Αποστολέας Θέμα: Τρελα βιντεο συμπεριλαβανονται. Ναι και Axe fx!!!  (Αναγνώστηκε 17463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Rock evolution με ενα Axe-fx και ενα παικταρα, που μαλλον το εχει. Τι να πω επαθα πλακα. Ενταξει δεν ειναι ολοι οι ηχοι 100% σωστοι, αλλα σε αρκετους οταν δεν κοιτουσα το βιντεο νομιζα οτι ειχε βαλει το κανονικο τραγουδι, φυσικα τοπαιξιμο του ειναι κορυφη. Δεν βρισκεις ευκολα ανθρωπο που να παιζει απο django reinheard σε gilmour σε Racer X με τετοια ανεση. Το metallica δεν το εποιασε ομως χα χα!!!

νουμερο 1





Ατιμο πραγμα το axe-fx. Φιλος εκοψε το καπνισμα για να παρει τον triaxis λαμπα και ευελιξια μαζι και τωρα σκεφτεται να το δωσει!!!

Παρεμπιπτοντως υπερπαικταρας ο τυπος, αλλα το πιτσιρικι 2 χρονια αυτοδιδακτο μαλλον εσκισε. Μεχρι και feeling ειχε χα χα!

Τον βρηκα τυχαια πανω που εψαχνα για mesa boogie express. Τι να πω...Ο κορεατης που κερδισε το διαγωνισμο, ακομη δε μαρεσει σε τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Κατι μπερδεψα...τα βιντεο με τα axe-fx ειναι αυτα, Ι ΙΙ και ΙΙΙ. Εχει κανει πολλα και με αλλο εξοπλισμο...

Αxe fx I.

Αxe-fx II.

Αxe fx III.

Το πιτσιρικι που σκιζει γενικως πιο πανω ειναι οκ το link!!!



Aυτα τα μεσαια που δε βγαινουν με τιποτα στους mesa boogie oσα πριμα και μπασσα να ανακατεψεις ειναι ολα τα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν καθησα να δω τα videos μιας και απο την μια εχω ηδη axe fx (και ναι τπτ απο οσα λενε δεν ειναι hype) και κατα δευτερον ηδη τα χω δει  ;D
Απο κει και περα, για οποιον ενδιαφερεται για το axe fx, μπορει να παει στο επισημο forum και να τσεκαρει ολα τα recordings και videos που εχουν κανει απλοι χρηστες για παρτυ τους και οχι για "διαφημιστικα" των δυνατοτητων του axe fx.
Ωριστε και το link: http://www.fractalaudio.com/forum/viewforum.php?f=19
Ψαξτε για videos του Mark Day που ειναι τρελο παλικαρι και βγαζει πολυ καλο ηχο. Συνηθως χρησιμοποιει το axe fx πανω σε εναν art SLA-2 (οπως κι εγω  ;D) και σε μια καμπινα Randal 2x12", μετα μικροφωνο edirol και στο pc κατευθειαν, ενω σε δευτερο καναλι ηχογραφει το direct σημα απο axe fx με cab emulations.
Κατι μου λεει οτι οσοι εχουν ορεξη και παρακολουθησουν τα videos, ακουσουν και τα recordings κτλ, θα αρχισουν την αποταμιευση...
Παιδια χωρις πλακα, εγω εδωσα εναν Mesa Boogie Studio preamp, Mesa Boogie 50/50 τελικο, Marshall Plexi του 1973 original για το axe fx και οχι μονο δεν το μετανιωσα, αλλα θα το ξανακανα, οποιονδηποτε ενισχυτη κι αν ειχα... Το μηχανημα απλα μαμει... Aρκει βεβαια να εχεις ορεξη για tweaking και καποια γνωση περι ηχου και πως να φτιαχνεις κατι που θες... Επισης εμπειρια με λαμπατα μηχανηματα ειναι χρησιμη, ειδικα για τοtweaking στα advanced menus...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Mark day, με αλλα λογια sam hill band. Πολυ καλος ιδιαιτερα οταν παιζει το bark at the moon!!! Το πιτσιρικι το ειδες με τον express? Παικταρας και αυτος...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ακόμα να βρω sample του Axe FX που να μην με εντυπωσιάσει... Αλλά αυτά τα 1600€ ρε παιδί μου, φαίνονται γολγοθάς...  :-[
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Ακόμα να βρω sample του Axe FX που να μην με εντυπωσιάσει... Αλλά αυτά τα 1600€ ρε παιδί μου, φαίνονται γολγοθάς...  :-[

Κεφαλη+Καμπινα+εφφε ποσο κανει?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ακόμα να βρω sample του Axe FX που να μην με εντυπωσιάσει... Αλλά αυτά τα 1600€ ρε παιδί μου, φαίνονται γολγοθάς...  :-[

Κεφαλη+Καμπινα+εφφε ποσο κανει?

