Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?  (Αναγνώστηκε 145152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #200 στις: 09/05/15, 23:41 »
Fbass BN5.

Εχει ενας φιλος, ο Μανος, ενα σχεδον ιδιο, ειχα παθει πλακα.
Saved, τι θηριο ειναι αυτο?!?!? Για πες μερικα λογια για τη συλληψη και την κατασκευη του, την ιστορια του.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #201 στις: 10/05/15, 00:23 »
Λοιπον..το μπασο αυτο ειναι ακρηβος οπως ενα με 34"scale αλλα + ενα ταστο μπροστα.Επειδη ολοι σιγουρα εχετε παρατηρησει πως οι βαρυτονες κιθαρες εχουν μεγαλυτερο scale ετσι και το μπασο για να παιξει πιο χαμηλα και να αποδωσει καλα περαν των παχυτερων χορδων,πρεπει να εχει μεγαλυτερο scale.Επεισης εχει παρατηρηθει οτι με μεγαλητερο σκεηλ,μπορουμε να εχουμε μεγαλυτερο τενσιον σε λεπτοτερες χορδες οι οποιες παλοντε πιο ελευθερα και θα μας δωσουν μεγαλυτερο ογκο και πιο πλουσιες αρμονικες αλλα και δυνατες τονικες.Οποτε θα εχουμε πιο πλουσιο ηχο.
Αυτα ολα τα εμαθα οταν ψαχνωμουν να παρω..RIC και ευτηχος δεν πηρα,γιατι ειναι short-scale  :P
Οποτε επρεπε να βρω ενα long-scale.Εχω το κλασικο 34αρι..αρα μετα παμε στα 35αρια η σε κανα dingwall τα οποια στις χοντρες χορδες εχουν την ιδια ακρηβος λογικη και ειναι 37"scale..αλλα κοστιζουν πολυ.
Ομως επειδη ολοι ξερουμε πως οι καιροι ειναι δυσκολοι για πειραματα,προσπαθησα να κανω ενα οσο το δυνατον low-cost μπασο με οσο το δυνατον πιο μεγαλο σκεηλ προσπαθοντας το ρισκο του "δεν μου κανει και μενει στο ραφι" να ειναι οσο το δυνατον πιο μικρο.
Οποτε κατοπιν μελετης και σκεψης,πηρα ξυλα απο τον Σοφιανο στην Θεσσαλονικη,τα φθηνοτερα υλικα απο ebay και..αρχησα τον αγωνα μου.
Προσπαθησα να κανω ενα οργανο με οσο το δυνατον μεγαλυτερο sustain και γερο λαιμο αλλα και ενα σχεδιο που να διαφερει απο τα αλλα.Ετσι κατεληξα σε singlecut σχεδιο και με ενα ποσο ταξεως 100-120 ευρω χωρις τις χορδες,εκανα τουτο το ανιμαλ.
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που περιμενα και απο αυτο που περημεναν αλλοι μουσικοι.Εχω φαει δουλεμα μπολικο χαλαρα αλλα πραγματικα το οργανο φυσαει.
Ο σκοπος του ηταν εξαρχεις να μου φυγει η περιεργια για την διαφορα ηχου με το διαφορετικο σκεηλ,καθος να δω το payability αλλα και να μαθω πολλα πραγματα γυρο απο το μπασο ως οργανο και κατασκευη.
Τωρα ειμαι ετοιμος οταν βρεθουν τα φραγκα να παω σε εναν επαγκελματια οργανοποιο και να μου φτιαξει ενα παρομοιο ομως φυσικα ανοτερο ποιοτικα,και αφου αυτο εδω με πορωνει στον ηχο,τοτε εκεινο δεν θα μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #202 στις: 10/05/15, 00:52 »
Μπραβο σου, πολυ ομορφα!  :)
Και που το τολμησες και που τα καταφερες! Dingwal εχει (ειχε;) ενας γνωστος, πολυ καλο οργανο.
Ευχομαι συντομα να καταφερεις να παρεις και το καστομ οργανο που θελεις!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #203 στις: 10/05/15, 00:57 »
Η αληθεια ειναι πως πιο ευκολα σημερα παιρνεις το καστομ οργανο των ονειρων σου παρα να βρεις χρονο να το απολαυσεις  :P
Οποτε πρεπει πρωτα να εξασφαληστει το δευτερο γιατι να το εχω σε μια ακρη να το ξεσκονιζω..δεν λεει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #204 στις: 10/05/15, 01:14 »
Συνηθως εχεις ή χρονο ή χρημα, σπανια και τα δυο. Αν εχεις και τα δυο εισαι απιστευτα τυχερος.
Παντως μη το λες, στη φαση που περναει η χωρα ο πιο πολυ κοσμος εχει χρονο και μηδεν χρημα για καστομ κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/15, 12:24 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #205 στις: 10/05/15, 07:20 »
Το φανταζομουν οτι κατι κανω λαθος.. >:(
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #206 στις: 17/08/15, 15:05 »
Jesus και εγω το μπασο του Μανου επαιξα και πηρα το δικο μου απο τον ιδιο τυπο που το πηρε και αυτος.
Η φωτογραφια ειναι απο αυτες που μου εστειλε ο προηγουμενος κατοχος οποτε δεν εχω πληροφοριες για τον ενισχυτη.
Για review θα παραπεμψω στα videos -παρουσιασεις/δοαφημησεις ενος τυπου που τα πουλαει στην Αμερικη και ειναι αρκετα διεξοδικα.
https://www.youtube.com/watch?v=6B5B7MZoUgw
https://www.youtube.com/watch?v=dNhcDaJJZtw
https://www.youtube.com/watch?v=NV09_96qaOU
https://www.youtube.com/watch?v=FgI1v0KbYXM

