Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694617 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που φτιαξαν τα πεταλια. Rory , πολυ ομορφο το πεταλι σου. Προσωπικα, κι εμενα θα με ενδιεφεραν τα mods για το overdrive, ετσι ωστε με ενα, δυο  διακοπτακια. να μπορω να αλλαζω σε διοδους κ.τ.λ.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Ξυπνοντας το πρωι, μου λεει το αμορε: ωραιο αυτο που εκανες, θα μου δειξεις κι εμενα να κανουμε μαζι?
 Λεω πλακα μου κανει...
 Βγηκακε στην αγορα, πηραμε ολα τα απαιραιτητα και το βραδακι ξεκινησαμε να κοβουμε την πλακετα και να ταξινομουμε τα υλικα . Αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα, ηταν που απο μονη της, ηθελε να βρει πιο υλικο ειναι και που μπαινει πανω στην πλακετα. Αφου τα περασε, εγω απλα εκανα τις κολλησεις στην πλακετα και το off borad wiring και...voila:

 










 Μου ζητησε ανοιχτο πρασινο led, χατηρι δε χαλαω :) Το καλο ειναι πως ολα  λειτουργησαν κατευθειαν :) Αυτην τη φορα, αλλαξα καλαι σε 60/40 κι επιτελους ειδα καθαρες και ασημενιες κολλησεις. Επισης, χρησιμοποιησα μονοκλονα καλωδιακια για να δω διαφορες με τα προηγουμενα. Δυστυχως, σπαζουν πολυ ευκολα κοντα στις κολλησεις. Αν καποιος εχει καποιο tip και θελει ας το γραψει :)
  Επειδη , τα υλικα θα αργησουν απο το Banzai για το οverdrive, θα ψαξω τη Δευτερα να δω τι υπαρχει στην πολη μηπως και καταφερω και το ξεκινησω  ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@Ikaros,
το Banzai με απλο ταχυδρομειο στελνει συνηθως, με συστημενο δεμα ή με courier? Ποσες μερες κανει? Παρηγγηλα την προηγουμενη δευτερα κατι ψιλα, εγραφε οτι τα στελνει με Deutche post. Aυτο ειναι το κοινο ταχυδρομειο?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  καλησπερα billonius

  Μεσω απλου ταχυδρομειου ερχεται η παραγγελια,συστημενο. Δε μπορω να σου πω οτι κανει καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, καθως την πρωτη φορα που σταλθηκε η παραγγελια στη Θεσσαλονικη, προφανως κατι εκαναν τα καμαρια μας εδω και γυρισε πισω διχως να μου ερθει καποια ειδοποιηση. Τα παιδια ομως στο Banzai, με το που επεστρεψε πισω η παραγγελια μου, ηρθαν κατευθειαν σε επαφη κι ετσι την εστειλαν με δικα τους εξοδα, τη δευτερη φορα. Λογικα περιπου 10 μερες με την ειδοποιηση στην πορτα σου... μας εβαλε τρελες φωτιες ο Αδριανος :)

  Τρυπανια μεγαλης διαμετρου που μπορει κανεις να βρει? Στο πατρικο μου, βρηκα μεχρι 10mm και δε μπορω να πω πως με διευκολυναν αρκετα στο τρυπημα των κουτιων.

 Επισης, πειτε μας αν θελετε τον τροπο με τον οποιο βγαινουν αυτα τα ομορφα σχεδια στα πεταλακια :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Επισης, πειτε μας αν θελετε τον τροπο με τον οποιο βγαινουν αυτα τα ομορφα σχεδια στα πεταλακια :)

Αναλογα τι σχέδια θες...
Βασικα ο κανονας ειναι: φαντασια να εχεις....
Μπορεις να κανεις απο etching( δλδ να ειναι χαραγμένο το κουτί μέχρι και διάφορα σχέδια με χρώματα....
Δες πχ ενα Distortion που τελειωσα πρόσφατα...(Θέλει ακομα καποια γραψίματα και εχω να κανω και καποια mods στην πλακετα αλλα ειναι σχεδον στην τελικη του μορφη)

Πολύ εύκολο στην υλοποιηση σχεδιο και,για μενα τουλάχιστον,αρκετα ομορφο....

