Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 59299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Εσεις τι πιστευετε οτι γινεται αν "κοψουμε" ενα χρ διαστημα σε πολυ πολυ μικρα κομματια?

   Πως συμπεριφερονται τα φαινομενα αυτα σε πολλες διαστασεις? και:

   την γνωμη σας για το παραδοξο του Ζηνωνα.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
  Εσεις τι πιστευετε οτι γινεται αν "κοψουμε" ενα χρ διαστημα σε πολυ πολυ μικρα κομματια?

   Πως συμπεριφερονται τα φαινομενα αυτα σε πολλες διαστασεις? και:

   την γνωμη σας για το παραδοξο του Ζηνωνα.

Πριν αρχισω να ορισω καποια πραγματα, γιατι μπορει καποιοι να μην καταλαβαινουν εννοιες
Κβαντισμενο ονομαζεται ενα μεγεθος το οποιο παιρνει μονο ορισμενες τιμες..Η πιο μικρη τιμη ονομαζεται κβαντο και οι υπολοιπες παιρνουν τα πολλαπλασια του ( πχ αν το κβαντο ειναι 3,4 τοτε η πρωτη τιμη ειναι 1*3,4=3,4 , η δευτερη τιμη 2*3,4=6,8 κλπ... )

Η πρωτη συμβουλη ειναι...Κοψε τα ναρκωτικα ( ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩΩ>>>ακολουθει σοβαρη απαντηση )
Το ολο θεμα ξεκινα απο την ερωτηση "Τι οριζετε ως χρονο?". Οι απαντησεις ειναι πολλες. αλλα εδω θα αναφερω 2 που εχουν και μεγαλο ενδιαφερον..
1. Χρονος ειναι το μονοδιαστατο μεγεθος το οποιο παιρνει θετικες τιμες και κινειται παντα προς τα δεξια πανω στον αξονα χ'χ... ( Κλασσικη απαντηση μαθητη Λυκειου )
2. Χρονος ειναι ενα φαινομενικο μεγεθος, το οποιο δημιουργηθηκε απο την ανθρωπινη αναγκη της εναρξης και της ληξης καποιοων γεγονοτων, και αποτελει την τεταρτη διασταση του Συμπαντος.. ( κλασσικη απαντηση καθηγητη πανεπιστημιου που θελει να ψαρωσει φοιτητες )
Θα κινηθω στην 2η απαντηση...ο χρονος ειναι κατι υποκειμενικο...Δεν μπορεις να ορισεις ευκολα μετρο συγκρισης, αρα δεν μπορεις να πεις και αν κατι ειναι μικρο μεγαλο ή απειρο σε χρονικη διαρκεια...
Παρολαυτα υπαρχουν καποια φαινομενα που μπορουμε να τα ορισουμε με τους 3 παραπανω τροπους... Το συμπαν εχει μια απειρη χρονικη διαρκεια , οποτε το να του κοψεις το χρονο σε μικρα κομματια...τοτε παλι καταληγεις σε απειρα κομματια!! ;D
Ο ανθρωπος απο την αλλη εχει μικρο χρονικο διαστημα ζωης ( συμφωνα με το συμπαν ), οποτε εχει και την ψευδαισθηση οτι μπορει να χωρισει τον ( απειρο κατα τ'αλλα ) χρονο σε μικρα κομματια!! Οχι ομως τοσο ωστε να πετυχει το κβαντισμενο.. ( δηλαδη το πιο μικρο κομματι χρονου το οποιο αμα πολλαπλασιαστει θα μας δωσει πολλαπλασια σε συγκεκριμενες τιμες...Οπως γινεται με το ηλεκτρικο φορτιο ). Καθε μερα επιστημονες προσπαθουν να μειωσουν τον χρονο που κανει ενα βαρυτονιο να μεταφερει την βαρυτικη δυναμη απο εμας στο εδαφος...Ακομα δε το εχουν καταφερει...αυτο αποδεικνυει ( μεχρι στιγμης ) οτι ο χρονος ειναι κατι που δεν διαιρεται ευκολα...ουτε και εχει την μικροτερη τιμη..
Οσον αφορα τις διαστασεις... Ο ανθρωπος αντιλαμβανεται 3...( βαθος, υψος, μηκος ) διαστασεις..Η 4η ( δηλαδη ο χρονος ) ειναι κατι το οποιο αποτελει για εμας μυστηριο, αφου ο εγκεφαλος μας δεν μπορει να το αντιληφθει ( να και ενας ακομα λογος που δεν μπορουμε να μετατρεψουμε σε κβαντικο μεγεθος τον χρονο ). Εξαλλου ολα εξαρτωνται και απο την ταχυτητα..Αμα ειμαστε κοντα στην ταχυτητα του φωτος, τα πραγματα αλλαζουν λιγακι..η συσταση του σωματος εξαυλωνεται και μετατρεπεται σε αφθαρτη ενεργεια ( το απολυτο Ον ), οποτε η εννοια χρονος και αποσταση δεν στεκουν...Αντιθετως αν κινουμαστε σε ταχυτητες λογικες ( οχι οταν κολλαμε στην Αθηνα..λιγο πιο γρηγορα ), τα πραγματα γινονται πιο υλικα..Ο χρονος υφισταται και επηρεαζει τα σωματα που βρισκονται μεσα σε αυτον..Αλλα ακομα και τοτε οι γνωσεις μας δεν ειναι αρκετες...
Τελος το παραδοξο του Ζηνωνα εχει λυση ακομα και στο βιβλιο της Πεμπτης Δημοτικου..Απλα το εθεσε τοσο εξυπνα που αναγκασε τους επιστημονες της εποχης να κοιταξουνε μονο ορισμενες πτυχες του θεματος, απομακρυνοντας τους ετσι απο την απλη λυση...

