Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Nice....ετοιμασα την πλακετα σημερα....επειδη δεν ειχα vero χρησιμοποιησα σαν την πλακετα που ειχε ποσταρει καποιος μερικες σελιδες πισω με τις 3αδες...
Μου λειπουν κανα 2 αντιστασεις, η διοδος και το FET, αλλα δεν πειραζει....

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Συνήθως τρυπάνια μεγαλύτερης διαμέτρου από 10mm δεν μπαίνουν στην υποδοχή από τα περισσότερα εργαλεία.
Χρειάζεσαι ένα τέτοιο: http://www.banzaimusic.com/Drill-314.html





Ανδριανέ, το δοκιμασα χτες αυτο το εργαλειο και εμεινα μαλ..ας απο το ποσο ευκολα φαρδαινει τις τρυπες. Σε 2-3 δευτερολεπτα τρωει το αλουμινιο λες και ειναι βουτυρο. Παλιοτερα παιδευομουν να τις διαπλατυνω με τα κλασικα τρυπανια κουνιοντας τα περα δωθε, τα χαλαγα, βγαινανε στραβες οι τρυπες. Πραγματικα μου ελυσε τα χερια. :clap

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Συνήθως τρυπάνια μεγαλύτερης διαμέτρου από 10mm δεν μπαίνουν στην υποδοχή από τα περισσότερα εργαλεία.
Χρειάζεσαι ένα τέτοιο: http://www.banzaimusic.com/Drill-314.html





Ανδριανέ, το δοκιμασα χτες αυτο το εργαλειο και εμεινα μαλ..ας απο το ποσο ευκολα φαρδαινει τις τρυπες. Σε 2-3 δευτερολεπτα τρωει το αλουμινιο λες και ειναι βουτυρο. Παλιοτερα παιδευομουν να τις διαπλατυνω με τα κλασικα τρυπανια κουνιοντας τα περα δωθε, τα χαλαγα, βγαινανε στραβες οι τρυπες. Πραγματικα μου ελυσε τα χερια. :clap


πραγματικα πολυ χρησιμο εξαρτημα...το λεω απο εμπειρια λογω δουλειας αλλα και για την χρηση που το θελουμε εμεις
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
αν ειναι για fuzz, τοτε παμε για τον βασιλια τους, που χαρακτηρισε ολη την γενια αυτων των πεταλακίων :solo . Να βαλουμε και τρανζιστορακια γερμανιου για να εχει σασπενς και να παιξουμε με το ταιριασμα τους για να πιασουμε το μαγικο feeling. Και να δουμε με τα ματια μας το πιο απλο αλλα συναμα πιο ιδιοτροπο εφε της πιατσας.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
αν ειναι για fuzz, τοτε παμε για τον βασιλια τους, που χαρακτηρισε ολη την γενια αυτων των πεταλακίων :solo . Να βαλουμε και τρανζιστορακια γερμανιου για να εχει σασπενς και να παιξουμε με το ταιριασμα τους για να πιασουμε το μαγικο feeling. Και να δουμε με τα ματια μας το πιο απλο αλλα συναμα πιο ιδιοτροπο εφε της πιατσας.
Μαζι σου σε ολα...πλακα εχουν τα fuzz και ειναι και αρκετα ευκολα στην υλοποιηση...  ;D

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....


non verified ομως  :(
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αντε να πιασουμε και το 1% τουλαχιστον απο τον ηχο του βασιλια: Jimi Hendrix!!!! :solo :solo :solo

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
αν ειναι για fuzz, τοτε παμε για τον βασιλια τους, που χαρακτηρισε ολη την γενια αυτων των πεταλακίων :solo . Να βαλουμε και τρανζιστορακια γερμανιου για να εχει σασπενς και να παιξουμε με το ταιριασμα τους για να πιασουμε το μαγικο feeling. Και να δουμε με τα ματια μας το πιο απλο αλλα συναμα πιο ιδιοτροπο εφε της πιατσας.
Μαζι σου σε ολα...πλακα εχουν τα fuzz και ειναι και αρκετα ευκολα στην υλοποιηση...  ;D

