Αποστολέας Θέμα: Αχ αυτά τα greeklish....  (Αναγνώστηκε 4264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Αχ αυτά τα greeklish....
« στις: 13/03/11, 13:57 »
Έχω δει σε πολλά thread αυτού του φόρουμ την χρήση των greeklish... Τουλάχιστον για μένα είναι και κουραστικά στο διάβασμα και εκνευριστικά  >:(


Όσοι "αμετανόητοι" έχετε τα greeklish ως κακή συνήθεια, μπορείτε τουλάχιστον να μετατρέψετε το κείμενό σας από greekllish σε ελληνικά, με την βοήθεια αυτού του πολύ καλού και δωρεάν site http://www.greeklish-to-greek.gr/, πριν τα αναρτήσετε στο φόρουμ. Θα μας κάνετε πολύυυυυ μεγάλη χάρη και το μόνο που χρειάζεται εκ μέρους σας είναι κάνα-δυο copy/paste και ένα κλικ στο κουμπί μετατροπής του site. Έτσι απλά...  ;)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αχ αυτά τα greeklish....
« Απάντηση #1 στις: 13/03/11, 14:44 »
Στο φόρουμ απαγορεύονται τα greeklish ούτως ή άλλως :) Όσα θέματα βλέπεις με greeklish είναι αρκετά παλιά.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Αχ αυτά τα greeklish....
« Απάντηση #2 στις: 13/03/11, 14:52 »
Στο φόρουμ απαγορεύονται τα greeklish ούτως ή άλλως :) Όσα θέματα βλέπεις με greeklish είναι αρκετά παλιά.


Α! Οκ! δεν το είχα υπόψιν και χαίρομαι που απαγορεύτηκαν  :) ! Μια διευκρίνηση μόνο η απαγόρευση έχει να κάνει και με τις απαντήσεις των thread ή μόνο με το κύριο θέμα του εκάστοτε thread?   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αχ αυτά τα greeklish....
« Απάντηση #3 στις: 13/03/11, 15:47 »
Έχεις δίκο, harpwood. Εκτός του ότι είμαστε Έλληνες και πρέπει να γράφουμε Ελληνικά, τα Greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum. Υπάρχει και σχετική συζήτηση από τους διαχειριστές, στην οποία παρατίθενται διάφοροι σύνδεσμοι για μετατροπή των Greeklish σε Ελληνικά.

Ελληνικά και όχι greeklish!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Αχ αυτά τα greeklish....
« Απάντηση #4 στις: 13/03/11, 16:03 »
Έχεις δίκο, harpwood. Εκτός του ότι είμαστε Έλληνες και πρέπει να γράφουμε Ελληνικά, τα Greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum. Υπάρχει και σχετική συζήτηση από τους διαχειριστές, στην οποία παρατίθενται διάφοροι σύνδεσμοι για μετατροπή των Greeklish σε Ελληνικά.

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=7921



Ευχαριστώ για την απάντηση! Ο όγκος που έχει πάρει το φόρουμ είναι τεράστιος και τα νεότερα μέλη όπως εγώ είναι δύσκολο να εντοπίσουν τι έχει γραφτεί και τι όχι (ακόμα και με το search, που σε κάποιες περιπτώσεις βγαίνουν δεκάδες -αν όχι εκατοντάδες- αποτελέσματα ). Το συγκεκριμένο θέμα ομολογώ πως δεν το έκανα search αλλά ήμουν κάπως αγανακτισμένος και μου είχαν βγει τα μάτια σε κάποια threads και έτσι άνοιξα αυτό το thread!


Επομένως αφού έχει καλυφθεί ίσως πρέπει να διαγραφεί  το παρόν thread...


Οι admin του kithara.gr θα μπορούσαν να ρίξουν μια ματιά εδώ http://www.innoetics.com/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=207
Αν κατάλαβα καλά δίνουν κώδικα που μπορείτε να ενσωματώσετε στο kithara.gr και αυτόματα όλα τα greklish που γράφτηκαν εδώ να μετατρέπονται σε ελληνικά! Και είναι και δωρεάν!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αχ αυτά τα greeklish....
« Απάντηση #5 στις: 13/03/11, 16:18 »
Kάτι τέτοιο συνέβαινε παλιότερα... τουλάχιστον υπήρχε η δυνατότητα να γράψεις ένα κείμενο με Greeklish και να μετατρέπεται αυτόματα σε Ελληνικά. Σε κάποια όμως από τις πιο πρόσφατες αναβαθμίσεις του forum, αυτή η επιλογή χάθηκε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
186 Απαντήσεις
134355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 18:45
από Στόκας
5 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/05, 01:25
από Symeon
10 Απαντήσεις
6379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 19:50
από Sinanio
6 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 21:30
από Μουσικόφιλη
3 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
22 Απαντήσεις
8585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 16:46
από TassosK
6 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 00:45
από ilianthos-Kanlis
4 Απαντήσεις
2634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 23:02
από Γιάννης Σ.
6 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/15, 13:21
από Κώστας Σο.
0 Απαντήσεις
644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/22, 11:35
από diji grampsas