Αποστολέας Θέμα: προβλημα με νοτες!  (Αναγνώστηκε 7733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
προβλημα με νοτες!
« στις: 19/04/12, 15:16 »
Καλησπερα! τον τελευταιο καιρο που αρχισα να διαβαζω λιγο πιο περιπλοκες παρτιτουρες μπερδευομαι παρα πολυ στο μετριμα κλπ.. δεν ξερω τι να κανω δεν τα περνω !! τι μπορω να κανω? να δοκιμασω ταμπλατουρες και εξασκηση αυτιου?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #1 στις: 19/04/12, 15:31 »
ανάλογα τι εννοείς....

δώσε μας κάποιο παράδειγμα παρτιτούρας που σε μπερδεύει...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #2 στις: 19/04/12, 15:46 »
οταν υπαρχουν αντιχρονισμοι,συζευξεις, πολλες παυσεις ογδοα κλπ μαζεμενα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #3 στις: 19/04/12, 15:47 »
το μελετάς σιγά σιγά και μέρος μέρος....και σε μικρότερο τέμπο φυσικά...μέχρι να το μάθεις...


Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #4 στις: 19/04/12, 15:51 »
γενικα παιδευομαι μηνες με το θεμα ισως να ειμαι τεμπελης δεν ξερω.. αλλα δεν μπορω να τα καταλαβω με τιποτα.. μπερδευω το μετρημα παρα πολυ.. εχω φαει πολυ χρονο στο θεμα και εχω απελπιστει λιγο.. εχω μεινει πισω γενικα .

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #5 στις: 19/04/12, 16:02 »
μην απελπίζεσαι

practice makes perfect!

στην θέση σου εγώ θα του έριχνα το τέμπο στο μισό...μπορεί και λιγότερο...και θα το δούλευα κομμάτι κομμάτι....

φυσικά όχι όλο το τραγούδι μαζί....μόλις μάθεις "καλά!" ένα μέρος πας στο επόμενο....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #6 στις: 19/04/12, 16:15 »
Να το πάρουμε λίγο από την αρχή;
Ξέρεις να μετράς;
Ξέρεις τι είναι άρση και θέση;
Δυνατό και αδύνατο μέτρο;
Μέτρο και ρυθμός;




Ωραία επειδή βλέπω ότι βγήκες και δεν ξέρω αν θα σε προλάβω καλό θα είναι να ανεβάσεις δυο-τρία μέτρα τουλάχιστον που σε ζορίζουν.
Απο κει και πέρα με γραπτό λόγο δε θα κάνουμε πολλά γιατί η μουσική είναι ήχος και όχι εικόνα.


Για να μη τα βγάζεις πέρα 2 πράγματα συμβαίνουν:


1. Δεν τα ξέρεις καλά, δεν έχει μάθει το μάτι σε πολύπλοκα μέτρα με αποτέλεσμα να κολλάς και βιάζεσαι


2. Δεν έχεις καθόλου υπομονή ακόμη κι αν τα ξέρεις.


(αν και μεταξύ μας όπως τα λες μάλλον είναι το πρώτο)




Για να διαβάσεις σωστά χρόνους πρέπει να μάθεις να τους αναλύεις ξέχωρα από τους φθόγγους στους οποίους αντιστοιχούν. (ρυθμική αγωγή)


Βοήθα μας για να σε βοηθήσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/12, 16:27 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #7 στις: 19/04/12, 19:14 »
Να το πάρουμε λίγο από την αρχή;
Ξέρεις να μετράς;
Ξέρεις τι είναι άρση και θέση;
Δυνατό και αδύνατο μέτρο;
Μέτρο και ρυθμός;




Ωραία επειδή βλέπω ότι βγήκες και δεν ξέρω αν θα σε προλάβω καλό θα είναι να ανεβάσεις δυο-τρία μέτρα τουλάχιστον που σε ζορίζουν.
Απο κει και πέρα με γραπτό λόγο δε θα κάνουμε πολλά γιατί η μουσική είναι ήχος και όχι εικόνα.


Για να μη τα βγάζεις πέρα 2 πράγματα συμβαίνουν:


1. Δεν τα ξέρεις καλά, δεν έχει μάθει το μάτι σε πολύπλοκα μέτρα με αποτέλεσμα να κολλάς και βιάζεσαι


2. Δεν έχεις καθόλου υπομονή ακόμη κι αν τα ξέρεις.


(αν και μεταξύ μας όπως τα λες μάλλον είναι το πρώτο)




Για να διαβάσεις σωστά χρόνους πρέπει να μάθεις να τους αναλύεις ξέχωρα από τους φθόγγους στους οποίους αντιστοιχούν. (ρυθμική αγωγή)


Βοήθα μας για να σε βοηθήσουμε.