αρκει να ψησουμε τον αρχηγο

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Αντε να πιασουμε και το 1% τουλαχιστον απο τον ηχο του βασιλια: Jimi Hendrix!!!! :solo :solo :solo

οπως το λες, γιατι για να πιασεις τον ηχο του δεν αρκει το fuzz face, η στρατοκάσα, η αφάνα και ο ενισχυτης. Θελει και τα δαχτυλα του :o

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....


non verified ομως  :(


πεντε ποτενσιομετρα για ενα fuzz face? Ρε που παμε ρε  ;D . Το παρακατω σχημα ειναι οτι καλυτερο βρηκα για το fuzz face. Ειναι ξεκαθαρο χωρις ασαφειες και εχει και το θεωρητικο διαγραμμα για να ξερουμε τι ειναι τι.
dallas-arbiter pnp fuzzface

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ανδριανέ, το δοκιμασα χτες αυτο το εργαλειο και εμεινα μαλ..ας απο το ποσο ευκολα φαρδαινει τις τρυπες. Σε 2-3 δευτερολεπτα τρωει το αλουμινιο λες και ειναι βουτυρο. Παλιοτερα παιδευομουν να τις διαπλατυνω με τα κλασικα τρυπανια κουνιοντας τα περα δωθε, τα χαλαγα, βγαινανε στραβες οι τρυπες. Πραγματικα μου ελυσε τα χερια. :clap

Μπράβο, χαίρομαι, πράγματι κάνει την δουλειά πολύ πιο εύκολη.

αν ειναι για fuzz, τοτε παμε για τον βασιλια τους, που χαρακτηρισε ολη την γενια αυτων των πεταλακίων :solo . Να βαλουμε και τρανζιστορακια γερμανιου για να εχει σασπενς και να παιξουμε με το ταιριασμα τους για να πιασουμε το μαγικο feeling. Και να δουμε με τα ματια μας το πιο απλο αλλα συναμα πιο ιδιοτροπο εφε της πιατσας.

Μαζι σου σε ολα...πλακα εχουν τα fuzz και ειναι και αρκετα ευκολα στην υλοποιηση...  ;D

αρκει να ψησουμε τον αρχηγο

Είμαι μέσα και συμφωνώ ότι ένα fuzz είναι ότι καλύτερο για πολλές εφαρμογές, βλέπω ότι ο κόσμος δεν το έχει ψηφίσει πολύ, αλλά ξέρω ότι πολλοί δεν το έχουν δοκιμάσει αλλά και δεν ξέρουν πίσω από πόσες χιλιάδες γνώριμα κομμάτια κρύβεται ένα fuzz.

Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....

non verified ομως  :(

πεντε ποτενσιομετρα για ενα fuzz face? Ρε που παμε ρε  ;D . Το παρακατω σχημα ειναι οτι καλυτερο βρηκα για το fuzz face. Ειναι ξεκαθαρο χωρις ασαφειες και εχει και το θεωρητικο διαγραμμα για να ξερουμε τι ειναι τι.
dallas-arbiter pnp fuzzface


Μου αρέσει η ιδέα του dallas-arbiter διότι παρά το ότι φαίνεται απλό, έχει πολύ χαρακτηριστικό ήχο.
Μπορούμε να δούμε και το fuzz factory που είναι το -ας πούμε- fully modded version των fuzz, για τους πιο περιπετειώδεις φίλους που θέλουν μπόλικα πράγματα να ρυθμίζουν..

Απλά για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο, να ξέρετε ότι τα ΥΛΙΚΑ που θα διαλέξουμε θα κάνουν την διαφορά στο fuzz και όχι τόσο το κύκλωμα.. όπως πολύ σωστά είπε ο billonious, χρειαζόμαστε τρανζίστορς γερμανίου και αν βρίσκαμε και κάτι σε NOS θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν παιδιά, μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα ότι η πρόταση για ένα απλό fuzz τύπου Dallas arbiter που πρότεινε ο billonious είναι η καλύτερη, τουλάχιστον σε πρώτη φάση..

