Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών  (Αναγνώστηκε 5771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kalhspera paidia!!!...arxika 8a h8ela na sas euxaristisw (ola ta paidia tou forum k eidika ton Apollwn) giati prin apo peripou enamisi xrono mas boh8hsate emena k ton aderfo mou na epile3oume mia kataplhktikh ki8ara thn "Tanglewood TSB 58 EB" (k enan enisxuth Roland 20w). ;D

Apo tote pou thn phrame exw psiloliwsei sto pai3imo kai twra nomizw oti ir8e h wra gia mia anaba8mish...arxika skeutomoun na parw mia apo autes tis "exclusive made for thomann" gibson(goldtop)...alla akomh k 700e gia gibson..gia emena einai polla :( ...allwste apo oti eida dn exei megalh diafora apo thn tangle para mono mhn sas pw to logotipo.... ;)

Giauto apofasisa na alla3w kati apo ton e3oplismo k sugkekrimena..tous Magnhtes!...kai edw erxontai ta erwthmata...Seymour Duncan Alnico II Pro vs Entwistle Alnico HV58(hdh uparxon) a3izei h allagh?...8a mporei na fanei h diafora mesa apo ton Roland?...ti alles epiloges magnhtwn uparxoun wste na prosegkisw oso to dunato perissotero ton tono kuriws tou Slash(k genika hard rock- blues -classic rock)? exoun diafora oi Alnico II Pro APH-1 vs Alnico II Pro Slash APH-2...h mono to xrwma?  ???

Sas euxaristw polu gia ton xrono sas!!


« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/11, 11:44 από ((Korgy)) »
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #1 στις: 28/11/11, 18:39 »
Aντί να ξοδέψεις κανένα 150άρι για Seymour Duncan μαγνήτες (οι οποίοι για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι θα σού δώσουν καμιά τεράστια διαφορά στον ήχο σε σχέση με τους Entwistle), γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή που θα δώσει πραγματικά νέα ώθηση στο παίξιμό σου; Υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτό το χώρο, ενώ αργότερα με ένα πετάλι τον κάνεις ακόμα πιο ευέλικτο και πετυχαίνεις τον ήχο που θέλεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #2 στις: 28/11/11, 19:50 »
Aντί να ξοδέψεις κανένα 150άρι για Seymour Duncan μαγνήτες (οι οποίοι για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι θα σού δώσουν καμιά τεράστια διαφορά στον ήχο σε σχέση με τους Entwistle), γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή που θα δώσει πραγματικά νέα ώθηση στο παίξιμό σου; Υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτό το χώρο, ενώ αργότερα με ένα πετάλι τον κάνεις ακόμα πιο ευέλικτο και πετυχαίνεις τον ήχο που θέλεις...

+1000
μόνο ένας καλός ενισχυτής είναι πραγματική αναβάθμιση στη φάση που είσαι  ;)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #3 στις: 28/11/11, 21:12 »
Aντί να ξοδέψεις κανένα 150άρι για Seymour Duncan μαγνήτες (οι οποίοι για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι θα σού δώσουν καμιά τεράστια διαφορά στον ήχο σε σχέση με τους Entwistle), γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή που θα δώσει πραγματικά νέα ώθηση στο παίξιμό σου; Υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτό το χώρο, ενώ αργότερα με ένα πετάλι τον κάνεις ακόμα πιο ευέλικτο και πετυχαίνεις τον ήχο που θέλεις...

+1000
μόνο ένας καλός ενισχυτής είναι πραγματική αναβάθμιση στη φάση που είσαι  ;)