Προφανώς! Εξάσκηση θέλει και μεθωδική άνοδο. Ακόμα και γελοία να σου φαίνονται κάποια δούλεψε τα για να αποκτήσεις ευχέρια. Πρέπει να αρχίσει να κόβει το μάτι στα απλά και μετά σιγά-σιγά σε όλο και πιο δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #8 στις: 21/04/12, 03:29 »
διαβαζω πραγματα που ειναι στο επιπεδο μου αρα δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα στο διαβασμα οσο στο να συγχρονιστω και να τα παιξω ακριβως ..

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #9 στις: 21/04/12, 15:44 »

Αν και λειψό αυτό που λες νομίζω ότι δίνει μια εικόνα.


Πως προσεγγίζουμε το παίξιμο με αξίες: (μια άλφα μέθοδος που ίσως σε βοηθήσει)


Πρώτα σκανάρουμε την παρτιτούρα χωρίς όργανο στα χέρια και εντοπίζουμε τα ζόρικα σημεία. Προσπαθώ να τα αναλύσω.


Μετά κάνουμε το ίδιο για να εντοπίσουμε συγχορδίες που μπορεί να μας ζορίσουν ή περίεργα ανοίγματα ή κουλές μπασογραμμές.


Ξεκινάμε ύστερα να τα δούμε όλα άνα μέτρο.


Μέσα στο μέτρο:


Είναι καλό να εντοπίζεις τη μικρότερη μονάδα/αξία. Αν έχεις 16α, σε συμφέρει να μετράς με 16α. Τι θέλω να πω:






Uploaded with ImageShack.us


Aν κάτι τέτοιο το μετρήσει με γνώμονα τα όγδοα, την πάτησες. ΘΑ χάνεις μονίμως τα παρεστιγμένα και θα αναγκάζεσαι να σκέφτεσαι πιο γρήγορα πάνω από το πέρασμα με τα 16α.


Αν πάρεις στο μυαλό σου και χωρίσεις το μέτρο σε 16 χτύπους αντί για οχτώ τότε απλοποιούνται τα πράγματα. Κάθε παρεστιγμένο 8ο είναι στην ουσία 3Χ16ο.


Οπότε, αν κάθε 16ο είναι "ΤΑ" το 8ο είναι "ΤΑ-Α" και το 4ο είναι "ΤΑ-Α-Α-Α"


Αυτόματα η μελωδία (ο Αλλάχ να την κάνει  ;D [size=78%]) [/size]είναι :

ΤΑ, ΤΑ-Α-Α, ΤΑ-Α, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ-Α-Α, ΤΑ

Ελπίζω να σε βοήθησα  8)

Υ.Γ. Τονισμένο θα είναι έτσι:


ΤΑ, ΤΑ-Α-Α, ΤΑ-Α, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ, ΤΑ-Α-Α, ΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #10 στις: 21/04/12, 20:19 »
αυτο ειναι το προβλημα μου ..με νιωθεις !! :P

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #11 στις: 22/04/12, 00:51 »
Βοηθήθηκες; :P

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #12 στις: 22/04/12, 16:51 »
ως ενα βαθμο με βοηθησες αλλα κανω παλι ενα λαθακι το οποιο ητανε μεσα στο προβλημα μου.. για να κτλβεις.. το ποδι παει σταθερα σε εναν ρυθμο οταν μετρας και εσυ απλα παιζεις.. εγω το παω αναλογα με το τι θα παιξω ... αυτο το λαθος δεν το εκανα οταν ξεκινησα μεχρι και τα δυο χρονια ! τον τελευταιο μισο χρονο το κανω οπως εγινε και τωρα!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #13 στις: 22/04/12, 17:46 »
Βγάζε τα μέτρα με παλαμάκια (χωρίς όργανο, τραγουδώντας μόνο τα "τα τα τα") στα δυνατά μέτρα και τραγούδα.
Θα συνηθίσεις.
Μετά άλλαξε τα παλαμάκια με το πόδι (σιγά σιγά δηλαδή)
Θα σε βοηθήσει ο μετρονόμος πολύ.

Επίσης επειδή το ανέφερες και το ξέχασα: Σε μέτρα που ξεκινάς με παύση μπορείς να βάζεις ένα "ουμ" στη θέση της.