Ομως θα το πάω ένα βήμα πιο πέρα:

Η BYOC έχει φτιάξει ένα ESV Fuzz (Extra Special Vintage) το οποίο είναι ουσιαστικά ένα αναβαθμισμένο Dallas arbiter, με σωστή πολικότητα τροφοδοσίας (το σχήμα του Dallas arbiter θέλει αρνητική τροφοδοσία -9v οπότε θα είναι tip positive και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε φίλους που θα το βάλουν σε pedalboard με κεντρική τροφοδοσία)
Διαβάστε τι γράφουν, ειδικά για τα υλικά: http://www.buildyourownclone.com/fuzz.html

Κοίταξα το Banzai και δεν βρήκα NOS αλλά έχει τα απλά μεταλικά AC127 που χρειαζόμαστε: http://www.banzaimusic.com/AC127.html
Είναι λίγο ακριβά, αλλά έχουν πολύ καλό ήχο, έχω δουλέψει τα AC128 και σκίζουν..

ΟΠΟΤΕ:
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα δικό μας VeroLayout από το κύκλωμα που υπάρχει στο manual της BYOC για το SV Fuzz (Extra Special Vintage), το οποίο έχει πάρα πολύ καλές κριτικές και να φτιάξουμε αυτό..

Billonious θα χρειαστώ τα έμπειρα μάτια σου να μου διπλοτσεκάρεις το vero layout ..

Νομίζω ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση που μπορούμε να κάνουμε..
Μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα είμαι πνιγμένος με ένα report που πρέπει να φύγει την Παρασκευή.. όμως το ΣΚ θα κάνω ότι μπορώ για να το έχω έτοιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/10, 10:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απο το banzai η απάντηση στην ερώτηση μου για το πότε θα έχουν και πάλι τα greenies σε διαθεσημότητα είναι η εξής:
"Hi George,
the Greenies series was discontinued by the   manufacturer. At the moment it is unknown when or if we will get more of   the requested values into stock. I would suggest using a different item   instead. The Panasonic SMF series could be a possible replacement for   your needs for example."


Αποφασισα να φτιαξω το diy booster http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.50   αλλα ενα απο τα υλικα και συγκεκριμενα το C4:Xicon Greenies 0,1uF δεν   μπορει να το βρει στο banjai.Μηπως υπαρχει καποιο παρομοιο με αυτο στο   banjai???


Εχει τεθεί αρκετές φορές αυτό το θέμα, πράγματι το Banzai δεν φέρνει πια την σειρά Xicon Greenies, μεταξύ των οποίων υπάρχουν κάποια από τα πιο κοινά decoupling capacitors που χρησιμοποιούμε..

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ λοιπόν, αντί για Xicon Greenies χρησιμοποιήστε την σειρά της Panasonic SMF που είναι πολύ ποιοτική:
http://www.banzaimusic.com/Stacked-Metal-Film/

"Panasonic Stacked Metal Film Capacitors, V-Series. Widely recognized as some of the best film caps available"
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 09:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ λοιπόν, αντί για Xicon Greenies 0,1uF χρησιμοποιήστε αυτό, που είναι επίσης της Xicon που την προτιμάμε:
Xicon MPP 0,1uF height=100 
Xicon MPP 0,1uF

"A very high quality, cost effective range of coupling capacitors"

Επισης μπορει να χρησιμοποιηθει και αυτος αν δεν σας ενοχλει το κοστος...
Orange Drop 715 - 0,1uF

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επισης μπορει να χρησιμοποιηθει και αυτος αν δεν σας ενοχλει το κοστος...
Orange Drop 715 - 0,1uF


Πολύ σωστά, απλά θα διευκρινήσω τα ακόλουθα, γα να μην πάνε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να τα σκάσουνε παίρνοντας όλους τους πυκνωτές τους Orange Drops:

Είναι πράγματι ότι καλύτερο τα Orange Drops αλλά επειδή κοστίζουν τόσο, ανήκουν σε καίριες θέσεις όπως σε Tone Stacks, όπου έχουν σημασία συμμετέχοντας στην διαμόρφωση χροιάς.