Τελος...Προτεινω και παλι το βιβλιο του Ισαακ Ασιμωφ "Το τελος της αιωνιοτητας"...Οσο για τα βιβλια του Χωκινς..μην τρελλενεστε...τιποτα δεν εχει αποδειχτει..και αν δεν καθοταν σε αναπηρικη καρεκλα, τιποτα δε θα ειχε ακουστει,...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Θα κρατήσω τη φράση του freemind "Ο ανθρωπος αντιλαμβανεται 3...( βαθος, υψος, μηκος ) διαστασεις" ... για εμένα ο χρόνος με την παραδοσιακή έννοια που τον αντιλαμβανόμαστε δεν υφίσταται. Η κάθε χρονική στιγμή εξελίσσεται παράλληλα με τις υπόλοιπες, σε διαφορετική διάσταση από τις γνωστές τρεις...δεν μπορούμε να τεμαχίσουμε κάτι που δεν υπάρχει με την έννοια τουλάχιστον που το αντιλαμβανόμαστε... οπ'οτε η αρχική ερώτηση για εμένα δεν ισχύει. Η κάθε χρονική στιγμή είναι αυθύπαρκτη, είναι η μικρότερη μονάδα που δεν μπορεί να αναλυθεί περισσότερο και είναι και η μόνη που νοείται σαν χρονικό διάστημα... δεν είμαι μεθυσμένη... για τρελλή να το συζητήσουμε... ;D
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

gozilla

  • Επισκέπτης
Δεν είμαι φυσικός και έχω απορίες
« Απάντηση #3 στις: 12/05/03, 10:00 »
Καταλαβαίνω βέβαια ότι, ένας φυσικός μάλλον θα έχει περισσότερες απορίες από μένα.
 
Οι απορίες μου, πρός όλους :
Ας θεωρήσουμε τους τρείς άξονες των τριών, αντιληπτών από εμάς, διαστάσεων του σύμπαντος.
Επειδή το σύμπαν είναι άπειρο, τότε κάθε σημείο του, μπορεί να θεωρηθεί ως κέντρο του. Συνεπώς και το σημείο στο οποίο στεκόμαστε, μπορεί να θεωρηθεί ως το σημείο μηδέν των τριών συντεταγμένων. Μπορούμε να κινηθούμε επί των συντεταγμένων αυτών και πρός τα εμπρός και πρός τα πίσω και μάλιστα με τη θέλησή μας.
Αν εννοήσουμε ως τέταρτη διάσταση τον χρόνο,  τότε προκύπτουν ορισμένα ερωτήματα :
-Μπορούμε να κινηθούμε μόνο πρός τα εμπρός
-Η κίνηση είναι υποχρεωτική, χωρίς τη θέλησή μας

Ερωτήματα :

-Μπορεί πράγματι να λογισθεί ο χρόνος, ως η τέταρτη διάσταση;
- Αν ναί, τότε ποιό είναι το σημείο μηδέν; Το παρόν; μα αυτό, μετακινείται συνεχώς! Συνεπώς, δεν υπάρχει μηδενικό σημείο αναφοράς.
-Επαγωγικά πρός το προηγούμενο, αν δεν υπάρχει σημείο αναφοράς, τότε φαίνεται να είναι αδύνατο ένα "ταξείδι" στον χρόνο

Επειδή ζαλίστηκα, σταματάω εδώ  

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Ο χρόνος νομίζω ότι είναι κβαντιζόμενο και όχι κβαντισμένο μέγεθος.
Σχετικά με τις διαστάσεις, θα ήθελα να σας πώ ότι τα μυρμήγκια αντιλαμβάνονται μόνο δύο διαστάσεις.
Έτσι έιναι πολύ πιθανό να υπάρχουν n(n>=3) διαστάσεις
και εμείς να μην τις αντιλαμβανόμαστε.Μπορεί να είμαστε εμείς τα μυρμήγκια για κάποιο άλλο όν που αντιλαμβάνεται περισσότερες. :o
Τι είναι το παράδοξο του Ζήνωνα?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 10:10 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Τι είναι το παράδοξο του Ζήνωνα?


Μια σελίδα με τίτλο "Το άπειρο και τα παράδοξα του Ζήνωνα" όπου αναφέρει συνοπτικά κάποιες από τις θεωρίες που ανέπτυξε.

http://www.math.uoa.gr/web/activ/magaz/teyxos3/thema7.html
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Λοιπον! Εχει συμφωνηθει οτι ο χρονος κινητε στο "θερμοδυναμικο" βελος και ""πηγαινει"" παντα, μπροστα, ειναι το "αυστηρο" επιστημονικο βελος!
   Υπαρχει ομως και το συναισθηματικο βελος χρονου! Αυτο που αντιλαμβανομαστε εμεις! Οι κοινοι ανθρωποι!
   Η ροη των γεγονοτων εχει μια και μονη κατευθυνση! Και πιστευεται ακομα και οταν το Συμπαν αρχιζει να συστελλεται και παλι το θερμοδυναμικο βελος θα παραμεινει στην ιδια κατευθυνση!

