Αποστολέας Θέμα: Άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τραγουδήσω :/  (Αναγνώστηκε 18424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Music is my Life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γειά σας, :)
Είμαι μαθήτρια μουσικού σχολείου και του χρόνου θα ήθελα πολύ να μπω στην χορωδία του σχολείου, η οποία είναι με λίγα λόγια υπέροχη και απαιτεί πολύ καλές φωνές, έτσι λίγοι καταφέρνουν να μπουν. Εγώ πιστεύω πως με αρκετή προσπάθεια θα μπορέσω να μπω, έτσι δουλεύω ένα τραγούδι εδώ και αρκετό καιρό....
Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που πρέπει να τραγουδήσω μπροστά σε κάποιον αγχώνομαι υπερβολικά με αποτέλεσμα να τρέμω ολόκληρη και να μην μπορώ να βγάλω ούτε νότα σωστή.  :'(
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα??? Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορώ να ξεπεράσω ή τουλάχιστον να μειώσω το άγχος???  ??? ??? 
Σας παρακαλώ βοηθήστε! ΘΕΛΩ ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/11, 19:11 από Music is my Life »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Μπορώ να σε βοηθήσω λίγο, την περισσότερη δουλειά θα πρέπει να την κάνεις εσύ.
Θα σου δώσω κάποια ψυχολογικά κλειδιά να μπορέσεις να δουλέψεις με την σκέψη σου για να αποβάλεις αρκετό από το άγχος.

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι να μπορέσεις να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου, όποιος και να είναι αυτός.
Εάν δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου και δεν περάσεις, τότε:
1. Θα έχεις την δυνατότητα να λές ότι έχεις κάνει ότι καλύτερο μπορείς και έτσι και αλλιώς δεν μπορούσες να κάνεις κάτι παραπάνω στην φάση αυτή. Αυτό θα σου δώσει μία εσωτερική ηρεμία.
2. Παράλληλα, θα ξέρεις ότι στο μέλλον μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις, με καλύτερη ετοιμασία και σίγουρα θα πετύχεις, αν όχι στο σχολείο, σε κάποιο group οπωσδήποτε. Η ζωή είναι όλη μπροστά σου.

Πάμε να δούμε πως θα σταματήσουμε το άγχος απο το να σε εμποδίσει να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου:
Τι είναι το άγχος για την δική σου περίσταση? Μπορεί να είναι:
1. Αγωνία για την αποδοχή, την επιβεβαίωση ότι αξίζεις από τους άλλους.
2. Αγωνία για την εικόνα σου, το πως φαίνεσαι στους άλλους.
3. Προσπάθεια να ενταχθείς, να περιλαμβάνεσαι σε ομάδες με άλλους.
Μπορεί να είναι και πολλά άλλα.. σκέψου και δες ποια από τα παραπάνω εφαρμόζουν σε σένα.
Προσέχεις όμως ότι όλοι οι λόγοι που παρέθεσα, έχουν μέσα τους μία λέξη κλειδί: τους άλλους!..

Τώρα θα ήθελα να στρέψω από τους άλλους την προσοχή σου σε εσένα.
Εσύ έχεις ένα δικό σου όνειρο. Θέλεις να τραγουδήσεις και να δημιουργήσεις μέσα στην μουσική.
Αυτά είναι δικά σου θέλω και αφορούν την δική σου πορεία.

Πάμε τώρα να αφαιρέσουμε το άγχος.
Ρώτησε τον εαυτό σου:
-Θα αφήσω τους άλλους να με σταματήσουν να κάνω αυτό που θέλω εγώ?
-ΟΧΙ βέβαια, σε καμία περίπτωση!.
Λοιπόν θα αγνοήσεις τελείως κάθε τι που έχει σχέση με τους άλλους και θα επικεντρωθείς στον εαυτό σου, σε σένα και το όνειρο σου.
Κάθε φορά που θα νοιώθεις άγχος, θα θυμίζεις στον εαυτό σου ότι:
-Αυτό το άγχος είναι για τους άλλους, όχι για μένα. Εγώ ξέρω τι θέλω και θα επιμείνω μέχρι να το πετύχω.

Κάθε φορά που θα το λές αυτό μέσα σου, το άγχος θα μειώνεται, μέχρι που θα μάθεις να το αναιρείς τελείως.

Σου εύχομαι ειλικρινά κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ωραιο ποστ, Adr1anos...ακομα και σε εμας τους πιο "προχωρημενους", πιστευω μας θυμιζει πραγματα που εχουμε ξεχασει, ειτε απο το ποσα σταδια περασαμε, ειτε πραγματα που αντιμετωπισαμε παλιοτερα και ξεχασαμε στην πορεια τον τροπο με τον οποιο τα νικησαμε...thanks!

