Αποστολέας Θέμα: Dean of Metal  (Αναγνώστηκε 3264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Dean of Metal
« στις: 23/10/10, 02:39 »
[size=78%]Γεια και χαρά σ' όλους. Έγραψα άλλο ένα κομμάτι, αυτή τη φορά πολύ καλύτερο και πολύ πιο metal απ' το προηγούμενο. Ο τίτλος αυτού, Dean of Metal.[/size]


[size=78%]Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ περήφανος γι' αυτό το κομμάτι, πιστεύω ότι ακολούθησα τη σωστή "διαδικασία". Δυνατά (κατά τη γνώμη μου πάντα) ριφάκια στις ρυθμικές, ποικιλομορφία στη δομή του κομματιού, τύμπανα που πατάνε εκεί που πρέπει και τονίζουν σημεία... Η lead κιθάρα εντάξει, δεν είναι κάτι υπερβολικά σπουδαίο, κυρίως λόγω της [/size]έλλειψης[size=78%] τεχνικής από μέρους μου. Προς το τέλος του κομματιού, το "σόλο" το είχα διαφορετικά στο μυαλό μου απλά τελικά δε μπορούσα να το παίξω όπως ήθελα οπότε αρκέστηκα σ' αυτό το στυλ.[/size]

[size=78%]Καλοδεχούμενα τα σχόλια/κριτικές/συμβουλές για οποιοδήποτε θέμα... Πώς αλλιώς διάολε θα γίνουμε καλύτεροι;[/size]

[size=78%]Listen to me[/size]
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #1 στις: 23/10/10, 13:13 »
Καλώς είσαι περήφανος για το κομμάτι. Είναι εμφανές ότι έχεις ρίξει πολύ δουλειά (μόνο η σκέψη του προγραμματισμού των drums μου προκαλεί πονοκέφαλο! ;D ). Από μουσικής άποψης μου άρεσε αρκετά (αν και αυτό το στυλ δεν είναι - πλέον - τόσο κοντά στα ακούσματά μου :) ). Όμορφα riffakia και καλές ιδέες στα drums.

Υπάρχουν (κατά την γνώμη μου) περιθώρια να γίνει καλύτερο, κυρίως στο τομέα του mixing/mastering.
1. Τα drums είναι πολύ πίσω, ακούγονται ψόφια, και έτσι χάνει το κομμάτι πάρα πολύ από την δυναμική του (το kick δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου).
2. Η πρώτη εντύπωση όταν το άκουσα είναι πως ακούγεται πολύ σιγά. Δοκίμασε στο DAW σου να χρησιμοποιήσεις ένα mastering tool για να αποκτήσει μια πιο "in your face" ;D αίσθηση (θα βοηθήσει και στο mixing των drums).
3. Πράγματι, η lead κιθάρα θέλει βελτίωση  :) .
4. H απουσία lead οργάνου στο μεγαλύτερο μέρος του κομματιού κουράζει (υποκειμενικό αυτό), αλλά υποθέτω ότι το φαντάζεσαι το κομμάτι με φωνητική μελωδία και όχι ιnstrumental.

Overall, πολύ καλή προσπάθεια!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #2 στις: 24/10/10, 21:20 »
Φιλε wise one, τρομερή η βελτιωση απο τν τελευταια φορα που σε ειχα ακουσει! Δεν θυμαμαι ποσο παλια ηταν ομως..
Όπως και να χει, μπράβο σου για το κομμάτι! Χρόνοι και ρυθμός και picking όλα κομπλέ σταθερά και καθαρά! Και μπράβο για αυτο! Στα τύμπανα μου ακούγεται πολυ δυνατα το σνερ και χαμηλα η μπότα, κατα τα άλλα αρκετά καλός ο ήχος και στα τύμπανα.. Συμμαζεμένο καθαρό και απλό το λιντ, μπράβο και σ αυτο.. Γενικα το κομματι σφιχτο και προσεγμενο, κατι που για μενα μετραει παρα πολυ ανεξαρτητως του ειδους της μουσικης, της πολυπλοκοτητας της συνθεσης, κλπ. Μπραβο ρε συ. Πραγματικα, συνεχισε έτσι!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #3 στις: 25/10/10, 13:00 »
Παίδες σας ευχαριστώ για το feedback. Όντως το δούλεψα (από πλευράς δομής) το κομμάτι, απ' την αρχή είχα μεγάλα σχέδια για το main riff. Πιστεύω πως δικαιώθηκα :)

Fourier μη νομίζεις, στα τύμπανα έτοιμα loops πήρα απ' το ezdrummer κι άλλαξα τα σημεία που ήθελα. Κι εγώ το καθυστερούσα πολύ καιρό νομίζοντας ότι είναι μανούρα, τελικά μέσα σε 2 βράδια το τέλειωσα. Όχι ότι τα τύμπανα στο στυλ που παίζω κάνουν τπτ τρελό χεχε.

