Αποστολέας Θέμα: Μαθηματα φωνητικης  (Αναγνώστηκε 17928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Μαθηματα φωνητικης
« στις: 01/04/09, 00:49 »
Ειμαι 26 χρονων ασχολουμαι χρονια με την μουσικη αλλα πριν 5 μηνες αποφασισα να ασχοληθω με το τραγουδι. Ξεκινησα λοιπον μαθηματα σένα ωδειο για συγχρονο τραγουδι. Η δασκαλα μου επεμενε απο την αρχη να μην κανω ασκησεις μονος μου σπιτι επειδη ειμαι αρχαριος. Εγω απο την αλλη την εγραψα κανονικα. Κανω 1 ωρα ζεσταμα και αλλες 2 ωρες τραγουδαω καθε μερα.και αυτο γιατι προσπαθω να βγαλω ογκο. Η δασκαλα επιμενει να τραγουδαω ελευθερα χωρις να ζοριζω ουτε το λαιμο ουτε το λαρυγγα η οτιδηποτε αλλο στην περιοχη. αλλα αυτο που ακουω ειναι πιο αδυναμο και απο την ομιλια μου. Με την δασκαλα προφανως δεν εχουμε μιλησει για καμια τεχνικη..ουτε για σταση σωματος ή διαφραγμα ή ολα αυτα που βλεπω στο youtube.
 
Η φωνη μου ειναι λεπτη (συνομoταξιας τραγουδιστη Radiohead, Muse ) οποτε αυτο που ακουω δεν μάρεσει οταν τραγουδαω ελευθερα και ψαχνω απεγνωσμενα τροπους να δωσω ογκο στην φωνη. Καθε φορα ομως που προσπαθω ζοριζω το λαιμο μου στο τελος. Το θεμα ειναι οτι η χροια μου μαρεσει οταν φωναζω ή οταν προσπαθω να δωσω ογκο τεχνητα.

Στην αρχη εσφιγγα το λαιμο για να βγει πιο πνιχτος ο ηχος και να εχει μια χροια συντομα ομως πονεσα στα σημεια που ειναι οι αμυγδαλες. καταλαβα οτι εκανα λαθος. Μετα προσπαθησα οσο ανεβαινω να λεω χασμουρητα τις νοτες και να σηκωνω το σταφυλλι στον ουρανισκο συντομα πονεσα κατω απο το πηγουνι. Μετα προσπαθησα να κραταω σε χαμηλη θεση το λαρυγγα καθως ανεβοκατεβαινω στις κλιμακες, και τα γ@**σα ολα! Σημερα μπορω να πω οτι ο λαιμος μου ειναι στην χειροτερη κατασταση που ηταν ποτε. Με 2 λεπτα τραγουδι κλεινει.


Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει καμια ελπιδα η φωνη μου να αποκτησει ποτε ογκο με τον καιρο και με τεχνικη ή να το παρατησω.


PS. Ειδα για μια τεχνικη SLS (Speech Level Singing) που κρατας το λαρυγγα σε σταθερη θεση και την φωνη σε σταθερη ενταση καθως ανεβοκατεβαινεις και αυτο που ακουγα μ αρεσε απιστευτα. το θεμα ειναι οτι τιναξα το λαιμο μου στον αερα. οποτε το παρατησα και ξαναγυριζω στο "ελευθερο" της δασκαλας μου

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #1 στις: 01/04/09, 16:30 »
Όταν εννοείς όγκο, όπως όταν φωνάζεις , εννοείς ποιοτική,ελεγχόμενη  ένταση?

Το να είσαι αρχάριος και να ζορίζεσαι στο βαθμό που περιγράφεις είχε ως αποτέλεσμα να κουράσεις αρκετά το λαιμό σου, κάτι το οποίο έγινε λόγω λανθασμένης χρήσης της φωνής σου.Πρώτο και σημαντικό όταν τραγουδάς  είναι η στάση του σώματος , όρθιος χωρίς να καμπουριάζεις με ώμους  ελεύθερους και χωρίς να έχεις  αίσθηση σφυξίματος.Λανθασμένη στάση του σώματος σημαίνει επιβάρυνση αναπνευστικής λειτουργίας το οποίο συνεπάγεται προβλήματα στη φώνηση.Σημαντικότατο επίσης  είναι να αναπνέεις απ το διάφραγμα καθώς έτσι ελέγχεις καλύτερα τις εκπνεόμενες λέξεις όταν τραγουδάς και δεν ταλαιπωρείς το λαιμό σου.

Οπότε, έχεις πιθανότητες να βελτιωθείς-θεαματικά μάλιστα- ακολουθώντας ενα σωστό πρόγραμμα βήμα βήμα και όχι όλα μαζί.Όπως ένας αθλητής δεν μπορεί να τρέξει 200 km όταν δεν έχει προηγηθεί η σωστή προετοιμασία έτσι και στο τραγούδι δεν μπορείς να περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα σε μικρό χρονικό  διάστημα, το οποιό μάλιστα υστερεί ποιοτικά σε ασκήσεις.

