Αποστολέας Θέμα: Καθημερινοί κιθαριστικοί αυτοσχεδιασμοί.  (Αναγνώστηκε 4688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=QdZ6NGiuZxw

Εδώ αποτυπώνεται η καθημερινότητα μου χωρίς να ξέρω πότε με παίρνει η κάμερα του κινητού

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=Rt28Fop9eII


Τα ίδια και εδώ που παίζω ότι μου κατεβαίνει εκείνη την ώρα ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ο ήχος σου πολύ καλός, στο παίξιμο (λεγκάτο) έχεις γίνει πολύ καλός (και εγω το πολεμάω, αλλά συνήθως το ξεφτιλίζω στην πένα, και φεύγουν και μερικές αδέσποτες  ;D )

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ο ήχος σου πολύ καλός, στο παίξιμο (λεγκάτο) έχεις γίνει πολύ καλός (και εγω το πολεμάω, αλλά συνήθως το ξεφτιλίζω στην πένα, και φεύγουν και μερικές αδέσποτες  ;D )
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια panixgr, θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια να κάνεις, άλλωστε οι αδέσποτες φεύγουν σε όλους ;D 

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=ezhXCehd0iY

Μερικά  πεντατονικά licks(αυτά μου έλειψαν) και riffs υπό κατασκευή, να με συμπαθάτε για τις επαναλήψεις και την συνεχόμενη εναλλαγή του διακόπτη, ξέρετε πως είναι όταν παίζεις και ξεχνιέσαι και πειραματίζεσαι
άλλωστε ο στόχος των βιντεο ήταν αυτός, ο οποίος προέκυψε εκ των υστέρων :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
εφόσον το βλέπω οτι το παλεύεις για να μάθεις να παίζεις γρήγορα, μερικές συμβουλές :

1) βάλε όσο πιο χοντρές χορδές μπορείς (11 με στάνταρντ κούρδισμα θα ήταν ΟΚ για αρχή)
2) βγάλε αυτό το delay. Σου δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι παίζεις χωρίς κενά, δηλ "fluid" αλλά αν παίξεις καθαρά εκεί φαίνεται τι πραγματικά παίζεις
3) δεν θα σου δώσω την συμβουλή του van halen : "παίξε χωρίς ενισχυτή", αλλά θα σου πω να κόψεις απο εφέ και παραμόρφωση. Οταν κάνεις εξάσκηση δεν χρειάζονται ούτε εφέ ούτε τόση παραμόρφωση. Το ίδιο (και πιο σημαντικό ακόμα) ισχύει και για τον compressor.
4) προσπάθησε με κάτι κλασικά δύσκολο, αλλά όχι με όρους σημερινής δυσκολίας, κάτι σαν το no parole from rock'n' roll των Alcatrazz δηλ, κάποιο απο τα πιασάρικα σόλος του.

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
εφόσον το βλέπω οτι το παλεύεις για να μάθεις να παίζεις γρήγορα, μερικές συμβουλές :

1) βάλε όσο πιο χοντρές χορδές μπορείς (11 με στάνταρντ κούρδισμα θα ήταν ΟΚ για αρχή)
2) βγάλε αυτό το delay. Σου δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι παίζεις χωρίς κενά, δηλ "fluid" αλλά αν παίξεις καθαρά εκεί φαίνεται τι πραγματικά παίζεις
3) δεν θα σου δώσω την συμβουλή του van halen : "παίξε χωρίς ενισχυτή", αλλά θα σου πω να κόψεις απο εφέ και παραμόρφωση. Οταν κάνεις εξάσκηση δεν χρειάζονται ούτε εφέ ούτε τόση παραμόρφωση. Το ίδιο (και πιο σημαντικό ακόμα) ισχύει και για τον compressor.
4) προσπάθησε με κάτι κλασικά δύσκολο, αλλά όχι με όρους σημερινής δυσκολίας, κάτι σαν το no parole from rock'n' roll των Alcatrazz δηλ, κάποιο απο τα πιασάρικα σόλος του.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις συμβουλές panixgr.Δεν θα λεγα ότι μου αρέσουν οι χοντρές χορδές εκτός αν πρόκειται για κάτι ειδικό.Βάζω έναν ήχο και ξεχνιέμαι... σπάνια κάνω αλλαγές κι αυτές όταν έχω κάτι στο μυαλό μου.Γενικά παίζω και με clean ήχους αρκετά, ασχέτως αν δεν φαίνεται εδώ.Δεν κάνω εξάσκηση απλά παίζω και ότι έρθει.Δεν με απασχολεί καθόλου η γρηγοράδα, και ούτε εξασκούμαι, αν την χρησιμοποιήσω είναι για να δώσω ''χρώμα''η έχω θεωρήσει εξ'αρχής ότι κάτι πρέπει να παιχτεί γρήγορα γιατί αλλιώς χάνει.Έχει και η γρηγοράδα την χάρη της.






Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=aqQ9DcA5WQw

Τελευταίο επεισόδιο αυτού του επιτυχημένου πλήν ανώφελου κύκλου παρουσιάσεων :P ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
54047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/12, 13:01
από gas-13
0 Απαντήσεις
10194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 18:21
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/13, 21:00
από geodimitri
1 Απαντήσεις
27870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/19, 20:02
από xkostas