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Ωραιο distortion!! Αληθεια, ποιο ειναι? θα ηθελες να μας πεις την τεχνικη σου?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
  Ωραιο distortion!! Αληθεια, ποιο ειναι? θα ηθελες να μας πεις την τεχνικη σου?

Ειναι το Dr Boogey... δες περισσοτερα εδω

Το βαψιμο τωρα....
Αρχικα γυαλοχαρτάρω το κουτι ωστε να καθαρίσει απο το οξειδωμενο αλυμινιο.Επειτα, αν θέλεις (καλυτερα καντο) περνας ενα primer και μετα στάζεις σε διαφορα σημεια τα χρωματα σου...
Μπορεις να κανεις swirl με 2-3 η και περισσοτερα χρωματα αν και θα γινει πολυ μπουρδελι μετα  :P
Συνηθως δουλευω απο σκουρο προς το ανοιχτο χρωμα.Αφου σταξω στα σημεια που θελω μετα παιρνω οδοντογλυφιδες και τραβαω το χρωμα για να επιτυχω το σχεδιο...Τελος περναω μερικα χερια λουστρο...
Αυτα πανω κατω...ΑΝ εχεις καμια ακομα απορια ρωτα...
Τωρα στο επομενο πεταλι θα δοκιμασω και τα engraved graphics...ελπιζω να πετυχει... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
  Τρυπανια μεγαλης διαμετρου που μπορει κανεις να βρει? Στο πατρικο μου, βρηκα μεχρι 10mm και δε μπορω να πω πως με διευκολυναν αρκετα στο τρυπημα των κουτιων.

Απο οτι θυμαμαι, για τρυπανια θα πας στην Δωδεκανησου, απεναντι απο το μπατσάδικο, εχει ενα -δυο μαγαζια με βιομηχανικα εργαλεια. Παρε μαζι σου ενα 3DPT και ενα ποτενσιομετρο για να μετρησουν την διαμετρο και ζητησε τρυπανια για αλουμινιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/10, 23:15 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Το βαψιμο τωρα....
Αρχικα γυαλοχαρτάρω το κουτι ωστε να καθαρίσει απο το οξειδωμενο αλυμινιο.Επειτα, αν θέλεις (καλυτερα καντο) περνας ενα primer και μετα στάζεις σε διαφορα σημεια τα χρωματα σου...

αποριες γιατι ειμαι ασχετος απο βαψιμο (ολα τα πεταλακια μου εχουν natural χρωμα  ;D ):
1. το primer το ζητας στο μαγαζι ως ασταρι για αλουμινιο? μετα το αραιωνεις? Αν δεν βαλεις ασταρι, η μπογια δεν πιανει?
2. η μπογιες που βαζεις (μετα το primer) ειναι ειδικες για αλουμινιο ή βαζεις οποιαδηποτε μπογια για μεταλλα?
3. φανταζομαι πως το λουστρο το βαζεις για γυαλαδα, ετσι?
4. αυτα τα ευθυγραμμισμενα ωραια γραμματα και τα διαφορα σχεδια πως γινονται ρε γμτ?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Το βαψιμο τωρα....
Αρχικα γυαλοχαρτάρω το κουτι ωστε να καθαρίσει απο το οξειδωμενο αλυμινιο.Επειτα, αν θέλεις (καλυτερα καντο) περνας ενα primer και μετα στάζεις σε διαφορα σημεια τα χρωματα σου...