(εννοείται ότι τα μαθήματα θα τα κάνεις με δασκάλα και όχι μόνος σου)    :) 

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #2 στις: 01/04/09, 23:35 »
επειδη με ρωτησε και ενας φιλος με pm για το τι εννοω για την φωνη μου... ακουστε την στο http://www.myspace.com/harrucci
τα κομματια που αντιπροσωπευουν την χροια που θελω να εχω ειναι στο the sideeffect και στο κομματι των paradise lost permanent solution που εχω διασκευασει. μαρεσει αυτη η χροια αλλα δεν μπορω να την εχω, γιατι σφιγγω το λαιμο μου για να την βγαλω... ελευθερη η φωνη μου ακουγεται πολυ χαλαρη και δεν γουσταρω μια... σημερα παντως η δασκαλα μου ειπε οτι τα πατηματα θα ερθουν μονα τους με τον καιρο και τοτε δεν θα χρειαζεται να ζοριζομαι. Και δεν υφισταται θεμα αφωνου οχι μονο σε μενα αλλα και γενικοτερα


πειτε μου και σεις την γνωμη σας πιο συγκερκιμενα
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/09, 23:37 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #3 στις: 23/05/09, 21:19 »
 Δεν ξέρω πόσο καιρό κάνεις φωνητική,αλλα για να αποκτήσει όγκο μια φωνή
πρέπει να κάνει 2 φορές την εβδομάδα εντατικά μαθήματα για 6 μήνες.....
οχι οτι στους 6 μήνες γίνεται κανείς τραγουδιστής αλλά τότε αρχίζει να καταλαβαίνει την διαφορά στην φωνή του!!!!
Να μην βιάζεσαι και να μην ζορίζεις τις φωνητικές σου χορδές γιατί αν αποκτήσεις κάλλους.......άστα!!!!

Εγω πάντως θα σε συμβούλευα να ακούς την δασκάλα σου.......

Αν  τώρα παλι θες να αλλάξεις δασκάλα ,,,,,,,δεν ειναι κακό! Απλά μην κάνεις τίποτα μόνος σου!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #4 στις: 03/06/09, 18:47 »
το πρόβλημα είναι ένα... ότι έχεις στο μυαλό σου "την χροιά που θέλεις". Αυτό ΔΕΝ γίνεται. Η χροιά σου είναι μία και δεν αλλάζει. Απλά μέσω των τεχνικών τοποθέτησης, στήριξης, αναπνοής και ελέγχου των ηχείων θα μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα με την φωνή σου και να παίζεις με δυναμικές, γρέζι και άλλα παρελκόμενα. Μάθε να αγαπάς την φωνή σου και εκπαίδευσε την αν αγαπάς το τραγούδι. Μην προσπαθείς να μοιάσεις σε κανέναν, αλλά εξερεύνησε διαφορετικές φωνές και είδη μουσικής και πάρε όσα στοιχεία μπορείς από αυτούς χωρίς να χάσεις την ταυτότητα σου. Και αν θες την γνώμη μου έχεις μία πολύ ενδιαφέρουσα χροιά και αξίζει να ασχοληθείς... με την εκπαίδευση θα δεις διαφορά σίγουρα, αλλά αν θες μια άλλη φωνή δε πρόκειται να γίνει ποτέ. Μάλλον θα καταστρέψεις κι αυτή που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #5 στις: 10/07/09, 00:37 »
ασε τα ωδεια κ 3εκινα ιδιαιτερα...τπτ αλλο....οι περισοτεροι  κα8ηγητες φωνητικης στην ελλαδα ειναι ΑΣΧΕΤΟΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!.....οσο για το Speech Level Singing....ειναι πολυ πολυ καλη τεχνικη αλλα για να την μα8εις 8ες δασκαλοοοο......3ερω καποιον που Γ***ΕΙ....αμα 8ες στειλε πμ......
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος antonis player

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματα φωνητικης
« Απάντηση #6 στις: 07/09/11, 00:38 »
paidia egw 8elw na moy peite kamia askisi fwnitikis gt dn paizoun lefta gia daskalo

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
69674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 12:52
από pivimus
15 Απαντήσεις
17518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 22:22
από Aenima
2 Απαντήσεις
5038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 19:07
από MACMISIAS
12 Απαντήσεις
37456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/14, 15:32
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 18:42
από Arg0
2 Απαντήσεις
32014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 17:06
από bakaliaros
0 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 04:19
από markos_geo
1 Απαντήσεις
13277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 11:46
από Scorps182
0 Απαντήσεις
22746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 19:45
από Stoyo
0 Απαντήσεις
2982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/12, 21:18
από ΚΕΠΕΜ