουζαδικος παρε δωρο τις κιθαρες μου μαζι με το σπιτι!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #9 στις: 15/06/12, 20:17 »


Το πιο σημαντικο ειναι ο ενισχυτης.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!



Ψηλε ελα σπιτι να σου βαλω εγω μαγνητες στο peavey 15 vypyr που εχω κι αν καταλαβεις εσυ αν ειναι μονος,διπλος,μεταλιαρικος,μπλουζαδικος παρε δωρο τις κιθαρες μου μαζι με το σπιτι!


κοιτα... στο 1.72 δε με λες και ψηλο... 8)


τωρα ακομα και σε ενα εντελώς μαπα ενισχυτη(δεν θεωρω τον vyper τετοιο) υπαρχει μεγαλη διαφορα αλλα σιγουρα σε εναν πιο σωστο (και οχι modeling) θα ειναι εντονοτερη. Τωρα τον εσυ με τα αυτια σου δεν την καταλαβαινεις πρεπει να βρεις αλλου λυση στο προβλημα :-\ . Πιστευω οτι μαλλον εχεις τοσα πολλα εφε στον ενυσχιτη σου που οποια κιθαρα και να βαλεις θα ακουσεις ενα "μπβζσχξγκλινγκλινγκλιν...." :P


τωρα για να καταλλαβω...εχεις δοκιμασει πολλους μαγνητες στην κιθαρα σου στον ιδιο ενυσχητη και δεν καταλαβες διαφορα? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #10 στις: 15/06/12, 20:55 »
Οι διαφορές στους μαγνήτες υπάρχουν απλά είναι πραγματικά μικρές (για 'μένα στο περίπου ένα 10% του συνολικού ήχου). Αν περιμένεις να φτιάξει/αλλάξει τραγικά ο ήχος σου μόνο και μόνο από τους μαγνήτες ξέχασέ το, θα απογοητευτείς. Όντως το πιο σημαντικό είναι ο ενισχυτής.

Πάμε άλλη μια:

Μάπα κιθάρα (ή μαγνήτες) + μάπα ενισχυτής = μάπα ήχος
Μάπα κιθάρα (ή μαγνήτες) + καλός ενισχυτής = καλός ήχος

Αδιαπραγμάτευτο...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #11 στις: 15/06/12, 21:30 »


Το πιο σημαντικο ειναι ο ενισχυτης.Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!



Ψηλε ελα σπιτι να σου βαλω εγω μαγνητες στο peavey 15 vypyr που εχω κι αν καταλαβεις εσυ αν ειναι μονος,διπλος,μεταλιαρικος,μπλουζαδικος παρε δωρο τις κιθαρες μου μαζι με το σπιτι!


κοιτα... στο 1.72 δε με λες και ψηλο... 8)


τωρα ακομα και σε ενα εντελώς μαπα ενισχυτη(δεν θεωρω τον vyper τετοιο) υπαρχει μεγαλη διαφορα αλλα σιγουρα σε εναν πιο σωστο (και οχι modeling) θα ειναι εντονοτερη. Τωρα τον εσυ με τα αυτια σου δεν την καταλαβαινεις πρεπει να βρεις αλλου λυση στο προβλημα :-\ . Πιστευω οτι μαλλον εχεις τοσα πολλα εφε στον ενυσχιτη σου που οποια κιθαρα και να βαλεις θα ακουσεις ενα "μπβζσχξγκλινγκλινγκλιν...." :P


τωρα για να καταλλαβω...εχεις δοκιμασει πολλους μαγνητες στην κιθαρα σου στον ιδιο ενυσχητη και δεν καταλαβες διαφορα? ??? ??? ??? ??? ???
Καλα εμενα τα αυτακια μου εχουν προβλημα...τα δικα σου υπερευαισθητα αυτακια ακουνε τοσες μεγαλες διαφορες σε κακο ενισχυητη,που αξιζει να δωσει το παιδι 250ε για μαγνητες+τοποθετηση,αντι με τα ιδια χρηματα να παρει εναν αξιοπρεπη ενισχυτη....ρε θα μας τρελλανετε μου φαινεται!!!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #12 στις: 15/06/12, 21:43 »
Οι μαγνήτες φυσικά και παίζουν ρόλο αλλά όσο ανεβαίνει το gain οι διαφορές μικραίνουν. Αν ο gon έχει κακό ενισχυτή καλύτερα να ψάξει από εκεί πρώτα τη βελτίωση στον ήχο του.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #13 στις: 16/06/12, 00:49 »
τα 250ευρω για μαγνητες πως σου ηρθαν????(με 100-120 ειναι αρχηγος το παιδι) επισης τι καλο ενυσχιτη προτεινεις με 250 ευρω????(πραγματικα θελω να μαθω, και βεβαια δεν ξερουμε τι ενισχυτη εχει ο φιλος μας)
τελος παντων δεν θελω να κανω αντιπαραθεση μαζί σου. Δεν με ενδιαφερει να πεισω κανενα για κατι. απλα λεω τη γνωμη μου.