   Το παραδοξο κολλαει στο γεγονος οτι ο Ζηνων θεωρεισε οτι οσο διαιρει τον χρονο καποια στιγμη δεν θα υπαρχει "χρονος", και αυτο δεν ειναι λαθος, διοτι στο 10^-11 sec ο χρονος παυει να εχει νοημα!
Αυτο μπορει να ειναι πολυ χρησιμο σε περιπτωσεις "αλυσηδωτης αντιδρασης" ενος πυρυνικου αντιδραστηρα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε στο εξης..
"Ο χρονος ειναι κατι υποκειμενικο..δεν οριζεται, δεν γινεται αντιληπτος συμπαντικα, δεν μπορει να καθορισει μια συγκεκριμενη πορεια και το πιο σημαντικο...στους ανθρωπινους εγκεφαλους γινεται αντιληπτος μονο ως χρονικα διαστηματα ( δηλαδη εχει ενα σημειο εναρξης που το ονομαζουμε παρων και ενα σημειο τελος που το ονομαζουμε μελλον ) και οχι ως μια συνολικη κοσμικη εννοια"
Οποτε συμφωνα με τα παραπανω, δεν μπορουμε να πουμε αν οντως ο χρονος κινειται θετικα στον αξονα των χ'χ ( ακομα δεν μπορω να καταλαβω απο που το εχεις διαβασει sotriani την φραση "θερμοδυναμικο" βελος, και αν οντως σχετιζεται με την εννοια "ο χρονος προχωραει αυστηρα επιστημονικα". Κατα την γνωμη μου οταν βαζουμε λεξεις οπως το αυστηρα ή το σιγουρα για να περιγραψουμε εννοιες οπως ο χρονος, τοτε εχουμε χασει το παιχνιδι να ανακαλυψουμε εστω και ενα μερος αυτου του ρευστου που λεγεται χρονος ), ΑΛΛΑ...συμφωνα με την φτωχη 3D αντιληψη μας κινειται προς τα δεξια!!
Gozilla πολλα απο τα ερωτηματα που εθεσες δεν μπορουν αν απαντηθουν μονο με 1 βιβλιο! Και πιστευω οτι δεν θα απαντηθουν ποτε, γιατι τα ορια του ανθρωπινου μυαλου δε το επιτρεπουν..Μπορουμε ισα ισα να πιασουμε/αντιληφθουμε το υπεροχο συμπαντικο χρονο, ομως δεν μπορουμε να κατανοησουμε την λειτουργια του...
Το μονο που μπορω να σου πω, ειναι οτι το ταξιδι στο χρονο ειναι τελειως διαφορετικο...Θα το εθετα καλυτερα ταξιδι στο ΧΩΡΟχρονο, γιατι συμφωνα με καποιες θεωριες ο χρονοταξιδευτης ταξιδευει καθετα μεσα σε παραλληλους κοσμους οποτε η χρονικη υποσταση του χωρου αλλαζει τελειως...
Τελος...απαντηση για το χρονο θα λαβουμε μονο οταν γινουμε καθαρη ενεργεια!! Αυτο γινεται με 2 τροπους..Ο ενας ειναι ο θανατος ( χτυπα ξυλο γρουσουζη ) οπου η ενεργειακη ψυχη μας με τις απειρες διαστασεις μπορει να κατανοησει το χρονο ( την 4η διασταση ), ή οταν τρεχοντας φτασουμε την ταχυτητα του φωτος, οπου παλι θα γινουμε ενεργεια!
Α...υπαρχει και ενας τριτος..και αυτος λεγεται Big Bang..Οχι το γνωστο Big Bang, αλλα το πειραμα που ετοιμαζεται στον επιταχυντη CERN της Γενευης και θα προσομοιωσει την αρχη του συμπαντος...Ηδη πολλοι επιστημονες απορουν κατα ποσο ο "σωληνας" του επιταχυντη μπορει να αντεξει τοση ενεργεια...Και αν το πειραμα ξεφυγει απο τον ελεγχο..ε...τοτε μεσα σε δεκατα του δεκατου θα εχουμε γινει ολοι ενεργεια!! Ελπιζω μονο να μην ειναι επωδυνο...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 13:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   θελω να διαβασεις αυτα που γραφω πιο προσεκτικα! Και για το θρρμοδυναμικο βελος και την Αταξια του Συμπαντος, και για το ψυχολογηκο βελος χρονου! Θα καταλαβεις τοτε οτι δεμ υιοθετω μια απο τις δυο παραλληλες θεωρεια, απλα τις αναφερω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
  θελω να διαβασεις αυτα που γραφω πιο προσεκτικα! Και για το θρρμοδυναμικο βελος και την Αταξια του Συμπαντος, και για το ψυχολογηκο βελος χρονου! Θα καταλαβεις τοτε οτι δεμ υιοθετω μια απο τις δυο παραλληλες θεωρεια, απλα τις αναφερω!

Μα..δεν κολλησα αν το πιστευεις ή οχι! :) Εξαλλου υπαρχουν τοσες πολλες θεωριες, που δεν ειναι δυνατον να σκοτωνουμε οποιον δεν πιστευει αυτο που θελουμε εμεις ( στις 20:00 στη πλατεια Συνταγματος...κρεμασμα ή τουφεκισμος?? ) Απλα ρωταω που το διαβασες αυτο, για να μπορεσω να το βρω και εγω, γιατι πρωτη φορα ακουω την εννοια "ο χρονος κινειται συμφωνα με το θερμοδυναμικο βελος"..Εκτος αν αναφερεσαι στο θερμικο τελος του συμπαντος, δηλαδη οτι στο τελος ολη η ενεργεια θα εχει μετατραπει σε θερμοτητα!! Τοτε ναι...ο χρονος εκει μας οδηγει...αλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν οντως ειναι μονο θετικος
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

gozilla

  • Επισκέπτης
Έχω και άλλες απορίες..
« Απάντηση #10 στις: 12/05/03, 14:25 »
Γιά το ταξείδι στο χρόνο.
Υποθέτω πώς, τη στιγμή που αρχίζουμε ένα χρονοταξείδι,  εγκαταλείπουμε το στιγμιαίο μας ατομικό  παρόν.
θα πρέπει υποχρεωτικά να ξαναγυρίσουμε στο ίδιο σημείο; Αν είναι έτσι, τότε θα γυρίσουμε ακριβώς στο σημείο που άρχιζε το χρονοταξείδι και θα ταξιδέψουμε πάλι. Δημιουργείται δηλαδή ένας αέναος κύκλος, χωρίς δυνατότητα διακοπής.

