Αποστολέας Θέμα: Cemetery Blues  (Αναγνώστηκε 1260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Cemetery Blues
« στις: 05/02/11, 14:23 »
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Cemetery Blues
« Απάντηση #1 στις: 05/02/11, 19:07 »
Πολύ καλό! ;D Αν και δύσκολο άκουσμα για τους περισσότερους (και για εμένα! ;D ) δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι αυτό που άκουσα ήταν καλοπαιγμένο και ευχάριστο!

Μου άρεσε πολύ το πρώτο μισό του κομματιού με την lead κιθάρα. Να σου πω την αλήθεια, με κούρασε λιγάκι το επόμενο μισό, ίσως επειδή το lead (πλήκτρα?) ακουγόταν ανώριμο σε σχέση με αυτό της κιθάρας και είχε χαθεί στο mix. Επίσης το scratch που ακουγόταν συνεχώς  στο background μάλλον και αυτό δεν βοηθούσε... Αλλά αυτές οι παρατηρήσεις είναι πιο πολύ για να γίνετε κουβέντα και όχι ουσίας... :)

Αλήθεια, η ηχογράφηση είναι live ή τα όργανα είναι από DAW?

Είδα το thread που άνοιξες περί gypsy jazz. Μιας και φαίνεται ότι το κατέχεις το πράγμα, ελπίζω να μας "μάθεις" κάποια πράγματα. Κομμάτια σαν αυτό είναι καλή αρχή! ;D

Και πάλι μπράβο! ;D

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Cemetery Blues
« Απάντηση #2 στις: 05/02/11, 19:56 »
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
Όλα τα όργανα είναι DAW εκτός από τις κιθάρες. Το lead στο δεύτερο μέρος υποτίθεται ότι είναι φαρφίσα (ξέρεις αυτό το περίεργο πλήκτρο που βασίλευε στα λαϊκά -μετέπειτα σκυλάδικα- τη δεκαετία του '60), αλλά δεν είχα τέτοιο όργανο, οπότε έβαλα ένα sample που πλησίαζε λίγο αυτό που είχα στο μυαλό μου. Όσο για το mix έχεις δίκιο. Έχει χαθεί η στερεοφωνία (καθώς μαζί με τη φαρφίσα σολάρει κι ένα κλαρινέτο). Υποτίθεται ότι θα ήταν left-right αλλά κάτι έκανα λάθος και βγήκε λίγο μπούρδα. Επίσης η κιθάρα είναι όντως "θαμμένη".
Το θέμα είναι ότι τα 'φτυσε ο σκληρός που είχα τα πρωτότυπα για το cubase και το μόνο που έχει μείνει από αυτό το κομμάτι είναι η μίξη που άκουσες. Το scratch...  :) , δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς γιατί το έκανα, νομίζω ότι θα ήθελα να ακούγεται σαν πεταμένο βινύλιο που περιμάζεψε κάποιος από τη σοφίτα.
Παρ'όλ'αυτά, αυτό που έχει διασωθεί μου αρέσει με όλα του τα μειονεκτήματα γιατί μέσα στη μονοτονία και στην αποσύνθεση από το θέμα που κυριαρχεί στα πλήκτρα στο β' μέρος, υπάρχει αυτό το σαρκαστικό κλαρινέτο που μου "λέει" κάτι περίεργα...
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ATREU74

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Cemetery Blues
« Απάντηση #3 στις: 06/02/11, 20:06 »
 
 Πολύ καλό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/02, 18:29
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/05, 17:56
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 01:21
από KostasVap
2 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
16 Απαντήσεις
5738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 18:08
από King Lui
15 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 00:12
από BluesMe
35 Απαντήσεις
11274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 01:13
από groovymood
0 Απαντήσεις
2513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
4 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 23:45
από Baroness
16 Απαντήσεις
5070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 18:26
από makistzou