και για να συμπληρωσω το σωστο αλλα ανολοκληρωτο πινακα του metalmike:


καλος ενισχητης + μαπα μαγνητες =μετριος>>κακος ηχος


και βεβαια υπαρχει και η μεγαλη πιθανοτητα οι καλοι μαγνητες να αναδειξουν τυχον αδυναμιες του ενισχυτη...
τωρα για το ποσοστο δεν συμφωνω απολυτα....ναι μεν ειναι 10% διαφορα αναμεσα σε καλους μαγνητες αλλα ειναι γυρο στο 40-50% αν συγκρινεις καλο μαγνητη με εναν Χ-Ψ μουφα σκιστοματη (να εστιασουμε στο "μουφα" και οχι στο "σκιστοματη" εδω)


παντα λεω τη γνωμη μου βαση εμπειριων και θα χαρω αν καποιος μου κανει ενα demostration πανω στο αντιθετο!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #14 στις: 16/06/12, 03:32 »
τα 250ευρω για μαγνητες πως σου ηρθαν????(με 100-120 ειναι αρχηγος το παιδι) επισης τι καλο ενυσχιτη προτεινεις με 250 ευρω????(πραγματικα θελω να μαθω, και βεβαια δεν ξερουμε τι ενισχυτη εχει ο φιλος μας)
τελος παντων δεν θελω να κανω αντιπαραθεση μαζί σου. Δεν με ενδιαφερει να πεισω κανενα για κατι. απλα λεω τη γνωμη μου.


και για να συμπληρωσω το σωστο αλλα ανολοκληρωτο πινακα του metalmike:


καλος ενισχητης + μαπα μαγνητες =μετριος>>κακος ηχος


και βεβαια υπαρχει και η μεγαλη πιθανοτητα οι καλοι μαγνητες να αναδειξουν τυχον αδυναμιες του ενισχυτη...
τωρα για το ποσοστο δεν συμφωνω απολυτα....ναι μεν ειναι 10% διαφορα αναμεσα σε καλους μαγνητες αλλα ειναι γυρο στο 40-50% αν συγκρινεις καλο μαγνητη με εναν Χ-Ψ μουφα σκιστοματη (να εστιασουμε στο "μουφα" και οχι στο "σκιστοματη" εδω)


παντα λεω τη γνωμη μου βαση εμπειριων και θα χαρω αν καποιος μου κανει ενα demostration πανω στο αντιθετο!

Ανολοκλήρωτος; Μα το έγραψα ξεκάθαρα:

Μάπα κιθάρα (ή μαγνήτες) + καλός ενισχυτής = καλός ήχος...απλά διαφωνούμε στο αποτέλεσμα ;D Δεν ξέρω παλιότερα οι μάπα μαγνήτες πόσο μάπα ήταν και άν έβγαινε ήχος, πάντως οι θεωρητικά μάπα μαγνήτες του σήμερα είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς (ας θεωρήσουμε μαγνήτες μάπα μιας κιθάρας που κοστίζει το πολύ μέχρι 150-200 ευρώ). Θες να σου δώσω την Ηarley Βenton LP μου των 100 ευρώ με τους μάπα μαγνήτες της να δεις τι ήχο θα βγάλεις σε ενισχυτάρα; Μόνο μέτριος δεν θα είναι! Και να σου δώσω την Εdwards LP μου των 800 ευρώ, με τους JB/59 ή 81/60 που έχω τώρα, να παίξεις σε έναν Marshall MG; Χάλια μαύρα...γιατί; Φταίνε οι μαγνήτες; Όχι, ο MG φταίει! Πρέπει βέβαια να ορίσουμε έναν αντικειμενικά κακό ή καλό μαγνήτη και έναν αντικειμενικά κακό ή καλό ενισχυτή (το 2ο είναι πιο εύκολο πιστεύω). Eπίσης μη μπερδεύουμε το "καλός"/"κακός" μαγνήτης με το "διαφορετικός", κάτι που συμβαίνει συχνά.

Επισής εγώ το ποσοστό που ανέφερα το ανέφερα συγκριτικά με ότι σου προσφέρουν οι μαγνήτες στο συνολικό ήχο σε σχέση με τον υπόλοιπο εξοπλισμό, δεν το ανέφερα συγκριτικά μεταξύ τους.

Ο καθένας έχει τη γνώμη του, ποιό είναι το νόημα να συμφωνούμε όλοι σε κάτι; :)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #15 στις: 16/06/12, 12:04 »
Ρε παιδες, καλοί είναι οι ενισχυτες, και καλώς έχουμε αρχίσει να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στην επιλογή τους, αλλάζοντας την παλία κιθαροκεντρική νοοτροπία, αλλά νομίζω οτι το παρακάνουμε.

Ο ενισχυτής δεν θα κάνει θαύματα, απλά θα αποδώσει καλύτερα - πιστότερα τον ήχο της κιθάρας, και θα αναδείξει καλύτερα τις διαφορές της από μια άλλη κιθάρα. Δεν θα κάνει ένα μάπα οργανο να ακουστεί καλά, ισα ισα που θα ξεμπροστιάσει τα προβλήματά του. Σε οποιαδήποτε αλυσίδα (παίκτης, χορδες, μαγνήτες, κιθάρα, καλώδια, πεταλάκια,  ενισχυτής, μικρόφωνο), το συνολικό αποτέλεσμα θα συμπιεστεί κάτω από το όριο που θέτει το χειρότερο όργανο που συμετέχει στην αλυσίδα. Για μένα, και το έχω ξαναπει, ισχύει οτι Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = μάπα κιθάρα.

Ισχύει οτι μια κακή κιθάρα με καλό ενισχυτή θα ακουστεί καλύτερα από μια καλή κιθάρα σε έναν marshal MG. Επίσης όμως ισχύει οτι και οι δυο συνδιασμοί είναι ανισορροποι. Το ζήτημα είναι να βρεθεί ένα καλό balance μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή. Το που ακριβώς είναι αυτή η ισορροπία, είναι αρκετά υποκειμενικό και προσωπικό θέμα, αλλά σίγουρα βρίσκεται πολύ μακριά από τέτοιους ακραίους συνδιασμούς.

Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη ολοι οι μαγνητες ιδιοι ακουγονται!!!
Αυτό νομίζω οτι είναι λίγο ακραία άποψη. Ακόμα και στον solid state δεκαετίας που έχω (και όλοι μας ξέρουμε πόσο καλοί ήταν οι solid state τότε, "καλό ενισχυτή" σίγουρα δεν το λες), εγώ βρίσκω πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ μιας strat και μιας lespaul. Σε έναν καλύτερο ενισχυτή, οι διάφορες είναι σίγουρα πιο μεγάλες, αλλά ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #16 στις: 16/06/12, 13:01 »
ειναι ανουσιο να διαφωνουμε ενω συμφωνουμε και το αντιθετο....
ολα ειναι σχετικα και παντα κριτης ειναι το δικο μας αυτι. απο τη στιγμη που το καθε αυτι διαφερει ειναι λογικο να υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις. Επισης ειναι καθαρα προσωπικο το τι περιμενει καποιος απο ενα συνδιασμο κιθαρας-μαγνητη-ενισχυτη καθως και τι θεωρει ο καθενας διαφορα. Εγω πχ ψαχνω πολυ τον ηχο μου ενω ο εταιρος συνκιθαριστας στην μπαντα μου ολα ιδια τα ακουει.(σκεψου οτι καθομαι και του ρυθμιζω εγω ενισχυτες-πεταλια γιατι δεν μπορω να τον ακουω ετσι :-\ ) δεν θελουμε ολοι τα ιδια οποτε και δεν υπαρχει χρυσος κανονας πανω σε αυτο.

εγραψα πιο πανω οτι ο μαγνητης της LP μου(κορεατισα το 98) ηταν κακος και το εννοω. δεν ειχε διαυγεια, ηταν μουντος, χωρις sustain κτλ. τωρα ενας μαγνητης της προκοπης αυτα τα ζητηματα τα εχει λυμενα και διαφοροποιηται απο τους υπολοιπους σοβαρους μαγνητες στο χρωμα που αποδιδει και αυτο δεν τον κανει κακο αλλα οπως πολυ σωστα υποθηκε -διαφορετικο.

το να κανουμε τοσο θεμα χωρις να γνωριζουμε το gear του αλλου ειναι καπως χαζο :P  οποτε το να συζηταμε για ενισχυτες και κιθαρες ειναι ακυρο :-\

ο φιλος μας ρωταει αν θα αλλαξει ο ηχος της κιθαρας του αν αλλαξει μαγνητες...μονολεκτικα τι απαντας σε μια τετοια ερωτηση??? Εγω λεω ΝΑΙ. Τωρα το να αρχισουμε να αναλυουμε παραμετρους περα απο το καθεαυτο ερωτημα θα μας παει μακρια και θα χαθει ο δρομος. Βεβαια κυριως εγω ξεφυγα απο το θεμα :-X  απλα γιατι θεωρησα οτι η απολυτη απαντηση του Νeo θα οδηγισει το μη γνωστη σε λαθος συμπερασματα.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #17 στις: 16/06/12, 13:22 »
Ο ενισχυτής δεν θα κάνει θαύματα, απλά θα αποδώσει καλύτερα - πιστότερα τον ήχο της κιθάρας, και θα αναδείξει καλύτερα τις διαφορές της από μια άλλη κιθάρα. Δεν θα κάνει ένα μάπα οργανο να ακουστεί καλά, ισα ισα που θα ξεμπροστιάσει τα προβλήματά του. Σε οποιαδήποτε αλυσίδα (παίκτης, χορδες, μαγνήτες, κιθάρα, καλώδια, πεταλάκια,  ενισχυτής, μικρόφωνο), το συνολικό αποτέλεσμα θα συμπιεστεί κάτω από το όριο που θέτει το χειρότερο όργανο που συμετέχει στην αλυσίδα. Για μένα, και το έχω ξαναπει, ισχύει οτι Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = μάπα κιθάρα.
+100


'Οσο πιο καλός είναι ο ενισχυτής τόσο πιο καθαρά σου δείχνει τι κιθάρα είναι αυτή που του έχεις συνδέσει.
Είναι πολύ πιο εύκολο σε έναν κορυφαίο ενισχυτή να ακούσεις πόσο "στεγνή" είναι μιά κιθάρα απο πλευράς συχνοτήτων και αρμονικών, ή πόσο δυναμικό εύρος έχει.
Αντίθετα σε ένα πρόγραμμα τύπου guitar rig για παράδειγμα, οι διαφορές σχεδόν εκμηδενίζονται...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #18 στις: 16/06/12, 16:40 »
Για μένα, και το έχω ξαναπει, ισχύει οτι Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = μάπα κιθάρα.

Αυτό δε λέει απολύτως τίποτα, μιλάμε για ήχο και ηχητικό αποτέλεσμα. Και ξαναλέω, όποιος θέλει ας παίξει με τη μάπα (έτσι θεωρείται τουλάχιστον από την πλειοψηφία των κιθαριστών) Harley Benton LP μου των 100 ευρώ με τους no name china μαγνήτες σε μια ενισχυτάρα να δούμε τι ήχος θα βγεί ;) Αυτό το λέω γιατί θεωρώ πως ο ενισχυτής είναι αυτός που καθορίζει σε μεγαλύτερο ποσοστό αν ο ήχος μας είναι καλός ή όχι. Προκαλώ λοιπόν όποιον θέλει να του τη δώσω να κάνουμε τη δοκιμή!

Ισχύει οτι μια κακή κιθάρα με καλό ενισχυτή θα ακουστεί καλύτερα από μια καλή κιθάρα σε έναν marshal MG. Επίσης όμως ισχύει οτι και οι δυο συνδιασμοί είναι ανισορροποι. Το ζήτημα είναι να βρεθεί ένα καλό balance μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή. Το που ακριβώς είναι αυτή η ισορροπία, είναι αρκετά υποκειμενικό και προσωπικό θέμα, αλλά σίγουρα βρίσκεται πολύ μακριά από τέτοιους ακραίους συνδιασμούς.

Aυτό που τόνισα εννοούσα σε ότι έγραψα πιο πάνω. Σίγουρα βέβαια το πιο ισορροπημένο είναι αυτό που είπες, να βρεθεί ένα καλό balance, και η κιθάρα (μαζί με τους μαγνήτες της) και ο ενισχυτής να είναι όσο το δυνατόν καλοί. Αυτό είναι το πιο θεμιτό :)

εγώ βρίσκω πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ μιας strat και μιας lespaul.

Ο noe13 μίλησε για μαγνήτες, όχι για 2 διαφορετικές κιθάρες με εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό στον ήχο, που η μια κιόλας μπορεί να έχει μονούς! Γιατί ακόμα και τους ίδιους μαγνήτες να βάλεις σε αυτές τις 2 κιθάρες πάλι θα έχουν διαφορετικό ήχο!

ο φιλος μας ρωταει αν θα αλλαξει ο ηχος της κιθαρας του αν αλλαξει μαγνητες...μονολεκτικα τι απαντας σε μια τετοια ερωτηση??? Εγω λεω ΝΑΙ.

Δεν το διάβασες καλά ή το εξέλαβες διαφορετικά. Έγραψε το εξής:

Έχω μια epiphone les paul και θέλω να ρωτήσω αν με το να αλλάξω μαγνήτες θα δω μεγάλη διαφορά στον ήχο. Παίζουν μεγάλο ρόλο;

Δηλαδή ρώτησε αν η αλλαγή των μαγνητών θα παίξει μεγάλο ρόλο στον συνολικό του ήχο, όχι αν θα αλλάξει ο ήχος της κιθάρας του γενικότερα. Φυσικά και θα αλλάξει ο ήχος της κιθάρας με αλλαγή μαγνητών, αλλά ο συνολικός ήχος (για τον οποίο παίζουν πολλά ρόλο) δεν θα αλλάξει δραματικά. Ρε παιδιά είναι κλασσικό θέμα ενός αρχάριου κιθαρίστα αυτό, νομίζει πως με μια αλλαγή μαγνητών ο ήχος του θα γίνει super duper αλλά μετά την αλλαγή καταλήγει να απογοητεύεται γιατί δεν είδε μεγάλη διαφορά, την οποία θα έβλεπε φυσικά αν έπαιρνε έναν πολύ καλό ενισχυτή.

Γι'αυτό πάντα προτείνω, εάν θέλουμε ο ήχος μας να καλυτερεύσει, πρώτα να κοιτάμε για καλό ενισχυτή, ο οποίος μαζί με μια αξιοπρεπη κιθάρα θα μας δώσει ένα καλό αποτέλεσμα.

Δηλαδή μόνο εμένα η παρακάτω πρόταση μου φαίνεται υπερβολική;

Αλλαζουν τα παντα στον ηχο !

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #19 στις: 16/06/12, 17:07 »
@metalmike
Ισως δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι δεν έχει νόημα να μελετάμε τα άκρα. Το να βάλεις μια Harley Benton σε έναν ενισχυτή του χιλάρικου, μπορεί να δίνει καλό αποτέλεσμα, αλλά πραγματικά, πόσο σημασία έχει αυτό σαν επιχειρημα ?. Θα πρότεινες ποτέ σε κάποιον να κάνει τέτοια αγορά ? Δεν νομίζω π.χ να είναι δίνει καλύτερο συνολικά ήχο απο μια Mij Lp (700-800 γιούργια) σε έναν Bugera v22 (max 300)  που είναι χοντρικά τα ίδια λεφτά σαν σύνολο, αλλά πιο ισορροπημένο σετ.

Και αυτό με την strat και lp, το είπα για να κοντράρω τους single coil με τους humbuckers. Αλλά δεν νομίζω οτι διαφωνούμε σε κάτι, και οι 2 μας πιστεύουμε η αλλαγή μαγνητών θα φαίνεται ΚΑΙ σε έναν "κακό ενισχυτη"

Αν η απάντηση στο ερώτημα του OP πρέπει να είναι μονολεκτική, πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουμε οτι είναι ΝΑΙ. Όμως όπως είναι φυσιολογικό, ισως δεν είναι η καλύτερη δυνατή αναβάθμιση, ανάλογα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/12, 17:15 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #20 στις: 16/06/12, 18:20 »
@metalmike
Ισως δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι δεν έχει νόημα να μελετάμε τα άκρα.