Αν γυρίσουμε στο παρελθόν, τότε θα φτάσουμε και πάλι στη στιγμή που ταξιδέψαμε και υποχρεωτικά θα επαναλάβουμε τη διαδικασία, πάλι σε έναν ατέρμονα κύκλο.

Αν επιστρέψουμε στο μέλλον, τότε αυτό δεν θα είναι το δικό μας μέλλον, ακριβώς  επειδή δεν διανύσαμε γραμμικά την απόσταση.

Άρα, με τις δικές μας αισθήσεις ένα ταξείδι στο χρόνο, είναι μία παγίδα.  

Και κάτι άλλο :
Αν θεωρήσουμε τον χρόνο ως διάσταση, τότε αν υπάρξει ποτέ δυνατότητα να αντιληφθούμε αυτή τη διάσταση, αυτό θα σημαίνει ότι από το σημείο που θα στεκόμαστε (παρόν), θα μπορούμε να δούμε πρός τα "πίσω" και πρός τα "εμπρός", όπως βλέπουμε και γιά τις άλλες τρείς αντιληπτές διαστάσεις.
Δηλαδή θα μπορούμε να δούμε όλα όσα έγιναν και όλα όσα θα γίνουν.
Χμ.. ενδιαφέρον φαίνεται.

   

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Oi dunatothtes tou anthropou einai terasties akomh kai an o idios den to kserei.O Anthropos (prosekte to kefalaio alfa) den exei oria para mono auta pou o idios nomizei oti bazei ston eauto tou.Mesa sta oria auta einai o xronos .Opws eixe pei kai o einstein ta panta einai sxetika os pros ena parathrhth kai ena susthma anaforas.Etsi ta pragmata periplekontai . Epishs otan milame gia xrono tha prepei na poume kai gia twn xwro kathws o einstein (ti mualo kai autos) eixe apodeiksei oti auta sundeontai amesa.Ara otan px kapoios takseidepsei swmatika sto xrono ( pragma pou den ginetai kathws tha prepei na ftasei thn taxuthtta tou fwtos kai etsi tha ginei katharh energeia ) tha takseidepsei kai se enan analogo xwro. Oson afora tis alles diastaseis as sekftoume to ekshs.Uparxoune diaforh anthropoi oi opoioi epesan se ekstash ( gnwsth stous boudistes os nirvana , stous xristianous thewsh ktlp) .Oi anthropoi autoi kataferan na spasoun ta oria pou eixan balei oi idioi ston eauto toys kai antilifthikan kai viwsan pragmata pera tou anthropou .Dustuxws auta einai aperigrapta kai akatanohta ston meso anthrwpo.Telionontas anaferw pos oi perisoteroi apo autoys pou epesan se ekstash meta ithelan na pethanoun ....
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Έχω και άλλες απορίες..
« Απάντηση #12 στις: 12/05/03, 15:49 »
Γιά το ταξείδι στο χρόνο.
Υποθέτω πώς, τη στιγμή που αρχίζουμε ένα χρονοταξείδι,  εγκαταλείπουμε το στιγμιαίο μας ατομικό  παρόν.
θα πρέπει υποχρεωτικά να ξαναγυρίσουμε στο ίδιο σημείο; Αν είναι έτσι, τότε θα γυρίσουμε ακριβώς στο σημείο που άρχιζε το χρονοταξείδι και θα ταξιδέψουμε πάλι. Δημιουργείται δηλαδή ένας αέναος κύκλος, χωρίς δυνατότητα διακοπής.

Αν γυρίσουμε στο παρελθόν, τότε θα φτάσουμε και πάλι στη στιγμή που ταξιδέψαμε και υποχρεωτικά θα επαναλάβουμε τη διαδικασία, πάλι σε έναν ατέρμονα κύκλο.

Αν επιστρέψουμε στο μέλλον, τότε αυτό δεν θα είναι το δικό μας μέλλον, ακριβώς  επειδή δεν διανύσαμε γραμμικά την απόσταση.

Άρα, με τις δικές μας αισθήσεις ένα ταξείδι στο χρόνο, είναι μία παγίδα.  

Και κάτι άλλο :
Αν θεωρήσουμε τον χρόνο ως διάσταση, τότε αν υπάρξει ποτέ δυνατότητα να αντιληφθούμε αυτή τη διάσταση, αυτό θα σημαίνει ότι από το σημείο που θα στεκόμαστε (παρόν), θα μπορούμε να δούμε πρός τα "πίσω" και πρός τα "εμπρός", όπως βλέπουμε και γιά τις άλλες τρείς αντιληπτές διαστάσεις.
Δηλαδή θα μπορούμε να δούμε όλα όσα έγιναν και όλα όσα θα γίνουν.
Χμ.. ενδιαφέρον φαίνεται.

   
Ωραια το εθεσες αυτο το φαυλο κυκλο, αλλα σου διαφευγει κατι ( λογικο βεβαια, γιατι υπαρχουν τοσες παραμετροι που ακομα και ενας υπολογιστης δεν θα μπορουσε να τις βρει ολες ).. Οταν θα ξαναγυρισεις στο παρον, ως χωροχρονοταξιδιωτης, θα πας σε ενα διαφορετικο παρον απο αυτο που αφησες!! Θα ειναι ενα παραλληλο παρον με αυτο απο οπου ξεκινησες!! Με λιγα λογια το προηγουμενο παρον δεν αλλαζει!!! Καλο,ετσι?? Οταν θα πας να σκοτωσεις το παππου σου, αμεσως θα δημιουργησεις μια διακλαδωση στο παρον...Θα εχουμε λοιπον ενα παρον που δεν υπαρχεις και ενα παρον που υπαρχεις..αλλα δεν εισαι εσυ!!!!
Σχηματικα ειναι καπως ετσι


