Αποστολέας Θέμα: DEAN - ESP  (Αναγνώστηκε 7623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
DEAN - ESP
« στις: 31/01/10, 00:30 »
Παιδια εδω και καιρο ακουω απο φιλους μου οτι υπαρχουν πολυ καλες φτηνες DEAN και ESP κιθαρες..Αληθευει ??? δλδ υπαρχει καμια καλη για Μεταλ καταστασεις γυρω στα 300 - 400 ευρω ?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #1 στις: 31/01/10, 00:38 »
Ragnaros, χωρις παρεξηγηση ρε φιλε, αλλα τι θεμα ειναι αυτο???
Κανε μια ερευνα πρωτα
www.thomann.de
www.dv247.com
www.deanguitars.com
www.espguitars.com

Αν το googlareis βγαζει πρωτη εικονα αυτες. Ε δεν νομιζω να ειναι για jazz ::)


Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #2 στις: 31/01/10, 01:07 »
Σορρυ,κιολας αν οντως μπορει να θεωρηθει σαν μια ηλιθεια ερωτηση !
Απλα ψαχνω να βρω μια ESP ή DEAN στα 300-400 για μεταλ κυριως
απλα εχω ακουσει οτι δν μπορω να βρω κατι καλο σε αυτα τα λεφτα
δν με πολυ νοιαζει το σχημα(νταξ να μου αρεσει εμφανισιακα) απλα να
καλο κομματι

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #3 στις: 31/01/10, 01:20 »
Μεγα λαθος. Βεβαια εξαρταται απο το τι εννοεις καλο. Αν καλο για σενα ειναι μια Les paul custom τοτε με 300-400 δεν θα βρεις. ;D
Αλλα αντικειμενικα με αυτα τα χρηματα μπορεις να βρεις αρκετα αξιολογα οργανα.
Στη θεση σου θα κοιτουσα στις αγγελιες για μεταχειρισμενο. Δηλαδη να κανω την καλυτερη δυνατη αγορα. Με 400 μπορει να βρεις ενα οργανο που καινουριο κοστιζει 600-700+ ευρο.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #4 στις: 31/01/10, 01:32 »
Το ξερω κοιταξα εκει...αλλα με τα παιδια που μιλησα αλλος τν εχει χτυπημενη μπροστα..αλλουνου ειναι γρατζουνισμενη παντου..αλλουνου εχει αυτο...αλλουνου το αλλο..
Ψαχνω για κατι αξιολογο απο αυτες τις εταιριες..δλδ κατι που να ειναι value for money

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #5 στις: 31/01/10, 10:42 »
ο steltrucci πουλαει μια ibanez rg370dx σαν ολοκαινουρια με EMG μαγνητες...3η η 4η σελιδα...400 ευρω.
δεν σαρεσει αυτη?

αν δν σαρεσει...

τσεκ και αυτες

http://www.thomann.de/gr/schecter_omen_6_extreme_bch.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m200_fm_stbk.htm

http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_vendetta_30_cbk.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/10, 10:47 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #6 στις: 31/01/10, 13:51 »
Ποπο αυτη του Steltrucci ειναι τρομερη !!! αν μπορουσα να τν ακουσω θα ηταν ακομα καλυτερα !

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #7 στις: 31/01/10, 14:07 »
Ποπο αυτη του Steltrucci ειναι τρομερη !!! αν μπορουσα να τν ακουσω θα ηταν ακομα καλυτερα !

Μπολτ ον κιθαρα με emg δεν έχεις ξανακούσει; Δεν υπάρχουν τεράστιες διαφορές.. Υπάρχουν βέβαια, αλλα μια γενικη ιδεά θα μπορούσες να χεις.. Τώρα να την ακούσεις κάπου κάπως σε έναν ενισχυτη δεν θα βοηθήσει και πάρα πολύ. Αν την ακούσεις στο δικό σου gear, τότε ναι, θα ξέρεις τι ήχο θα έχεις. Αλλά σε άλλο ενισχυτη κλπ, δεν βοηθάει πολυ εκτός και αν κάνεις δοκιμή μεταξύ πολλών κιθάρων με σκοπό να δεις τις διαφορές μεταξύ τους.

edit: μια χαρούλα θα σου κάνει για μεταλ  ;)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #8 στις: 31/01/10, 14:14 »
Ποπο αυτη του Steltrucci ειναι τρομερη !!! αν μπορουσα να τν ακουσω θα ηταν ακομα καλυτερα !
αφου σου αρεσε ψαξτο και πραξε αναλογα...τι ενισχυτη εχεις?

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #9 στις: 31/01/10, 23:56 »
Δεν θα με χαλαγε να ειχα μια τετοια Ibanez...Απλα μου εχουν κολησει αυτες οι 2 μαρκες και περισσοτερο θα προτιμουσα κατι απο αυτες..Εκτως αν κατι τουλαχιστον της ξεπερναει (π.χ αυτη η Ibanez) !

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #10 στις: 01/02/10, 02:18 »
Με τα EMGίδια πάνω, λογικά δεν επιδέχεται σύγκρισης με οτιδήποτε σε αυτά τα χρήματα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #11 στις: 01/02/10, 14:41 »
Με τα EMGίδια πάνω, λογικά δεν επιδέχεται σύγκρισης με οτιδήποτε σε αυτά τα χρήματα.

