Αποστολέας Θέμα: Vox Tonelab le (σχετικά με MIDI control, Pc connections, recording)  (Αναγνώστηκε 4586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόλις έγινα κάτοχος μιας Tonelab LE και θα ήθελα τη βοήθεια σας (των κατόχων και μη) σχετικά με την σύνδεση της με τον υπολογιστή.

Η LE (απ όσα βλέπω κι έχω διαβάσει) έχει MIDI in/out και μπορεί να συνδεθεί με το Pc με το M audio MIDI/USB interface:
   (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1052497&ref=pathfinder)

Αυτό, θα επιτρέπει τον έλεγχο της συσκευής απο τον υπολογιστή (με το tonelab LE Sound Editor) σε ρυθμίσεις από και προς αυτήν (downloads klp)
Η ερώτησή μου είναι μιας και δεν έχω κάρτα ήχου εξωτερική αλλά την built in του Laptop (Acer Aspire) μπορώ και να ηχογραφήσω από αυτήν με το M audio (παραπάνω) ή μόνο να την ελέγξω?

Μήπως επιβάλλεται να πάρω μια κάρτα ήχου όπως η Lexicon (Lambda, omega)* για να επιτύχω αφενός έλεγχο της LE και αφετέρου εγγραφή σε κάποιο sequencer (αν το λέω καλά) όπως πχ: το Reaper?

* Η αναφορά σε αυτές τις δύο προκύπτει απο τα MIDI in/out που έχουν, την τιμή και τις περαιτέρω εισόδους που διακρίνω απο φωτογραφίες. Τώρα για τα υπόλοιπα που χαρακτηρίζουν μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω παρα μόνο ενδεικτικά έχοντας διαβάσει γνώμες σας στα σχετικά τόπικ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

υγ: Α! και κάτι άλλο, απο patches για την Le δεν υπάρχουν και τόοοσα πολλά απο ότι μέχρι τώρα έχω δει.. Ίσως κατόπιν επαρκούς κατανόησής της να ανοίξουμε ένα τόπικ εδώ στο kithara για να μαζέψουμε ή να φτιάξουμε κι όλας patches για αυτήν.

υγ2: Ελπίζω ότι άνοιξα το θέμα στην σωστή κατηγορία ::)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Για να ηχογραφήσεις φαντάζομαι εννοείς μέσω των audio outputs της tonelab έτσι; Πάντως μπορείς να το κάνεις αυτό και με κάτι πιο φτηνό ειδικά αν δε σε ενδιαφέρει να είναι εξωτερικό το audio interface. Πχ με μια emu 0404

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση :)

χμ, βασικά αναρωτιώμουν τι μπορώ να κάνω με τη συνδεση MIDI εκτός από το να ελέγχω την LE και απ΄οτι κατάλβα μάλλον τίποτα άλλο. :(

Μάλλον αναγκαστικά χρειάζεται μια κάρτα ήχου. Ή του laptop (nuilt in) ή κάποια εξωτερική.

Άρα (για control της vox LE και εγγραφή μουσικής στο PC) προκύπτει το δίλλημα:

1. M-Audio cable MIDI/Usb και υπάρχουσα κάρτα του λαπτοπ

2. Μια κάρτα ήχου εξωτερική η οποία να έχει και MIDI in/out


Πάντως η emu 0404 είναι ακριβότερη απο αυτήν που σου λέω

ps: έτσι όπως έκανα το αρχικό ποστ τώρα που το διαβάζω καταλαβαίνω γιατι δεν έλαβα απαντήσεις.. ;D ;D ;D
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν πρόσεξες μιλούσα για pci σε εκείνη την περίπτωση, δεν είχες διευκρινίσει ότι είχες laptop.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχεις δικιο! τι προτεινεις απο το 1 και 2?
Καλα τα χω παραθέσει/καταλάβει?
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Εξαρτάται από τη χρήση που θες να κάνεις. Η κάρτα ήχου του laptop θα έχει σίγουρα αρκετό θόρυβο και ηχητικά σκουπίδια. Αλλά από την άλλη και πιο οικονομική λύση είναι και αυτό δε σε ενδιαφέρει στην περίπτωση που ιες απλά να γράφεις τις ιδέες σου. Δεν ξέρω όμως αν θα σε βολεύει λόγω καθυστέρησης. Τι θέλω να πω. Όλες οι κάρτες ήχου επειδή κάνουν μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό και ανάποδα (καθώς και για κάποιους άλλους λόγους) χρειάζονται κάποιο χρόνο για να κάνουν αυτή τη μετατροπή. Οπότε χτυπάς πχ την χορδή και μετά από κάποια ms ακούγεται ο ήχος από τα ηχεία του υπολογιστή. Μπορεί να μιλάμε για εκατοστά του δευτερολέπτου αλλά το καταλαβαίνεις στην αίσθηση που σου δίνει όταν παίζεις. Συνήθως οι φθηνές και απλές multimedia κάρτες εισάγουν περισσότερη καθυστέρηση, και αυτό είναι το κύριο πρόβλημα που οδηγεί στην αγορά ενός καλύτερου audio interface, αφού δεν χρειάζεσαι ποιότητα ήχου όταν απλά ηχογραφείς ιδέες και "παίζεις".
Προτείνω να πάρεις έναν αντάπτορα που να κάνει το μονοφωνικό TS jack (καλώδιο κιθάρας) σε μονοφωνικό mini-jack, και να συνδέσεις την πεταλιέρα σου στη θύρα του μικροφώνου ή του line-in. Ύστερα θα κατεβάσεις αυτό και μια εφαρμογή που να υποστηρίζει asio drivers (πχ audition, βλέπω ότι φαίνεται απλό σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με το σπορ). Πας στη δεύτερη και στα audio preferences επιλέγεις σαν driver το asio 4 all. Από εκεί θα έχει μια επιλογή για να το ρυθμίσεις (control panel ή κάπως έτσι) και θα κατεβάσεις το buffer όσο σε παίρνει χωρίς να "σπάει" ο ήχος (θα καταλάβεις όταν το δοκιμάσεις). Με αυτό τον τρόπο θα έχεις ρυθμίσει την εφαρμογή και τον driver να γράφει με τη μικρότερη καθυστέρηση (latency) που υποστηρίζει η κάρτα σου. Θα έχεις φροντίσει να ακούς τι περνάει από την υποδοχή του μικροφώνου, είτε από την εφαρμογή της κάρτας ήχου είτε από την εφαρμογή (πχ στο cubase πατάς το "μεγαφωνάκι" στο επιλεγμένο κανάλι). Αν γίνεται από την κάρτα προτίμησε αυτό, συνήθως είναι χωρίς καθυστέρηση. Αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί, έχει καλώς, αλλιώς εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 :o :o :o

αγαπητέ Fteo,
με συγκινείς με τον χρόνο που διέθεσες και την διευκρινιστική απάντηση σου!

Θα προσπαθήσω να την απορροφήσω εντελώς παρόλα τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα.

Σ ευχαριστώ και πάλι! :)

Να χεισ καλό ξημέρωμα :)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν,

Όπως αναλυτικά μου εξήγησες Fteo, έπραξα και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να ακούσω την εγγραφή ούτε της κιθάρας ούτε των ντράμς  :-\ ενώ τα vu meter δείχνουν κανονικά οτι αναπαραγεται και η κιθάρα και τα ντραμς :).

Να αναφέρω ότι έχω εγκαταστησει το reaper, το asio for all, το ezdrummer και έγραψα κιθάρα στο line in του laptop. :)

Α! επίσης κανοντας export το κομμάτι ακούγεται μόνο η κιθάρα και όχι τα ντράμς... :(

ps: έλεγξα και το manual και έλεγε ότι πρέπει τα tracks πρέπει να πηγαίνουν στο master και το master στην έξοδο (πως στο καλό μπορώ να το κάνω αυτο???)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Όλα αυτά τα προγράμματα ακολουθούν μια διαδρομή για το σήμα σαν να είχες συνδέσει καλώδια. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με το reaper. Αν βρω χρόνο, θα το κατεβάσω και θα του ρίξω μια ματιά οπότε θα σε ενημερώσω. Μέχρι τότε αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη εφαρμογή, αν μπορεί, ας ρίξει λίγο φως στην υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χμμ, να ακολουθήσω βήμα βήμα τη διαδρομή τότε μπας και το βρώ!

Ε, τώρα να το κατέβασεις παραπάει.. :)

Παρακαλώ πολύ όποιον έχει κάποια υποψία πως μπορώ να βρώ λύση στο θέμα ας μου πεί! :)
Ευχαριστώ πολύ Fteo,  και φυσικά όποιο παιδί βοηθήσει.

Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:54
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 19:36
από jmone
21 Απαντήσεις
9370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 10:49
από teo_gp
20 Απαντήσεις
8315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
6 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 14:29
από flop
0 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 13:46
από pa...
4 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:00
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 13:42
από iliasAEK
8 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 10:15
από Sandman1_1
22 Απαντήσεις
19860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/17, 23:07
από saved