αποριες γιατι ειμαι ασχετος απο βαψιμο (ολα τα πεταλακια μου εχουν natural χρωμα  ;D ):
1. το primer το ζητας στο μαγαζι ως ασταρι για αλουμινιο? μετα το αραιωνεις? Αν δεν βαλεις ασταρι, η μπογια δεν πιανει?
2. η μπογιες που βαζεις (μετα το primer) ειναι ειδικες για αλουμινιο ή βαζεις οποιαδηποτε μπογια για μεταλλα?
3. φανταζομαι πως το λουστρο το βαζεις για γυαλαδα, ετσι?
4. αυτα τα ευθυγραμμισμενα ωραια γραμματα και τα διαφορα σχεδια πως γινονται ρε γμτ?
χαχαχα natural ε??...
1.Ναι ασταρι...δεν παιρνεις συγκεκριμενα για τη βαση σου, απλα πρεπει το ασταρι σου να ειναι συμβατο με τα χρωματα που θα βαλεις μετα...Συνηθως δουλευω ακρυλικο χρωμα και σε σπρει...Οποτε δν χρειαζεται αραιωμα...τα χρωματα για το swirl τα αραιωσα με νερο....Στο distortion δεν εχω βαλει ασταρι...
2.οποιαδηποτε μπογια γουσταρεις....
3.το λουστρο μπαινει και για προστασια του χρωματος....
4.Αυτο ακριβως σκοπευω να κανω στο επομενο πεταλι μου....γινονται τα σχεδια σε σχεδιαστικο προγραμμα(autocad δουλεψα εγω) και μετα μπορεις με διαφορα οξεα να τα χαραξεις πανω στο αλουμινιο...

Υπαρχουν και αλλες μεθοδοι παντως...ο Adrianos, αν θυμαμαι καλα, πιο παλια ειχε πει για τυπωμενη εικονα που κολλαει πανω στο κουτι η κατι τετοιο τελος παντων...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/10, 23:56 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Αυτο με την τυπωμενη εικονα, σιγουρα θα ειναι μια καλη επιλογη...master, πως ακουγεται το dr boogie? Στο youtube  που ακουσα/ειδα μερικα video, μου αφησε καλη εικονα...
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
1w amp?
« Απάντηση #211 στις: 27/09/10, 02:48 »
που ειναι ο μικρος ενυσχιτης ???

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
αυτο ηταν...εχω κατσει και χαζευω τι φτιαχνετε και σε 2 ωρες πρεπει να ξυπνησω για δουλεια... :P αυριο θα κανω παραγγελια απο  Banzai τα υλικα και για τα δυο πεταλια...το σχεδιαγραμμα για την συνδεση και των δυο σε ενα κουτι την εχει ποσταρη κανεις η ειμαι πολυ ανυπομονος?  :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Rory συγχαρητήρια για το Overdrive, και πολύ όμορφο το κουτί σου!..
Κάνε κάποια στιγμή ένα δικό σου θέμα και για τον ενισχυτή που έφτιαξες, εγώ προσωπικά θα το έβρισκα πολύ ενδιαφέρον.

m@ster k@frer  καταπληκτικό το swirl που έφτιαξες, πολύ όμορφο κουτί!

Ίκαρε μπράβο και πάλι για το νέο Booster!. Επίσης όταν βοηθάει και το κορίτσι, όλα γίνονται πιο διασκεδαστικά!

Τρυπανια μεγαλης διαμετρου που μπορει κανεις να βρει? Στο πατρικο μου, βρηκα μεχρι 10mm και δε μπορω να πω πως με διευκολυναν αρκετα στο τρυπημα των κουτιων.


Συνήθως τρυπάνια μεγαλύτερης διαμέτρου από 10mm δεν μπαίνουν στην υποδοχή από τα περισσότερα εργαλεία.
Χρειάζεσαι ένα τέτοιο: http://www.banzaimusic.com/Drill-314.html




Επίσης κατάλληλο, είναι και αυτό: http://www.banzaimusic.com/Irwin-Unibit-1.html

Στην Αθήνα έχω βρεί στην Leroy Merlin κάτι αντίστοιχο, που κάνει μία χαρά.