Για απλό decoupling που δεν πραγματοποιείται κάποιο φιτράρισμα συχνοτήτων απλά συμβαίνει μία απόρριψη τυχόν DC στο σήμα, δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο από τα Xicon.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Επισης μπορει να χρησιμοποιηθει και αυτος αν δεν σας ενοχλει το κοστος...
Orange Drop 715 - 0,1uF


Πολύ σωστά, απλά θα διευκρινήσω τα ακόλουθα, γα να μην πάνε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να τα σκάσουνε παίρνοντας όλους τους πυκνωτές τους Orange Drops:

Είναι πράγματι ότι καλύτερο τα Orange Drops αλλά επειδή κοστίζουν τόσο, ανήκουν σε καίριες θέσεις όπως σε Tone Stacks, όπου έχουν σημασία συμμετέχοντας στην διαμόρφωση χροιάς.

Για απλό decoupling που δεν πραγματοποιείται κάποιο φιτράρισμα συχνοτήτων απλά συμβαίνει μία απόρριψη τυχόν DC στο σήμα, δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο από τα Xicon.

Ναι απαντησα λιγο βιαστικα πριν... πολυ καλα εκανες και το ανεφερες αυτο...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γινεται να συνδεσουμε τα γνωστα ακουστικα στο ενισχυτακι??Σκεφτομαι αν μπορουσαμε να βαζαμε αλλο ενα output jack για αυτο το λογο..Τι λενε οι εμπειροι για αυτη την ιδεα??

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
μερικα tips για το συγκεκριμενο, για να εχουμε υποψην πριν προχωρησουμε στην κατασκευη. Αν οι τεχνικες λεπτομερειες σας τρομαξουν, αψηφιστε τες γιατι τοσοι και τοσοι εχουν φτιαξει fuzzface και ας μην ξερουν απο ηλεκτρονικα.

- οπως και να φτιαξετε το fuzzface, θα παραμορφωσει. Αν ομως θελετε να ειναι σωστο, πρεπει να εχει γλυκο ασυμμετρο κλιπαρισμα, με μια σταλια octave-up και να καθαριζει με το κατεβασμα του volume της κιθαρας. Οποτε, συνεχιστε το διαβασμα:

- κατα γενικη ομολογια τα τρανζιστορ γερμανιου ακουγονται πολυ διαφορετικα απο τα σιλικονης στο fuzzface. Τελειως διαφορετικος ηχος. Συμφωνω απο προσωπικη εμπειρια. Δεν μπορω να πω αν ειναι καλυτερα αλλα σιγουρα ειναι αλλος ήχος. Ισως σε καποιους αρεσουν τα σιλικονης αλλα αν θελετε ο ηχος να μοιαζει με του Hedrix (λεμε τωρα...) θελει γερμανιου. Τα σιλικονης δεν ακουγονται ασχημα αλλα ειναι πολυ "harsh", τα γερμανιου ειναι πολυ γλυκα και μελωδικα. Καποιοι λενε πως με πυκνωτακια κοψιματος των πριμων (μεταξυ Collector & Emitter) γλυκαινουν τον ηχο των σιλικονατων, δεν εχω  γνωμη σε αυτο.

- τα τρανζιστορ γερμανιου ειναι ιδιοτροπα απο την φυση τους (βλ. τεχνολογια τους). Παρτε εικοσι τεμαχια του ιδιου μοντελου απο τον ιδιο κατασκευαστη, μετρηστε τα και θα δειτε μεγαλες αποκλισεις απο τεμαχιο σε τεμαχιο. Η λεξη "προδιαγραφες" ειναι κατι τελειως ελαστικο για αυτα. Οι παραμετροι που αλλαζουν ειναι σημαντικοι για τον ήχο τους,   και ειναι η Απολαβη (ενισχυση) και το leak current (δεν ξερω την   ελληνικη ορολογια, μαλλον ρευμα διαρροης). Οι παραμετροι αυτοι, ειναι   καθοριστικοι για την επιλογη των καταλληλων τρανζιστορ οπως γραφω στην   επομενη παραγραφο. Επισης, το ιδιο τεμαχιο (τρανζιστορ) εχει αλλη συμπεριφορα οταν ειναι κρυο, αλλη οταν ζεσταθει, αλλη τον χειμωνα, αλλη το καλοκαιρι.  Δυστυχως, ο μονος τροπος να σταθεροποιησουμε τις αποδοσεις τους ειναι να μην τα χρησιμοποιησουμε και να βαλουμε σιλικονης που ειναι αξιοπιστα. Αλλα ειπαμε οτι θελουμε ηχο Hedrix οποτε τα γερμανιου ειναι μονοδρομος. Οποτε, ή αγοραζουμε δυο ντουζινες γερμανιου και τα μετραμε μεχρι να βρουμε τα σωστα (πολλα τα λεφτα ομως) ή αγοραζουμε μόνο δυο  τεμαχια απο το Banzai γιατι οι μαγκες τα εχουν μετρησει μονοι τους και τα εχουν σε κατηγοριες αναλογα με την Απολαβη τους. Δειτε εδω την κατηγοριοποιηση. Η απολαβη αναφερεται ως Hfe.

- Ειτε βαλουμε γερμανιου είτε σιλικονης, ο κανονας λεει πως και τα δυο τρανζιστορ πρεπει να εχουν χαμηλη απολαβη (ενισχυση) και πως το πρωτο να εχει λιγο μικροτερη απο το δευτερο . Σαν μπουσουλας, το πρωτο να εχει hfe: 70-90 και το δευτερο 100-120. Απαγορευονται δια ροπαλου τα υψηλης απολαβης > 150. Αλλιως δεν καθαριζει ο ηχος με το κατευασμα του Volume της κιθαρας. Επισης, πρεπει να εχουν χαμηλο  leak current <300mA.

- το εφε δεν θελει αλλο εφε μπροστα του, ειτε booster είτε buffer είτε overdrive είτε φιλτρα, γιατί θα αλλαξει πολυ ο ηχος του. Είναι το μοναδικο εφε της πιατσας που εχει και θελει χαμηλη αντισταση εισοδου για να ακουγεται οπως πρεπει.

- οπως ειπε ο Ανδριανος, επειδη το κυκλωμα ειναι υπερβολικα λιτο, ο ηχος εξαρταται κατα 90% απο αυτα τα δεκα-εντεκα εξαρτηματα του fuzzface, δηλαδη απο το αν ειναι γερμανιου/σιλικονης, απο το αν οι αντιστασεις ειναι ανθρακα/metal film, απο το αν μια αντισταση ειναι 470Ω ή 330Ω κτλ.... Για τα τρανζιστορ τα αναλυσαμε πριν. Οι περισσοτεροι επιλεγουν αντιστασεις ανθρακα γιατι τους αρεσει ο θορυβος (φυσημα) που ειναι (δηθεν) vintage. Τελος παντων... Οι αντιστασεις metal film καθως ειναι νεοτερης τεχνολογιας και χαμηλων ανοχων 1%, παραγουν μικροτερο θερμικο θορυβο-φυσημα. Οι τιμες των αντιστασεων παιζουν ρολο στην πολωση (bias) των τρανζιστορ, που με την σειρα της παιζει με την ποσοτητα ενισχυσης-απολαβης => ποσοτητα παραμορφωσης. Επισης, οι τιμες των αντιστασεων παιζουν με την ασυμετρη ενισχυση του ακουστικου σηματος. Θελουμε ασυμετρο clipping γιατι συντελει τοσο στην γλυκητητα του ηχου οσο και στο εφε του octave-up.

- αρκετοι λενε πως το fuzz face ακουγεται καλυτερα με παλια μπαταρια που εχει πεσει η ταση της, παρα με καινουργια που εχει ακριβως 9v.