Δεν έχεις άδικο, αλλά με το δικό μου rig έτσι κι αλλιώς δεν θα έπαιρνα κεφαλή+καμπίνα+εφέ...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την καμπίνα και έναν τελικό ενισχυτή τη χρειάζεται και το axe-fx βέβαια..

Πάντως από ό,τι έχω ακούσει σε κλιπάκια, είναι απλά απίστευτο και οι χρήστες λένε ότι το latency είναι μηδαμινό και ότι δεν υστερεί σε αίσθηση από έναν καλό λαμπάτο.. Οδεύουμε προς το τέλος των λαμπάτων ενισχυτών!! :D

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τι να πω...Ο κορεατης που κερδισε το διαγωνισμο, ακομη δε μαρεσει σε τιποτα...

Για την ακριβεια Ταυλανδεζος ειναι.. Φανταζομαι αναφερεσαι στον Jack Thammarat. Ειναι αρκετα καλος θα ελεγα κατα την αποψη μου αλλα το μονο που του λειπει ειναι δυναμικες και διαλειμματα στο παιξιμο του... ανασες.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Εγω ειδα μονο το κομματι που κερδισε το διαγωνισμο. Βαρεθηκα τα χαζο shredo περασματα τους. Ολιγον καθαρο ολιγον ετσι ολιγον αλλιως. Το πιτσιρικι μαρεσε γιατι θυμιζοντας satriani με εκανε να...κουνιεμαι στο ρυθμο του (ολιγον gay! EΠ! για ρυθμο μιλαμε κανονικα δεν κουνιομαστε)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Την καμπίνα και έναν τελικό ενισχυτή τη χρειάζεται και το axe-fx βέβαια..

Αυτο δεν ειναι απαραιτητο, μπορει να λειτουργησει κι ετσι, σαν συμβατικο guitar rig δλδ, με καμπινα και τελικο sloid state ή και με λαμπατο τελικο, αλλα μπορει εξισου καλα να το συνδεσεις κατευθειαν στο pc, σε κονσολα, σε monitor ηχεια, ακομα και στο στεροφωνικο σου. Απλα οσο πιο frfr λυση ειναι, τοσο αχρωματιστος θα ειναι ο ηχος και θα παιρνεις πιο σωστα τον ηχο που βγαζει το axe-fx.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Οδεύουμε προς το τέλος των λαμπάτων ενισχυτών!! :D

Το ιδιο εγραφαν τα ειδικα περιοδικα με τεραστια γραμματα στο εξωφυλλο, οταν ειχαν πρωτοβγει οι τρανζιστορ ενισχυτες!  ;)
Για καποιο καιρο οντως οι λαμπατοι επεσαν σε πωλησεις, πολλες εταιρειες εκλεισαν, εργοστασια που εφτιαχναν λαμπες εκλεισαν, και τωρα ενα μεγαλο ποσοστο που ψαχνει για ενισχυτη καταληγει σε λαμπατο!
Το ιδιο θα γινει τωρα, πολλοι θα στραφουν στη νεα τεχνολογια, αλλα οι λαμπατοι θα εχουν παντα το κοινο τους, για οποιο λογο και αν γινεται αυτο.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Συμφωνω, αλλωστε το axe-fx και τα λοιπα, κανουν αυτο που λενε, αλλα τελικα ως αποτελεσμα ειναι αρκετα διαφορετικο. Οποτε οντως ερχεται η στιγμη που θες εναν ωμο ηχο (ειτε λαμπα ειτε τρανζιστορ ειτε ο,τι βγει) να σε βαραει στο στομαχι...Τα μοντελινγκ δινουν τη χροια ενισχυτη που σκυλιαζει στα καλυτερα του, σε ενα διπλα δωματιο, και εσυ να ακους απο τα μονιτορ.

Το axe-fx και τα νεα το πανε παρα περα αφου πλεον ηλεκτρονικα εξομειωνονται προενισχυτες, τελικοι ενισχυτες για χρηση σε καμπινα κτλ οποτε βγαζουν και τον ωμο ηχο, ωστοσο απο τη στιγμη που η ενταση χαμηλωνει αλλαζουν τα πραγματα.

Παντως τον ηχο σαν ηχοχρωμα τον ποιανουν σε καποιες περιπτωσεις γελειωδως ευκολα βλεποντας και τα βιντεακια του πυροβολημενου παικταρα! Νομιζα οτι παιζει το οριτζιναλ!!! Το οποιο σημαινει οτι πανε ενα βημα παραπερα υπο την εννοια οτι πλεον ενσωματωνονται και στοιχεια που εχουν να κανουν με την παραγωγη (εκουαλαιζερ κομπρεσσορες και εφφε ολα μετα τον ενισχυτη) το οποιο φυσικα δεν γινεται οταν ακους σκετο τον ενισχυτη στο δωματιο σου (ισως για αυτο λες, γμτ δεν ακουγεται "οπως στο δισκο"!).

Παντως χτες το βραδυ που παιξαμε λαιβ το παραμυθι πετυχε. Ηχος σε KW απο κατι τεραστια κωνικα μονιτορ της JBL κοντα 2 μετρα το ενα!!!, και ενισχυτες πουθενα...pod xt και marshall jmp-1 με rocktron direct!!!

Δεν ειχα ενισχυτη να με αεριζει λιγο στη σκηνη, αλλα απο το μονιτορ ακουγα οχι πολυ καλα αλλα αρκετα για να παιζω και να ακουω τους αλλους! Αντι για ψηλα, ειχα ενα καλο wedge στα ποδια μου οποτε πηγαινε στα αυτια μου.

Οταν επαιξε η κυρια μπαντα επι τη ευκαιρια τσεκαρα τον ηχο σε ολο το club. Δυνατος καθαρος και παχυς και...λαμπατος!!! Ιδιαιτερα το Pod ποιανει πολυ καλα τα mid gain. Πραγματικα δε θα πιστευες οτι δεν ειναι μια μεγαλη καμπινα που κοπαναει ενα μικροφωνο και αυτο με τη σειρα του δινει στην κονσολα. Η απουσια κανονικων ενισχυτων εγινε αισθητη φυσικα. Οταν δεν ειχαμε να τους κουβαλησουμε στο τελος!!!

Κοινως αν επαιζα συχνα και επαγγελματικα, θα επαιρνα το axe-fx η τουλαχιστο ενα απο τα συγχρονα μαραφετια ευχαριστως εναντι ενος καλου ενισχυτη. Το αστειο ειναι οτι συνηθως δεν παιζεις με καλους ενισχυτες αν δεν κουβαλας το δικο σου και αν το κανεις αυτο συχνα λες ε, δεν παιρνουμε ενα 1χ12 combo να ειναι και ευκολο? Δεν ξερω αν το pod εκανε τελεια την εξομειωση 4χ12 V30 blackface 2x12 και VOX 2x12 που το βαλαμε να κανει, αλλα σαν 1χ12 δεν ακουγοταν!!! Πραγματικα πολυ καλο και ευελικτο το αποτελεσμα. Η ευκολια του να εχεις τους ηχους στα ποδια σου χωρις να ανοιγοκλεινεις πεταλακια μοναδικη. Μακαρι να μπορουσα να βγαλω το pc μου live!!!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mεγαλο ποστ (οχι με την εννοια του μεγεθους). Συμφωνω σε ολα και ακριβως ετσι νιωθω κι εγω, πρωην κατοχος μιας γ@μ@της Β-52 ΑΤ-100 λαμπατης κεφαλης και νυν κατοχος ενος pod x3 live. Και θα πω κατι που το εχω πει παρα πολλες φορες, με διαφορετικο τροπο καθε φορα, αλλα με το ιδιο νοημα: με κλειστα τα ματια ολα ακουγονται λαμπατα ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Oχι παιδια, αλλο να ακουτε το axe fx και τα pods και αλλα προϊοντα της line6, Vox κτλ και αλλο να τα παιζετε...
Η πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα που υπαρχει αναμεσα στο axe και σε οτιδηποτε αλλο modelling υπαρχει αυτη τη στιγμη στο εμποριο, ειναι οτι εκτος του οτι κανει σχεδον τελεια "εξομειωση" και σε blind test ακομα και gurus των λαμπατων τα χανουν με αυτο, το κυριο πλεονεκτημα του ειναι και η ΑΙΣΘΗΣΗ του λαμπατου, του interaction που εχεις με εναν λαμπατο και οχι μονο μια γενικη αισθηση, αλλα αυτη η αισθηση να ειναι διαφορετικη για καθε μοντελο ενισχυτη που εξομειωνεται, ακριβως οπως και στην πραγματικοτητα. Εγω τουλαχιστον που εχω παιξει (και αποκτησει) μερικους απο τους ενισχυτες που εξομειωνει, μπορω να πω οτι ακομα και η διαφορετικοτητα της αισθησης στο παιξιμο που παιρνεις πχ με εναν plexi τεζαρισμενο, ειναι διαφορετικη απο οτι με καποιον high gain λαμπατο. Στο axe αυτο οχι μονο το ακους, αλλα το νιωθεις στα χερια σου. Νιωθεις σαν να παιζεις πραγματικα με ενισχυτη, οχι με εξομειωση. Και αν καποιος θελει να παιζει με ακομα πιο "κιθαριστικη" αισθηση, αν θελει δλδ να παιζει και να αισθανεται οτι παιζει in the room και οχι μεσω monitor ηχειων, μπορει να παιζει χωρις εξομειωσεις καμπινων και να συνδεσει το axe σε εναν συμβατικο FR ενισχυτη (solid state ή λαμπα δεν εχει σημασια, αρκει να μην χρωματιζει) και οτι καμπινες ηχειων θελει απο 1x12" μεχρι full stack 2 4x12".
Τα λεω αυτα γιατι ειμαι γενικα οπαδος του modelling, αλλα παντα ειχα λαμπατα μηχανηματα στο backup. Πχ Pod Pro πανω σε λαμπατο ενισχυτη, ακομα κι οταν ειχα το top of the line της line6, τον Vetta, ακομα και τοτε ειχα και 2 λαμπατους ενισχυτες και οποτε ηθελα ευκολια επαιζα με τον vetta που εβγαζε αρκετα καλο ηχο αλλα απο αισθηση... καμια σχεση... ενω οποτε ηθελα πραγματικη αισθηση και ηχο λαμπας επαιζα με τους λαμπατους. Μετα το axe, για μενα δεν υπαρχει δρομος πισω. Τα λεω αυτα γιατι πραγματικα αν συγκρινετε οχι podxt αλλα οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει οποιαδηποτε εταιρια στο modelling με το axe, ειναι σαν να συγκρινετε συμβατικο αυτοκινητο καθημερινης χρησης με boutique κατασκευη αγωνιστικων προδιαγραφων. Απλα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Και σε ηχογραφηση μπορει να μην γινεται αυτο τοσο εντονα αντιληπτο μιας και παιζει και επεξεργασια στον ηχο και μεσολαβουν ισοσταθμιστες, κομπρεσσορες, mastering κτλ, αλλα οταν παιζεις στο δωματιο διπλα στο μηχανημα, εκει ξεγυμνωνονται ολοι... και εκει το axe δεν σε αφηνει με τα βρακια κατω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Συμφωνω για την αισθηση στο παιξιμο. Το line6 pod xt που ειχα δε μου εδωσε ποτε ιδιαιτερα καλη αισθηση. Κοινως ηταν λιγακι σα να παιζω την ηχογραφηση. Συνηθως κοβω αρκετα το gain, και κοπαναω επανω στις χορδες, δλδ ακομη και στο high gain θελω να "ακουγονται λιγακι οι χορδες". Ε στο Pod και σε αλλα modellers, δεν το ειχα αυτο ο,τι και να εκανα.

Plexi κτλ δεν ξερω γιατι δεν ειμαι οπαδος του ηχου.

Οπως θα δεις στο ποστ ξανα, ειπα οτι το ηχοχρωμα ποιανουν, το feel δε μαρεσε. Γενικα αν εξαιρεσεις το revalver που ειναι οντως υπερπολυπλοκο με κανονικα στοιχεια ενισχυτη προς παραμετροποιηση και καποια πολυ επιτυχημενα μοντελα, αντε και καποια απο το guitar rig 4 δεν μπορω να πω οτι στα line6 καταλαβαινω ιδαιτερες διαφορες διαφορες στα high gain μοντελα στο χερι και σχεδον και στο αυτι. Το οποιο σα να δειχνει οτι πανω κατω βασιζονται σε μια μηχανη ηχου με παραλλαγες, δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα.

Ωστοσο οι ατιμοι το εχουν φτοιαξει να ακουγεται αρκετα καλα live και στην ηχογραφηση.

Το jmp-1 ειχε τις λαμπες αλλα το pod xt εσκαγε στα blues περασματα!!! (ε καλα το jmp-1 δε διακρινεται για τα mid gain blues στοιχεια του.) Οταν ομως ηρθε η ωρα για σολο το jmp-1 εσκισε με τον κατοχο του (οχι εμενα). Καλυτερο σολο ηχο δεν ξανα ακουσα live. Αν το γραψουμε καμια φορα θα ανεβασω κλιπακια.

Και παλι τρελλαθηκα που ολος αυτος ο ηχος εβγαινε χωρις ενισχυτες και μεγαφωνα!!! Χωρις κουβαλημα επισης! Χωρις να ψαξεις για μικροφωνα και bleed κτλ. Χε χε. Μια χαρα ητανε!

Το κοινο φυσικα δεν παιρνει πρεφα τιποτα απολυτως. Μονο ενας tone freak ειπε, το καταλαβαινω, ειναι πολυ hi-fi και πολυ καθαρο!!! Συνηθως δε πετυχαινεις τετοια καθαροτητα με μικροφωνο.

Σε μικρα μαγαζια, με PA πολυ κατωτερο ομως δεν βγηκε τοσο καλο το αποτελεσμα. Εκει συνηθως προτιμω τον f-30 μου και αν το επιτρεπει και ο χωρος, χωρις μικροφωνο σκασμενο. Και ομως λειτουργει πολυ καλα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλα ολα αυτα, αλλα σκευτεστε να πουν οι AC/DC οτι το αξ-εφ-εξ παιζει σαν κανονικο μαρσαλ και να κατεβασουν απο τη σκηνη ολα αυτα?  ;D



Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Μπορουν αν το χρησιμοποιουν οπως εγω! Δλδ το axefx να φτιαχνει μονο τον ηχο και η ενισχυση να γινεται απο τελικους λαμπατους (ή τρανσιστορ) λαο να χεις μετα τα κανονικα guitar cabs για onstage monitor & πουλμουρ...
Και το μαμημενο το axe κανει φοβερη δουλεια στους plexi, φτιαχνεις κατι ηχους AC/DC...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Οι metallica ουτως η αλλως δεν ειχαν κιθαροπραγματα στη σκηνη... 8)

Τα εχουν ολα απο κατω στα μεταλικα isolation boxes. Σε μικρα club κτλ, βαζουν κανα ρεκτο. Παντως πολλες φορες ειναι εκει μονο για μοστρα και δεν αναβουν.

Σαμπως των AC/DC ολα αυτα παιζουν?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Δεν έχω δική μου άποψη για το Axe-Fx (όπως επίσης δεν έχω και 1600 ευρώ διαθέσιμα). Ως χρήστης πάντως ενός Pod Xt Live έχω να πώ πως μπορείς να πετύχεις (αν το ψάξεις αρκετά) έναν ήχο που να σου αρέσει πολύ στο αυτί και να ξεπεράσεις ως ένα βαθμό την έλειψη αίσθησης της λάμπας.

Σε live κατάσταση πάλι μπορεί να ακουστεί μια χαρά (ο Κροκίδης τον Ιούλιο στη Λάρισα μαζί με Παπακωνσταντίνου έπαιζε με Pod Xt Live σε έναν Boutique Amp και ακουγόταν καλύτερα απο το Καραισκάκη που είχε χρησιμοποιήσει μια σειρά απο καλά πετάλια στον ίδιο ενισχυτή).

Όταν όμως αυτός ο ήχος πάει για μια σωστή μίξη, τότε αρχίζει ένας πραγματικός πονοκέφαλος για τον παραγωγό (και τον μουσικό) μιας και πολλές απο τις ψηφιακά δομημένες του συχνότητες απλά δεν ελέγχονται και δε συνεργάζονται καλά με τις συχνότητες των υπόλοιπων οργάνων. Με αποτέλεσμα να μη μπορείς να χειριστείς καλά τον ήχο είτε ως χροιά, είτε ως ένταση.