Αποσυνδεδεμένος tinutsi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Wow όντως τέλεια απάντηση απο Adr1anos!
Εγώ θέλω να σου πω την φωνητική εκδοχή των πραγμάτων μιας και ξέρω τι περνάς και έχω βρει τι βοηθάει εμένα. Όταν έχουμε άγχος αρχίζουμε να εμποδίζουμε την σωστή αναπνοή. Αν δεν στέλνεις τη αρκετή ποσότητα αέρα τοτε η φωνή σου θα τρέμει κ δεν θα μπορείς να την ελέγξεις. Επίσης δεν πρέπει να αρχίσεις να πιέζεις τη φωνή σου και να σπρώχνεις στην προσπάθεια σου να την ελέγξεις. Οπότε εγώ προσωπικά προσπαθώ να συγκεντροθώ στην κοιλιά μου, και οτι "σπρώξιμο" θέλω να κάνω να το κάνω απο εκεί στελνοντας αέρα (κ ας μην ξέρω κ εγώ ΤΕΛΕΙΑ διαφραγματική αναπνοή). Επίσης μ'αρέσει να σκέφτομαι την αίσθηση του "χασμουρητού" που δεν με αφήνει να πιέσω τις χορδές αλλα μου δείνει γεμάτο ήχο. Ετσι παρά το άγχος μου, τραγουδάω αξιοπρεπώς και μειώνεται μέχρι που φεύγει.
Δεν ξέρω αν είναι κ πολύ βοηθητικό αλλά μπορεις να με ρωτήσεις οτι θες  :P

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Μια μικρη επισυμανση ΔΕΝ φουσκωνουμε με αερα την κοιλια μας ! ο αερας παει στους πνευμονες οπου τον διαχειρισομαστε με το διαφραγμα...αυτο που φουσκωνει ειναι το διαφραγμα πριν ξεκινησουμε με αναπνοη το τραγουδι.. το ζητουμενο ειναι ο σωστος ελεγχος την αναπνοης-αερα μεσω του διαφραγματος.
Δεν παιρνουμε μια βαθεια ανασα σα να κανουμε βουτια στη θαλασσα και οσο μας βγαλει, χρειαζομαστε μεσαιου βαθους αναπνοες κατα την διαρκεια του τραγουδιου !
 
Για οσους ενδιαφερονται εχει κυκλοφορησει ενα πολυ καλο βιβλιο φωνητικης τοποθετησης απο την Μασσινο, το οποιο λυνει πολλες αποριες και δινει παραδειγματα αλλα και σιντι με ασκησεις τοποθετησης αναπνοων κλπ...αξιζει το εξοδο της αγορας !!
 
Τωρα σχετικα με το αγχος ....Αυτο που με βοηθαει ειναι η σκεψη οτι κανω κατι που μ αρεσει οσο καλυτερα μπορω ...Βεβαια βοηθαει οτι ξερω οτι ειμαι σουργελο οποτε ...τι ειχαμε τι χασαμε  ;D ;D  αυτοπτης μαρτυρας ο Eagle Of Kamelot  :P :P ... ;)
 
Βασικα προσπαθω να αδειασω απο το μυαλο μου οποια σκεψη και συγκεντρωνομαι στην μουσικη και οποιον παρει ο χαρος....οποιος επικριτης ας ανεβει στο παλκο να δουμε τι θα κανει !!!
 
Το τραγουδι ειναι εκφραση....ειναι ευχαριστηση οποτε οπως σε οτι κανουμε με αγαπη δεν χρειαζεται αγχος και στρεσαρισμα !!!
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πολύ ωραίες και χρησιμες απαντήσεις από τους συμφορουμίτες!

Music is my Life μου θύμισες λίγο τον εαυτό μου όταν (πριν πολλά χρόνια...) όποτε έδινα εξετάσεις πιάνου στο ωδείο ή live μπροστά σε κοινό και προτού ξεκινήσω να παίζω τα χέρια μου έτρεμαν  ;D (παρόλο που τα είχα "λιώσει" τα κομμάτια). Τελικά όταν ξεκινάς να παίζεις, τα ξεχνάς όλα και παρασύρεσαι με τη μουσική.Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις αν έχεις το κουράγιο ένα φανταστικό βιβλίο που θα σε βοηθήσει κυρίως στο ψυχολογική προετοιμασία και όχι στο τεχνικό κομμάτι (αν και είναι λίγο "βαρύ" για την ηλικία σου), το "Οι Περιοχές των Σφαλμάτων σας" του Γουεην Ντύερ
http://www.greekbooks.gr/books/psihologia/genika/i-periohes-ton-sfalmaton-sas.product

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Να πω και εγώ δυο πραγματάκια προς την φίλη:
Σε μια χορωδία δεν έχει τόση σημασία η χροιά της φωνής, αλλά η σωστή τονικότητά της, δηλαδή να πατάει με σιγουριά πάνω στην κάθε νότα. Έτσι κι αλλοιώς ανάλογα με τη χροιά της φωνής θα σε τοποθετήσουν στην κατάλληλη θέση (2η, 3η φωνή κλπ).
Ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα στις χορωδίες είναι ότι κάθε ομάδα (φωνή) τραγουδάει εντελώς διαφορετική παρτιτούρα και πρέπει να μην επηρρεάζεται από τις διπλανές φωνές.

Λοιπόν, άκου τι να κάνεις:
Μιας και πηγαίνεις σε μουσικό σχολείο υποθέτω ότι θα μαθαίνεις και κάποιο όργανο, σωστά?
Κατ'αρχήν διάλεξε ένα τραγούδι σχετικά απλό, χωρίς φωνητικές φιοριτούρες τύπου Keep on falling, είναι παντελώς άχρηστες σε μια χορωδία.
Η πρώτη σου δουλειά θα είναι να περάσεις το τραγούδι που θέλεις να τραγουδήσεις στο όργανο που παίζεις νότα-νότα, όσο πιο πιστά μπορείς.
Έπειτα, κάτσε και γράψε σε παρτιτούρα ΜΟΝΗ σου τις νότες της μελωδίας και γράψε και από πάνω τους στίχους.
Έχεις τώρα στα χέρια σου την πλήρη ανάλυση του τραγουδιού.
Άρχισε να τραγουδάς στην αρχή νότα-νότα μαζί με το όργανό σου προσπαθώντας να βρίσκεις ακριβώς την κάθε μία, και κατόπιν προχώρησε σε φράσεις ολόκληρες κ.ο.κ.
Αν καταλάβεις ότι η φωνή σου δεν βγίνει σε μρικές ψηλές ή χαμηλές νότες του τραγουδιού, μην το ζορίζεις, άλλαξε τραγούδι, ή κάνε το Transpose εκεί που νοιώθεις άνετα.
Στη συνέχεια, προσπάθησε να τραγουδήσεις βλέποντας τις νότες και τα διαστήματά τους στο πεντάγραμμο, είναι ένας μπούσουλας που θα σε βοηθήσει απεριόριστα στο να ξέρεις που και πόσο πρέπει να ανέβει η φωνή σου και που πρέπει να κατέβει.
Ένας μετρονόμος όσο θα το κάνεις αυτό είναι σχεδόν απαραίτητος.
Απαραίτητα επίσης ηχογράφησε τη φωνή σου όσο το κάνεις για να μπορέσεις να βρίσκεις τα λάθη σου και να τα διορθώνεις... επαναλαμβάνω, τα ΤΟΝΙΚΑ λάθη, όχι βιμπράτα και περιττές φιοριτούρες.
Αυτός είναι ο συντομότερος δρόμος για να μπορέσεις να κουρντίσεις τη φωνή σου, αναπνοές και άλλες τεχνικές θα έρθουν μόνες τους αργότερα.

Και τέλος: ΜΗΝ απογοητεύσαι αν δεν τα καταφέρνεις με τις πρώτες προσπάθειες, όλοι μπορούν να μάθουν να τραγουδάνε σωστά, άλλοι με περισσότερο και άλλοι με λιγότερο κόπο... αλλά ΠΑΝΤΑ η προσπάθεια ανταμοίβεται!

Το άγχος που τόσο πολύ σε προβληματίζει, θα εξαλειφθεί μόνο όταν νοιώσεις ότι κατέχεις το τραγούδι 100% και μπορείς να το πεις κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/11, 10:43 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος Music is my Life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.  :)  Είναι πολύ ωραίες και χρήσιμες οι συμβουλές σας και πιστεύω πως θα με βοηθήσουν αρκετά!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/11, 19:14 από Music is my Life »

Αποσυνδεδεμένος christina24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Να πω και εγώ δυο πραγματάκια προς την φίλη:
Σε μια χορωδία δεν έχει τόση σημασία η χροιά της φωνής, αλλά η σωστή τονικότητά της, δηλαδή να πατάει με σιγουριά πάνω στην κάθε νότα. Έτσι κι αλλοιώς ανάλογα με τη χροιά της φωνής θα σε τοποθετήσουν στην κατάλληλη θέση (2η, 3η φωνή κλπ).
Ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα στις χορωδίες είναι ότι κάθε ομάδα (φωνή) τραγουδάει εντελώς διαφορετική παρτιτούρα και πρέπει να μην επηρρεάζεται από τις διπλανές φωνές.