-οσον αφορα την γειωση ο κανονας λεει οτι αν βαλουμε npn τρανζιστορ (ειτε σιλικονης, ειτε γερμανιου) πρεπει να εχουμε αρνητικη γειωση (η συνηθης γειωση που εχουμε σε ολα τα πεταλια), ενω αν βαλουμε pnp τρανζιστορ (ή Si ή Ge) πρεπει να εχουμε θετικη γειωση (πραγμα σπανιο στην  εποχη μας). Γενικα, η θετικη γειωση και τα pnp transistor ειναι καταλοιπα αλλων δεκαετιων και σημερα θεωρουνται απολιθωματα (οπως και τα τρανζιστορ γερμανιου). Η θετικη γειωση δεν ειναι συμβατη με την τροφοδοσια ολων των αλλων πεταλιων που εχουμε, δηλ δεν μπορουμε να βαλουμε το fuzzface μαζι με αλλα πεταλια στο ιδιο τροφοδοτικο, και θα μπερδεψει πολυ κοσμο που δεν ειναι εξοικιομενος με τα ηλεκτρονικα, οπως σωστα ανεφερε ο Ανδριανος. Με μπαταρια αλλαζει το πραγμα. Θεωρητικα τρανζιστορ pnp μπαινουν σε αρνητικη γειωση αλλα πρακτικα κανουν σφυριγμα και βομβο.


- ο αστικος θρυλος λεει οτι το fuzzface εγινε κατα λαθος παραμορφωση και προοριζοταν για καθαρος προενισχυτης (booster). Εκεινη την εποχη τα κυκλωματα Smitt-trigger (βλ. fuzzface) χρησιμοποιουνταν κατα κορον στην προενισχυση καθως ηταν ο μοναδικος τροπος να παρουν το μεγιστο των δυνατοτητων (= απολαβη=ενισχυση) απο τα "προβληματικα" τρανζιστορ γερμανιου.

ΥΓ. αν οι τεχνικες λεπτομερειες σας αποτρεπουν, δειτε τις σαν "ψιλα γραμματα" και ξαναδιαβαστε την δευτερη παραγραφο που λεει οπως και να το φτιαξετε δουλευει αλλα δεν θα ειναι τελειο.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/10, 22:25 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@Ανδριανε,
Εχεις την αμεριστη βοηθεια μου για ενα vero.
Συμφωνω και με την επιλογη του κυκλωματος γιατι ειναι ενα δοκιμασμενο fuzzface, προσαρμοσμενο στα συγχρονα δεδομενα με την αρν. γειωση, με τα AC127 που ειναι προσιτα και με δυο ποτενσιομετρα για να μην μπλεκομαστε. Το τριμερ πολωσης - στο Collector - ειναι πολυ χρησιμο, εγω το εχω βαλει ως εξωτερικο ποτενσιομετρο θυσιαζοντας το distortion.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
@Ανδριανε,
Εχεις την αμεριστη βοηθεια μου για ενα vero.
Συμφωνω και με την επιλογη του κυκλωματος γιατι ειναι ενα δοκιμασμενο fuzzface, προσαρμοσμενο στα συγχρονα δεδομενα με την αρν. γειωση, με τα AC127 που ειναι προσιτα και με δυο ποτενσιομετρα για να μην μπλεκομαστε. Το τριμερ πολωσης - στο Collector - ειναι πολυ χρησιμο, εγω το εχω βαλει ως εξωτερικο ποτενσιομετρο θυσιαζοντας το distortion.
Οκ φίλε, προχωράμε έτσι..
Για το bias και εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να το κάνουμε pot για μεγαλύτερη ευελιξία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ηρθαν τα υλικά.... :o Apisteftable... :clap

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Αν έχεις τπτ λινκς με κάνα άρθρο που να εξηγεί τα περί overdrive/distortion ή αν μπορούσες να μας αναλύσεις με δυο λόγια πως λειτουργεί το κύκλωμα που παρέθεσες , θα σου μουν ευγνώμων. ;)

αυτες τις μερες που εχω αρκετο ελευθερο χρονο σκοπευω να γραψω ενα αρθρο περι παραμορφωσης συνοψιζοντας πληροφοριες απο τα λινκς του Ανδριανου και απο καποια αλλα, για να διασαφινιστουν καποια θεματα και μυθοι.

