Αποστολέας Θέμα: PEAVEY VYPYR 15  (Αναγνώστηκε 9671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
PEAVEY VYPYR 15
« στις: 31/08/10, 00:15 »
Μετά την επιλογή κιθάρας (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_rw_bsb.htm) που πιστεύω είναι πολύ καλή για αρχή πρέπει να διαλέξω και τον ενισχυτή. Ο ήχος που προτιμώ είναι από rock(Aerosmith, Linkin park, stone sour,scorpions) και metal(Metalica,Ironmaiden).
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και στο kithara.gr αλλά και reviews από άλλα site.
Πιστεύεται ότι θα με καλύψει;; Αξίζει να τον δοκιμάσω;;


Αν έχετε κάτι καλύτερο που να αξίζει μέχρι 115 ευρώ ποστάρετε το :) .


(Επίσης να αναφέρω ότι είμαι νέος στο άθλημα :) )
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/10, 02:49 από drosatos »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #1 στις: 31/08/10, 00:35 »
Μια χαρα ενισχυτης ειναι.Οτι πρεπει για πολλα ειδη και αρχαριο.Αν μπορουσες να διαθεσεις λιγα χρηματα παραπανω και να εβλεπες τον VOX VT15 που ειναι ακομα καλυτερος,θα εκανες πολυ καλυτερα πιστευω. ;)

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #2 στις: 31/08/10, 00:44 »
Τον εχω κοιταξει τον Vox αλλα δεν εχω τα χρηματα...Σκεφτηκα να μαζεψω αλλα καιγομαι να αρχισω και τα μαθηματα :P .

Αποσυνδεδεμένος T-REX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #3 στις: 31/08/10, 01:06 »
Γεια σου φιλε μου. Εχοντας παιξει με αρκετους ενισχυτες κατω απο τα 200 ευρω θα σου ελεγα πως αυτοι που αξιζουν ειναι οι παρακατω:

--> Vox VT15
--> Marshall MG15R ή Marshall MG15DFX
--> VHT Special 6
--> Fender Frontman 25


Ο Vox είναι ο μονος modelling ενισχυτης που μου αρέσει, επειδη και μονο εχει καλο ηχο. Το λεω και θα το λεω μια ζωή: ΟΧΙ ΜΟDELLING ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ!!! Ειμαι 100% υπερ της modelling τεχνολογιας αλλα OXI σε ενισχυτες.

Υπαρχουν οι πεταλιερες ρε παιδια. Αφού μετά τον ενισχυτη θα θες πεταλακια ή πεταλιερα. Σίγουρο. Που θα τα χρησιμοποιησεις? Θα βαλεις ξερω γω distortion στον modelling? Ξεχασε το... Μαπα το αποτελεσμα...

Πολλοι προτεινουν modelling ενισχυτες "για να υπαρχουν επιλογες"...

Μα τι επιλογες θα σου δοσει? Περισσοτερες απο μια πεταλιερα? Φυσικα και οχι...

Προτεινω Fender Frontman (που κανει και modelling αλλα ειναι solid state)! Εναλλακτικα ολοι οι παραπανω ειναι αψογοι για τα λεφτα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/10, 01:13 από T-REX »
trial n error.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #4 στις: 31/08/10, 01:32 »
Πολλοι προτεινουν modelling ενισχυτες "για να υπαρχουν επιλογες"...

Μα τι επιλογες θα σου δοσει? Περισσοτερες απο μια πεταλιερα? Φυσικα και οχι...

Δεν έχεις άδικο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο άνθρωπος έχει ξεκαθαρίσει ότι ο προϋπολογισμός του είναι περιορισμένος. Σίγουρα ένας καλός ενισχυτής όπως ο Frontman και μία πεταλιέρα προσφέρουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες και ευελιξία. Αν όμως έχεις μόνο 120 Ευρώ διαθέσιμα, τότε ένας modelling ενισχυτής όπως ο Vypyr ή ο Vox VT κλπ είναι μονόδρομος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #5 στις: 31/08/10, 01:37 »
Κοιταξτε σε κανα χρονο(αντε εναμιση) μαλλον θα πρεπει να αλλαξω εξοπλισμο. Απλως θελω κατι ωστε να μαθω και να εξασκουμε οχι για live και τετοια. Πιστευεται οτι με το vypr θα το πετυχω αυτο;; Και κυριως τα ειδη μουσικης που μ αρεσουν.

Αποσυνδεδεμένος T-REX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #6 στις: 31/08/10, 01:40 »
Γεια σου Απολλωνα!

Διαφωνω σε αυτο και θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι...

Παιρνει ο φιλος μας εναν modelling ενισχυτη... Παιζει για 2 μηνες (ισως λεω και πολλούς)... Ποιο ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα θελησει να αγορασει μετα? Ενα πεταλακι η μια πεταλιερα! Που θα τα συνδεσει? Στον Vypyr?

Συμφωνω οτι με τα 120 ευρω εχει ενα πολυ περιορισμενο budget... Αρκουν ομως για να παρει εναν πολυ καλο entry level, solid-state ενισχυτη όπως είναι ο Marshall ή ο Fender! Οταν μετα απο καποιον καιρο μαζεψει καποια χρηματα, παιρνει και ενα πεταλι η μια πεταλιερα...
Θα τα χαρει ομως!
trial n error.

Αποσυνδεδεμένος T-REX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #7 στις: 31/08/10, 01:52 »
Φιλε drosatos αυτο που θελω να σου εξηγησω ειναι οτι αν και αρχικα η αγορα ενος modelling ενισχυτη φαινεται να σου δινει πολλες επιλογες, τελικα αυτη ειναι που σε περιοριζει περισσοτερο! Ο ενας η εναμισης χρονος που λες ειναι αρκετος χρονος... Να εισαι σιγουρος οτι μεσα σε αυτο το διαστημα - αν εχεις βεβαια την ιδια κ :-X βλα για την κιθαρα οπως τωρα - θα θες να ριξεις λεφτα στην κιθαρα... Ομως ενας modelling ενισχυτης "δεν τα παει καλα" με πεταλια και πεταλιερες... Καθολου καλα... Θα ρθουν Χριστουγεννα... Θα θες - και με το δικιο σου - να παρεις ενα πεταλακι! Δε θα "συνεργαστει" καλα με τον modelling ενισχυτη σου...

Γραφω βεβαια τοση ωρα και κανω ενα μεγαλο λαθος... Σου μιλαω για modelling, solid-state κλπ χωρις πιθανοτατα να ξερεις ποιοι ανηκουν σε καθε κατηγορια και τι ειναι η καθε κατηγορια... To τι ειναι δυστυχως δεν εχω το χρονο να στο αναλυσω αλλα μπορω να σου αναφερω καποιους φθηνους ενισχυτες για καθε κατηγορια:

--> Solid-State Amps: Orange Crush, Marshall MG, Ibanez TBX
--> Tube Amps: VHT Special, Ibanez Valbee, Laney Cub
--> Modelling Amps: Line6 Spider, Vox VT, Peavey Vypyr
trial n error.

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #8 στις: 31/08/10, 01:59 »
Το πεταλακι τι παραπανω θα μου δωσει(Καταλαβες τωρα για το ποσο ασχετος ειμαι :) ). Απο τα λιγα που ξερω εφε αλλα τα χρειαζομαι απο τωρα;;

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #9 στις: 31/08/10, 02:10 »
δεν υπαρχει ομως και παλι (με τα πεταλια) θεμα budget?
Θελω να πω, οτι οκ με εναν τρανζιστορατο ενισχυτη εχεις μια πιο σταθερη-καθαρη βαση για πεταλιερα/πεταλια, αλλα και τι χρηματα θα δωσεις γι αυτα ωστε να ειναι κ αυτα value for money? Δηλαδη εκει που θελω να καταληξω, ειναι οτι για να παρεις καλη πεταλιερα (ή ακομα πιο χαρακτηριστικα, μια σειρα απο καλα πεταλακια) + εναν καλο ενισχυτη, ποσα χρηματα θα πρεπει να ξοδεψεις? Και επισης ποσο γρηγορα θα "χρειαστει" να αναβαθμισεις τον καλο μεν, αλλα entry level εξοπλισμο σου απο πεταλια, πιθανοτατα αφοτου εχεις αναβαθμισει πρωτα τον ενισχυτη?

Νομιζω οτι για αρχη ειναι καλυτερα ενας value for money modeling ενισχυτης (οπως ο vox ή ο vypyr που αναφερθησαν) γιατι:
Καταρχην σε φερνουν σε γνωριμια με πολλους διαφορετικους ηχους κλπ, ωστε να μπορεσεις να κρινεις τι ηχος σ αρεσει και να επενδυσεις αργοτερα πιο σοβαρα.
Μπορεις με εναν τετοιο να παιξεις ευρυτατη γκαμα απο διαφορετικα στυλ.
Αποτελει παντα μια καλη "δευτερη" λυση ακομα κ οταν εχεις αναβαθμισει τον εξοπλισμο σου. Δηλαδη αν εχεις εναν vox αλλα εισαι μεταλας,, και εχεις αναβαθμισει τον εξοπλισμο σου (ενισχυτης+πεταλια) προσανατολισμενο προς σκληρο high gain ηχο. Εαν στη βαρεσει καποια στιγμη να παιξεις ξερω γω μπλουζ, εχεις τη λυση ετοιμη.