Ας πούμε πάυση 16ου, 16ο, 16ο 16ο = ΟΥΜ, τα, τα, τα

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #14 στις: 22/04/12, 20:06 »
http://www.jklutherie.com/images/products/detail/B.BERKLEE.MOD.M1.jpg




αυτο εδω θα με βοηθησει ?? ειχα διαβασει καποια στιγμη αλλα δεν εδωσα πολυ βαση.. ανεβαζει σταδιακα επιπεδο δυσκολιας ωστε να εξοικιωθω με τις παρτιτουρες?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #15 στις: 22/04/12, 21:51 »
http://www.jklutherie.com/images/products/detail/B.BERKLEE.MOD.M1.jpg




αυτο εδω θα με βοηθησει ?? ειχα διαβασει καποια στιγμη αλλα δεν εδωσα πολυ βαση.. ανεβαζει σταδιακα επιπεδο δυσκολιας ωστε να εξοικιωθω με τις παρτιτουρες?



Το βιβλίο που αναφέρεις, όπως και τα υπόλοιπα της σειράς, είναι κορυφαίο. Πάρα πολύς κόσμος έχει μάθει ηλ. κιθάρα μέσω αυτού (ανάγνωση παρτιτούρας, κλίμακες, συγχορδίες, πραγματικά περιέχει τα πάντα). Το πρόβλημα που εντοπίζω είναι πως η παρουσίασή του είναι κάπως παλιομοδίτικη και, κυρίως, αντι-εκπαιδευτική. Στην προσπάθειά του να καλύψει τα πάντα (και κάποια από τα οποία μου φαίνονται εξεζητημένα), στέκεται για λίγο σε ένα θέμα και το εγκαταλείπει προσωρινά για κάτι άλλο με αποτέλεσμα να χάνεται η αυτοσυγκέντρωση για αυτόν που διαβάζει μόνος του. Δεν είναι τυχαίο που το είχες παρατήσει (το ίδιο είχα κάνει και εγώ όταν το ξανάνοιξα μετά απο αρκετά χρόνια αφότου είχα ασχοληθεί για πρώτη φορά, τότε με την βοήθεια δασκάλου).

Αν διαπιστώσεις αδυναμία να παρακολουθήσεις το berklee, θα σου πρότεινα το εξής βιβλίο:

http://www.amazon.co.uk/dp/0793581885/?tag=-ke-21

Ασχολείται αποκλειστικά με ανάγνωση παρτιτούρας, με αργή και κατανοητή παρουσίαση. Άν το δουλέψεις θα μπορείς να διαβάζεις και να παίξεις οποιαδήποτε μελωδία (όπως αυτή του Υπνοβάτη). Το σοβαρό ελάττωμά του βιβλίου είναι ότι δεν ασχολείται καθόλου με ανάγνωση συγχορδιών (μόνο μελωδίες έχει), αλλά αυτό είναι πιο δύσκολο και απαιτητικό θέμα για το οποίο θα σε καλύψει το βιβλίο του berklee, όταν (και αν) επιστρέψεις σε αυτό για να το αντιμετωπίσεις πιο ώριμος μουσικά (μπορεί στην πορεία να διαπιστώσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει να φτάσεις στο επίπεδο του berklee, πολύ πιθανό αν δεν παίζεις jazz).

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις πως το διάβασμα παρτιτούρας δεν θα το μάθεις μόνο από ένα βιβλίο (ακόμα και εξειδικευμένο σε αυτό το θέμα) αλλά με συνεχή ενασχόληση με την μουσική (διάβασμα, γράψιμο, μελέτη θεωρίας, κ.τ.λ.π.). Όταν θα έχεις αποκτήσει μία ευχέρεια στο να κρατάς τον χρόνο προσπάθησε να ακούς ηχογραφημένη μουσική (όχι απαραίτητα κιθαριστική) και την ίδια ώρα να παρακολουθείς την παρτιτούρα (χωρίς εσύ να παίζεις κιθάρα, απλώς κοιτάζεις και παράλληλα ακούς πως παίζονται αυτά που βλέπεις στο πεντάγραμμο). Για παράδειγμα, άκου ένα κομμάτι για πιάνο και προσπάθησε να παρακολουθήσεις την μελωδία, ή άκου ένα ορχηστρικό κομμάτι και παρακολούθα τι παίζουν, π.χ., τα βιολιά ή το όμποε.

Good luck! :)

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #16 στις: 23/04/12, 02:56 »
Ευχαριστω για την απαντηση θα το τιμησω το βιβλιο!! δεν με ενδιαφερουν αυτη τη στιγμη η συγχορδιες αρα δεν ειναι προβλημα... μια τελευταια ερωτηση : πρεπει να δωσω τοση σημασια στην θεωρια? τοσοι γνωστοι που παιζουν με το αυτι χωρις να ξερουν να διαβαζουν τι εχουν να χασουν?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #17 στις: 23/04/12, 14:16 »

Τη θεωρία προφανώς.

Συγγνώμη γι αυτό που θα σου πω αλλά είναι αλήθεια:

Κλασική τεμπελχανίδικη ερώτηση. :P

Να στην αντιστρέψω την ερωτηση; Όλοι αυτοί που παίζουν με τη θεωρία, τι έχουν να χάσουν;

Θα σου πω πολύ απλά, τίποτα.

Αν δε θες να μάθεις θεωρία, μη μάθεις. Μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο βέβαια αλλά τουλάχιστον θα κάνεις αυτό που σ' αρέσει.

Και κάτι πιο έτσι...μπελαλίδικο:

Έχεις δει καθόλου ποιοι παίζουν με το αυτί; Είναι όλοι κάτι ταλεντάρες από δω μέχρι τη Ρόδο. Αν είσαι τέτοιο πράμα κι εσύ, κάνε ότι σου λέει το ένστικτό σου.
Αν σε ενδιαφέρει η μουσική σοβαρά όμως, στρώσου, δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #18 στις: 23/04/12, 15:39 »
Αν και θα παρω το βιβλιο που ειπε ο φιλος μηπως κατι καταφερω .την ερωτηση την εκανα γιατι απλα νομιζω οτι χανω την μαχη με το πενταγραμμο :P.. δεν θελω να χασω αλλο χρονο στην προσπαθεια να διαβαζω καλυτερα παρτιτουρες!!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #19 στις: 23/04/12, 20:02 »
μια τελευταια ερωτηση : πρεπει να δωσω τοση σημασια στην θεωρια? τοσοι γνωστοι που παιζουν με το αυτι χωρις να ξερουν να διαβαζουν τι εχουν να χασουν?
Την απάντηση σε αυτό το ερώτημα την ξέρεις ήδη. Και αυτό γιατί, εφόσον σε απασχολεί το θέμα της ανάγνωσης παρτιτούρας, έχεις κάποια επιχειρήματα στην αντίστοιχη ερώτηση: "πρέπει να μάθω να διαβάζω παρτιτούρα? τόσοι γνωστοί που δεν έχουν ιδέα (και είναι περισσότεροι από αυτούς που δεν ξέρουν θεωρία) τι έχουν να χάσουν?".

Όπως σωστά λέει και ο Υπνοβάτης, δεν είναι τίποτα από αυτά απαραίτητο να μάθεις αν νιώθεις πως δεν σε ενδιαφέρουν. Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς ότι πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις θεωρία ή/και παρτιτούρα. Όμως, από την στιγμή που σε απασχολεί η παρτιτούρα θεωρώ πως περνάς την "γραμμή" που διαχωρίζει το "παίζω κιθάρα" από το "παίζω μουσική". Και το τελευταίο δεν μπορεί να γίνει χωρίς να γνωρίζεις (βασική, τουλάχιστον) θεωρία.

Αν και θα παρω το βιβλιο που ειπε ο φιλος μηπως κατι καταφερω .την ερωτηση την εκανα γιατι απλα νομιζω οτι χανω την μαχη με το πενταγραμμο :P .. δεν θελω να χασω αλλο χρονο στην προσπαθεια να διαβαζω καλυτερα παρτιτουρες!!
Χρόνο θα χάσεις έτσι και αλλιώς. Δεν είναι ούτε εύκολη, ούτε γρήγορη η διαδικασία εκμάθησης. Φρόντισε να έχεις ένα πειθαρχημένο πρόγραμμα εξάσκησης και πίστη ότι αυτό που κάνεις αξίζει τον χρόνο και τον κόπο.

Υ.Γ.: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω διάκριση μεταξύ "παίζω κιθάρα" και "παίζω μουσική" ως προς το τι είναι καλύτερο. Καλή μουσική μπορεί να ακούσει κανείς τόσο από μουσικούς που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία (π.χ., green day) όσο και από αυτούς που ανήκουν στην δεύτερη (π.χ., dream theater).  :)

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με νοτες!
« Απάντηση #20 στις: 23/04/12, 23:59 »
απλα εχω μεινει στασιμος για καιρο αυτο θεωρω χασιμο χρονου.. οχι τον καιρο που χρειαζεται για να φτασω σε ενα καλο επιπεδο.. με αγγιξαν τα λογια σας γιαυτο και θα προσπαθησω πιο πολυ με το θεμα μου.. ευχαριστω παιδια!!!  :) :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
19607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 02:55
από Veron
10 Απαντήσεις
9726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 13:36
από k@inourg!a
30 Απαντήσεις
24800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 05:17
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 13:48
από koulis21R
3 Απαντήσεις
3419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 20:01
από denisgiann
2 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 18:41
από LiveToPlayLive
0 Απαντήσεις
35077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 21:18
από Γιωργος77
2 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 18:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
8681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/16, 02:30
από Sardanapalos2016
6 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/16, 01:18
από Sardanapalos2016