Για τα μεγέθη από τις τρύπες έχω ήδη παραθέσει οδηγό:


Ορίστε ένας απλός οδηγός για την διάτρηση του -όποιου- κουτιού επιλέξετε:



« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/10, 10:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
predrilled enclosure
« Απάντηση #214 στις: 27/09/10, 11:28 »
δειτε και αυτο.
http://www.banzaimusic.com/Enclosure-BB-Predrilled.html





εχει μονο 8,5 euro.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: predrilled enclosure
« Απάντηση #215 στις: 27/09/10, 11:43 »
δειτε και αυτο.
Το συγκεκριμενο χρησιμοποιησα για το distortion, επειδη μου το εδωσε φιλος...και θα προτεινα να μην το παρετε....καταρχας η τρυπα για την τροφοδοσια ειναι για ορθογωνιο DC Jack και επισης στο δικο μου οταν περασα τα in/out jacks το καπακι δεν εκλεινε...:P
Εποτε λιμαρισμα το καπακι στα σημεια που ειναι τα jacks για να κλεινει σωστα δηλαδη τη δουλεια για το τρυπημα δεν τη γλιτωσα... :P

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Συνήθως τρυπάνια μεγαλύτερης διαμέτρου από 10mm δεν μπαίνουν στην υποδοχή από τα περισσότερα εργαλεία.
Χρειάζεσαι ένα τέτοιο: http://www.banzaimusic.com/Drill-314.html




Επίσης κατάλληλο, είναι και αυτό: http://www.banzaimusic.com/Irwin-Unibit-1.html

Στην Αθήνα έχω βρεί στην Leroy Merlin κάτι αντίστοιχο, που κάνει μία χαρά.







To παραπάνω εργαλείο λέγεται ''κουκουνάρα''  και το βρίσκουμε σε οποιοδήποτε καλό κατάστημα με εργαλεία ή χρωματοπωλείο .


είπα να βοηθήσω συνεχίστε .....  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επίσης,   όσον αφορά τη συνδεσμολογία od και booster μαζί, θα ανεβάσεις κάποιο   σχέδιο? Πιστεύω το χω,αλλά έτσι για τη σιγουριά πιο πολύ.


...το μπούστερ του οποίου έκαψα το τρανζίστορ και πρέπει να το αλλάξω και θα το βάλω στο ίδιο κουτάκι. .


...το σχεδιαγραμμα για την συνδεση και των δυο σε ενα κουτι την εχει ποσταρη κανεις η ειμαι πολυ ανυπομονος?  :)


Καλωδίωση για το Overdrive και το Booster στο ίδιο κουτί:

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα θελα να κάνω και τα μοντ που παρακάμπτουν τις διόδους για διαφορετικά clipings αλλά είμαι πολύ σκράπας στα ξεκολλήματα και φοβάμαι ότι θα τα κάνω χάλια.

Είδα από τις φωτό σου ότι έχεις κολλήσει τις διόδους κάθετα!.. ωραία, μην τις ξεκολλήσεις, απλά κόφτες με ένα κοφτάκι.
Μετά, οι 2 τρύπες για τα καλώδια του MOD είναι καθαρές, απλά θέλεις 2 κολλήσεις..
ΜΗΝ χάσεις την χροιά και την επιπλέον ευελιξία του MOD απλά και μόνο για αυτό, πίστεψε με, αξίζει τον έξτρα κόπο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Επισης, χρησιμοποιησα μονοκλονα καλωδιακια για να δω διαφορες με τα προηγουμενα. Δυστυχως, σπαζουν πολυ ευκολα κοντα στις κολλησεις. Αν καποιος εχει καποιο tip και θελει ας το γραψει :)


Πράγματι, το μονόκλωνο κόβεται πιο εύκολα από το πολύκλωνο. Επίσης τα πολύ παχιά καλώδια έχουν την τάση να ταλαιπωρούν πιό πολύ τις κολλήσεις τους μέχρι να μπούν στο κουτί, με αποτέλεσμα την αναξιοπιστία, διακοπές κλπ.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αυτού του τύπου τα καλώδια, σε διάφορα χρώματα:
http://www.banzaimusic.com/Wire-0-5mm-black-10m.html

Για περισσότερη αξιοπιστία, προσπάθησε τα εξής:

1. Χρησιμοποίησε κοντύτερα καλώδια, πολύκλωνα, και μικρότερης διαμέτρου. 0,5mm είναι το τέλειο. ΜΗΝ τα κουνάς πολύ μέχρι να τα βάλεις στο κουτί.