Αν στην παρέα μας βρίσκεται κάποιος παραγωγός/ηχολήπτης ας μας διαφωτίσει καλύτερα πάνω σε αυτή την οπτική του θέματος
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Εγω παντως παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στην digitech rp1000 σε συνδιασμο με τον peavey classic 30 κα βρηκα την υγεια μου.......βεβαια ο στοχος ειναι και για εμενα το axe-fx και ελπιζω καποια στιγμη που θα εχω και παραπανω χρονο και χρημα να το αποκτησω.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aυτο με το ψηφιακο που δεν δενει με τα αλλα οργανα κτλ ειναι ...μυθος να το πω;
Οταν χανεται η κιθαρα στην μιξη ειναι γιατι δεν εχει αρκετα μεσαια και presence και αρκετο bite. Με τις καταλληλες ρυθμισεις, Eq, compressor κτλ ολα ερχονται μια χαρα στην θεση τους. Υπαρχουν απειρες επαγγλεματικες ηχογραφησεις που εχουν γινει εξολοκληρου ή εν μερη με Pods, axe fx κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αν πας σε ολα αυτα τα κλιπακια, στο www.netmusicians.org θα δεις οτι υπαρχουν απειρα που δειχνουν το pod xt μια χαρα.

Στο High gain θυμαμαι το pod ειχε οχι ακριβως ψηφιακιλα, αλλα ενα περιεργο fizz. Oχι παντου, και φυσικα το post eq βοηθουσε ενω σε συνθηκες χαμου (υψηλη ενταση αλλα οργανα και palm mute) δεν ακουγεται κιολα. Στο x3 το διορθωσαν καπως.

Aπο εκει και επειτα σε οποιον κανει multi layer ηχογραφηση με high gain, χωρις να ειναι κανονας, αλλα οσο περισσοτερο gain και tracks βαζεις τοσο χανεις σαφηνεια, ενω χωρις μεσαια η κιθαρα οχι δεν ακουγεται αλλα αποδυναμωνεται καποιες φορες.

Τελος παντων, καποιες τυπικες ρυθμισεις σε post equalizer οταν ηχογραφεις high gain, ειναι φιλτρο εντονης αποκοπης στα 80 hz και κατω (ισως και πιο ψηλα), κρισιμο σημειο στα 750 hz, αλλο ενα στα 1,2 khz αλλο ενα στα 3,6 khz και μετα 4,2 και 6,6 khz.

Ο russmunsen στο master (ενα ειναι το master!) αυτες ειχε μεταχειριστει, και ειχε πλακα το γεγονος οτι ο hetfield λεει τις εστηνε (στο εκουαλαιζερ του mesa και ενα εξτρα παραμετρικο) σα να προσπαθουσε να γραψε Μ κεφαλαιο, Μ etallica, χε χε.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σαμπως των AC/DC ολα αυτα παιζουν?

Ενοειτε πως δεν παιζουν με ολα αυτα, αλλα ειναι ροκ'εν΄ρολ να εχεις τον τοιχο απο καμπινες στην σκηνη!  ;)
Κατι φιλοι παιζουν με εναν τοιχο απο Οραντζ και λοιπους βινταζ ενισχυτες απο πισω ( Sunn-O))), SoundCity κτλ), και αυτο απο μονο του ειναι το μισο σοου!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για τις πεταλιερες που συνδυαζουν τεχνολογια modeling με λαμπες (12ΑΧ7) τι λετε? (πχ vox tonelab ST ή Zoom G9.2tt)
Πλησιαζουν περισσοτερο τον οριτζιναλ ηχο και το feeling του παιξιματος (δυναμικες) των (λαμπατων) ενισχυτων που εξομοιωνουν, ή ειναι μαρκετινιστικο κολπο?
Θα ηταν ενδιαφερον επισης να τις συγκριναμε με το (πολυ ακριβοτερο) Axe FX...
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 19:05
από DEROS
6 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 16:11
από delfinaki
20 Απαντήσεις
7223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 02:24
από Spell@lchemist!
12 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 02:27
από eleos* (Βάλια πια....)
28 Απαντήσεις
9145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 17:17
από Jezus
32 Απαντήσεις
10013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 12:35
από panos470dxqm
25 Απαντήσεις
7403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 21:06
από Ogun-Sotis
1 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 17:49
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/14, 16:44
από ivikos
2 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 18:33
από mouz