Αποστολέας Θέμα: Σάζι  (Αναγνώστηκε 14919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Σάζι
« στις: 28/06/03, 23:57 »
Παιδιά μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησης με την κιθάρα αποφάσισα να ασχοληθώ παράλληλα με άλλα έγχορδα, κυρίως παραδοσιακά. Σαν όργανο μου αρέσει πολύ το σάζι. Θα ήθελα να μου πουν ορισμένα άτομα που έχω δει να γνωρίζουν κάτι παραπάνω στο παραδοσιακό, μερικά πράγματα για το σάζι. Μην στείλετε μόνο τα πολύ βασικά, γιατί αυτά τα έχω μάθει. Θέλω ορισμένες λεπτομέρειες πάνω στον τρόπο παιξίματος και ποιοι είναι οι δεξιοτέχνες του οργάνου. Και ποιος είναι ο σωστός τρόπος να παίξει κανείς σάζι. Επαρκούν οι γνώσεις της κιθάρας ή πρώτα πρέπει να παίξω μπουζούκι;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Σάζι
« Απάντηση #1 στις: 29/06/03, 00:16 »
Από όσο ξέρω (από άλλους...) το σάζι έχει διαφορετικό τρόπο παιξίματος από το μπουζούκι ή την κιθάρα.

Για μαθήματα ή δεξιοτέχνες, θα σου συνιστούσα να ψάξεις κατά Τουρκία μεριά, ή πιθανώς σε Κούρδους πρόσφυγες, εκεί υπάρχουν πάρα πολλοί, αφού το όργανο εκεί είναι πολύ διαδεδομένο...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος grouse guitarist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • None! (so far)
    • Προφίλ
Re:Σάζι
« Απάντηση #2 στις: 29/06/03, 01:03 »
File ikatsoun, ego paizo laouto gia oxto xronia kai ta teleutaia tria asxoloume kai me thn kithara! Loipon to Sazi einai ontos poly oraio, prosopika m'aresei para poly hxos tou. To sazi exei kourdisma : la - re - sol (apo kato pros ta pano). To kourdisma auto einai diaforetiko apo thn kithara alla tha mporouse na xaraktiristei kapos poio....aplo.  Den nomizo oti tha voithouse an epaizes mpouzouki, afou asxoleisai me tin kithara tha exeis kapoia peira kai tha exeis kai to auti! An katsis, asxolitheis kai to "psaxeis" sigoura kati tha katafereis! Tora, tha htan kalo an pigaines kai se kapoio daskalo gia sazi. Enas kalos dexiotexnis sto sazi einai o Hakan (Tourkos prepei na einai!), sthn ellada einai, kai sxedon se ola ta cd pou exo kai periexei mesa sazi  pezei autos! EInai g**atos!

P.s. An den exeis akousei ilektriko sazi akouse.... Einai para poly (g)amo!!!! Ta leme!

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Σάζι
« Απάντηση #3 στις: 29/06/03, 17:28 »
Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Τον Hakan τον ξέρω από τις συνεργασίες του με γνωστούς σημερινούς λαϊκούς τραγουδιστές. Μόνο που εκεί το όργανο εμφανίζεται μόνο για ορισμένες ανταποκρίσεις. Θα ήθελα κάποιον που να είναι δεξιοτέχνης στο σάζι, αλλά να είναι κύριο όργανο. Κάτι αντίστοιχο με το σιτάρ και τον Ραβί Σανκάρ. Το μπουζούκι το ανέφερα διότι ο μπουζουξής που δουλεύαμε πρόσφατα μαζί έφερε ένα σάζι από την Τουρκία. Αυτός το έπαιξε κατευθείαν (δεν χρησιμοποιούσε ωστόσο τα μόρια, το ενδιάμεσο των ημιτονίων) αλλά έβγαζε ήχο. Οπωσδήποτε δεν έπαιζε όσο παίζει κάποιος που ασχολείται αποκλειστικά με το σάζι, αλλά όμως πολύ καλύτερα από μένα που μόλις το γρατζουνούσα! Για το ηλεκτρικό σάζι έχω ακούσει. Έψαξα να βρω στη Θεσσαλονίκη αλλά είναι πολύ ακριβά. Και δεν γνωρίζω αν σίγουρα θα μπορέσω να ασχοληθώ σοβαρά με το σάζι ώστε να αξίζει. Από την άλλη, κάποιος που γνώριζε αρκετά για το όργανο, μου είπε να μην πάρω από την Τουρκία γιατί είναι μάπα τα ξύλα τους. Του μπουζουξή μου όμως φυσούσε. Και το πήρε και πολύ φτηνά.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Σάζι
« Απάντηση #4 στις: 10/07/08, 23:58 »
εγω δεν παιζω κιθαρα μονο την εχω γρατζουνισει μερικες φορες....παιζω ομως λιγουλακι παραπανω σαζι...αυτο που θα ελεγα με σιγουρια ειναι οτι η μεταφορα απο συγκερασμενο σε ασυγκεραστο οργανο ισως να ειναι λιγο εκνευριστικη και παραξενη και επισης το σαζι ειναι πολυ μαλακο οργανο καμια σχεση με κιθαρα και μπουζουκι....
how i wish you were here