Αποστολέας Θέμα: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?  (Αναγνώστηκε 6833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« στις: 25/05/09, 16:23 »
καλησπέρα παιδιά. είμαι σχετικά καινούργιος στο forum. πρόσφατα αποφάσισα να ξεκινίσω να μάθω ηλεκτρική κιθάρα και λόγω απειρίας θα ήθελα την άποψη σας...ψάχνοντας πολύ κατέληξα σε μία Epiphone les Paul. επειδή ουσιαστικά ξεκινάω απο το μηδέν θα ήθελα ένα μοντέλο που να καλύπτει αρκετά είδη μουσικής. επίσης δεν θέλω να δώσω πάνω από 180-200 ευρώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις κατά πόσο θα το αγαπήσεις. Όσοι απο εσάς μπορούν να μου εκφράσουν την γνώμη τους, θα τους ήμουν ευγνώμων ;) ;)
Αυτή είναι η Epiphone στην οποία κατέληξα:
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Epiphone-Les-Paul-Special-II-White/art-GIT0011832-000

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #1 στις: 25/05/09, 16:34 »
Φιλε μου, μιας και ειναι η πρωτη σου κιθαρα θα προτεινα να ανεβασεις, οσο ειναι δυνατον βεβαια, το οικονομικο σου οριο. Ετσι, θα επενδυσεις σε κατι καλυτερο και το οποιο θα σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα και οχι το αντιθετο.  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/09, 16:36 από Snowy »
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #2 στις: 25/05/09, 16:39 »
σωστό αυτο που λες φίλε μου, αλλά υπάρχει πάντα και η αμφιβολία του μήπως τελικά δεν μου αρέσει ή δυσκολευτώ τόσο πολύ που να το παρατίσω. γι' αυτό θέλω να επενδύσω σε κάτι οικονομικό   :) μιλώντας με μερικούς φίλους βρήκαν την epiphone καλή ευκαιρία. εσείς τι πιστεύετε?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #3 στις: 25/05/09, 23:27 »
Εγω απλα να σημειωσω οτι οταν ειχα πρωτοαρχισει την ασχολια με τα ενχορδα, επαιζα με τοσο ασχημα οργανα που πραγματικα με δυσκολευαν και ημουν ετοιμος να τα παρατησω. Οποτε θα ελεγα πηγαινε κανε 2-3 μαθηματα παιζωντας με την κιθαρα φιλου ή δασκαλου, να συνηθισει το χερι σου, και μετα βγες και δοκιμασε την κιθαρα που σε ενδιαφερει να δεις αν οντως σου κανει ή σε δυσκολευει  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #4 στις: 26/05/09, 01:54 »
Εγω απλα να σημειωσω οτι οταν ειχα πρωτοαρχισει την ασχολια με τα ενχορδα, επαιζα με τοσο ασχημα οργανα που πραγματικα με δυσκολευαν και ημουν ετοιμος να τα παρατησω. Οποτε θα ελεγα πηγαινε κανε 2-3 μαθηματα παιζωντας με την κιθαρα φιλου ή δασκαλου, να συνηθισει το χερι σου, και μετα βγες και δοκιμασε την κιθαρα που σε ενδιαφερει να δεις αν οντως σου κανει ή σε δυσκολευει  :)

Θα συμφωνησω απολυτα...Αφου δεν εισαι σιγουρος οτι θες να συνεχισεις να παιζεις.
Αν εχεις λοιπον τη δυνατοτητα δοκιμασε αυτο που σου πρoτεινε ο Jesus.
Αν θες ντε και καλα να παρεις κιθαρα, κοιτα και καμια squire bullet strat για την οποια εχω ακουσει ικανοποιητικα σχολια για τη σχεση αποδοσης - τιμης. ;)


Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #5 στις: 26/05/09, 19:09 »
ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον...πάντως, δεν σας βλέπω πολύ θετικούς στην ιδέα της epiphone...απο γνωστους μου μαθαίνω οτι μπορεί να παίξει πολλά ειδη μουσικής και αποτελεί καλή επιλογή για πρώτη κιθάρα. θα δω και τι υπάρχει όσον αφορά την fender  ;) ;) και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #6 στις: 27/05/09, 14:58 »
Θα σου προτεινα να κοιταξεις και τη συγκεκριμενη --> http://www.dv247.com/invt/64591/. Ειναι λιγο πιο πανω απο το budget σου αλλα πιστευω πως αυτη η διαφορα χρηματων αξιζει σχετικα με την epiphone που παρεθεσες (ειδικα αν δεις και τα χαρακτηριστικα της). Παντως σκεφτομαι να την παρω κι εγω ως 2η κιθαρα μιας και παντα ηθελα μια les paul αλλα δεν θελω να καταξοδευτω. Αληθεια, εχει καμια εμπειρια κανεις απο τη συγκεκριμενη;

Φιλε Vicos μακαρι να μην τα παρατησεις, το να μαθεις κιθαρα αλλα και οποιοδηποτε οργανο θελει υπομονη και επιμονη :)

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #7 στις: 27/05/09, 22:33 »
εχω παιξει με αυτη την κιθαρα που λες , και δεν ηταν καλη (μπρατσο , μαγνητες) . και επιδη το ειπα στον ιδιοκτητη της αυτος τα πηρε  ;D... παρε μια αλλη , πιστευω πως για ξεκινημα ειναι αρκετα καλη μια ibanez ... ανεβασε λιγο το οικονομικο περιθοριο και αγορασε μια τετοια !! ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #8 στις: 28/05/09, 01:04 »
και επιδη το ειπα στον ιδιοκτητη της αυτος τα πηρε  ;D...
ΩΡΑΊΟΣ ο Σάββας! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #9 στις: 28/05/09, 01:22 »
Χμμμ... δεν ήξερα ότι το Digital Village διαθέτει και τις Vintage. Ενδιαφέρον...

Eπί του προκειμένου, η V100 είναι μια πολύ τίμια κιθάρα, αν και φυσικά σε αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να περιμένεις μαγνήτες αξιώσεων. Πάντως με μια αναβάθμιση μαγνητών γίνεται πολύ καλό όργανο. Δεν ξέρω τι πρόβλημα βρήκε με το μπράτσο ο Γεννημένος κιθαρίστας (!), γιατί εμένα η συγκεκριμένη κιθάρα μού φάνηκε πολύ ικανοποιητική σαν αίσθηση, αν και ομολογουμένως ο ήχος της δεν με κέρδισε.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/09, 10:42 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #10 στις: 28/05/09, 01:27 »
ρε Απολλωνα κι εσυ...???.... :P :P
το 'χουμε ξανασυζητησει ,και θα το ξανασυζητησουμε σιγουρα στο μελλον, οτι το μπρατσο ειναι θεμα συνηθειας....
Οποτε γεννημενε απλα δεν βολεψε εσενα το μπρατσο, δεν ειναι αβολο γενικοτερα... :)
μην τρελαινεστε, μετα απο 2 μερες παιξιματος και πολυ βαζω συνηθιζεις το μπρατσο, απλα για καποιους ειναι πιο βολικα αλλα μπρατσα απ' οτι για καποιους αλλους...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #11 στις: 28/05/09, 02:11 »
ρε Απολλωνα κι εσυ...???.... :P :P
το 'χουμε ξανασυζητησει ,και θα το ξανασυζητησουμε σιγουρα στο μελλον, οτι το μπρατσο ειναι θεμα συνηθειας....
Οποτε γεννημενε απλα δεν βολεψε εσενα το μπρατσο, δεν ειναι αβολο γενικοτερα... :)
μην τρελαινεστε, μετα απο 2 μερες παιξιματος και πολυ βαζω συνηθιζεις το μπρατσο, απλα για καποιους ειναι πιο βολικα αλλα μπρατσα απ' οτι για καποιους αλλους...

Αυτό ακριβώς λέω, φίλε master. Ο Γεννημένος λέει ότι η κιθάρα δεν είναι "καλή", όχι ότι δεν είναι "βολική". Αν έλεγε ότι δεν τον βόλεψε το μπράτσο, δεν θα έκανα κανένα σχόλιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #12 στις: 28/05/09, 02:19 »
ρε Απολλωνα κι εσυ...???.... :P :P
το 'χουμε ξανασυζητησει ,και θα το ξανασυζητησουμε σιγουρα στο μελλον, οτι το μπρατσο ειναι θεμα συνηθειας....
Οποτε γεννημενε απλα δεν βολεψε εσενα το μπρατσο, δεν ειναι αβολο γενικοτερα... :)
μην τρελαινεστε, μετα απο 2 μερες παιξιματος και πολυ βαζω συνηθιζεις το μπρατσο, απλα για καποιους ειναι πιο βολικα αλλα μπρατσα απ' οτι για καποιους αλλους...

Αυτό ακριβώς λέω, φίλε master. Ο Γεννημένος λέει ότι η κιθάρα δεν είναι "καλή", όχι ότι δεν είναι "βολική". Αν έλεγε ότι δεν τον βόλεψε το μπράτσο, δεν θα έκανα κανένα σχόλιο.
Excuse me αν το καταλαβα εγω λαθος... ::)
περισσοτερο βεβαια στον γεννημενο παρα σε σενα πηγαινε το σχολιο μου...

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #13 στις: 28/05/09, 13:25 »
παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας. θα κοιτάξω και στις ibanez και την vintage και την bullet...αύριο θα πάω σε κανα δύο μαγαζιά να δω τα όργανα και από κοντά. και κάτι ακόμα: πιστεύετε οτι ένας 15άρης ενισχυτής είναι εντάξει για χρήση κυρίως μέσα στο σπίτι? (έχω έναν fame υπ' όψιν μου) :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #14 στις: 28/05/09, 15:27 »
Για αρχη με 15αρη εισαι απολυτα καλυμενος...
Κοιτα για κανενα Roland Cube... ;)


Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #15 στις: 28/05/09, 17:55 »
Καλουτσικη ειναι αυτη η epiphone (γιαυτα τα λεφτα εννοειται) και οπως σωστα σου ειπαν, θεωρητικα ειναι πιο all-around απο αλλες (με ιδια λεφτα παλι εννοειται).

Αλλα ενταξει, σε αυτο το budget να μην περιμενεις και πολλες διαφορες, και αφου εισαι και τελειως αρχαριος πιθανοτατα να μην καταλαβεις και καθολου διαφορα σε ηχο κλπ. Πιο πολυ το σχημα μου φαινεται παιζει ρολο στην περιπτωση "αρχαριος-200ευρώ".
Παρε οποια σἀρεσει περισσοτερο, και μην πολυμπλεκεσαι με specs και τετοια για 200 ευρώ.  ;)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #16 στις: 28/05/09, 21:04 »
φυσικά φίλε dimaggio δεν περιμένω να πάρω κάποιο "κελεπούρι" με 200 ευρώ. Όπως πιθανώς καταλάβατε ψάχνω κάτι απλό, να είναι εντάξει για τα, έστω λίγα, λευτά του και να μην με "προδώσει" σαν όργανο σε αξιοπιστία και όσον αφορά το να μην έχει μεγάλη δυσκολία στο παίξιμο.  ;) σας ευχαριστώ όλους και πάλι που ενδιαθερθήκατε να βοηθήσετε  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #17 στις: 29/05/09, 03:21 »
Επισης να προσθεσω και αυτο

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Jack-Danny-LC300-WH-White/art-GIT0015699-000

ειχα παρει το πιο φθηνο μοντελο για εναν φιλο μου και ηταν πολυ καλο οργανο, πολυ καλυτερο απο την επιφον θα ελεγα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Special II White, αξίζει?
« Απάντηση #18 στις: 29/05/09, 08:37 »
καλό το όργανο φίλε...προφανώς και είναι καλύτερο της Epiphone. Ωστόσο μαζί με ενισχυτή υπερβαίνει αρκετά το budget...το θέμα όπως προανέφερα είναι σε αυτά τα λευτά κάτι "συμπαθιτικό" για την τιμή του. Προφανώς κοιτώντας , έστω και σε κατά 100 ευρώ, ανώτερες τιμές τα μοντέλα βελτιόνονται. Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως  ;) ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
6 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
1 Απαντήσεις
2048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 08:03
από Rockdude
7 Απαντήσεις
4048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
5 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:39
από woodaki
4 Απαντήσεις
2997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:06
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 17:46
από Odiodiodi
13 Απαντήσεις
4811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 13:59
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 12:35
από birbillis
10 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 18:17
από LuNaFrEaK