Θα συμφωνησω απολυτα !!!! Βουρ για ενισχυτακι....ενας μικρος Fender Champion 600 ειναι σουπερ !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #4 στις: 29/11/11, 08:28 »
O Fender Champion 600 είναι πραγματικά ένα πολύ καλό μηχάνημα με εξαιρετικό ήχο, αν και λίγο περιορισμένων δυνατοτήτων καθώς έχει μόνο ένα volume knob. Επειδή όμως ο φίλος ψάχνει κάτι που θα τού δώσει ήχο παρόμοιο με του Slash (στο βαθμό που αυτό είναι δυνατόν από έναν ενισχυτή αυτής της κατηγορίας), εγώ θα πρότεινα τον Bugera V5. Ένας ενισχυτής με ΕL84 λάμπα, με ρυθμίσεις για gain, tone και volume, με reverb, με attenuator τριών θέσεων που διαμορφώνει την τελική ισχύ σε 0.1W, 1W ή 5W (πολύ δυνατά για το σπίτι) και με εξόδους για ακουστικά και εξωτερική καμπίνα. Όλα αυτά με 140 Eυρώ από τον Thomann, όσα περίπου θα έδινες για καινούργιους μαγνήτες. Και αν τώρα με τις γιορτές μαζέψεις περισσότερα χρήματα και ανέβει ο προϋπολογισμός γύρω στα 250 Eυρώ, πήγαινε για τον Bugera V22 ή τον Fender Vibro Champ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #5 στις: 29/11/11, 09:55 »
..εγώ θα πρότεινα τον Bugera V5. Ένας ενισχυτής με ΕL84 λάμπα, με ρυθμίσεις για gain, tone και volume, με reverb, με attenuator τριών θέσεων που διαμορφώνει την τελική ισχύ σε 0.1W, 1W ή 5W (πολύ δυνατά για το σπίτι) και με εξόδους για ακουστικά και εξωτερική καμπίνα. Όλα αυτά με 140 Eυρώ από τον Thomann, όσα περίπου θα έδινες για καινούργιους μαγνήτες...
Απίθανος στα specs, θα ήθελα πολύ έναν μόνιμα στο σαλόνι..
Και με Class A, θα σκίζει ο ήχος στα dynamics..
Φαίνεται ότι όλοι εκείνοι που θέλουν έναν πρώτο λαμπάτο combo σε λεφτά μικρού τρανζίστορ πλέον δεν έχουν δικαιολογία..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Dilhmma gia thn allagh magnhtwn...pls Boh8eia!
« Απάντηση #6 στις: 29/11/11, 11:42 »
Φιλε Retim23 κανε αν θες το εξης τεστ για να διαπιστωσεις και εσυ ο ιδιος οτι ο ηχος προερχεται κατα το μεγαλυτερο ποσοστο απο τον ενισχυτη σου: Παρε τον δικο σου ενισχυτη και πηγαινε σε ενα καταστημα με κιθαρες και δοκιμασε κιθαρες με διαφορους μαγνητες που σε ενδιαφερουν με τα ιδια settings στον ενισχυτη σου που παιζεις και στο σπιτι. Θα δεις οτι υπαρχουν μεν διαφορες στον ηχο, αλλα πολυ μικροτερες απο οταν πχ δοκιμαζεις την κιθαρα σου σε αλλον ενισχυτη.

Παντως εαν θες οπωσδηποτε να αναβαθμισεις τους μαγνητες της κιθαρας σου, υπαρχουν και οι tonerider με σετακια στα μισα λεφτα απο αλλους επωνυμους (και μαλλον για generator set σε βλέπω ;) ;D )

http://www.fuzzville.gr/tonerider.html

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/11, 12:00 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #7 στις: 29/11/11, 15:06 »
Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστίσω όλους παιδιά για την άμεση ανταπόκριση! ;D

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκευτόμουν να πάρω έναν "λαμπάτο"αλλά η αλήθεια ειναι είμαι ψιλο-άσχετος με αυτά...τους περίμενα πιο ακριβούς...αλλά με τετοιες τιμές δεν μπορώ να αρνηθώ!! (όπως είπε και ο adr1anos)  :P

Όμως ρε παιδιά αν μπλέξω με τους λαμπάτους, δεν θα χρειαστεί να αρχίζω να ψάχνω για πετάλια-πεταλιεέρες-εφέ, γιατί απο οτι νομίζω αυτή δεν εχουν (πχ distortion..overdrive)  ???

Εντομεταξύ να αναφέρω πως μπορώ να διαθέσω για "λαμπάτο" απο 200-300(άντε άμα πάρουμε κ κανενα δωράκι μεσα στις γιορτές 350)  ;)

Τι άλλες τρελές προτάσεις έχετε για λαμπάτους σε αυτές τις τιμές???(ώστε να πλησιάσω τον τόνο του Slash)  :D

Τέλος έχω μια ερώτηση...βλεπω αρκετούς στο youtube να χρησιμοποιούν το Line6 POD και βγάζουν "τρελό ηχο"= (πλησιάζουν αρκετα τον τόνο του Slash)...τι παίζει με αυτό παιδιά??  ???
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #9 στις: 29/11/11, 15:45 »
Μεγαλη δουλεια το να θελεις να ακουστεις σαν ενα μεγαλο κιθαριστα, πανω απ ολα ειναι τα ατιμα τα δαχτυλα ....στην συνεχεια ο εξοπλισμος.
Βρηκα κανα δυο λινκακια με το τι χρησιμοποιει ο εν λογο κιθαριστας...
http://www.slashsworld.com/equipment/other-equipment/slashs-effect-pedals/
http://www.guitareffectsforum.com/pedalboards-stars/47-slashs-new-pedalboard.html
http://www.slashsworld.com/equipment/live-setups/live-setup-during-solo-tour-2010/
Το τελευταιο το βαζω για την καταστροφη και καψιμο εγκεφαλικων κυτταρων  >:D >:D >:D 
http://s458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/LES%20PAUL%20-%20SLASH%202008/
(το μικρο μου δωματιακι με τα παιχνιδια)
 
Σε καθε περιπτωση ξανα προτεινω ενισχυτη ας ειναι και modeling (τυπου Line6) εαν δεν θελεις να μπλεξεις με τα πεταλακια ακομα,  αλλα εδω καλυτερα να προτεινουν οι εμπειροτεροι συμφορουμιτες ....!!
Παντως στα 350 ευρω που θα διαθεσεις μπορεις να παρεις και εναν μικρο ενισχυτη λαμπατο και μια πεταλιερα τυπου BOSS ΜΕ 25 (μεταχειρισμενη μπορεις να την βρεις μεχρι το πολυ 110 ευρω) !! ή καποια αλλη πεταλιερα για αρχη ....
Ο μικρος Bugera παντως μου ανοιξε την ορεξη !!!
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #10 στις: 29/11/11, 20:11 »
Ok...vagtanplan και Kosthrash παίζετε με τον πόνο μου :'( ... :D

Ωστόσο, καλό μου φαίνεται η ιδέα σου vagtanplan, ενός δηλαδή μικρού λαμπάτου κ μιάς πεταλιέρας...αλλά άμα είναι να πάρω λαμπάτο τουλάχιστον να πάρω ρε συ έναν που θα με καλύψει για όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια...κάτι που θα μείνει... :-\
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #11 στις: 29/11/11, 22:47 »
Κατ' αρχήν την ιδέα του λαμπάτου την έριξα γιατί όπως σού είπα και πριν πιστεύω ότι θα δεις μεγαλύτερη διαφορά σε διάφορους τομείς με έναν τέτοιο ενισχυτή απ' ό,τι με μια αναβάθμιση μαγνητών. Θα βρεις δυναμικές και απόκριση που δεν έχει ο Cube (ακόμα και στην πολύ καλή "Tube Drive" προσομοίωση). Και εκτός από το διαφορετικό ήχο, σε βάθος χρόνου θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας.

Πέρα από αυτό, δεν είναι ακριβές ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν έχουν overdrive/distortion. Αυτό το σκοπό ακριβώς έχει το gain, με το οποίο μπορείς να αυξήσεις την παραμόρφωση σε διάφορα επίπεδα. Ακόμα και ο μικρός Bugera μπορεί να δώσει αρκετή βρωμιά για τα κυβικά του (μπορείς να το διαπιστώσεις σε διάφορα demo στο youtube), ενώ με το attenuator μπορείς να έχεις γκάζια κρατώντας την συνολική ένταση σε επίπεδα ανεκτά για την υπόλοιπη οικογένεια. Αν πάλι δεν σε ικανοποιεί η χροιά ή η ποσότητα της παραμόρφωσης που παράγει ο ενισχυτής, με ένα προσεκτικά επιλεγμένο πετάλι ή μια πεταλιέρα (που επίσης μπορείς να βρεις σε σχετικα΄χαμηλές τιμές) μπορείς να διαμορφώσεις τον ήχο σου και να τον φέρεις πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις. Και το μεγάλο πλεονέκτημα που έχει ένας ενισχυτής αυτού του μεγέθους είναι ότι μπορείς να τον βάλεις σε ένα σακίδιο και να κάνεις μια βόλτα σε διάφορα καταστήματα δοκιμάζοντας πετάλια και πεταλιέρες πάνω του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για την αλλαγή μαγνητών
« Απάντηση #12 στις: 30/11/11, 14:11 »
Ok...με πορωσες τωρα (και μετά απο καποιά βιντεακια στο youtube-reviews) ;D

Επομένως κάνουμε αλλαγή πλεύσης και πάμε για έναν καλό λαμπάτο που να κυμαίνεται στα 200-300(max350) ευρώ!!

!!!ανοίγω θέμα εδώ!!!---> Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/11, 14:31 από retim23 »
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
12027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
6600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
8 Απαντήσεις
4346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 04:14
από kostasmel
14 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 17:05
από lordi13
19 Απαντήσεις
6878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/11, 19:29
από vaig3