2. Ξεκίνα από τις καλωδιώσεις στην πλακέτα. Κόψε τα περιτά μήκη εάν δείς ότι έχεις πολύ καλώδιο, όταν καλωδιώνεις σε περιφερειακά εξαρτήματα.

3. Γδύσε πρώτα και τις δύο πλευρές του καλωδίου πριν αρχίσεις τις κολλήσεις. Αυτό μπορεί να ακούγεται οξύμωρο με το παραπάνω, αλλά να ξέρεις ότι  το καλώδιο και ειδικά η κόλληση του ταλαιπωρούνται απίστευτα, όταν είναι κολλημένο στην μία πλευρά και εσύ προσπαθείς να γδύσεις την άλλη. 

4. Προσπάθησε να κάνεις τις καλωδιώσεις στα βύσματα, τον ποδοδιακόπτη και το βύσμα τροφοδοσίας ΑΦΟΥ έχεις βιδώσει σταθερά τα εξαρτήματα αυτά ήδη, στο κουτί. Ξέρω, είναι λίγο πιο δύσκολο και θέλει περισσότερη προσοχή με το κύκλωμα και εμπειρία, όμως θα καταλήξεις με πολύ κοντύτερα καλώδια, που είναι πολύ καλό για τα κυκλώματα αυτά, και η καλωδίωση σου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστη και τακτοποιημένη μέσα στο κουτί.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Υλικά για το Booster:

Πλακέτα:
Board STR-100
To Board συτό είναι αρκετά μεγάλο (39 τρύπες) ώστε να φτιάξουμε και το Overdrive!

R1:100k, MF 0,25W
R2:62k, MF 0,25W
R3:10M, MF 0,25W
R4,R5:2,7k, MF 0,25W (x2)
C1:Xicon MPP 0,001uF
C2:47pF Ceramic Cap 5mm
C3:10uF, 35V Radial
C4:Xicon Greenies 0,1uF
C5:100uF, 35V Radial
Q1:BS170
D1:9,1V Zener Diode 0,5W
P1:Alpha 16mm FS 5k lin


Επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο τέτοιου είδους ηλεκτρονικά, αλλα γενικά τα καταφέρνω με κατασκευές αρκετά καλά και θέλω να κάνω μια προσπάθεια να φτιάξω ένα απλό πεταλάκι, θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν αυτά τα C1 κτλ πως ονομάζονται στα Ελληνικά??Σε ελληνικά μαγαζιά μπορώ να τα βρώ με τις ίδιες ονομασίες ή θα μου δώσουν κάτι άλλο???
Και επίσης, υπάρχει κίνδυνος να κάψω τίποτα σε περίπτωση κάποιας λάθος κόλλησης??(απο φρύδια μέχρι ενισχυτή..):P
Ευχαριστώ!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...καταρχήν αυτά τα C1 κτλ πως ονομάζονται στα Ελληνικά?


R=Resistor=Αντίσταση
C=Capacitor=Πυκνωτής
D=Diode=Δίοδος
P=Potentiometer=Ποτενσιόμετρο
Q=Transistor=Τρανζίστορ
LED=Light Emitting Diode=Λέντ (!!..)  :roll
Veroboard=Πλακέτα διάτρητη με έτοιμους παράλληλους διαδρόμους


Σε ελληνικά μαγαζιά μπορώ   να τα βρώ με τις ίδιες ονομασίες ή θα μου δώσουν κάτι άλλο???


Δεν θα σου δώσουν κάτι άλλο, απλά ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρείς τις ακριβείς τιμές από τα υλικά.
Κοίταξε στα ακόλουθα μαγαζιά:

Ράδιο Κατουμά: Πραξιτέλους 15 - 19 κοντα στην Πλατεία Κλαυθμώνος, Τηλ: 210  32.50.412-16
Βενιέρης: Βερανζέρου 4, Πλατεία Κάνιγγος Τηλ.:210 38.24.365, 210 38.26.115


  Και επίσης, υπάρχει κίνδυνος να κάψω τίποτα σε περίπτωση κάποιας λάθος κόλλησης??(απο φρύδια μέχρι ενισχυτή..) :P
 


Ενισχυτής, φρύδια και όλα τα λοιπά ..ίδια είναι ευτυχώς πολύ ασφαλή, καθώς συζητάμε για τάσεις της πλάκας, 9v.
Το πολύ πολύ να κάψεις κάποιο τρανζίστορ, γιαυτό πάρε 2-3 από αυτά, αν και πάλι μιλάμε για κάψιμο από κακό κόλλημα τις περισσότερες φορές, παρά κάψιμο από τάση.