Θα ηθελα μια γνωμη πανω σ αυτο απο καποιον σχετικοτερο

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #10 στις: 31/08/10, 02:12 »
Τσίμπα τον VYPR και ξεκίνα να παίζεις. Μια χαρα ενισχυτάκος είναι, πολλές επιλογές ήχου και θα μάθεις εξ αρχής τι κάνουν όλα αυτά τα effects (πεταλάκια) που ακούς... Όταν έρθει η ώρα θα έχεις καλύτερη αντίληψη του τι χρειάζεσαι να αναβαθμίσεις για να βελτιώσεις τον ήχο σου. Για την ώρα και 5 χιλιάρικα να σκάσεις σε εξοπλισμό θα πάνε άχρηστα αφού ως αρχάριος δεν μπορείς να αντιληφθείς τις δυνατότητες ενός (πολύ) καλού εξοπλισμού και (το σημαντικότερο) δεν μπορείς να τις εκμεταλλευτείς λόγω απειρίας.

Αποσυνδεδεμένος T-REX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #11 στις: 31/08/10, 02:13 »
Υπαρχουν πολλων ειδων πεταλακια... Αλλα ας παρουμε το distortion που ειναι το πλεον κλασικο!

Ο ενισχυτης που θες δεν εχει ποδοδιακοπτη.
Παιζεις χαρουμενος την εισαγωγη του One (Metallica) και εκει που αρχιζει και χωνει (!!!) ... σταματας, πατας το κουμπακι στον ενισχυτη και συνεχιζεις...
Με το πεταλι δε χρειαζεται να σταματησεις... Απλά πατας το διακοπτη με το ποδι σου και συνεχιζεις...

Το βασικοτερο βεβαια ειναι οτι καθε πεταλι εχει διαφορετικη χροια, διαφορετικη κι απο αυτη του ενισχυτη.


Ρωτησες, αν σου χρειαζεται κατι τετοιο σαν αρχαριος που εισαι... Εγω θα σου πω οτι για το πεταλι δεν ξερω... Οτι θα το χαρεις, θα το χαρεις... Αλλα αυτο που σου χρειαζεται σιγουρα ειναι μια πεταλιερα! Ακριβως επειδη εισαι αρχαριος! Με τα απειρα εφε που εχει (και συνηθως ποιοτικα, δε θα σιχαθεις το flanger ή το chorus επειδη του ενισχυτη είναι μαπα), θα καταλαβεις μονος σου τι χρειαζεσαι και τι οχι! Ετσι, αναβαθμιζοντας τον εξοπλισμο σου αργοτερα, δε θα χρειαστει να κανεις ασκοπες αγορες (λεμε τωρα), ηδη θα εχεις κατασταλλαξει στις αναγκες σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/10, 02:17 από T-REX »
trial n error.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #12 στις: 31/08/10, 02:19 »
Γεια σου Απολλωνα!

Διαφωνω σε αυτο και θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι...

Παιρνει ο φιλος μας εναν modelling ενισχυτη... Παιζει για 2 μηνες (ισως λεω και πολλούς)... Ποιο ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα θελησει να αγορασει μετα? Ενα πεταλακι η μια πεταλιερα! Που θα τα συνδεσει? Στον Vypyr?

Συμφωνω οτι με τα 120 ευρω εχει ενα πολυ περιορισμενο budget... Αρκουν ομως για να παρει εναν πολυ καλο entry level, solid-state ενισχυτη όπως είναι ο Marshall ή ο Fender! Οταν μετα απο καποιον καιρο μαζεψει καποια χρηματα, παιρνει και ενα πεταλι η μια πεταλιερα...
Θα τα χαρει ομως!

Κατ' αρχήν θα μού επιτρέψεις να πώ ότι ο Fender είναι ένας πολύ καλός solid state ενισχυτής σε αυτά τα λεφτά, ο Marshall όμως όχι. Δική μου άποψη, αλλά προσωπικά δεν θα τον συνιστούσα σε κανέναν.

Έπειτα αυτό που λές προϋποθέτει τουλάχιστον δύο-τρία πράγματα:

Πρώτον, ότι 2-3 μήνες μετά την αγορά κιθάρα και ενισχυτή, θα έχει κάποιος αρκετά χρήματα ώστε να πάρει και μια πεταλιέρα (γιατί για πετάλι δεν συζητάμε αν το ζητούμενο είναι ευελιξία και εύρος επιλογών). Σε τελική ανάλυση δεν έχει ο καθένας την οικονομική άνεση, ίσως ούτε και τη διάθεση, να ξοδεύει κάθε τόσο χρήματα για νέο εξοπλισμό. Με έναν modelling ενισχυτή μπορεί να είσαι καλυμμένος για μεγάλο διάστημα (αν όχι για πάντα) καθώς μαθαίνεις και ανακαλύπτεις τους διάφορους ήχους και εφφέ.

Δεύτερον, ότι δεν θα έχει βαρεθεί πολύ νωρίτερα με τον έναν και μόνο ουσιαστικά ήχο που θα τού δώσει ένας φτηνός Solid state ενισχυτής όπως οι παραπάνω, ειδικά αν αυτός ο ήχος τελικά δεν τού αρέσει και τόσο. Γιατί αν πιστεύεις ότι ένας modelling ενισχυτής θα σού κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για δύο μήνες το πολύ, πόσο θα είναι το αντίστοιχο χρονικό διάστημα για έναν απλό solid state όπως ο Marshall ο οποίος δεν έχει παρά μερικά βασικά εφφέ π.χ. reverb ή delay και αυτά ελάχιστα παραμετροποιήσιμα (και είναι και πιο ακριβός από τον Vox ή τον Vypyr);

Τρίτον, ότι θα είναι τυχερός (γιατί στην τύχη βασίζεσαι όταν είσαι πρωτάρης και άσχετος) και θα τού κάτσει ένας συνδυασμός ενισχυτή και πεταλιέρας που θα ταιριάξουν καλά. Διότι φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι δεδομένο για κάθε solid state ενισχυτή περισσότερο απ' ότι ένα "καθαρό" κανάλι κάποιου modelling ενισχυτή (ή την Jazz προσομοίωση στον Fender FM15DSP που χρησιμοποιώ εγώ για την Tonelab ST με πολύ καλά αποτελέσματα).

Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές διαφορετικές παράμετροι και πολλές διαφορετικές επιλογές. Δεν υπάρχει ιδανική λύση για όλους, μόνο για τον καθένα ξεχωριστά τη δεδομένη χρονική στιγμή.

ΥΓ: Επειδή τώρα είδα το τελευταίο μήνυμά σου, δεν νομίζεις ότι είναι κάπως πρόωρο να μιλάς για το πώς θα παίξει ο φίλος μας το "Οne" τη στιγμή που είναι εντελώς αρχάριος και ίσως να μην ξέρει καν πώς να πιάσει την κιθάρα; Κάθε πράγμα στον καιρό του...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #13 στις: 31/08/10, 02:20 »
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!! Απο οτι φαινεται τα πεταλακια ειναι πιο σημαντικα απο οτι νομιζα!
Επισης μια ακομα ερωτηση... Τα πεταλακια ή οι πεταλιερες χρησιμοποιουνται και στα live(μιλαμε βεβαια για το πολυ μακρυ μελλον :P )


Τελικα επειδη ειδη το budget ειναι παρα πολυ ψηλα κ' δεν μπορω να το αυξησω αλλο θα παρω τον Vypr αλλα οσο να ναι αποθαρρυνθηκα λιγο απο τα λογια σου t-rex. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #14 στις: 31/08/10, 02:33 »
Φίλε Δροσάτε, τα πετάλια είναι σημαντικά αν και εφόσον σού δίνουν αυτό που ψάχνεις. Και στη φάση που είσαι εσύ τώρα, προφανώς δεν ξέρεις ακόμα τι ήχο ψάχνεις. Ένας modelling ενισχυτής είναι η καλύτερη επιλογή για σένα ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, γιατί θα σού δώσει τις βάσεις και την ευκαιρία να ψάξεις ήχους και εφφέ σε πολύ μεγάλο βαθμό χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα. Αργότερα, όταν θα έχεις αποκτήσει λίγη εμπειρία, μπορείς να δοκιμάσεις πετάλια και πεταλιέρες μέχρι να βρεις τι ταιριάζει καλύτερα σε εσένα. Μην κοιτάς τόσο μακριά όμως. Επικεντρώσου στο παρόν και στα πρώτα σου βήματα. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #15 στις: 31/08/10, 02:36 »
Ο ήχος που προτιμώ είναι από blues(Scorpions) μέχρι rock(Aerosmith, Linkin park, stone sour) και metal(Metalica,Ironmaiden).