+10  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #12 στις: 01/02/10, 20:19 »
Παιδια επισης με πορωνει τρελα το σχημα explorer οπως αυτο του Hetfield οπως αυτο που ειχε παλια (Π.χ σαν αυτο της Epiphone Εxplorer)

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #13 στις: 21/02/10, 00:15 »
Παιδια το badget ανεβηκε στα 450 ευρω για κιθαρα ! τι εχετε να προτεινετε ? τα παντα ολα(με μια κληση προς καλα distortion,ανεξαρτητου σχηματος)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #14 στις: 21/02/10, 02:13 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr321exbk.htm

Bάλε κι ένα σετάκι EMG 81/85 πάνω κι έχεις πολυβόλο...

http://www.thomann.de/gr/cort_evlz4.htm

Η Ζ6 έχει πολύ καλή φήμη, κι αυτή λογικά θα κινείται σε καλά επίπεδα.

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_damien_6_sbk.htm

Αυτή μου άρεσε πολύ εμφανισιακά :Ρ ...

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-gus-200-gus-g-signature-guitar-black--58897

Τσίμπα και μια Gus-G γιατί είναι τρελό κουκλί :Ρ ...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/10, 02:55 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #15 στις: 21/02/10, 02:22 »
τρελο κιθαρώνι αυτη η schecter  αμα δεν είχε και αυτά τα bird inlays που γίνονται μόδα θα ήταν jet!!!!

βασίκα σε όσες κιθάρες είπαν τα παιδιά όλες φοβερές προτάσεις και με μία αλαγή μαγνητών με κάποιους EMG Ή DUNCAN παίζουν μετά μεγάλη μπάλα..

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #16 στις: 21/02/10, 19:53 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg350dx_egitarre_wh.htm

εμενα μου φανηκε τρελο κομματι

http://www.thomann.de/gr/cort_evlx4.htm ( με τρελανε,σιγα μορε για 39 ευρω περισσοτερα)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/10, 20:15 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #17 στις: 21/02/10, 20:00 »
Παιδια , επισης μπορειτε να μου προτεινετε οτι γνωστες και καλες-ποιοτηκες μαρκες που γνωριζετε(που να εχουν σχεση με ΜΕΤΑΛ δλδ πλ καλα distortions) ! ωστε να εχω μια μεγαλυτερη γκαμα ιδεων για διαλεξω οτι καλυτερο μπορω ! (βασικα κατι καλο χωρις floyd γιατι θελω να αλλαζω ευκολα Tunings , εκτος αν υπαρχει καποιος τροπος που να αλλαζεις ευκολα και με floyd τοτε δν θα με χαλαγε)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/10, 21:48 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #18 στις: 21/02/10, 23:30 »
Παιδια , επισης μπορειτε να μου προτεινετε οτι γνωστες και καλες-ποιοτηκες μαρκες που γνωριζετε(που να εχουν σχεση με ΜΕΤΑΛ δλδ πλ καλα distortions) ! ωστε να εχω μια μεγαλυτερη γκαμα ιδεων για διαλεξω οτι καλυτερο μπορω ! (βασικα κατι καλο χωρις floyd γιατι θελω να αλλαζω ευκολα Tunings , εκτος αν υπαρχει καποιος τροπος που να αλλαζεις ευκολα και με floyd τοτε δν θα με χαλαγε)

αν είναι η πρώτη σου κιθάρα οποιαδήποτε προτείναναι τα παιδιά πιο πάμω με 2 διπλούς μαγνήτες (humbuckers) σου κάνει για μέταλ καταστάσεις με έναν ανυσχυτή φυσικά. τώρα αυτόπου λές κιθάρα με καλα distortions δε σε ποίανω. distortion είναι ένα εφε που το βρίσκεις με ένα πετάλι ή με έναν ενυσχητή

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #19 στις: 22/02/10, 14:22 »
αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κιθαρονι θελω να βγαζει απο τους μαγνητες καλο βρωμικο ! 8) επισης ξερετε κανα καλο ενισχυτη που να βγαζει ετσι καλο "βρωμικο", εγω σκεφτομαι για εναν Peavey Vypyr 30 Watt, αλλα τι να πω δν ξερω ! xD παιζει τα αλλα παιδια να βαρεθηκαν να απαντανε τις χαζες ερωτησεις μου

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #20 στις: 22/02/10, 14:50 »
Οτι κιθαρα και να παρεις παντως να ξερεις οτι χωρις ενισχυτη της προκοπης καλο ηχο δεν θα εχεις....
Και χιλια ευρω να κανει η κιθαρα σου αμα ο ενισχυτης ειναι χαλια , χαλια θα ειναι και ο ηχος...
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #21 στις: 22/02/10, 15:57 »
αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κιθαρονι θελω να βγαζει απο τους μαγνητες καλο βρωμικο ! 8) επισης ξερετε κανα καλο ενισχυτη που να βγαζει ετσι καλο "βρωμικο", εγω σκεφτομαι για εναν Peavey Vypyr 30 Watt, αλλα τι να πω δν ξερω ! xD παιζει τα αλλα παιδια να βαρεθηκαν να απαντανε τις χαζες ερωτησεις μου