                      παρελθον ( σκοτωνεις τον παππου σου )
                           |
                           |
                          | |
                         |   |
                        |     |
                       |       |
                      |         |
                     |           |
                    |             |
                   |               |
                παρον1        παρον2 ( παραλληλο με το 1 )
Στο παρον 1 συνεχιζεις να υπαρχεις, αλλα δεν εισαι στα σιγουρα εσυ!! Γιατι πολυ απλα θα εισαι στο παρον 2 που θα επιστρεψεις!! Εχουμε λοιπον δημιουργησει μια διακλαδωση στο χρονικο συνεχες!! Το πιο απιθανο βεβαια ειναι να ζεις μονο στο 1, γιατι πολυ απλα μπορει να σκοτωσες το παππου σου, αλλα σαν οντοτητα που ταξιδευει στο χρονο μπορεις να προυπαρξεις!!! Και τωρα η τρελλα!! Μονο οταν πας παραλληλα με το χρονο ( φαντασου ενα σωληνα ο οποιος κινειται παραλληλα με το χρονικο συνεχες και ο οποιος εχει τρυπες που επιτρεπουν την εισοδο και την εξοδο στο χρονο ) μπορεις να υπαρξεις σαν χαρακτηρας και οντοτητα!! Αν ξαναγυρισεις στο παρον 1 θα εισαι απλα...ενα πιονι στα χερια...τα δικα σου!!!  ???
Οσον αφορα οτι αμα ξαναγυρισουμε στο παρον θα ξαναξεκινησουμε το ταξιδι!! Σαν καλος ταξιδιωτης θα γυρισεις τουλαχιστον 1 δευτερολεπτο μετα απο το ταξιδι σου!!! Ετσι δε θα εχεις την ατυχια να συναντησεις τον εαυτο σου, ουτε και να ξαναξεκινησεις το ταξιδι!!
Τελος, ο χρονος δεν ειναι διασταση!! Απλα εμεις το ορισαμε ως διασταση, για να μπορουμε να τον εξηγουμε με καποια συγκεκριμενα στοιχεια!! Για να μπορεσεις να δεις το παρελθον και το μελλον δεν ειναι θεμα σημειου αναφορας ( σημειο μηδεν ) ουτε συστηματος συντεταγμενων!! Ειναι θεμα ψυχικης και πνευματικης αντοχης...γιατι κατα τη γνωμη μου πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για να μπορεις να πεις οτι θα δεις το παρελθον και το μελλον!! Εξαλλου αυτος ειναι και ο λογος που ο ανθρωπος ( ή μαλλον ο μεσος ανθρωπος ) δεν μπορει να το κανει αυτο!! Θα ειμασταν ενας πλανητης τρελλων!! ( ειναι σαν να προσπαθεις να δεις τη απειροδιαστατη ενεργειακη φυση του Θεου!!! )
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 16:06 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    ...εγω εχω την πεποιθηση οτι ο χωροχρονοταξιδευτης δεν μπορει να κανει αλλαγες στα ηδη πεπραγμενα, απλα να τα παρακολουθησει σαν ...ταινια! Ειναι δηλ σαν ολη μας η ζωη να ειναι στο "play" και καποιοι να εχουν την δυνατοτητα να πατανε το "FF" ή το "RW"!!!!!!!!!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Στο κάτω κάτω αν το καλοσκεφτούμε τα ταξίδια στο χρόνο είναι ένα παράδοξο γενικά γιατί, αν υποθέσουμε ότι στο μέλλον έχουν γίνει ταξίδια προς το παρελθόν (καλό αυτό ε;  ;) ) τότε το παρελθόν έχει ήδη επηρεαστεί. οπότε το παρόν που γνωρίζουμε δεν αλλάζει (αν δεχτούμε ότι υπάρχει δυνατότητα να ταξιδέψουμε στο χρόνο). οπότε κατα κάποιο τρόπο όσα ταξίδια ήταν να γίνουν έχουν γίνει στο μέλλον και το παρελθόν έχει επηρεαστεί. Βέβαια αυτό είναι πολύ μοιρολατρικό ε; Από την άλλη η γνώμη μμου είναι ότι τέτοιο τα ξίδι είναι αδύνατο να συμβεί, γιατί ο χρόνος αν το σκεφτούμε δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα μέγεθος που έχουμε επινοήσει για να μετρήσουμε τη σειρά των γεγονότων. Δεν είναι τοπίο ή "χωρικό" μέγεθος. Όπως κάποτε μετρούσαν τον χρόνο με την ανατολή και τη δύση του ήλιου. Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι η κίνηση του ήλιου (μη κολλήσετε στο επιστημονικό η γη κινείται όχι ο ήλιος κλπ δε κολλάμε εδω :) ) αναστραφεί θα αρχίσει να ΄κινείται προς τα πίσω ο χρόνος; μάλλον όχι. όπως και αν τα πάντα αρχίσουν να κινούνται ανάποδα. ακόμα και αν αρχίσουν όλα να "νεϊζουν" αντί να γερνάνε, ακόμα και αν ολα τα επιτεύγματα και ότιδήποτε "εχει συμβεί" ξεγίνει με ακριβή ανάστροφη πορεία ο χρόνος δε θα κινείται ανάποδα, ούτε εμείς "προς τα πίσω" μέσα στο χρόνο. απλά όλα θα έχουν πάρει αντίστροφη πορεία. Όπως και άν τελικά γίνει ταξίδι στο παρελθόν, αυτός που θα ταξιδέψει θα έχει ως μέλλον το παρόν (καλο κι αυτό να το σημειώσω), οπότε μετά από λίγο καιρό θα συναντήσει τον εαυτό του; καλό και αυτό το είχα σκεφτεί... να συμβουλέψω τον εαυτό μου για το μέλλον. αλλά μάλλον είναι πέρα από την πραγματικότητα να γίνει. το να λές ότι θα ταξιδέψεις στο χρόνο, είναι σα να λές ότι θα ταξιδέψεις στο ... μέτρο   ;D βέβαια περιττό να πώ ότι αυτή είναι απλά η άποψη μου και ότι δε ξέρω τι μπορεί να υπάρχει πέρα από την αντίληψή μας. απλά πιστεύω  ότι το συγκεκριμένο είναι τελείως "λάθος". καλύτερα να μελετήσουμε το διακτινισμό ... πιο ρεαλιστικό και σίγουρα πολύ λιγότερο επικύνδυνο για το σύμπαν.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/03, 02:36 από Dionysos »
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Ειναι γενικα παραδεκτο οτι οσο πιο κοντα στην ταχυτητα του φωτος "ταξιδευεις" τοσο πιο αργα κυλαει για σενα ο χρονος!