Λοιπόν, άκου τι να κάνεις:
Μιας και πηγαίνεις σε μουσικό σχολείο υποθέτω ότι θα μαθαίνεις και κάποιο όργανο, σωστά?
Κατ'αρχήν διάλεξε ένα τραγούδι σχετικά απλό, χωρίς φωνητικές φιοριτούρες τύπου Keep on falling, είναι παντελώς άχρηστες σε μια χορωδία.
Η πρώτη σου δουλειά θα είναι να περάσεις το τραγούδι που θέλεις να τραγουδήσεις στο όργανο που παίζεις νότα-νότα, όσο πιο πιστά μπορείς.
Έπειτα, κάτσε και γράψε σε παρτιτούρα ΜΟΝΗ σου τις νότες της μελωδίας και γράψε και από πάνω τους στίχους.
Έχεις τώρα στα χέρια σου την πλήρη ανάλυση του τραγουδιού.
Άρχισε να τραγουδάς στην αρχή νότα-νότα μαζί με το όργανό σου προσπαθώντας να βρίσκεις ακριβώς την κάθε μία, και κατόπιν προχώρησε σε φράσεις ολόκληρες κ.ο.κ.
Αν καταλάβεις ότι η φωνή σου δεν βγίνει σε μρικές ψηλές ή χαμηλές νότες του τραγουδιού, μην το ζορίζεις, άλλαξε τραγούδι, ή κάνε το Transpose εκεί που νοιώθεις άνετα.
Στη συνέχεια, προσπάθησε να τραγουδήσεις βλέποντας τις νότες και τα διαστήματά τους στο πεντάγραμμο, είναι ένας μπούσουλας που θα σε βοηθήσει απεριόριστα στο να ξέρεις που και πόσο πρέπει να ανέβει η φωνή σου και που πρέπει να κατέβει.
Ένας μετρονόμος όσο θα το κάνεις αυτό είναι σχεδόν απαραίτητος.
Απαραίτητα επίσης ηχογράφησε τη φωνή σου όσο το κάνεις για να μπορέσεις να βρίσκεις τα λάθη σου και να τα διορθώνεις... επαναλαμβάνω, τα ΤΟΝΙΚΑ λάθη, όχι βιμπράτα και περιττές φιοριτούρες.
Αυτός είναι ο συντομότερος δρόμος για να μπορέσεις να κουρντίσεις τη φωνή σου, αναπνοές και άλλες τεχνικές θα έρθουν μόνες τους αργότερα.

Και τέλος: ΜΗΝ απογοητεύσαι αν δεν τα καταφέρνεις με τις πρώτες προσπάθειες, όλοι μπορούν να μάθουν να τραγουδάνε σωστά, άλλοι με περισσότερο και άλλοι με λιγότερο κόπο... αλλά ΠΑΝΤΑ η προσπάθεια ανταμοίβεται!

Το άγχος που τόσο πολύ σε προβληματίζει, θα εξαλειφθεί μόνο όταν νοιώσεις ότι κατέχεις το τραγούδι 100% και μπορείς να το πεις κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

γεια σε όλους και σε όλες..
Εχω ακριβως το ίδιο άγχος με την κοπελα που εβαλε το θέμα...!
Για μένα ειναι η αιτία ο φόβος μην κάνω λάθος βέβαια παθαίνω τα ίδια.... Ηκαρδια μου χτυπαει δυνατα και η φωνή μου τρέμει....
Πάντως δεν έχει να κάνει με την προετοιμασία του τραγουδιου γιατί είμαι τελειομανής και ειναι πολυ ώραιο αλλα οταν το παρουσιάζω αρχιζουν τα συμπτώματτα....!!! Όχι λάθοι σε νότες απα αυτα που ανέφερα πιο πάνω.... φιλια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
143 Απαντήσεις
72057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 02:01
από John Stamatopoulos
21 Απαντήσεις
8520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 18:08
από alexandra*
10 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 23:41
από P.D.L.
4 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 21:13
από Wise_One
4 Απαντήσεις
4949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 23:27
από brian
1 Απαντήσεις
2060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/10, 23:04
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 10:52
από freemind
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/11, 10:11
από Korgy
19 Απαντήσεις
8613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 19:00
από Siluan