Ρε φίλε ναι, όντως ακούγεται σιγά και μάλλον κατάλαβα λάθος τα tips που μου 'δωσε ένας φίλος. Άφησα τη συνολική ένταση αρκετά κάτω. Θα το διορθώσω όταν γυρίσω Θεσ/νίκη. Και τα τύμπανα χαμηλά ε; Και σκέψου ότι τα χαμήλωσα γιατί μου φαινόταν ότι περνούσαν τις κιθάρες... Ευτυχώς που αναφέρεστε και οι 2 στα τύμπανα για να το δουλέψω καλύτερα.   Το θέμα είναι ότι στο heavy/power, επειδή υπάρχουν φωνητικά,   δυσκολεύομαι να καταλάβω την ένταση των οργάνων.

Lead κιθάρα... Damn, όσο δε πολυγουστάρω να παίζω lead, άλλο τόσο χρειάζεται στο heavy/power... Αυτό έτσι κι αλλιώς έχω σκοπό να το βελτιώσω οπότε...  Kι επειδή σε καμια 2 βδομάδες το πολύ θα πάρω monitor, θ' ασχοληθώ περισσότερο και με τη μίξη κλπ, θα βελτιωθώ πολύ σ' αυτόν τον τομέα. Στο επόμενο κομμάτι θα βάλω και μπασούκλα \m/

Fourier ξες τι, δεν έβαλα lead σ' όλο το κομμάτι γιατί ήθελα ν' αποφύγω αυτό που έκανα στην πρώτη επιτυχία που έγραψα (χαχχαχααχ), που είχε πολλή lead κι απλούστατες ρυθμικές. Τότε είχα το lead riff κι όχι ρυθμικές, τώρα ακριβώς το αντίθετο χεχε
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #4 στις: 25/01/11, 01:42 »
I'm back!!! Έγινε ολικό ρεμίξ στο κομμάτι, άλλαξα amp sim στις ρυθμικές, άλλαξα amp sim στη lead, προστέθηκε μπάσο (Ο ΟΓΚΟΣ), τα τύμπανα είναι πια Steven Slate Drums EX, έκανα μια υποτυπώδη μίξη, άλλαξα κι ένα σημείο στο "σόλο".


Θεωρώ ότι είναι χίλιες φορές καλύτερο απ' το προηγούμενο, για χάρη συγκρίσεως όμως εδώ έχω την αρχική ηχογράφηση (128kbps).


To remix βρίσκεται στο ReverbNation και στο Bandcamp (προτείνεται το δεύτερο γιατί είναι lossless).
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #5 στις: 25/01/11, 02:03 »
τώρα τα βλέπω αυτό το θέμα πρώτη φορά. Εχεις κάνει τεράστια άλματα στο δεξί σου (αυτό που κρατάς την πένα τεσπα). Στην σύνθεση, εντάξει, θα βελτιωθείς και εκεί.
Για το amp sim εντάξει έμενα μου άρεσε και το πριν και το μετά. Ποιο sim χρησιμοποιείς?

Προτείνω αυτό  http://lepouplugins.blogspot.com/2009/10/le456.html
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #6 στις: 25/01/11, 09:58 »
Ωπ! Powerball fan κι εσύ; Lepou user; Αδερφέ μου \m/


Στην πρώτη ηχογράφηση, έχω κι εγώ το Le456. Με το που πήρα το SSD, οι ρυθμικές με το Le456 δεν κάθονταν καλά! Όσο μ' αρέσει ο ήχος του Le456, οι κιθάρες (παρ' ότι παναρισμένες 100% αριστερά και δεξιά) ήταν κάπως περιορισμένες ηχητικά. Σ' αυτό πιστεύω ότι "φταίει" το SSD γιατί έρχεται προμιξαρισμένο κι έχει ένα δικό του room. Στην αρχική ηχογράφηση με το Drumkit from Hell ακούγεται μια χαρά.


Όσο δηλαδή και να ήθελα να χρησιμοποιήσω το Le456, δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος λόγω του παραπάνω. Φυσικά δε ξέρω αν μπορούσα να το διορθώσω καθώς τώρα άρχισα ν' ασχολούμαι με τη μίξη των οργάνων. Οπότε μου λέει ένας φίλος "ξαναδοκίμασε με marshall amp sim". Τι καλύτερο λοιπόν απ' το HyBrit του LePou; Ρίχνω το HyBrit, κάνω κι ένα blend με 2 marshall impulses κι έκατσε πολύ καλύτερα με το SSD και το μπάσο.


Να θυμηθώ αργότερα να κάνω ένα mix με το Le456 να δεις τι εννοώ με το "περιορισμένες" ρυθμικές.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #7 στις: 25/01/11, 13:29 »
ΟΠ.....δεν τοχα δει αυτο.....(γραφω καθως το ακουω)

Πρωτες νοτες....ατμοσφαιρικο........ωραιες κιθαρες.......

Πιασαρικη μελωδια.....ωραια τυμπανα......

 
Το δευτερο πιο επιθετικο.......ακομα πιο ωραιοι ηχοι στις κιθαρες ....καλοδουλεμενο!!!!(μαρεσε το ταμπουρο που εχεις επιλεξει)

τι τυμπανα εχεις βαλει???

Μαρεσε!!!!ΜΠΡΑΒΟ  :up

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #8 στις: 25/01/11, 16:46 »
Καταρχήν σ' ευχαριστώ φίλε μου. Όπως λέει κι ο jim.ni στη σύνθεση έχω πολλάαααα να μάθω ακόμα, απλά έγραψα μουσική που ξες ακολουθεί τη δομή των κομματιών που ακούω κι εγώ.


Μάλλον άκουσες τα κομμάτια σε σειρά ε; Ναι ρε φίλε στο Midnight μ' αρέσει κι εμένα πολύ η lead, οι ρυθμικές πάνε κι έρχονται. Το δεύτερο ναι, το δούλεψα πολύ. Για το επίπεδο μου νομίζω είναι τέλειο.


Τύμπανα το Steven Slate Drums EX, συγκεκριμένα το Cracky Metal Kit με κάποιες παρεμβάσεις φυσικά από μέρους μου. Δε σου κάνω πλάκα, απ' τα καλύτερα χρήματα που έχω δώσει για software! Έρχεται προμιξαρισμένο οπότε τις περισσότερες φορές χρειάζεται ΕΛΑΧΙΣΤΗ δουλειά από σένα για να ταιριάξει στη μίξη...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #9 στις: 25/01/11, 17:07 »
Πολύ καλό το αποτέλεσμα Wise! Κλάσεις ανώτερο από το προηγούμενο mix, το οποίο πλέον ακούγεται "παιδικό" ;D . Κιθάρες, μπάσο, drums ακούγονται πολύ καθαρά και το mix είναι in your face! Well done! :)

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες για τα SS drums... Τα samples ακούγονται φοβερά και άμα λες ότι χρειάζονται και πολύ λίγη δουλειά είναι ότι πρέπει για όσους από εμάς δεν έχουμε το χρόνο (ή/και το ταλέντο ;D ) να φτιάξουμε το ήχο τους από το μηδέν!!!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Dean of Metal
« Απάντηση #10 στις: 25/01/11, 17:31 »
Να 'σαι καλά φιλαράκι, μάζεψα πληροφορίες, με βοήθησε πολύ κι ένας φίλος και τελικά το 'κανα  :)  Και ήθελα να το κάνω γιατί θεωρώ το DoM την καλύτερη μου προσπάθεια (έπονται κι άλλες).


Σχετικά με τα τύμπανα: η αλήθεια είναι ότι αν καθόμουν να κάνω μίξη με το Drumkit from Hell, πάλι θα 'βγαινε ένα καλό αποτέλεσμα. Επειδή όμως είχα ήδη αποφασίσει να πάρω το SSD, δεν ασχολήθηκα καθόλου με το DfH. Αλλά ξέρεις, ήθελα αυτή την thunderous μπότα  ;D  Γενικότερα ήθελα έναν αμερικάνικο ήχο στα τύμπανα...


Έχεις μετά και το Metalheads της Toontrack που φέρνει σε πιο ευρωπαϊκό ήχο, σουηδικό κυρίως. Ανάλογα τι θες. Και μη ξεχνάμε και τα midi, η toontrack σπέρνει σ' αυτόν τον τομέα ενώ το SSD πάσχει πολύ. Αλλά αυτά που παίζω δεν απαιτούν περίεργα drum loops οπότε τα περισσότερα μπορώ να τα κάνω και με το χέρι...
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
19 Απαντήσεις
6570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/08, 15:30
από Baroness
72 Απαντήσεις
27547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
25 Απαντήσεις
7623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 01:09
από Noizbane
10 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:31
από Κ.Dee
4 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/11, 21:27
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/14, 17:39
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 01:41
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/14, 20:08
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/15, 12:32
από AnimaPura