   Πχ αν πας με καραβι στην Αυστραλια θες περιπου ενα-εναμισυ μηνα, ενω με το αεροπλανο θες μονο 20 ωρες!
Αρα αν καταφερεις να ταξιδεψεις με την ταχ του φωτος ο χρονος θα παγωσει! Αν πας πιο γρηγορα ακομα δεν ξερω ακριβως τι μπορει να γινει! Αν το ηξερα θα ημουν διασημος!  :o :o ;D ;D ;D ;D 8) Υποθετο οτι η αντανακλαση του φωτος σου θα ερθει πιο μετα και γιαυτο μπορουμε να μιλησουμε για ταξιδι στο χρονο χωρις να μπορουμε να αλλαξουμε τα γεγονοτα που εχουν γινει, γιατι απλα θα βλεπουμε και δεν θα μπορουμε να κανουμε κατι! Το θεμα ειναι αν θα μας βλεπουν οι αλλοι! Δεν ξερω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
  Ειναι γενικα παραδεκτο οτι οσο πιο κοντα στην ταχυτητα του φωτος "ταξιδευεις" τοσο πιο αργα κυλαει για σενα ο χρονος!

   Πχ αν πας με καραβι στην Αυστραλια θες περιπου ενα-εναμισυ μηνα, ενω με το αεροπλανο θες μονο 20 ωρες!
Αρα αν καταφερεις να ταξιδεψεις με την ταχ του φωτος ο χρονος θα παγωσει! Αν πας πιο γρηγορα ακομα δεν ξερω ακριβως τι μπορει να γινει! Αν το ηξερα θα ημουν διασημος!  :o :o ;D ;D ;D ;D 8) Υποθετο οτι η αντανακλαση του φωτος σου θα ερθει πιο μετα και γιαυτο μπορουμε να μιλησουμε για ταξιδι στο χρονο χωρις να μπορουμε να αλλαξουμε τα γεγονοτα που εχουν γινει, γιατι απλα θα βλεπουμε και δεν θα μπορουμε να κανουμε κατι! Το θεμα ειναι αν θα μας βλεπουν οι αλλοι! Δεν ξερω!

Σωστο αυτο που εθεσες, αλλα αμα μπορεσεις να σταματησεις εκει που θελεις, τοτε αυτα που για σενα θα αποτελουν απλα εικονες ενος μελλοντος, θα ειναι γεγονοτα ενος παροντος! Τωρα για το αν θα αλλαξεις το μελλον...δε θα σου ειναι και τοσο χρησιμο!
Οταν κινουμαστε με την ταχυτητα του φωτος ειμαστε ενεργεια, αρα κατι αυλο, αρα κατι αορατο!! Οποτε δε μας βλεπουν..
Παντως για τους "ψαγμενους" το ταξιδι στο χρονο μπορει να γινει..μεσω των Ακασικων αρχειων στα οποια δεν μπορεις να παρεμβεις, απλα μπορεις να δεις!! Βεβαια αυτο απαιτει γνωσεις αστρικου ταξιδιου, και υψηλο βαθμο αγνοτητας για να μπορεσεις να δεις τις πληροφοριες που θελεις...
Για την ωρα ας χαρουμε το παρον με το μπανακι μας και το ποτο μας, και για το μελλον βλεπουμε....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
σε τελική ανάλυση  :)

άλλωστε τα ταξίδια στο χρόνο παραείναι άχρηστα όπως και επικύνδυνα (αν υποθέσουμε ότι μπορούν να γίνουν ) οπότε ας τα αφήσουμε στην ησυχία τους
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν θα συμφωνήσω με τον (πραγματικά ψαγμένο) Freemind όσον αφορά τον Hawkins. Παιδιά σκεφτείτε ότι ο άνθρωπος πήρε ένα Nobel για την απόδειξη ότι απ' τις μαύρες τρύπες δεν ξεφεύγει το φως και μετά από δέκα χρόνια άλλο ένα επειδή απέδειξε τ' αντίθετο!!! Όσον αφορά στο ότι λόγω καθήλωσης έγινε γνωστός κι ακούγεται τ' όνομά του διαβάστε κάποια βιογραφικά στοιχεία του για το πως ξεπέρασε το θάνατο, για το πόσο (χρονικά) κοντά στις συνθήκες του Big Bang έχει φτάσει με το μυαλό του και σκεφτείται αν θα μπορούσατε εσείς να τα κάνετε όλ' αυτά χρησιμοποιόντας τα 2 σας δάκτυλα... Freemind: Σεβασμός βρε φίλε...

Avgi

  • Επισκέπτης
Ο ανθρωπος απο την αλλη εχει μικρο χρονικο διαστημα ζωης ( συμφωνα με το συμπαν ), οποτε εχει και την ψευδαισθηση οτι μπορει να χωρισει τον ( απειρο κατα τ'αλλα ) χρονο σε μικρα κομματια!! Οχι ομως τοσο ωστε να πετυχει το κβαντισμενο.. ( δηλαδη το πιο μικρο κομματι χρονου το οποιο αμα πολλαπλασιαστει θα μας δωσει πολλαπλασια σε συγκεκριμενες τιμες...Οπως γινεται με το ηλεκτρικο φορτιο ).

