Σελίδες:
  • #1 από gkou στις 07 Dec 2008
  • Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά μικροφώνου σε καλή τιμή από το Internet.Με ενδιαφέρει να μπορεί να συνδεθεί στον υπολογιστή γιατί από εκει θα γίνεται η ηχογράφηση (φωνή μόνο).

    Για δείτε λίγο το πρώτο από εδώ και πείτε μου http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3108&products_id=1492
  • #2 από taxfreesax στις 07 Dec 2008
  • δεν ξέρω αν σε συμφέρει να το αγοράσεις από το internet, εγώ το αγόρασα από το γείτονα (αφού δοκίμασα κανα δυο μοντέλα της σειράς και είδα ότι αυτό μου κάνει πολύ καλύτερα-συν ότι Ο,ΤΙ κι αν πάθει θα μπορώ να έχω το service που θέλω  ;)) 50 ευρω.

    http://www.shure.com/ProAudio/Products/WiredMicrophones/us_pro_PG58-XLR_content

    χωρίς μεταφορικά, χωρίς άγχος και μετά από προσωπικές δοκιμές.

    δες τα χαρακτηριστικά του και προτίμησε το.
  • #3 από gers στις 07 Dec 2008
  • Φίλη gkou, όλα τα μικρόφωνα μπορούν να συνδεθούν στον Η/Υ, άλλα άμεσα κι άλλα έμμεσα...

    Στην πρώτη περίπτωση, το μικρόφωνο διαθέτει καλώδιο usb σύνδεσης και φυσικά, δικούς του ADC (analog to digital converters) και προενίσχυση.
    Στη δεύτερη περίπτωση, έχουμε τα κλασικά μικρόφωνα που κι αυτά μπορείς να τα συνδέσεις στον Η/Υ αλλά με τη ''συμβολή'' μιας καλής κάρτας ήχου... Δηλαδή, ''κουμπώνεις'' το μικρόφωνο στην κάρτα ήχου σου και από εκεί το σήμα πάει σε ψηφιακή μορφή στον Η/Υ.

    Είναι πολύ προτιμότερο πάντως να αγοράσεις ένα καλό μικρόφωνο και μια καλή κάρτα ήχου...
  • #4 από gkou στις 07 Dec 2008
  • Τελικά ίσως είναι καλύτερα να πεταχτώ σε κανένα μαγαζί να τα δω κι από κοντά, αν και αυτό που έχουμε στην Κόρινθο εγώ το λέω ..."Η φωλιά της μούφας"... ;D
  • #5 από BluesMe στις 22 Dec 2008
  • Αγαπητή μου Γεωργία, αν υποψιάζομαι σωστά τον λόγο για τον οποίο θέλεις να ηχογραφείς φωνή, ως φιλική συμβουλή θα σου έλεγα απλά να μην ξοδευτείς ιδιαίτερα με κάρτες ήχου κτλ κτλ. Πιστεύω πως ένα ποσό της τάξης των 50 - 60 ευρώ για ενα usb  μικρόφωνο θα κάνει την δουλειά, που επαναλαμβάνω υποψιάζομαι πως θέλεις ... :)
Σελίδες: