Αποστολέας Θέμα: Steve Vai  (Αναγνώστηκε 31001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #25 στις: 18/06/05, 13:46 »
Εχετε ακουσει ποτε τους ορους "αποψη και γνωμη"?
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #26 στις: 18/06/05, 14:14 »
ρε παιδια τι λεγεται σε αυτο το φορουμ πια???μα αν ειναι δυνατον!!ο vai παιζει μονο παπαδες??????τι ειναι?καραγκιοζης σαν τον malmsteen????δεν ειναι σοβαρος συνθετης????ελεος.ρε παιδια ο τυπος παιζει μουσικη απο το διαστημα.το καθε ''σχηματακι'' του,το καθε bend του(ολοι ξερουμε τι bends κανει),η αξια που δινει σε καθε νοτα γινεται με τετοιο τροπο -γιατι το ΠΩΣ παιζεις μετραει και οχι το ΤΙ- που τον κατατασσουν σε αλλο επιπεδο μουσικου.καμια σχεση ουτε με τους γελοιους hammet και κιθαριστες τετοιου επιπεδου
αυτη η αποψη του στυλ :εφοσον παιζει γρηγορα παιζει παπαδες μπορουν να την πουν μονο οσοι δεν εχουν μελετησει vai.αν ειναι δυνατον.η καθε νοτα που παιζει ο τυπος μετραει και οχι σαν κατι αλλους(maiden) παιζουν τα ιδια για να γεμισουν τα σολο τους.και το λεω αυτο γιατι τα δαχτυλα μου ματωνουν για να μπορεσω να πλησιασω εστω και λιγο τα τραγουδια του vai.
σορρυ παιδες αν φαινομαι λιγο επιθετικος αλλα ταραχτηκα...
φιλικα

1. Η ορολογία ''παπάδες''( ο θεός να την κάνει ορολογία!) που θέσαμε δεν ξέρω πως την παίρνει ο καθένας, αλλά για μένα δεν σημαίνει  το πόσο γρήγορα παίζει. Για μένα σημαίνει ο συνδιασμός τις γρηγοράδας με την μελωδία και όλα τα στοιχεία που μπορεί να προσθέσει ένας κιθαρίστας της κλάσης του Vai...κάθε νότα του είναι ψαγμένη...
2. Δεν νομίζω ότι ο Hammet είναι καραγκιόζης...
3. Δεν αμφισβιτεί κανείς το επίπεδο της συνθετικής ικανότητας του Vai, αλλά ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να κρίνει τα τραγούδια αν του αρέσουν ή όχι (δεν σημαίνει ότι κάθε τι πολύπλοκο είναι και το καλύτερο...) τουλάχιστον ακουστικά...
Αυτά...
Φιλικά πάντα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Shadow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • The only one who can judge me is God
    • Προφίλ
    • www.myspace.com
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #27 στις: 18/06/05, 14:59 »
ρε παιδια τι λεγεται σε αυτο το φορουμ πια???μα αν ειναι δυνατον!!ο vai παιζει μονο παπαδες??????τι ειναι?καραγκιοζης σαν τον malmsteen????δεν ειναι σοβαρος συνθετης????ελεος.ρε παιδια ο τυπος παιζει μουσικη απο το διαστημα.το καθε ''σχηματακι'' του,το καθε bend του(ολοι ξερουμε τι bends κανει),η αξια που δινει σε καθε νοτα γινεται με τετοιο τροπο -γιατι το ΠΩΣ παιζεις μετραει και οχι το ΤΙ- που τον κατατασσουν σε αλλο επιπεδο μουσικου.καμια σχεση ουτε με τους γελοιους hammet και κιθαριστες τετοιου επιπεδου
αυτη η αποψη του στυλ :εφοσον παιζει γρηγορα παιζει παπαδες μπορουν να την πουν μονο οσοι δεν εχουν μελετησει vai.αν ειναι δυνατον.η καθε νοτα που παιζει ο τυπος μετραει και οχι σαν κατι αλλους(maiden) παιζουν τα ιδια για να γεμισουν τα σολο τους.και το λεω αυτο γιατι τα δαχτυλα μου ματωνουν για να μπορεσω να πλησιασω εστω και λιγο τα τραγουδια του vai.
σορρυ παιδες αν φαινομαι λιγο επιθετικος αλλα ταραχτηκα...
φιλικα
Εγω θα συμφωνισω μαζι σου, συμασια δεν εχει το τι παιζεις αλλα τι αξια του δινεις με τον τροπο που το παιζεις τελος παντων σας ευχαριστω ολους...
Born to loose,live to win..........

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #28 στις: 18/06/05, 15:41 »
Προσωπικά δεν αντέχω ούτε λεπτό τις συνθέσεις του.Μπορεί τεχνικά να είναι απίστευτος, αλλά όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω,για να θεωρείσαι θρύλος πρέπει να έχεις τα πάντα....Και συνθετική ικανότητα.Αλήθεια, πόσοι από εμάς έχουν συνθέσει οτιδήποτε ώστε να μπορούν να κρινουν?

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #29 στις: 18/06/05, 16:12 »
Ρε παιδιά για να καταλάβουμε κάτι, η ταχύτητα ναι μεν είναι καλή να υπάρχει σαν τεχνική δυνατότητα αλλά από μόνη της δε μου λέει απολύτως τίποτα (συνήθως δε, με ξενερώνει απίστευτα). Όσο για όλους αυτούς τους συμπαθείς κιθαρίστες που λέτε (Vai , Hammet , Satriani , Malmsteen κλπ.) έχω να σας κάνω μια ερώτηση. Είσαστε κάποιος πολύ διάσημος rock star και έπρεπε να πάρετε ένα κιθαρίστα να φτιάξετε μαζί του το καινούργιο σας δίσκο. Θα παίρνατε κάποιον από αυτούς; 'Η μήπως θα προτιμούσατε το Gilmour ας πούμε (όχι τώρα που είναι γέρος βέβαια) κι ας μην έπαιζε ούτε τόσο γρήγορα ούτε τόσο εφφετζίδικα. Μήπως τελικά το συναίσθημα και η φαντασία έχουν μεγαλύτερη σημασία στο ακουστικό αποτέλεσμα από την ταχύτητα; Όχι να γίνεις και θρύλος επειδή παίζεις σφαίρα. Η μουσική δεν είναι αγώνας δρόμου ούτε πρωταθλητισμός. Ο Dylan (με αυτά τα κριτήρια) ήταν άσχετος. Το ίδιο και ο Lennon. Λες ο Vai να είναι μεγαλύτερος θρύλος από αυτούς;
ΥΓ. Επειδή αναφερθήκατε στη συνθετική ικανότητα τα λέω αυτά, αν μιλούσατε μόνο για τεχνική επάνω στο όργανο ίσως να έλεγα άλλα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #30 στις: 18/06/05, 16:17 »
ρε παιδια τι λεγεται σε αυτο το φορουμ πια???μα αν ειναι δυνατον!!ο vai παιζει μονο παπαδες??????τι ειναι?καραγκιοζης σαν τον malmsteen????δεν ειναι σοβαρος συνθετης????ελεος.ρε παιδια ο τυπος παιζει μουσικη απο το διαστημα.το καθε ''σχηματακι'' του,το καθε bend του(ολοι ξερουμε τι bends κανει),η αξια που δινει σε καθε νοτα γινεται με τετοιο τροπο -γιατι το ΠΩΣ παιζεις μετραει και οχι το ΤΙ- που τον κατατασσουν σε αλλο επιπεδο μουσικου.καμια σχεση ουτε με τους γελοιους hammet και κιθαριστες τετοιου επιπεδου
αυτη η αποψη του στυλ :εφοσον παιζει γρηγορα παιζει παπαδες μπορουν να την πουν μονο οσοι δεν εχουν μελετησει vai.αν ειναι δυνατον.η καθε νοτα που παιζει ο τυπος μετραει και οχι σαν κατι αλλους(maiden) παιζουν τα ιδια για να γεμισουν τα σολο τους.και το λεω αυτο γιατι τα δαχτυλα μου ματωνουν για να μπορεσω να πλησιασω εστω και λιγο τα τραγουδια του vai.
σορρυ παιδες αν φαινομαι λιγο επιθετικος αλλα ταραχτηκα...
φιλικα

Mόνο και μόνο που λες τον hammet γελοίο, καταλαβαίνω την εκτίμηση που έχεις στην καλή μουσική

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #31 στις: 18/06/05, 16:26 »
ρε perfect tool αμα δεις τι παιζει ο ενας και τι παιζει ο αλλος και λες οτι ο hammet παιζει μουσικη επιπεδου τι να πω τοτε...κριμα

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #32 στις: 18/06/05, 23:14 »
ρε perfect tool αμα δεις τι παιζει ο ενας και τι παιζει ο αλλος και λες οτι ο hammet παιζει μουσικη επιπεδου τι να πω τοτε...κριμα


Φίλε άμα έχεις βγάλει όλα τα σόλο από Hammet πάω πάσο... ;)
Αλλά τα έχεις?
Ας μην αμφισβητούμε λοιπόν το τι πάιζει ο καθένας και μη συγκρίνουμε τι παίζει με το τι ξέρει να παίζει... ;)

Υ.Γ. Στο νέο άλμπουμ του  Santana μάντεψε ποιός παίζει...   
http://www.rocking.gr/article2459.html
Μήπως και ο Santana δεν είναι θρύλος? ;)
Φιλικά πάντα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #33 στις: 19/06/05, 03:03 »
Ειναι λιγα τα κομματια του που με κρατανε..συνηθως μετα απο λιγο χανω την μπαλλα...αλλα ειναι και ενα δυο που τα ξερω απεξω..όχι να τα παιζω βεβαια..μην παρεξηγηθω κιολας...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος nickmit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #34 στις: 19/06/05, 05:18 »
Γεια σας και απο μενα!!!

ΑΡΑΓΕ εχει ακουσει κανεις το G3 με VAI,ERIC JOHNSON+SATRIANI?
Aν ναι καποια στιγμη παιζουν live ενα κομματι του Jeff Beck εν ονοματι GOING DOWN.Το ξερετε?
Αν ναι τοτε ισως να το εχετε ακουσει και σε live εκτελεση SRV (Stevie Ray Vaughan {ΘΕΟΣ})

Τι λεμε τωρα θα τρελαθουμε????

Σημασια τι εχει; Να κανω 1852 σηκωματα,λεγκατα κτλ το δευτερολεπτο και "ατακτες" νοτες η να παιζω κατι το οποιο να εχει νοημα,εννοωντας αρχη μεση και τελος;

Νταξει εγω ειμαι προκατηλειμενος υπερ SRV αλλα οχι και θρυλοι της κιθαρας Satrianoειδη!!!!Δε λεω καλη η τεχνικη αλλα ελεος!!
Πολλοι κιθαριστες εχουν τεχνικη καλυτερη απο SRV αλλα δε προκειται να παιξουν ποτε SRV!

Και ΟΧΙ ουτε εγω παιζω SRV καλα για να προλαβω μερικους....
Απολλων και Alfa οι αγαπες της ζωης μου

Forca Απολλωναρα
Forca Italia

A!!!Να μη ξεχασω: STEVIE RAY VAUGHAN
the best blues/rock guitarist

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #35 στις: 19/06/05, 10:14 »
Nickmit> Kατανοω ότι ο καθενας εχει τα ινδαλματα του, αλλα όχι..δεν πιστευω ότι ο μονος μεγαλος κιθαριστας ειναι ο SRV...και φυσικα δεν συμμεριζομαι στο ελα;χιστο την αποψη σου όσον αφορα τους satrianoειδεις...προς θεου ετσι... :P . Και ετσι για ξεκαρφωμα εκει που νομιζα ότι ενα κομματι του SRV ηταν απο τα τελειότερα κιθαριστικα κομματια που ειχα ακουσει ποτε, ε, το ακουσα διασκευασμενο...και τα ξεχασα όλα...πολύ πολύ καλυτερο..και αν θες το πιστευεις...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #36 στις: 19/06/05, 13:44 »
καλά για τον φίλο που είπε αν ξέρουμε τι σημαίνει η λέξη "άποψη" και "γνώμη" απλα...η απάντηση είναι οτι οι απόψεις είναι σαν τις κωλοΤρ$%^@ες ...ο καθένας έχει απο μία!!! Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σχολιάσω τι παίζει ο Vai γιατί είναι πολυ πιο advanced απο αυτα που καταλαβαίνω...αλλά μπορώ να σχολιάσω τον Hammet...που με ελάχιστα χρόνια κιθάρας....έχω το μισό του παίξιμο...κοινός πατημένο συνέχεια το Cry baby!!!! ;D
για τους φίλους πορωμένους Stevie Ray....και γω γουστάρω...και πιστεύω πως και ηχητικά και παιχτικά ήταν πιο μπροστά απο την εποχή του (όχι στα τελευταία του) ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ πια....ΠΟΣΗ πεντατονική άντε και Blues ακόμα!!!!!??????όσο και ωραία και έφραση και πουτ^##νια νάχεις κάποιο στιγμή εμένα με κουράζει...
όσο για Satriani...μπορεί να παίζει μια σχετικά απλη μορφή κιθαριστικών τραγουδιών αλλα άνοιξε και έδειξε το δρομο στην κιθαριστική μουσική....

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #37 στις: 19/06/05, 14:03 »
παιδια σορρυ αλλα θα κανω μεγαλο post τωρα...και παντα φιλικα ε?!
λοιπον,πρωτον δεν παιζω ολα τα σολο του hammet προφανως και οχι μερικα π.χ για ειναι περιεργα(π.χ καποια απο το justice) και αλλα επειδη ειναι για γελοια π.χ απο το master of puppets.το θεμα ρε παιδια ομως το πως παιζει κατι ο καθενας οχι το τι παιζει!!π.χ ο SRV παιζει συνεχεια τα ιδια.ο τροπος που τα παιζει ειναι η μαγκια και εκει φαινεται ο καλος κιθαριστας.ας συγκρινουμε τις πεντατονικες του hammet με τις πεντατονικες του  SRV η του ΒΒ king.νομιζω οτι δεν εχουν καμια σχεση...
αλλο τωρα...πρεπει να ξεκολλησουμε απο το τι μπορει να παιξει ο καθενας και τι παιζει.συμφωνω απολυτα με αυτη την αποψη -πραγματικα- αλλα δεν αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι δεν παιζει κατι παραπανω??αμα θες να εισαι μουσικος δεν γραφεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια,τις ιδιες μαλακισμενες πεντατονικες με τα ιδια γ**ημενα wah(hammet) αλλα προσπαθεις να εισαι καινοτομος και να ανοιγεις νεους οριζοντες με την μουσικη σου.
επισης...αποψη:δεν παιζω τα κομματια του vai αρα δεν μπορω να τα κρινω.λαθος κατ εμε.αποψη μου ειναι δεν μπορει να κρινεις τη συνθετικη του ικανοτητα.προφανως μπορεις να πεις αυτιο δεν μου αρεσει στο ακουσμα πχ.αμα μελετας τα κομματια του καθε συνθετη εισαι σε θεση να κρινεις σε καποιο βαθμο αυτα τα κομματια με την προυποθεση οτι κανεις αναλυση στο παιξιμο του.
αποψη μου ειναι οτι καλυτερο ειναι να λυωνεις και να ματωνεις και να βγαζεις το 1/4 απο ενα τραγουδι καποιου καλου συνθετη παρα να παιζεις συνεχεια metallica και maiden που βγαζεις 3 σολο τη μερα(γενικη αποψη δεν παει σε καποιον συγκεκριμενα!!)

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #38 στις: 19/06/05, 14:06 »
Φίλε μου cromlech  τι εννοείς λέγοντας "καλού συνθέτη"?

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #39 στις: 19/06/05, 14:10 »
οταν λεω καλο συνθετη εννοω καποιον που γραφει μουσικη περα απο τα ιδια και καθιερωμενα,εννοω καποιον που κανει τα ιδια και καθιερωμενα να ακουγονται διαφορετικα,εννοω καποιον που κανει την κιθαρα να μιλαει και εχει τα αρχ**ια να πειραματιστει μουσικα και να βγαλει νεους ηχους,νεες ιδεες που ξεφευγουν απο τα ορια που εχουν καθοριστει απο κιθαριστες γνωστους πχ maiden,metallica ktl

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #40 στις: 19/06/05, 14:14 »
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.Πες μου έστω έναν τέτοιο κιθαρίστα.

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #41 στις: 19/06/05, 14:40 »
Eγώ μπορώ να σου πώ έναν. Μόνο έναν.

Αl Jourgensen

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #42 στις: 19/06/05, 14:48 »
αμα θες να εισαι μουσικος δεν γραφεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια,τις ιδιες μαλ***σμενες πεντατονικες με τα ιδια γ**ημενα wah(hammet)

o hammet goustarei ta wah kai ta xrisimopoiei poli kala mesa sta komatia,paei kai sto stil tou.evtacsei toxei parakanei ligo alla afou tou aresei??o hammet einai apo tous epidrastikoterous kitharistes kai auto pou kanei to kanei teleia.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #43 στις: 19/06/05, 15:20 »
Ναι.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #44 στις: 19/06/05, 15:21 »
Eγώ μπορώ να σου πώ έναν. Μόνο έναν.

Αl Jourgensen

Ε,δεν νομίζω πως οι Μinistry και οι Revolting C o c k s είναι η αφρόκρεμα της κιθαριστικής σύνθεσης...Πάντως είμαι τεράστιος οπαδός του Jourgensen...Ήταν πολύ μπροστά ο τύπος (Land of Rape and Honey,Psalm 69,,τι να λέμε τώρα),ακόμα και τώρα γουστάρω τη μουσική που βγάζει. 

-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #45 στις: 19/06/05, 15:54 »
O Vai ειναι απλα ιδιοφυης παιδια...
Ειναι κατι σαν τον Νταλι της κιθαρας...
Πολυ απλα δεν ειναι ευκολονοητος για το ευρυ κοινο και δεν επιλεγει
την ευκολη οδο για να εντυπωσιασει τον κοσμο...
Ειναι καινοτομος και αντισυμβατικος σε ολες τις αποψεις...

Απλο παραδειγμα....
Αν παρεις ενα οποιοδηποτε backing track και βαλεις 1000 κιθαριστες να παιξουν πανω σε αυτο,
τοτε αυτο που θα ακουσεις ειναι 999 ισως σπουδαιους κιθαριστες να εχουν φοβερες ιδεες,ισως δικο τους στυλ
και να παιζουν αυτο που θα ηθελε ο καθενας μας να ακουσει...
Η "μαγκια" ειναι πως ο Vai πολυ απλα εκτος του οτι θα επαιζε παντα με το μοναδικο του παντα στυλ,
θα επαιζε οτιδηποτε εκτος απο αυτο που θα περιμενες να ακουσεις....Αυτο ειναι μοναδικοτητα..
Και πολυ απλα αυτο ειναι αυτο που κανει τον Vai να ξεχωριζει απο τους υπολοιπους...
Οτι κανενας ποτε δεν προκειται να σκεφτει  ποτε οπως ο Vai....

Προσωπικα τον θεωρω ηδη "θρυλο" της κιθρας και της μουσικης γενικοτερα και ειμαι ευτυχης που
ζω σε μια περιοδο που ειναι ακομη ζωντανος και προσφερει σε εμας....

Θα ηταν μια απλη συμβουλη σε καποιους να μην καταδικαζουν απλα αυτο που δεν καταλαβαινουν...
Αυτο που κανει ο ανθρωπος(αν ειναι ανθρωπος) ειναι τεχνη και οχι απλα το να βγαζει νοτες απο το οργανο...

Τα περι ποσων νοτων το δευτερολεπτο κλπ ειναι απλα ανοησιες...sorry...
Alex

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #46 στις: 19/06/05, 17:42 »
Σωστά αυτά που λες.. Αλλά για παράδειγμα ακούγοντας τον δίσκο Real Illusions δεν κατάλαβα  που είναι το κάτι τόσο εξωγήινο όπως λες..Ήταν κατά την γνώμη μου η απόλυτη πατάτα..

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #47 στις: 19/06/05, 17:59 »
Σωστά αυτά που λες.. Αλλά για παράδειγμα ακούγοντας τον δίσκο Real Illusions δεν κατάλαβα  που είναι το κάτι τόσο εξωγήινο όπως λες..Ήταν κατά την γνώμη μου η απόλυτη πατάτα..

περι ορεξεως...pumpkin pie....
χρειαζεται να πω τιποτα αλλο???
η μηπως για καποιο λογο νομιζουμε πως θα συμφωνησουμε ποτε "ολοι" σε οποιοδηποτε μουσικο θεμα???
στη μουσικη διαλεγεις και παιρνεις...υποκειμενικα ολα...δικαιωμα σου να σου αρεσει κατι η οχι...
απλα εχε υποψην σου οτι ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν χιλιαδες ατομα τα οποια ονομασουν "πατατα" αυτο που εσυ
θεωρεις αδιαμφισβητητα καλο....Κανονας..Οπως ειπα...Υποκειμενικοτητα..Διαλεγεις και παιρνεις...

Το μονο που βασικα θεωρω αστειο ειναι το να θαβει καποιος εναν καλιτεχνη οπως ο Vai συγκεκριμενα στην κιθαρα...
Σιγουρα υπαρχουν καλα και χειροτερα πραγματα που εχει κυκλοφορισει...
Αλλα παλι θα βρισκεται μιλια μακρια απο οτιδηποτε θα μπορουσε καποιος να σχολιασει...Ειναι αστειο....
Σιγουρα δεν ειπα πως χρειαζεται να αρεσει σε ολους...Απλα να κραταμε λιγο ανοικτο μυαλο και να μην εκμηδενιζουμε
τα παντα η συγκεκριμενα την προσφορα καποιου σαν τον Vai στην ηλεκτρικη κιθαρα...
Alex

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #48 στις: 19/06/05, 18:23 »
Ρε παιδιά όλοι αυτοί είναι θεοί...Δλδ, εγώ δεν μπορώ να διαβάζω απόψεις του στιλ "αυτός είναι γελοίος, δεν αξίζει μία, τα solos που γράφει είναι όλα τα ίδια..."

Αμάν πια, δλδ πέρα από το γούστο του καθενός, δεν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοια πράγματα...Και από εμάς που δεν φτάνουμε ούτε το 1/1000 αυτών των ανθρώπων όταν αναφερόμαστε στην μουσική... ;)

Κάποιος ανέφερε την συνεχή επαναληψιμότητα γενικώς...Ξέρετε, πόσα συγκροτήματα παίζουν τα ίδια και τα ίδια και είναι και ΘΑ είναι στην κορυφή?? ACDC, Ozzy Osbourne, Iron Maiden και πάει λέγοντας... :)

Φίλε cromlech, για μία ακόμη φορά θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο γιατί ανέφερες τους Metallica(προφανώς είσαι από αυτούς που κουβαλάνε κάποιο κόμπλεξ με το συγκεκριμένο όνομα... ::))...Λοιπόν, αυτές οι μαλακισμένες πεντατονικές και τα γ**ημένα τα wah -όπως λες κι εσύ- είναι τα στοιχεία που έχουν αναδείξει τον συγκεκριμένο κιθαρίστα, εξαιτίας αυτών έχει βραβευθεί τόσες φορές ως MVP Guitarist, Best Metal Guitarist κτλ...εξαιτίας αυτών και την γενικότερη μουσική και στιλ των Metallica, αυτή την στιγμή είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ όνομα στην rock και heavy metal σκηνή...και δεν τα λέω εγώ, τα λένε οι αριθμοί... ;) Λοιπόν, φιλικά -όπως λες- είσαι λάθος! 8)

Αποσυνδεδεμένος nickmit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steve Vai
« Απάντηση #49 στις: 19/06/05, 18:55 »
Nickmit> Kατανοω ότι ο καθενας εχει τα ινδαλματα του, αλλα όχι..δεν πιστευω ότι ο μονος μεγαλος κιθαριστας ειναι ο SRV........

Φυσικα και δε πιστευω οτι ειναι ο μονος καλυτερος ολων των εποχων!!!Φυσικα και οχι...αυτο που λεω ειναι οτι αν ο ενας το παιζει ετσι,ο αλλος το παιζει αλλιως και ισως και καλυτερα,παντα στα δικα μου αυτια που δεν ανεχονται τα αμηρα να βομβαρδιζονται απο 1000δες νοτες/sec και να χανουν τη μπαλα χωρις να βγαζουν νοημα!!!! οταν ακουνε γαμ*^%$#νες 5τονικες και με 30νοτες(στο περιπου) ακουνε 300 διαφορετικα πραγματα!!!

Και ετσι για ξεκαρφωμα εκει που νομιζα ότι ενα κομματι του SRV ηταν απο τα τελειότερα κιθαριστικα κομματια που ειχα ακουσει ποτε, ε, το ακουσα διασκευασμενο...και τα ξεχασα όλα...πολύ πολύ καλυτερο..και αν θες το πιστευεις...

Αυτο δε γινεται γιατι τη μαγκια που ειχε ο SRV να παιζει τα κερατα του σε 13αρες,ελαχιστοι θα βρεθουν να την εχουν...μονο ταλενταρες και αν...

Και επειδη καπου διαβασα για τα τελευταια του SRV....μη τρελαθουμε εντελως,οταν εχεις ψιλοξεκοψει απο προβληματα εθισμου δεν εχεις και τα καλυτερη ψυχολογια γαι να παιξεις κιθαρα ε??

Και θα σας παραπεμψω αλλου...Υπαρχει βιντεο MTV Unplugged με SRV και VAI...(ναι υπαρχει και αυτο)   Ε αντε γεια....!!!!
Απολλων και Alfa οι αγαπες της ζωης μου

Forca Απολλωναρα
Forca Italia

A!!!Να μη ξεχασω: STEVIE RAY VAUGHAN
the best blues/rock guitarist

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 10:19
από Sandman1_1
6 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/05, 10:34
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/05, 22:23
από Light_Without_Heat
53 Απαντήσεις
19252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 11:45
από Υπνοβάτης...
19 Απαντήσεις
6906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 00:59
από mystic
2 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/07, 22:11
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/07, 18:03
από Light_Without_Heat
12 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 13:12
από Joevaicci
21 Απαντήσεις
7080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/07, 19:49
από KostasVap
4 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 19:03
από Joevaicci