μια χαρά ειναι ο vypyr για αρχή και τα βρώμικα του έχει και τα πάντα, όταν θα πάρεις στα χέρια σου την κιθάρα δε θα βγάλεις με τoν που συνδέσεις το καλώδιο την βρωμιά ή τα γκάζια των pantera, αλλά θα έχεις ένα ήχο με σκλήρό προσανατολισμό για μέταλ καταστάσεις, σιγα σίγα με το παίξιμο σου τα καταλάβεις τί εννοώ, θα πάρεις και αργότερα κανα πεταλάκι για να έχεις ένα καλύτερο distortion και θα κτίζει τον ήχο σου.

όλα είναι ανάλογα το budget που θες να δώσεις για κιθάρα και ενισχυτη. τσέκαρε πάλι τις κιθάρες που έχουν προτείνει πιο πάνω δες ποια σου αρέσει σαν εμφάνιση ναι έχει και 2 διπλούς μαγνήτες, δοκίμασε την σε κάποιο κατάστημα αν έχεις την δυνατότητα να δείς και πώς σου κάθεται. και πάρε και τον ενισχητη ή έναν modeling (υπάρχει Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών φοβερό θεματάκι για να έχεις ήδη και κάποια εφε) ή κοίτα για έναν τρανζιστοράτο 15-30 watt.

και αν θες την συμβουλή μου αν έχεις ένα συγκεκριμένο budget δώσε τα περισσότερα λεφτά για έναν ενισχυτη και μετά για κιθάρα. ο καλος ενισχυτης δινεί καλό ήχο και σε γλιτώνει απο μια γρήγορη αλλαγή του όταν δε θα σε ίκανοποιεί

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #22 στις: 22/02/10, 20:00 »
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=101378# , αυτη εδω πως σας φαινετε ? DIME Style !

Αποσυνδεδεμένος Noizbane

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #23 στις: 22/02/10, 20:24 »
Γεια σου φιλτατε, καταρχας προσωπικα εχοντας ασχοληθει με το αντικειμενο εχω το θαρρος της γνωμης μου.
Κατα 2ον βλεπω δυστυχως οτι διαφοροι ''καλοθελητες'' εδω μεσα εκπροσωπουν συγκεκριμενα καταστηματα και εταιριες γιατι εχω διαβασει τερατα, που ωστοσο δεν θα κατονομασω. Γι αυτο σου προτεινω να μην παρεις ουτε τιν κιθαρα που (δεν) θα σου προτεινω εγω, ουτε κανεις αλλος αλλα απλα να παρεις γνωμες.
Επισης αποψη μου οτι ο νακας δεν προσφερει και οτι καλυτερο σε τιμες-ποιοτητα και οι υπαλληλοι του κοιτανε να παραπλανησουνε πολλες φορες τον ανημερωτο αγοραστη, και το λεω απο προσωπικη πειρα.
Τωρα σχετικα με την Razorback στο λινκ, το μονο που αντικειμενικα(και σε αυτο δεν μπορει να διαφωνησει κανενας) πρεπει να δεις ειναι η ''κλιμακα-scale'' της κιθαρας, δηλαδη πρακτικα το μεγεθος των ταστων, καθως εχει σχεση με το ποσο χοντρα η λεπτα ειναι τα δαχτυλα του καθενος.
Η συγκεκριμενη εχει Κλίμακα κιθάρας 24-3/4” που σημαινει οτι αν τα δαχτυλα σου ειναι χοντρα θα εχεις προβλημα στις θεσεις μετα το 12ο ταστο.
Κοιταξε το αυτο, α και προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε ESP-LTD, οχι γιατι δεν ειναι κορυφαιες αλλα γιατι τα μισα λεφτα που δινεις πανε στις πολυεξοδες διαφημισεις της ESP, με λιγα λογια σε αλλη μαρκα λιγοτερη διαφημισμενη θα βρεις τα ιδια χαρακτηριστικα με μια ESP αλλα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη,πχ Schecter.

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEAN - ESP
« Απάντηση #24 στις: 22/02/10, 23:59 »
Κατα 2ον βλεπω δυστυχως οτι διαφοροι ''καλοθελητες'' εδω μεσα εκπροσωπουν συγκεκριμενα καταστηματα και εταιριες γιατι εχω διαβασει τερατα, που ωστοσο δεν θα κατονομασω.

δηλαδή ασ πούμε απο που διαπίστωσες οτι οι καλοθελητές, είναι εδώ εκπροσπωποι ας πούμε του thomann ή του dv24 ή του νακα???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:55
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
6570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/08, 15:30
από Baroness
10 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:31
από Κ.Dee
10 Απαντήσεις
4023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 01:52
από kopaniamento
10 Απαντήσεις
3263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 17:31
από Wise_One
4 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/11, 21:27
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/14, 17:39
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 01:41
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/14, 20:08
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/15, 12:32
από AnimaPura