Μια ερωτηση απο μενα. Γιατι στο blues εχεις βαλει σε παρενθεση το ονομα των Scorpions?  :D


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #16 στις: 31/08/10, 02:40 »
Με το πεταλι δε χρειαζεται να σταματησεις... Απλά πατας το διακοπτη με το ποδι σου και συνεχιζεις...
 θα καταλαβεις μονος σου τι χρειαζεσαι και τι οχι! Ετσι, αναβαθμιζοντας τον εξοπλισμο σου αργοτερα, δε θα χρειαστει να κανεις ασκοπες αγορες (λεμε τωρα), ηδη θα εχεις κατασταλλαξει στις αναγκες σου...


Νομιζω οτι βιαζεσαι λιγο και πας μακρια... Εδω το παιδι καλα καλα δεν εχει πιασει κιθαρα... Ασε που για μενα ειναι πολυ ΜΕΓΑΛΟ σχολειο τους πρωτους μηνες (να μην πω χρονο ή χρονια) να παιζεις ΚΑΡΦΙ στον ενισχυτη...


Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #17 στις: 31/08/10, 02:41 »
Ο ήχος που προτιμώ είναι από blues(Scorpions) μέχρι rock(Aerosmith, Linkin park, stone sour) και metal(Metalica,Ironmaiden).


Μια ερωτηση απο μενα. Γιατι στο blues εχεις βαλει σε παρενθεση το ονομα των Scorpions?  :D


Τραγουδια σαν το holiday, dust in the wind και αλλα πως τα χαρακτηριζεις...hard rock?:P

Δεν μιλαω ειρωνικα απλως εμενα μου φαινονται περισσοτερο για blues :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #18 στις: 31/08/10, 02:41 »
Παντως σιγουρα οχι blues... ;)


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #19 στις: 31/08/10, 02:42 »
Μόλις με πρόλαβες GK! Άλλο πράγμα ο χορός "μπλουζ" που κολλάει στις μπαλάντες, όπως αυτές που παίζουν οι Scorpions (όχι μόνο βέβαια) και άλλη η μουσική blues...Nα ένα παράδειγμα φίλε δροσάτε:



 ;)

Αποσυνδεδεμένος T-REX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #20 στις: 31/08/10, 02:43 »
1) Περι Marshall MG.

Τα ελληνικα φορουμ τον κραζουν ιδιαιτερα για εναν ανεξηγητο λογο. Οπως επισης τον ValveKing, τους Bugera κλπ...

Στο εξωτερικο ωστοσο χαιρει πολυ περισσοτερης εκτιμησης...

Ενδεικτικα, τα reviews από harmony central για καποιους ενισχυτες που αναφερθηκαν...

Peavey Vypyr 15
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Peavey/Vypyr+15W/10/1
Sound Quality: 8.2

Fender Frontman 15
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Fender/Frontman+15G/10/1
Sound Quality: 5.4

και...
Marshall MG15DFX
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Marshall/MG15DFX+Combo/10/1
Sound Quality: 8.9

Τουλαχιστον αστειο (κατα τη γνωμη μου) να λεμε οτι ο MG15 δεν εχει καλο ηχο για entry level ενισχυτη... Εκτος κι αν περιμενουμε τον ηχο του JCM800!!!

Τον Frontman αντιλαμβανεσαι σε τι εκτιμηση τον εχουν. Εμενα δε μου φαινεται και τοσο κακος, τουλαχιστον εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα, γι αυτο και τον προτεινα!

2) Οι τιμες εχουν πεσει πλεον στις πεταλιερες, κυκλοφορουν αξιοπρεπεστατες με οχι πολυ μεγαλο κοστος. Δεν ειμαι πλουσιος Απολλωνα, καταλαβαινω οτι υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες για τους περισσοτερους. Αλλα η αναμονη αξιζει!

Να βαρεθει σε 2-3 μηνες με τις επιλογες που του δινει ενας απλος Solid-State? Όχι δα... Καινουρια κιθαρα και ενισχυτη θα εχει και μολις που θα κανει τα πρωτα του βηματα!