Εάν θέλεις να ξεκινήσεις, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με τις οδηγίες, και να διαβάσεις και για τον απαραίτητο και προαιρετικό εξοπλισμό που θα χρειαστής, αρκετά προς την αρχή του ποστ μου: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/10, 14:55 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: predrilled enclosure
« Απάντηση #222 στις: 27/09/10, 16:06 »
δειτε και αυτο.

Το συγκεκριμενο χρησιμοποιησα για το distortion, επειδη μου το εδωσε φιλος...και θα προτεινα να μην το παρετε....καταρχας η τρυπα για την τροφοδοσια ειναι για ορθογωνιο DC Jack και επισης στο δικο μου οταν περασα τα in/out jacks το καπακι δεν εκλεινε... :P
Εποτε λιμαρισμα το καπακι στα σημεια που ειναι τα jacks για να κλεινει σωστα δηλαδη τη δουλεια για το τρυπημα δεν τη γλιτωσα... :P


Εδώ: http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=DRI
..υπάρχει μεγάλη ποικιλία, και έχω πάρει πράγματα στο παρελθόν και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης αν θέλεις στα βάφουν και κατά παραγγελία και έχουν και εκπληκτικά χρώματα:
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=ENCCS
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=ENCCP

Απλά είναι στην Αμερική, και κάνει λίγο παραπάνω χρόνο, αλλά έχουν πολύ ωραία πράγματα, που δεν βρίσκεις εύκολα, και επιπλέον εξειδικεύονται στα πετάλια κιθάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/10, 16:12 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@ Adrianos
Εσενα σου εχω πει να μην ποσταρεις γιατι μας αναβεις φωτιες... ;D ;D ;D ;D
Περα απο την πλακα τα κουτια τους ειναι απιστευτα....μεταφορικα ποσο πανε??

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Σε ελληνικά μαγαζιά μπορώ να τα βρώ με τις ίδιες ονομασίες ή θα μου δώσουν κάτι άλλο???
ολα αυτα θα τα βρεις οπως στα λεει ο Ανδριανος εκτος απο 3DPT (ποδοδιακοπτης με 9 ακροδεκτες) που ουτε θα βρεις ουτε ξερουν τι ειναι στην Ελλαδα. Αυτα μονο απο eshop του εξωτερικου θα τα παρεις. Εγω μολις παραγγειλα 10 κομματια απο το Banzai και τα περιμενω. Στην καλυτερη των περιπτωσεων να βρεις 2DPT (ποδοδιακοπτης με 6 ακροδεκτες). Ειχα βρει τετοια made in Japan πριν ενα χρονο στον Μουτσουλη στην Θεσσαλονικη.

Και επίσης, υπάρχει κίνδυνος να κάψω τίποτα σε περίπτωση κάποιας λάθος κόλλησης??(απο φρύδια μέχρι ενισχυτή..) :P
Ευχαριστώ!!
  Κρινοντας απο εμενα, θα ψιλοκαψεις τις ακρες των δαχτυλων (δεικτη και αντιχειρα) στο αριστερο χερι σου, καθως κρατας τα συρματακια με αυτο. Φρυδι και βλεφαριδες δεν θα καψεις εκτος αν εχεις πρεσβυωπια και βαζεις το ματι σου πανω στο κολλητηρι για να δεις καλα  ;D . Επισης, παιζει να καψεις απο βραχυκυκλωμα καποιο τσιπακι αν το τοποθετησεις αναποδα στην βαση του. Το πολυ πολυ να ψιλολιωσεις κανα τριμμερ και κανα τρανζιστορ απο υπερθερμανση αλλα δεν πειραζει, δεν παθαινουν τιποτα.  >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/10, 16:31 από billonious »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)