Αποστολέας Θέμα: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού  (Αναγνώστηκε 7368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Καλημέρα.
 
Προσπαθώ να παίζω σταθερά με το δεξί μου χέρι πάνω κάτω στις χορδές αλλά έχω ένα πρόβλημα: Κάποιες συγχορδίες πρέπει να χτυπηθούν προς τα πάνω αλλά 'μου βγαίνει' προς τα κάτω και ακούγεται άσχημα... Υπάρχει τρόπος να μην 'χαλάσω' αυτή τη στεθερή κίνηση πάνω κάτω και να δουλέψει σωστά;
 :o 
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #1 στις: 02/07/10, 14:24 »
Γιατί να μη τη χαλάσεις; Γι'αυτο υπάρχουν οι κανόνες... για να σπάνε.
Παίξτο όπως σου ακούγεται καλύτερα...
Άλλο πράγμα η άσκηση και άλλο όταν παίζεις ένα κομμάτι.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #2 στις: 02/07/10, 16:22 »
Ναι υπάρχει τρόπος. Μάθε να δουλεύεις με μετρονόμο. Είναι ο μοναδικός τρόπος για να αποκτήσεις αίσθηση του ρυθμού και "σωστή" κίνηση του χεριού. Για παράδειγμα, έαν σε κάθε χτύπο του μετρονόμου παίζεις δύο φορές την συγχορδία, την πρώτη φορά, που αντιστοιχεί στο κλικ του μετρονόμου, χτυπάς προς τα κάτω και την δεύτερη, που αντιστοιχεί στο "κενό" διάστημα του μετρονόμου χτυπάς προς τα πάνω.

Καλό θα ήταν να μάθεις σολφέζ (δηλαδή να μάθεις τις χρονικές αξίες των νότων) από κάποιον δάσκαλο ή βιβλίο για κιθάρα και σε ποια κίνηση του δεξιού χεριού αντιστοιχούν. Δεν είναι τίποτα το φοβερό.

Πάντως, όπως είπε και ο φίλος δεν υπάρχει "πρέπει". Άμα σου βγαίνει όπως σου βγαίνει και ακούγεται καλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσως όμως να έχεις πρόβλημα εάν πας σε μεγαλύτερες ταχύτητες, όπου εκεί για να τα βγάλεις πέρα χρειάζεται "πειθαρχημένο" δεξί χέρι... :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #3 στις: 02/07/10, 20:37 »
Εγώ θα σου πρότεινα να κινείς διαρκώς το δεξί σου χέρι κάτω-πάνω είτε πρόκειται να παίξεις συγχορδία είτε όχι. Η λογική του ποιά συγχορδία παίζεται με πένα προς τα κάτω και ποιά προς τα πάνω έχει να κάνει με τις αξίες πάνω στις οποίες είναι χτισμένος ένας ρυθμός. Αν π.χ. ο ρυθμός σου είναι βασισμένος σε όγδοα κίνησε το χέρι σου στο ρυθμό των ογδόων (όπως θα κινούσες και το πόδι σου μετρώντας) και παίξε τη συγχορδία σου την κατάλληλη στιγμή με τη φορά που βγαίνει "φυσικά" στο χέρι σου. Αν το χέρι σου κινείται διαρκώς, τότε είναι πάντα στην κατάλληλη θέση για να παίξει μια συγχορδία με τη φορά που πρέπει. Αυτά βέβαια προυποθέτουν να γνωρίζεις τις χρονικές αξίες και πως μετριώνται...

Παρατήρησε αν θες στην τηλεόραση κάποιον κιθαρίστα να παίζει κάποιο ρυθμό και κλείσε τον ήχο. Θα δείς ένα δεξί χέρι να κινείται διαρκώς χωρίς να μπορείς να καταλάβεις τι ρυθμό παίζει. Ανοίγοντας πάλι τον ήχο θα διαπιστώσεις πως άλλες φορές χτυπά τη συγχορδία και άλλες όχι. Δοκίμασέ το αργά και σταθερά στην αρχή και με χρήση μετρονόμου. Και ξεκίνα με απλά πράγματα... όχι σώνει και καλά με κάποιο τραγούδι που σου έχει καρφωθεί στο μυαλό έτσι ώστε να πάρεις τον "αέρα" του πράγματος.