Αποσυνδεδεμένος sheraton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....



non verified ομως  :(


Με ενδιαφερει και εμενα να φτιαξω αυτο το κυκλωμα, που απ'οτι βλεπω ειναι η γαλλικη version του fuzz factory. Εχω βρει το εξης κυκλωμα   http://circuitworkshop.com/forum/index.php?topic=242.0   , αλλα μου φαινεται καπως ελειπες. Θα ηθελα να εχω κατι πιο αναλυτικο ως αρχαριος (πρωτη φορα θα επιχειρισω να φτιαξω καποιο πεταλακι, ελπιζω οχι και τελευταια ;D ) και θα ηθελα να μου παραθεσετε αν εχετε κατα νου καποιο κυκλωμα με τη μορφη veroboard ή breadboard, γιατι με ενα απο αυτα λεω να ασχοληθω... Τα υλικα θα τα αγορασω μονος μου, και γι'αυτο θα ηθελα να μου εξηγεισετε λιγο τι εννοειται οταν αναφερεστε σε συνδιασμους τρανσιστορ με δοκιμες.
Ευχαριστω προκαταβολικα και συνεχιστε τη τρομερη δουλεια που κανετε και τη θεληση για βοηθεια που δειχνετε!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ρε παιδια τι λετε και για κανενα fuzz pedal???Εχω ψηθει με τα diy pedals....

non verified ομως  :(

Με ενδιαφερει και εμενα να φτιαξω αυτο το κυκλωμα, που απ'οτι βλεπω ειναι η γαλλικη version του fuzz factory. Εχω βρει το εξης κυκλωμα   http://circuitworkshop.com/forum/index.php?topic=242.0   , αλλα μου φαινεται καπως ελειπες. Θα ηθελα να εχω κατι πιο αναλυτικο ως αρχαριος (πρωτη φορα θα επιχειρισω να φτιαξω καποιο πεταλακι, ελπιζω οχι και τελευταια ;D ) και θα ηθελα να μου παραθεσετε αν εχετε κατα νου καποιο κυκλωμα με τη μορφη veroboard ή breadboard, γιατι με ενα απο αυτα λεω να ασχοληθω... Τα υλικα θα τα αγορασω μονος μου, και γι'αυτο θα ηθελα να μου εξηγεισετε λιγο τι εννοειται οταν αναφερεστε σε συνδιασμους τρανσιστορ με δοκιμες.
Ευχαριστω προκαταβολικα και συνεχιστε τη τρομερη δουλεια που κανετε και τη θεληση για βοηθεια που δειχνετε!


Γειά σου και καλώς ήρθες,
Εχουμε αποφασίσει να προχωρήσουμε με το Dallas Arbiter Fuzz σε μία έκδοση BYOC και δουλεύω πάνω στο verolayout για αυτό, αφού το κάνουμε verify θα προχωρήσουμε με αναλυτικές οδηγίες, ως συνήθως, ένα πλήρες project κάθε φορά.
Αφού είσαι αρχάριος, θα πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι απλό πρώτα, να πάρεις την απαραίτητη εμπειρία πάνω στην κατασκευή και μετά να προχωρήσεις με κάτι πιο πολύπλοκο.

Προτείνω το booster που περιελήφθη για τον σκοπό αυτό:

Απαραίτητα και ΠροαιρετικάΕργαλεία:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624770#msg624770
Υλικά για το Booster:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624783#msg624783
Παρελκόμενα του Booster για σύνδεση και κουτί:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624785#msg624785
Προετοιμασία της Πλακέτας για το Booster:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624927#msg624927
Ταξινόμηση των Υλικών για το Booster: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg625837#msg625837
Υλοποίηση του Booster:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg625868#msg625868
Διόρθωση για το Booster και το Buffer:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg626455#msg626455
Καλωδίωση του Booster:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg626309#msg626309

Για τα υλικά κοίταξε στην αρχή του ποστ που εξηγούνται: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg625837#msg625837

Για τα τρανζίστορ, διάβασε το ποστ του billonious  λίγο πριν, που τα εξηγεί αναλυτικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)