Προσωπικα, περιμενα 5 μηνες να αγορασω ενισχυτη μετα την αγορα της πρωτης μου κιθαρας! Να ναι καλα το παλιο στερεοφωνικο που χρησιμοποιουσα σαν υποκαταστατο μεχρι να μαζεψω λεφτα... Και παλι, δεν ειχα βαρεθει οσο μαθαινα τοσα πραγματα γυρω απο την κιθαρα! Νεα τραγουδια, νεες τεχνικες κλπ...

Εγω αυτο που ειπα - και παρερμηνευσες - ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο, τα πρωτα του 50 ευρω θα θελει κατα πασα πιθανοτητα να τα ξοδευσει για την κιθαρα του... Και θα παρει ειτε πεταλι ειτε πεταλιερα...

3) Το One ηταν απλως ενα παραδειγμα για να του δωσω να καταλαβει... Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...




Προς Drosatos:
Κανενας λογος να απογοητευτεις! Ετσι κι αλλιως δε θα μεινεις μια ζωη με τον ιδιο εξοπλισμο! Απλα ειναι καλο να ξερεις 2 πραγματα πριν αγοραζεις... Γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ! :)
trial n error.

Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #21 στις: 31/08/10, 02:47 »
Ενταξει παιδια γραψτε λαθος για τα μπλουζ απλως δεν ειμαι και τοσο γνωστης των ειδων μουσικης :) Ας το ονομασουμε ροκ μπαλαντα :)


Ευχαριστω T-rex για τα reviews απο οτι φαινεται το 8.2 δεν λιγο για ενισχυτη των 109 ευρω.


Επισης για να καταλαβω μεε τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον peavey δεν θα μπορω να συνδεσω πεταλακι ή πεταλιερα ή πρεπει να ταιριαξω καποιο συγκεκριμενο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #22 στις: 31/08/10, 09:11 »
1) Περι Marshall MG.

Τα ελληνικα φορουμ τον κραζουν ιδιαιτερα για εναν ανεξηγητο λογο. Οπως επισης τον ValveKing, τους Bugera κλπ...

Στο εξωτερικο ωστοσο χαιρει πολυ περισσοτερης εκτιμησης...

Ενδεικτικα, τα reviews από harmony central για καποιους ενισχυτες που αναφερθηκαν...

Τουλαχιστον αστειο (κατα τη γνωμη μου) να λεμε οτι ο MG15 δεν εχει καλο ηχο για entry level ενισχυτη... Εκτος κι αν περιμενουμε τον ηχο του JCM800!!!

Eγώ τουλάχιστον τον "κράζω" γιατί δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Όσοι νομίζουν ότι αγοράζουν ήχο ή ποιότητα Marshall, πιστεύω ότι θα απογοητευτούν οικτρά. To σίγουρο είναι ότι με βάση τι υπάρχει σήμερα διαθέσιμο στην αγορά των entry level ενισχυτών, ο Marshall είναι πολύ περιορισμένος και για τα δικά μου γούστα ο ήχος του δεν είναι καλός (πολύ σοβαρά). Λυπάμαι αν η γνώμη μου δεν συνάδει με τις κριτικές στο Ηarmony Central, αλλά ας μην επεκταθούμε ιδιαίτερα ως προς το πόσο αξιόπιστες είναι αυτές οι βαθμολογίες από μια ιστοσελίδα όπου ο κάθε πιτσιρικάς που πήρε χτες μια κιθάρα ή έναν ενισχυτή κάνει σήμερα "review". Tέλος, ισχυρίζεσαι ότι ο Marshall είναι καλή βάση για χρήση με μια πεταλιέρα; Γιατί αν είναι έτσι, και πάλι θα πρέπει να διαφωνήσω.

Παράθεση
Τον Frontman αντιλαμβανεσαι σε τι εκτιμηση τον εχουν. Εμενα δε μου φαινεται και τοσο κακος, τουλαχιστον εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα, γι αυτο και τον προτεινα!

Mε αυτό και μόνο ουσιαστικά αναιρείς όσα είπες πιο πάνω. Προτείνεις κάτι με γνώμονα το δικό σου γούστο και όχι τις κριτικές (ή μάλλον το μέσο όρο από τις κριτικές) του Harmony Central.

Παράθεση
2) Οι τιμες εχουν πεσει πλεον στις πεταλιερες, κυκλοφορουν αξιοπρεπεστατες με οχι πολυ μεγαλο κοστος. Δεν ειμαι πλουσιος Απολλωνα, καταλαβαινω οτι υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες για τους περισσοτερους. Αλλα η αναμονη αξιζει!