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #4 στις: 03/07/10, 00:42 »
......Και ξεκίνα με απλά πράγματα... όχι σώνει και καλά με κάποιο τραγούδι που σου έχει καρφωθεί στο μυαλό έτσι ώστε να πάρεις τον "αέρα" του πράγματος...

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Όμως δεν έχω πρόβλημα σ'αυτό... Πως το χέρι θα είναι στη κατάλληλη θέση αφού θα πρέπει να παίζει προς τα κάτω και παίζει προς τα πάνω;... Ίσως το ψάχνω πολύ...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #5 στις: 03/07/10, 18:59 »
greendaz, αναφέρεσαι σε σημεία όπου πρέπει να "διακόψεις" το πάνω-κάτω εναλλάξ και πρέπει να χτυπήσεις κάτω-κάτω στον ίδιο χρόνο; Αν είναι αυτό, χρειάζεται απλά: αίσθηση του ρυθμού και εξάσκηση.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #6 στις: 03/07/10, 19:42 »
Δεν ξέρω, σε κάτι τέτοια σημεία σκέφτεσαι την αναγκαιότητα του δασκάλου...
 ???
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #7 στις: 04/07/10, 23:27 »
Ακου το τραγουδι που παιζεις πολλες φορες, και να κανεις και play along μολις αποκτησεις την ευχερεια με το ρυθμο και τις συγχορδιες. Με υπομονη (δηλαδη και στο play along πηγαινε το σιγα σιγα, βημα το βημα. αν αισθανθεις να χανεσαι αστο να παιζει και ξαναμπες οταν νιωσεις πιο ετοιμος, αλλιως ξανα απο την αρχη) και εξασκηση θα σου βγει "σωστα"~δηλ οπως το φανταζεσαι ρυθμικα στο κεφαλι σου.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #8 στις: 12/07/10, 21:37 »
Καλημέρα.
 
Προσπαθώ να παίζω σταθερά με το δεξί μου χέρι πάνω κάτω στις χορδές αλλά έχω ένα πρόβλημα: Κάποιες συγχορδίες πρέπει να χτυπηθούν προς τα πάνω αλλά 'μου βγαίνει' προς τα κάτω και ακούγεται άσχημα... Υπάρχει τρόπος να μην 'χαλάσω' αυτή τη στεθερή κίνηση πάνω κάτω και να δουλέψει σωστά;
 :o

Καταρχήν δεν υπάρχουν πρέπει και κατά δεύτερον ποιός σου είπε ότι πρέπει να τα παίζεις όλα πάνω κάτω?

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #9 στις: 15/07/10, 15:41 »

Καταρχήν δεν υπάρχουν πρέπει και κατά δεύτερον ποιός σου είπε ότι πρέπει να τα παίζεις όλα πάνω κάτω?

 
...έλα ντε.... Και όμως είναι πολύ πιο άγριο, επιθετικό το στυλ όταν κρατάς το ρυθμό...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Σταθερή κίνηση δεξιού χεριού
« Απάντηση #10 στις: 15/07/10, 15:44 »
Μακράν το πιο επιθετικό στυλ είναι μόνο κάτω πένα. Αλλά είναι απείρως δυσκολότερο από το alternate.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 12:19
από Fys
80 Απαντήσεις
48130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/07, 12:10
από Θοδωρής
6 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
12448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
8 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 01:09
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
7300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/12, 14:39
από Iranon
3 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
4476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
0 Απαντήσεις
11862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
1154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/22, 12:59
από adr1anos