Το μόνο νόημα που έχει για 'μένα δεν είναι πρακτικό φυσικά αλλά πιο πολύ θεωρητικό...απλά τo έθεσα με αυτό τον τρόπο για να τονίσω τη σημασία και το μεγάλο ρόλο που παίζει ο ενισχυτής στον τελικό ήχο και το ότι για 'μένα από εκεί ξεκινάνε όλα, είναι η βάση και όλα τα υπόλοιπα παίζουν γύρω από αυτόν.

Το να βάλεις μια Harley Benton σε έναν ενισχυτή του χιλάρικου, μπορεί να δίνει καλό αποτέλεσμα, αλλά πραγματικά, πόσο σημασία έχει αυτό σαν επιχειρημα ?. Θα πρότεινες ποτέ σε κάποιον να κάνει τέτοια αγορά ?

Ίσως να μην το πρότεινα ΑΛΛΑ, αν μου έλεγε πως θα έπαιρνε μια καλύτερη κιθάρα με έναν χειρότερο ενισχυτή και το συνολικό αποτέλεσμα να ήταν χειρότερο από αυτό του συνδιασμού που είπες, γιατί όχι τότε;

Δεν νομίζω π.χ να είναι δίνει καλύτερο συνολικά ήχο απο μια Mij Lp (700-800 γιούργια) σε έναν Bugera v22 (max 300)  που είναι χοντρικά τα ίδια λεφτά σαν σύνολο, αλλά πιο ισορροπημένο σετ.

Eγώ δε μίλησα για χρηματικό ποσό πάντως, μίλησα για καλό ή κακό ενισχυτή και ο Bugera v22 κάθε άλλο παρά κακός ενισχυτής είναι. Σίγουρα ένας ενισχυτής για να είναι ακριβός κάτι σημαίνει αυτό αλλά δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και ακριβοί κακοί ενισχυτές. Δεν είδα όμως κανέναν να πει στο παλικάρι "κοίταξε, αν θες να έχεις καλό ήχο γενικότερα, πιο πολύ θα παίξει ρόλο ένας Bugera v22 που είναι και καλός και φθηνός ενισχυτής παρά η αλλαγή των μαγνητών (με την προυπόθεση πάντα πως οι τωρινοί μαγνήτες της κιθάρας είναι τουλάχιστον αξιοπρεπείς)".

Και αυτό με την strat και lp, το είπα για να κοντράρω τους single coil με τους humbuckers.

Ήταν άνιση όμως η κόντρα γιατί μόνο και μόνο η διαφορές του humbucker τύπου με του single coil είναι μεγάλες. Αν σύγκρινες 2 humbuckers ή 2 single coil να πω οκ.

Αλλά δεν νομίζω οτι διαφωνούμε σε κάτι, και οι 2 μας πιστεύουμε η αλλαγή μαγνητών θα φαίνεται ΚΑΙ σε έναν "κακό ενισχυτη"

Συμφωνώ σε αυτό. Στα πολλά γκάζια βέβαια είναι πιο μικρή η διαφορά, ειδικά σε σύγκριση με τα καθαρά, αλλά υπάρχει και θα φαίνεται και σε έναν κακό ενισχυτή.

Αν η απάντηση στο ερώτημα του OP πρέπει να είναι μονολεκτική, πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουμε οτι είναι ΝΑΙ. Όμως όπως είναι φυσιολογικό, ισως δεν είναι η καλύτερη δυνατή αναβάθμιση, ανάλογα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

"με το να αλλάξω μαγνήτες θα δω μεγάλη διαφορά στον ήχο;"

Δες τι τόνισα με bold και θα καταλάβεις την αντίθεση. Το παλικάρι δε ρώτησε αν θα δει διαφορά γενικά στον ήχο όσο κι αν είναι αυτή. Που ναι, θα δει διαφορά με μια αλλαγή μαγνητών, όσο κι αν είναι αυτή. Ρώτησε αν θα δει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στο συνολικό ήχο...για 'μένα προσωπικά η απάντηση σε αυτό είναι ένα ξεκάθαρο ΟΧΙ, δεν θα δει μεγάλη διαφορά, αλλά πολύ μικρή. Αν εσύ πιστεύεις πως είναι ΝΑΙ, απλά διαφωνούμε και πιστεύεις πως οι μαγνήτες παίζουν τρόμερό ρόλο στη διαμόρφωση του συνολικού ήχου, κάτι όμως που είναι αντίθετο στη φράση που έκανα bold πιο πάνω στο κείμενο σου :)


Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #21 στις: 16/06/12, 21:26 »
Ενα εμπειρο αυτι θα καταλαβει την διαφορα στους μαγνητες και με κακο ενισχυτη.
Ενα απειρο αυτι πιθανον να μην καταλαβει.Θα καταλαβει ομως σιγουρα εναν καλο ενισχυτη.
Επειδη εχω αλλαξει μαγνητες στην LP μου,τα οργανα αυτα μεταμορφωνονται με αλλους μαγνητες.Εγω εχω το κλασικο JB JAZZ,SD.
Αν δεν 8ελεις να διαθεσεις τοσα χρηματα τσεκαρε και τους GFS,ειναι παρα πολλοι καλοι και εχουν πολλους διαφορετικους μαγνητες για ολα τα στυλ μουσικης.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #22 στις: 16/06/12, 23:53 »
Όντως η LP μεταμορφώθηκε όταν έβαλα 81/85 αντί για JB+59, ειδικά σε D, Drop C, C δεν υπάρχει καμία επαφή. Και το καταλάβαινες είτε με τον 6505, είτε με έναν ταπεινό Ibanez 25άρη τρανζίστορ, είτε με ΜG, είτε με Spider. Τη μικρότερη διαφορά την έπιανες με το Spider, αλλά ήταν αισθητή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #23 στις: 17/06/12, 00:56 »
Παίδες χωρίς παρεξήγηση, καλά τα λέτε, αλλά βγήκατε εκτός θέματος...το παλικάρι ρωτάει αν με μια αλλαγή μαγνητών θα δει μεγάλη διαφορά στον συνολικό ήχο του και όχι πως θα βελτιώσει τον ήχο της κιθάρας του, που μάλιστα μια αλλαγή μαγνητών μπορεί να μην βελτιώνει την κιθάρα απαραίτητα, μπορεί απλά να την κάνει διαφορετική :) Φίλε gon, αλήθεια, ποιά epiphone les paul έχεις ακριβώς;

Eπίσης όλα αυτά τα λέω ακόμα κι ας πουλάω το κιτάκι που άρεσει στον kkmspm και πόσταρε και ο φίλος gon από τις αγγελίες --> http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=28951 :P

Πάρτε και 2 βιντεάκια:

Seymour Duncan JB vs. EMG 81


Emg 81 vs Seymour Duncan JB ( Rythm comparison)


Πως σας φαίνεται η διαφόρα στον συνολικό ήχο ανάμεσα στους 2 μαγνήτες; Ίσως και το 10% που είπα πολύ να είναι...για να μιλάμε και με στοιχεία ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #24 στις: 17/06/12, 02:18 »
1ον μου αρεσει το κιτ JAZZ-JB :P
2ον Στο Βιντεο συγρινει ποιοτικους μαγνητες που απλα εχουν καποιες λιγες διαφορες. δεν συγκρινει με κανενα μουφα...
3ον Σε τετοια βρώμα απλα θες ενα μαγνητη με hi output...(πιστεψε με οι κορεατικοι μαγνητες μου δεν ειχαν hi output)
4ον Χερομαι που και αλλοι βρίσκουν βελτιωση στον ηχο απο μαγνητες
5ον ......................................πηρα φορα αλλα δεν εχω να πω κατι αλλο :P


τωρα βεβαια οτι και να λεμε εδω το ξαναλεω. ολα ειναι "πρωσοπικα ακουσματα" ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τον ηχο πχ. χθες δεν μου αρεσε καθολο ο ηχος των guardian. η ρυθμικη κιθαρα χανοταν στη μιξη. Δεν ειχε καθολου ογκο και μεσαια...ειδικα οταν επαιρνε την κιθαρα με τους active ηταν κουραστικος. >:(  Ε και? ημουν ο μονος στην παρεα που χαλαστικε απο αυτο ::)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
18192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 09:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 16:56
από Baphomet (Πέτρος)
13 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 17:25
από x-versous
2 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
2134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 09:49
από adr1anos
7 Απαντήσεις
4408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 21:20
από Ιππέας
5 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 12:41
από armagedon
1 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 17:26
από Ammon Jerro
5 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/11, 03:23
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/20, 22:52
από Dagoth