Σίγουρα έχουν πέσει οι τιμές, και με 100 έως 200 το πολύ Ευρώ βρίσκεις πλέον πολύ καλά μηχανήματα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για κάποιον που έχει προϋπολογισμό 115 Ευρώ. Τι άλλο να πούμε πλέον...;

Παράθεση
Να βαρεθει σε 2-3 μηνες με τις επιλογες που του δινει ενας απλος Solid-State? Όχι δα... Καινουρια κιθαρα και ενισχυτη θα εχει και μολις που θα κανει τα πρωτα του βηματα!

Eσύ είπες το εξής:

Παράθεση
Παιρνει ο φιλος μας εναν modelling ενισχυτη... Παιζει για 2 μηνες (ισως λεω και πολλούς)... Ποιο ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα θελησει να αγορασει μετα? Ενα πεταλακι η μια πεταλιερα!

Πέρα από το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι τα πρώτα λεφτά που θα πιάσει θα θέλεις να τα ξοδέψει οπωσδήποτε σε ένα πετάλι ή μια πεταλιέρα, λες (αν κατάλαβα καλά) ότι με έναν modelling ενισχυτή θα θελήσει να κάνει κάτι τέτοιο μέσα σε δύο το πολύ μήνες... ενώ με έναν solid state ενισχυτή δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθεί σε 2-3 μήνες; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Εσύ ο ίδιος λες ότι δεν βαρέθηκες τόσους μήνες χωρίς καν ενισχυτή. Θα βαρεθεί κάποιος σε δύο μήνες τον Vypyr;

Τέλος πάντων, για να μην ξεφεύγουμε άλλο από το θέμα, εγώ θα πρότεινα στον Δροσάτο ή σε όποιον άλλο βρίσκεται στην ίδια θέση να πάρει έναν από αυτούς τους φτηνούς modelling ενισχυτές και να αφιερώσει όλο τον διαθέσιμο χρόνο και χρήματα του σε μαθήματα για να πάρει σωστές βάσεις. Όταν φτάσει στο σημείο να μπορεί να παίξει το Οne ή οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο τραγούδι, θα έχει διαμορφώσει σε αρκετό βαθμό άποψη για τον επιπλέον εξοπλισμό που χρειάζεται.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #23 στις: 31/08/10, 14:37 »
Ποιο ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα θελησει να αγορασει μετα? Ενα πεταλακι η μια πεταλιερα!

Εμένα πάντως, ο πρώτος μου ενισχυτής ήταν ένας modelling Spider III και το πρώτο πράγμα που ήθελα να αγοράσω μετά, ήταν ένας άλλος ενισχυτής :Ρ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: PEAVEY VYPYR 15
« Απάντηση #24 στις: 31/08/10, 14:44 »
Θα προτιμουσα να παιζω ακουστικη κιθαρα απο το να χρειαστει να αγοραζω πεταλακια για να τα βαζω στο καθαρο του ενισχυτη μου. Μονο απο αναγκη και λογω "ευελιξιας" (αντε για να ποιασω κανα ηχο που δεν μπορω με τον ενισχυτη και αυτο χωρις απαιτησεις!). Υπερβαλλω λιγο? Ναι γιατι οχι. Απλα λεω στο παλληκαρι που εθεσε το θεμα οτι μην ακους τους παντογνωστες εδω μεσα και πας κατευθειαν και απορριπτεις ενισχυτες η πεταλια η και εγω δεν ξερω τι με βαση το τι αρεσει σε ενα ξενο...


Προτασεις θα ακουσεις πολλες, εγω το μονο που εχω να σου πω, γιατι ολοι την περασαμε αυτη την φαση ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν ξερεις και πολλα, απο ηχους ενισχυτες και το τι μπορει να ποιασει ο καθενας σαν ψαρια τουλαχιστο στοιχειοθετησε τις αναγκες σου...Ο,τι και να παρεις θα ειναι ταυτοχρονα επιτυχημενο και αποτυχημενο σαν ηχος. Θα σαρεσει γιατι θα ειναι η πρωτη σου επαφη και θα παιξεις και μετα μπορει να μη σου αρεσει γιατι πολυ απλα τελικα προτιμησες κατι αλλο (τα γουστα αλλαζουν) η χρειαζεσαι κατι αλλο η γιατι θα κανεις ενα συγκροτημα και δε θα κανει για προβες κτλ. Μεχρι να γινει αυτο μη σκας κιολας!!!


Παντως εγω το τι θα εθετα ηταν το εξης.

Θα παιζω στο σπιτι σε χαμηλες εντασεις?
Θα παιζω σε προβα με συγκροτημα και ισως σε live? Θελω τον ενισχυτη μου για εκει η βολευομαι με ο,τι εχει στο στουντιο μαγαζι κτλ?

Μερικοι υπεραναλωνονται σε λεπτομερειες και κριτικες και χανουν την ουσια. Συμφωνω με τον Απολλων στο θεμα οτι πρεπει πρωτα να μαθεις να παιζεις σωστα ο,τι και να γινει!!! Μετα μονος σου θα πεις αυτο μου χρειαζεται!!!

Marshall MG απο Marshall MG εχει διαφορα...Σκασε 400 για τον βαρυ 100ρη 2χ12 και ανετα πας για live και ο ηχος ειναι τουλαχιστο ικανοποιητικος (ο παλιος 112 προσωπικα μαρεσει παρα πολυ). Η υπολοιπη παλια σειρα ηταν για τα μπαζα ενω την τωρινη λενε τη βελτιωσαν!!! Εσενα φυσικα σε αφορα το μοντελο που απευθυνεται στα λεφτα σου.


Οι πεταλιερες χωρις να ειναι "αχρηστες" εχουν το θεμα οτι το αποτελεσμα εξαρταται στο τι και πως θα τις συνδεσεις για παραδειγμα. Ενας μοντελλινγκ ενισχυτης τουλαχιστο εχει ετοιμο το αποτελεσμα οπως θα ηθελε ο δημιουργος του να το ακους, σε αυτην την κατηγορια τιμης τουλαχιστο. Κοινως ο ηχος ειναι ετοιμος και ολοκληρωμενος. Και πεταλιερα των 50 ευρω να παρεις (ναι εχει και τετοιες) θα χρειαστεις καπου να τη βαλεις να την ακουσεις!!!

Ενας μοντελλινγκ ενισχυτης εχει πολλα πλεονεκτηματα.
1) Φτηνος σχετικα.
2) Σου γλυτωνει λεφτα απο πεταλακια γιατι εχει και εφφε συνηθως.
3) Αν εχει μπολικα βαττ σε βγαζει για προβα η και μικρο Live.
4) Η ποικιλλια του και το τι θα μαθεις απο αυτον ειναι ενα ωραιο σχολιο. Παρε ενα fender η ενα marshall και θα εχεις εναν ηχο, σιγουρα οχι τον πιο ωραιο στον κοσμο. Θα τον βαρεθεις. Θα παρεις πεταλακια. Θα ειναι πεταλακια που εξαρτωνται απο αυτον τον ενισχυτη. Θα τα βαρεθεις. Θα δεις οτι εχεις αρχισει να ξοδευεις πολλα χρηματα χωρις να εχεις φτασει σε κατι το σοβαρο...
5) Ειναι ετοιμος. Κονσερβα. Ετοιμες ρυθμισεις απο αλλους χρηστες. Ικανοποιηση γρηγορα και με λιγα λεφτα (πραγματικα πονηρο μου ακουγεται αλλα συμβαινει!!!)


Τουλαχιστο με το μοντελλινκ θα δωσεις 150 ευρω για κατι που σε χαμηλες εντασεις στο σπιτι ειναι πιο πληρες απο πεταλακι σε καθαρα κτλ και οταν αποφασισεις τι σου αρεσε απο αυτον (π.χ μου αρεσαν οι marshall ηχοι!!! λεμε τωρα) κανεις οικονομια και παιρνεις αργοτερα, συνηδειτοποιημενα, ομορφα και ησυχα ενα καλο ενισχυτη της σχολης που τελικα προτιμας. Εχοντας κανει καλη οικονομια...




Και δεν καταλαβα τι παει να πει οχι μοντελλινγκ σε ενισχυτες? Δεν υπαρχουν σοβαροι μοντελλινγκ ενισχυτες με ευελικσια και καλες προδιαγραφες απο δωματιο μεχρι μεγαλο live? Μονο οι fear factory και οι king's X θα παιζουν με Vetta (ενα αρκετα ακριβο μοντελλινγκ) δηλαδη? Η να βαλουμε τα demo που εκανε ο phil X για το νεο spider valve mkII που...παιρνει κεφαλια πολλων δηθεν ενισχυτων?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
10 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
1 Απαντήσεις
2735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 19:06
από themos
4 Απαντήσεις
2938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 19:42
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 23:38
από Rosstrobon
12 Απαντήσεις
4769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 22:25
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 00:03
από noe13
39 Απαντήσεις
11314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 15:56
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 07:29
από lord_os
2 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/19, 11:44
από saved