Γενικα οταν το πηρα ηθελα να βρω κατι σε all around 5αρι με γεματο ηχο αλλα πιο γλυκο απο αυτον του stingray που ειχα στο παρελθον.
 
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #207 στις: 17/08/15, 18:40 »
Mπορω να πω πως αν ακουγετε τοσο ωραια οσο δειχνει,τοτε παρα πολλα μπασα θα το κοιταν με ξινισμενο βλεμα.Τελικα ειναι all around?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #208 στις: 17/08/15, 19:37 »
τι μπάσα έχετε???

ESP AX-104 LTD

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #209 στις: 17/08/15, 20:30 »
Μια ευχη προς ολους τους μπασιστες.Αυξανεστε και πλυθηνεστε!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #210 στις: 18/08/15, 11:20 »
Mπορω να πω πως αν ακουγετε τοσο ωραια οσο δειχνει,τοτε παρα πολλα μπασα θα το κοιταν με ξινισμενο βλεμα.Τελικα ειναι all around?

Ειναι αρκετα all around σε σχεση και με τα χαρακτηριστικα που ανεφερα παραπανω, δηλαδη μπορει να ερθει κοντα σε αρκετους πιο μοντερνους ηχους αλλα θα εχει αυτο το στοιχειο του γλυκου ηχου μαζι (εκτος αν τερματισεις τα πριμα και τα μεσαια μονο). Οπως πχ το stingray θα εχει παντα το δικο του ηχο οτι ρυθμισεις και πεταλια να του βαλεις, ετσι και αυτο θα κρατησει τον πιο old school χαρακτηρα του, ενα πιο "φυσικο" ηχο.
Δεν ξερω αν στα εξηγω ωραια καθοτι Αλεφαντος δεν ειμαι αλλα αν δεις  μερικα videos στο youtube θα καταλαβεις το χαρακτηρα του.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #211 στις: 19/08/15, 18:47 »
τι μπάσα έχετε???

Μήπως αναγνωρίζει κάποιος, τι μπάσο έχει ο τυπάς του παρακάτω βίντεο; Ευχαριστώ!

https://m.youtube.com/watch?v=O0i_YIHQOfw

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #212 στις: 19/08/15, 19:24 »
Να του πουμε ναγραφτει στο φορουμ και να γραψει εδω  :D
γνωριμο headstock αλλα τωρα μεχρι να ερθει η αναλαμπη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #213 στις: 27/08/15, 20:58 »
θυμίζει λίγο yamaha το headstock.... απο την άλλη ibanez είχαν 2 πανω και 3 κάτω... beats me...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #214 στις: 28/08/15, 17:24 »
θυμίζει λίγο yamaha το headstock.... απο την άλλη ibanez είχαν 2 πανω και 3 κάτω... beats me...

Πράγματι, Yamaha είναι, RBX μοντέλο!
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #215 στις: 02/09/15, 10:25 »
no worries, glad i could help...

(μακάρι να ήταν αυτό που έψαχνες)...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #216 στις: 02/09/15, 19:17 »
no worries, glad i could help...

(μακάρι να ήταν αυτό που έψαχνες)...

Ναι, μια χαρά! Αν μπορέσω να "κλείσω" κι ένα που βρήκα, θα αποκτήσει άμεσα "ταίρι" το ESP LTD AX-104 μου!
Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #217 στις: 20/01/16, 22:15 »
Ωριστε και εμενα το οριστικα τελευταιο μπασο.Για να δουλεψει ομως,θελει και το πεταλι με το κικλομα,μιας και πανω του εχει μονο 2 διακοπτακια για τον νεκ σειρα/παραλιλα,εντως/εκτως φασης.Βολιουμ τονε κτλ ολα στο πεταλι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #218 στις: 21/01/16, 10:19 »
wow...

για δώσε μας περισσότερες λεπτομέριες... ποιος ο λόγος που δεν έχει το όργανο τα κυκλωματάκια και πρέπει τον ρόλο αυτό (συν της προ-ενισχυσης) να το αναλαμβάνει η πετάλι...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #219 στις: 21/01/16, 12:27 »
Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος.Απλα δεν θελω να εχει πολα οανω του για να μην σκαλθζω οταν παιζω ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #220 στις: 21/01/16, 19:07 »
Για να δωσω καποιες πλυροφοριες ακομα και αυριο θα βγαλω καμια φωτο απο αλκη μερια
σωμα ash
ταστιερα wenge
τοπ ambura
μπρατσο maple με κοντρες wenge και ενυσχιση carbon
μαγνητες dimarzio dp145+dp127
bolt on μπρατσο που φτανει 3cm πριν τον presicion μαγνητη.
Το εφτιαξα εγω (αρα μπορει κατασκεβαστκα/εμφανισιακα ενα harley benton να ειναι καλυτερο) και γιαυτο εχει διαφορες επιρωες απο μπασα μεσα.Το sustain ειναι απυστευτο,μπωρει να συγκριθει με πολυ ακριβα μπασα,το μπρατσο εχει διαστασεις 5χορδου γιατι εχει πολυ χοντρες χορδες και με διαστασεις 4χορδου το string soacing θα ηταν πολυ μικρο.Με scale 40" εχει πολυ piano-like  ηχο με καλες δυναμικες και definition(οσο μπωρει σε τοσο χαμηλο κουρδισμα)και ανετα κοντραρει dingwal.
Οπως ειπα το κικλομα ειναι στο πεταλι(βασικα δεν εχει ποδοδιακοπτη)και παει το σημα με στερεο καλωδιο καθε μαγνητη ξεχωριστα.Εκει μεσα βρισκετε το κικλομα του yamaha attitude II με καποιες μετατροπες.Tone και tone baypass και στους 2 μαγνητες,επιλογη 3 διαφορετικων πιμνωτων δηλαδη 3 tone voices και 1 booster σε καθε μαγνητη(αυτες ειναι οι κυριες μετατρωπες)οποτε μπωρει να συνδεθει σε ΡΑ ενυσχιτη με την μια.Πολυ ευελικτο απο αποψη επιλογων και πολυ σιγκεκριμενο σαν ηχιτικο αποτελεσμα.Ειναι το 2ο μπασο που εφτιαξα και ετσι διορθωσα τα λαθη του 1ου.Με old shool σχεδιο και reversed headstock για να μην σπαει η χοντρη στο κλειδι(νοιωθω πως καταλαβαινεις  ;) ) ειναι για μενα το απολιτο μπασο.Ναι θα μπιρουσε να ειναι καλυτερο,ομως ηδη ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που φαινετε και περιμενα.Γιαυτο,επιμενη GASοσυναντιση καπου 400χλμ βορια των Αθηνων για να ερθω να το δικημασετε  8)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #221 στις: 21/01/16, 19:27 »
Ενδιαφέρον η ιδέα σου με το πετάλι αντί για knobs, αλλά δεν θα ήταν καλύτερα τουλάχιστον να είχε ποδοδιακόπτες αντι για διακοπτάκια το πετάλι? Ετσι πάλι θα πρέπει να σκύβεις για μικρορυθμίσεις. Σε πραγματικό χρόνο θα είναι πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #222 στις: 21/01/16, 19:55 »
πσσσσσ...μπασάκι from scratch :o ....μετράς!
πολύ ωραίο headstock (το νου σου όμως διότι η F... ψάχνει να βρει οποιαδήποτε ομοιότητα με τα δικά της για να σε κυνηγήσει  ;D )
αναμένω worklog με λεπτομερή περιγραφή , φωτογραφίες και τα συμπαρομαρτούντα. :hungry
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #223 στις: 21/01/16, 20:06 »
Ξεχασα να ανα φερω οτι το σημα που φευγει απο το πεταλι ειναι στερεοφωνικο και εχει διακοπτη για να γινει μονοφωνικο ετσι με ενα καλοδιο "Υ" καθε μαγνητης παει σε αλλο ενυσχιτη και ο ηχος διαμορφωνετε τελειως.Δεν ζητησα πουθενα ποδοδιακοπτη γιατι θελω να εχω εναν ηχο και τελος.Οποτε τον φτιαχνω μια φορα και μενει ετσι.Δεν παιζω σε μπαντα και λαιβ (περαν κατι γκοσπελ στιγμες με κατι φιλους οπου μπασο,ηλ.πιανο,αρμονιο,ηλ.ντραμς,κιθαρες ηλεκτρικες+ηλεκτρακουστικες,μικροφωνα κτλ πανε καρφι σε κονσολα)ομως γενικα δεν ειμαι φαν του "πολαπλου" ας το πουμε ηχου.Βγαζω μια χρια και τελος.Γιαυτο και φλατ ρισπονς καμπινα με ΡΑ ενυσχιτη,για να ειμαι οσο γινετε πιο "σταθερος"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?
« Απάντηση #224 στις: 21/01/16, 20:21 »
Φιλε modfori αν βαλω το worklog θα με βρισετε γιατι δεν αγορασα ετοιμο με τετοιο κοστολιγιο,τρεξιμο και δουλια :P
Μονο σκεψου οτι ο παλμος της χορδης για να φτασει στον ενισχυτη μου κοστισε 350€ χορια τρεξιμο,βενζινες κτλ
Και οταν εισαι επαρχια ειναι ακομη πιο δυσκολο γιατι κανεις δεν ασχολιτε να στειλει ενα μαδερι εκτως τα μαγαζια με υλικα οργανοποιιας αλλα και με αλλι κοστολογιο..
Το κουρδισμα ειναι το κλασικο a la saved 15 ημιτονια κατω και η καμπινα που εχω σχεδιασμενη για 10 κατω καθαρα.Οτιδιποτε πιο κατω βρωμιζει λιγο.Η αληθεια ειναι πως 15 κατω ειναι υπερβολη.Μεχρι LF#(10 κατω)ειναι πολυ γλυκος ο ηχος.
Το ωραιο ειναι οτι το καταχαρικα.Νευρα,αγχος,αγονια,ιδρωτας κτλ και ναι φυσαει.Επιτελους..let there be bass ;D
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/03, 12:55
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
6996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
34 Απαντήσεις
16002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
2 Απαντήσεις
3239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:23
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
6579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 10:50
από studio54
5 Απαντήσεις
16360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 12:42
από pivimus
8 Απαντήσεις
5141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/12, 12:27
από fanhs
1 Απαντήσεις
31847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 13:05
από freemind
13 Απαντήσεις
27630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
26 Απαντήσεις
9054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 19:02
από saved