Πριν θεσω το ερωτημα μου να δηλωσω οτι ειμαι ενταλως ασχετη με φυσικη και μαθηματικα αλλα ιδιαιτερως περιεργη για καποια πραγματα και κυριολεκτικα γοητευμενη ( για να μην πω μαγεμενη και θεωρηθει υπερβολικο) απο καποιες εννοιες.Μια απο αυτες ειναι ο χρονος.Διαβασα με προσοχη ολα τα posts σε αυτο το thread, εχω και εγω καποιες σκεψεις πανω σε αυτο το θεμα ,μαλιστα ενα απο τα βιβλια που εχω αγορασει για το καλοκαιρι ειναι του Hawkins.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια βιβλια σχετικα, οσοι γνωριζετε απο αυτα.
Τωρα να περασω στην κυριως ερωτηση μου η οποια απευθυνεται στον Freemind και εχει σχεση με αυτο που εχω κανει παραθεση απο το μηνυμα του.Λες οτι ο ανθρωπος εχει τη ψευδαισθηση οτι μπορει να χωρισει το χρονο σε μικρα κομματια αλλα οχι τοσο ωστε να πετυχει το κβαντισμενο (τελικα ειναι κβαντισμενο η κβαντιζομενο ???)..Ειμαστε σιγουροι για αυτο και αν ναι απο που προκυπτει αυτη η σιγουρια?
Συγγνωμη εαν η ερωτηση μου φαινεται πολυ απλη αλλα δηλωσα ασχετη εξαρχης.Μια ασχετη που θελει κατι να μαθει απο αυτα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δεν θα συμφωνήσω με τον (πραγματικά ψαγμένο) Freemind όσον αφορά τον Hawkins. Παιδιά σκεφτείτε ότι ο άνθρωπος πήρε ένα Nobel για την απόδειξη ότι απ' τις μαύρες τρύπες δεν ξεφεύγει το φως και μετά από δέκα χρόνια άλλο ένα επειδή απέδειξε τ' αντίθετο!!! Όσον αφορά στο ότι λόγω καθήλωσης έγινε γνωστός κι ακούγεται τ' όνομά του διαβάστε κάποια βιογραφικά στοιχεία του για το πως ξεπέρασε το θάνατο, για το πόσο (χρονικά) κοντά στις συνθήκες του Big Bang έχει φτάσει με το μυαλό του και σκεφτείται αν θα μπορούσατε εσείς να τα κάνετε όλ' αυτά χρησιμοποιόντας τα 2 σας δάκτυλα... Freemind: Σεβασμός βρε φίλε...

 Η αληθεια ειναι ομως οτι τετοιες ιδεες ( για την ποιοτητα και τη θεωρια του Χωκινς ) διαδιδονται παρα πολυ μεσα στην επιστημονικη κοινοτητα!
Για να σου δωσω και την αλλη πλευρα, μπορω να σου πω οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν αλλες τοσες θεωριες που εξηγουν πιο καλα τη θεωρια του συμπαντος, ομως οι "δημιουργοι" τους μενουν στην αφανεια...γιατι απλα δεν εχουν τα καταλληλα conne...Ο Χωκινς δεν πηρε το Νομπελ επειδη ειναι καθηλωμενος σε μια καρεκλα, αλλα επειδη εφερε μια προοδο στην επιστημη...Αναφισβητητα ειναι ενας λαμπρος επιστημονας....Απο την αλλη εγινε γνωστος στο πλατυ κοινο για την απλοτητα ( γκουχ..καλα ας το παρακαμψω ) που εχει στις θεωριες του καθως και της αναπηριας που εχει!! ΑΛΛΑ...ρε παιδια ας αφησουμε και καναν πιο νεαρο επιστημονα να επεκτεινει τις θεωριες!! Μην εχουμε γκλικες επιστημονων και παραγκες εκδοτικων οικων!! Γι'αυτο λεω οτι καλυτερα οτι ακουμε και εχει γραφτει πριν το 1997-98 ( που ξεκιναει μια τρομερη εξελιξη στις μελετες ) καλυτερα να το κοιταμε πλεον με καχυποψια!! Εξαλλου ο Χωκινς το τελευταιο καιρο αναμασα τα ιδια και τα ιδια..( αν και οπως λεει παλευει να βρει την ενοποιηση...προφανως το ειδε δημοσια υπηρεσια και πληρωνει τα σπασμενα )
Τον συμπαθω, τον εκτιμω...και βεβαια το θαυμαζω που αντι να αυτοκτονησει ( ναι ναι...παω και στο θεμα της αυτοκτονιας... ) αρχισε να μελεταει τα μυστηρια του Συμπαντος...Αλλα φτανει πια..κανε περα..γερασες...βοηθα λιγο τα νεα παιδια που ερχονται με νεες ιδεες!! Μη φοβασαι να παραδεχτεις οτι η θεωρια σου θελει αναπροσαρμογη!! ( Μακαρι να λεω τα ιδια οταν θα γινω διασημος επιστημονας με 300 βοηθους......ΑΣΤΕΙΟ ΗΤΑΝ!! )
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/03, 16:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο ανθρωπος απο την αλλη εχει μικρο χρονικο διαστημα ζωης ( συμφωνα με το συμπαν ), οποτε εχει και την ψευδαισθηση οτι μπορει να χωρισει τον ( απειρο κατα τ'αλλα ) χρονο σε μικρα κομματια!! Οχι ομως τοσο ωστε να πετυχει το κβαντισμενο.. ( δηλαδη το πιο μικρο κομματι χρονου το οποιο αμα πολλαπλασιαστει θα μας δωσει πολλαπλασια σε συγκεκριμενες τιμες...Οπως γινεται με το ηλεκτρικο φορτιο ).

Τωρα να περασω στην κυριως ερωτηση μου η οποια απευθυνεται στον Freemind και εχει σχεση με αυτο που εχω κανει παραθεση απο το μηνυμα του.Λες οτι ο ανθρωπος εχει τη ψευδαισθηση οτι μπορει να χωρισει το χρονο σε μικρα κομματια αλλα οχι τοσο ωστε να πετυχει το κβαντισμενο (τελικα ειναι κβαντισμενο η κβαντιζομενο ???)..Ειμαστε σιγουροι για αυτο και αν ναι απο που προκυπτει αυτη η σιγουρια?
Συγγνωμη εαν η ερωτηση μου φαινεται πολυ απλη αλλα δηλωσα ασχετη εξαρχης.Μια ασχετη που θελει κατι να μαθει απο αυτα.
Λοιπον...καταρχας πρεπει να σημειωσω πως ο χρονος ειναι κατι το οποιο εχει δημιουργηθει!!! Η εννοια του, η μοναδα του και οι υποδιαιρεσεις του, η φυσικη του σημασια, ειναι ολα δημιουργηματα του ανθρωπου! Οποτε το να προσπαθεις να εξηγησεις το συμπαν με κατι το οποιο ουσιαστικα δεν υφισταται ειναι παρα πολυ δυσκολο!
Αν σε ρωτησω ποια ειναι η μικροτερη ποσοτητα χρονου που ξερεις, θα μου απαντησεις 1sec και με μεγαλη χαρα, αφου μπορεσες να θεσεις ενα οριο!! Εγ ομως σαν κακος που ειμαι θα σου πω " Δηλαδη το 0,9999sec δεν ειναι πιο μικρο??"...Θυμωμενη τοτε που δε σε αφησα στο ονειρο σου ( πως τα λεω ετσι... 8) ) μου απαντας οτι τοτε και το 0,9998 sec ειναι ακομα πιο μικρο!! Με λιγα λογια δεν μπορει καποιος να βρει τη "βαση"...την μικροτερη υποδιαιρεση..τη μικροτερη ποσοτητα!! Επισης αν παρατηρησες κατεβαινουμε και κατα 1 στοιχειο ( 0,0009 0,0008 ), που σημαινει πως ο χρονος δεν ειναι πολλαπλασιο κανενος αριθμου...Αρα δεν ειναι και κβαντισμενος!!
Αντιθετως το ηλεκτρικο φορτιο ειναι κβαντισμενο, γιατι εχει μια ελαχιστη ποσοτητα που αποτελει και τη βαση των πολλαπλασιων του...! ;D
Αυτα...ελπιζω να εγινα αντιληπτος
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Απλα ρωταω που το διαβασες αυτο, για να μπορεσω να το βρω και εγω, γιατι πρωτη φορα ακουω την εννοια "ο χρονος κινειται συμφωνα με το θερμοδυναμικο βελος"..

Η ιδέα του "θερμοδυναμικού βέλους του χρόνου" υπάρχει εδώ και πολύ καιρό. Εν συντομία σημαίνει ότι η κατευθυνση του βέλους του χρόνου πρέπει να είναι σύμφωνη με τον 2 ο νόμο της θερμοδυναμικής. Συγκεκριμένα ο χρόνος κινείται προς την κατεύθυνση εκείνη όπου η εντροπία του σύμπαντος αυξάνεται. Η υπόθεση αυτή είναι η μόνη (από όσο ξέρω) που δινει απάντηση γιατί βλέπουμε τον χρόνο να κινείται μόνο προς μια κατεύθυνση.

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει ένα εκλαικευμένο βιβλίο πάνω στο θέμα:

"Το βέλος του χρόνου" των Peter Coveney & Roger Highfield. Εκδόσεις "Κατοπτρο" ISBN:960-7023-23-4

(να σημειώσω μόνο ότι δεν είναι τόσο απλό όσο τα βιβλία του hawking)
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
 

   Το παραδοξο κολλαει στο γεγονος οτι ο Ζηνων θεωρεισε οτι οσο διαιρει τον χρονο καποια στιγμη δεν θα υπαρχει "χρονος", και αυτο δεν ειναι λαθος, διοτι στο 10^-11 sec ο χρονος παυει να εχει νοημα!
Αυτο μπορει να ειναι πολυ χρησιμο σε περιπτωσεις "αλυσηδωτης αντιδρασης" ενος πυρυνικου αντιδραστηρα!

Αυτό δεν το ήξερα, μπορείς να αναφέρεις πηγές ή να το εξηγήσεις καλύτερα (πως προκύπτει το 10-11sec)
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Παντως για τους "ψαγμενους" το ταξιδι στο χρονο μπορει να γινει..μεσω των Ακασικων αρχειων στα οποια δεν μπορεις να παρεμβεις, απλα μπορεις να δεις!! Βεβαια αυτο απαιτει γνωσεις αστρικου ταξιδιου, και υψηλο βαθμο αγνοτητας για να μπορεσεις να δεις τις πληροφοριες που θελεις...
Για την ωρα ας χαρουμε το παρον με το μπανακι μας και το ποτο μας, και για το μελλον βλεπουμε....

"Ακασικων αρχειων"??? ? τι είναι αυτό. Για δώσε κανένα hint ?

Πάντως το ...δεν μπορεις να παρεμβεις, απλα μπορεις να δεις!! είναι αντίφαση. Αν μπορείς να δεις τότε επεμβαίνεις στο σύστημα (αλληλεπιδράς με τα φωτόνια). Εκτός αν τα "Ακασικων αρχειων" είναι το κλειδί σε αυτά που λές οπότε περιμένω το hint.

"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
48998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas