Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 15545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαιρετώ την παρέα...
 
Λοιπόν...Μετά από έρευνα στο φόρουμ και με βάση τα χρήμματα τα οποία διαθέτω,κατέληξα στην αγορά της Schecter hellraiser c1 blc.Από ότι διάβασα η ποιότητα κατασκευής της είναι καλή για τα χρήμματα που κοστίζει. Κανονίσαμε και κάποια καλή τιμούλα...
 
http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Hellraiser-C-1-FR.aspx
Το είδος μουσικής που ασχολούμαι αρχίζει από ροκ και φθάνει σε διάφορα παρακλάδια του μεταλ.
Αυτό όμως που θέλω να πετύχω στον ήχο είναι ο όγκος και τα γκάζια για πιο βαρύ μεταλ.
Ενδεικτικά σας παραθέτω κάποιες μπαντες ...Paradise lost,Katatonia,Anathema,My dying bride...κτ.λ.
Τι ζητάω από την παρέα?
1)Μια συμβουλή εαν πράτω σωστά.(την δοκίμασα την κιθαρούλα αλλα κάποιες απόψεις παραπάνω θα ήταν πολύ χρήσιμες)
2)Θέλω να παίζω στο κούρδισμα από ΜΙ σε ένα τόνο πιο κάτω...αλλά δεν βρικα χωρίς Floyd Rose  και λέω να τσιμπήσω με FL(πιστεώ ότι μπορεί να χρειαστεί), αλλά με προβληματίζει για τις αλλαγές στο κούρδισμα.Λέτε να μπλέξω?
 
Τέλος ψάχνω και ενισχυτή μέχρι 500 ευρώ.
Τι ζητάω? Ήχο να συμβαδίζει με τα παραπάνω και να ανταποκρίνεται σε δωμάτιο με ντράμς αλλά να μπορεί να ΄παίζει κ σε δωμάτιο πολυκατοικίας.
 
Ευχαριστώ...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 15:53 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 22/01/13, 13:34 »
Κατα αρχην παρα πολυ καλη επιλογη κιθαρας...Παρα πολυ καλη ποιοτητα,επωνυμα τρεμολο,κλειδια μαγνητες,γεφυρες τι αλλο θες!!!
Το φλουντ ομως ειναι ενα θεμα γι'αυτο κ εγω το αποφευγω,ιδιαιτερα αν αλλαζεις κουρδισμα θα θελει σεταρισμα...μονο αν παρεις ενα τρεμολο μπλοκ θα λυσεις καπως το προβλημα αυτο.Κατα τ'αλλα μην τη φοβηθεις καθολου,ιδιαιτερα αν σου αρεσουν τα πιο χοντρα μανικια σε μεταλλοκιθαρα!!!
Παμε στον ενισχυτη:
Συγκεκριμενα για τα ειδη που θες,πρωτη μου επιλογη θα ηταν καποιος orange με τη σειρα που στα βαζω

http://www.thomann.de/gr/orange_dark_terror_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_dual_terror_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

Μετα πας στις κλασσικες λυσεις Bugera με περισσοτερα watt!!!

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_6262_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl_infinium.htm

Σε ολους τους ενισχυτες που εβαλα υπαρχουν κ κομπο εκδοσεις,τις τσεκαρεις αν θες


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 22/01/13, 14:13 »
+1 για Bugera 6262
τρομερή ένταση (ελεγχόμενη), όγκος και σε πολύ καλή τιμή! (300Ε δεν έκαναν πριν κάτι μήνες ρε παιδιά? πως ανέβηκαν έτσι?)

όσο για την κιθάρα...δε την έχω παίξει αλλά για τη μουσική που θες παίζει πολύ...
αλλά, ναι, σαν αρχάριος θα σου λεγα να μην πάρεις με FR...ειδικά αφού δεν ξες αν σου χρειάζεται...η πιθανότητα χρήσης του δεν αντισταθμίζει τις δυσκολίες στο κούρδισμα και ειδικά στις συχνές αλλαγές τόνου κουρδίσματος...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 22/01/13, 14:43 »
Κατα αρχην παρα πολυ καλη επιλογη κιθαρας...Παρα πολυ καλη ποιοτητα,επωνυμα τρεμολο,κλειδια μαγνητες,γεφυρες τι αλλο θες!!!

Αλίμονο τι άλλο να θέλω? :)

Το φλουντ ομως ειναι ενα θεμα γι'αυτο κ εγω το αποφευγω,ιδιαιτερα αν αλλαζεις κουρδισμα θα θελει σεταρισμα...μονο αν παρεις ενα τρεμολο μπλοκ θα λυσεις καπως το προβλημα αυτο
.

Πιστεύεις ότι θα λειθεί μερικώς το θέμα?
Εάν βάλω τρέμολο μπλοκ και αλλάξω κούρδισμα....εν συνεχεία θέλω να το βγάλω...πρέπει να επαναφέρω ΄στο αρχικό κουρδισμα την κιθάρα?
 
Συγκεκριμενα για τα ειδη που θες,πρωτη μου επιλογη θα ηταν καποιος orange με τη σειρα που στα βαζω

http://www.thomann.de/gr/orange_dark_terror_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_dual_terror_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

 
Θα τις τσεκάρω καλύτερα και θα επανελθω...
Μετα πας στις κλασσικες λυσεις Bugera με περισσοτερα watt!!!

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_6262_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl_infinium.htm

Σε ολους τους ενισχυτες που εβαλα υπαρχουν κ κομπο εκδοσεις,τις τσεκαρεις αν θες

 
120 w δεν είναι υπερβολικα για μεσα στο σπίτι?
Προτείνεις κεφαλή αντι για compo?
και μετά πρέπει να αναζητησουμε και καμπίνα...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 14:48 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 22/01/13, 14:47 »
+1 για Bugera 6262
τρομερή ένταση (ελεγχόμενη), όγκος και σε πολύ καλή τιμή! (300Ε δεν έκαναν πριν κάτι μήνες ρε παιδιά? πως ανέβηκαν έτσι?)
Προτείνεις κεφαλή αντι για κόμπο?Αλλά πρέπει να ψάξουμε κ για καμπινα μετα...
120 w δεν είναι πολλά για μεσα στο σπίτι??

όσο για την κιθάρα...δε την έχω παίξει αλλά για τη μουσική που θες παίζει πολύ...
αλλά, ναι, σαν αρχάριος θα σου λεγα να μην πάρεις με FR...ειδικά αφού δεν ξες αν σου χρειάζεται...η πιθανότητα χρήσης του δεν αντισταθμίζει τις δυσκολίες στο κούρδισμα και ειδικά στις συχνές αλλαγές τόνου κουρδίσματος...
Δεν έχεις και αδικο εδώ...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 22/01/13, 14:51 »
(300Ε δεν έκαναν πριν κάτι μήνες ρε παιδιά? πως ανέβηκαν έτσι?)
Ο απλός έκανε 300, όχι ο infinium.  ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 22/01/13, 15:01 »
Δύο σύντομες κουβέντες κι από μένα:


ωραιότατη η Schecter αλλά εγώ θα απέφευγα το FR στη θέση σου
Πάρε κάτι με master volume και οπωσδήποτε 30+ Watt (και μην το φοβάσαι για το σπίτι, ας είναι και 100W)
Πάρε κεφαλή - καμπίνα για το είδος που θες


Για λεπτομερειες οι πιο ειδικοί στα μεταλικά θέματα  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 22/01/13, 15:04 »
Ο απλός έκανε 300, όχι ο infinium.  ;)

για τον απλό μιλάω...ακόμα και ο B-Stock κάνει 353!!!
http://www.thomann.de/gr/bugera_6262_212_b_stock_2.htm

120 w δεν είναι υπερβολικα για μεσα στο σπίτι?
Προτείνεις κεφαλή αντι για compo?
και μετά πρέπει να αναζητησουμε και καμπίνα...

έχει master volume και ακούγεται ικανοποιητικότατα σε χαμηλές εντάσεις...
και όχι, τον combο πρότεινα...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 22/01/13, 16:36 »
Για ενισχυτή δεν θα αναφερθώ,αλλά αν είσαι αρχάριος μην πάρεις με F.Rose και με το καιρό βελτιώνοντας τις ικανότητές σου θα δεις ότι δεν θα το πολυχρειάζεσαι(θα πάρει λιγο καιρό βέβαια....)
Αν δεν τη βρίσκεις εδώ χωρίς ,γιατί δεν την παίρνεις απέξω?Εκτός κι αν βρίσκεις εδώ αρκετά καλύτερη τιμή....
Στη θέση σου για κάτι πιο οικονομικό θα κοιταζα και την παρακάτω η οποία θα σε καλύψει πολύ καλά για αυτά που παίζεις (απλά τσεκαρε αν έχει το ίδιο μανίκι με αυτή που δοκίμασες)
http://www.thomann.de/gb/schecter_damien_elite_6_stbk.htm
Ετσι θα μπορέσεις να δώσεις και παραπάνω για ενισχυτή...
Τέλος να αναφέρω για μία ακόμα φορά για κάποιον προλαλήσαντα ότι οι Hellraiser ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ χοντρά μανίκια...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 22/01/13, 16:45 »
Για ενισχυτή δεν θα αναφερθώ,αλλά αν είσαι αρχάριος μην πάρεις με F.Rose και με το καιρό βελτιώνοντας τις ικανότητές σου θα δεις ότι δεν θα το πολυχρειάζεσαι(θα πάρει λιγο καιρό βέβαια....)
Αν δεν τη βρίσκεις εδώ χωρίς ,γιατί δεν την παίρνεις απέξω?Εκτός κι αν βρίσκεις εδώ αρκετά καλύτερη τιμή....
Στη θέση σου για κάτι πιο οικονομικό θα κοιταζα και την παρακάτω η οποία θα σε καλύψει πολύ καλά για αυτά που παίζεις (απλά τσεκαρε αν έχει το ίδιο μανίκι με αυτή που δοκίμασες)
http://www.thomann.de/gb/schecter_damien_elite_6_stbk.htm
Ετσι θα μπορέσεις να δώσεις και παραπάνω για ενισχυτή...
Τέλος να αναφέρω για μία ακόμα φορά για κάποιον προλαλήσαντα ότι οι Hellraiser ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ χοντρά μανίκια...
επειδη το εγραψες για μενα δες πιο προσεκτικα τι εγραψα:

ιδιαιτερα αν σου αρεσουν τα πιο χοντρα μανικια σε μεταλλοκιθαρα!!!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 22/01/13, 16:56 »
Δηλ. για να καταλάβω εννοείς ότι οι πιο πολλές μεταλλοκιθάρες έχουν πιο λέπτα μανίκια απ' τα 42mm της Ηellraiser?Kαι μην μου πεις για το προφιλ γιατι είναι εξίσου slim..

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 22/01/13, 16:57 »
Για ενισχυτή δεν θα αναφερθώ,αλλά αν είσαι αρχάριος μην πάρεις με F.Rose και με το καιρό βελτιώνοντας τις ικανότητές σου θα δεις ότι δεν θα το πολυχρειάζεσαι(θα πάρει λιγο καιρό βέβαια....)

Αρχάριος δεν είμαι... ;)   Παίζω αρκετά χρόνια...
Απλά δεν είχα κιθάρα με FL οπότε δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται...
Όπως και δεν είχα κάποιο αξιόλογο εξοπλισμό για αυτό το λόγο ρωτάω... ;D

Αν δεν τη βρίσκεις εδώ χωρίς ,γιατί δεν την παίρνεις απέξω?Εκτός κι αν βρίσκεις εδώ αρκετά καλύτερη τιμή....

Σε πολύ καλύτερη τιμη εδώ... ;) και μάλιστα από συγκεκριμένο μαγαζί αυτή την τιμή.
 
Στη θέση σου για κάτι πιο οικονομικό θα κοιταζα και την παρακάτω η οποία θα σε καλύψει πολύ καλά για αυτά που παίζεις (απλά τσεκαρε αν έχει το ίδιο μανίκι με αυτή που δοκίμασες)
http://www.thomann.de/gb/schecter_damien_elite_6_stbk.htm
Ετσι θα μπορέσεις να δώσεις και παραπάνω για ενισχυτή...

΄Πιστεύεις ότι πρέπει να δώσω παραπάνω για έναν σχετικά καλό ενισχυτή?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 22/01/13, 17:00 »
ναι για το προφιλ λεω,το οποιο δεν εχει σχεση με ibanez,jackson k esp που ειναι τα πιο γνωστα μεταλλοκιθαρα...δεν το συγκρινω με fender strat  ουτε με το 50s την gibson φυσικα!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 22/01/13, 17:04 »
Oι Hellraiser έχουν ανάλογα μανίκια με τις ESP ....kai σε προφίλ και σε πλάτος..

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 22/01/13, 17:10 »
Προς τον Sandmann.Δεν λέω να δώσεις υποχρεωτικά περισότερα για ενισχυτή(τα 500 είναι αρκετά ήδη για μένα)και οι επιλογές που σου πρότειναν πολύ καλές,αλλά αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό για λίγα παραπάνω ...γιατί όχι

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 22/01/13, 17:31 »
με το bugera 33XL δεν θα χρειαστεις τιποτα αλλο μπροστα απο τον ενισχυτη! απλα θα βγαζει οσο γκαζι θες!


Μεγειες! καλοπαιχτη!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 22/01/13, 17:33 »
Γνώμη μου κράτα το floyd, είναι ένα effe παραπάνω, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως μπορείς να φανταστείς. Εγώ έχω σε σχεδόν όλες μου τις κιθάρες, και το χρησιμοποιώ για tremolo και σπάνια ή ποτέ για dive bombs και λοιπά 80's κυρίως κόλπα. Αν αλλάξεις μια δυο φορές χορδές, πάει το έμαθες δεν είναι και καμιά μυστική τέχνη. Τώρα αν παίζεις μόνο ρυθμικά, άστο μην μπλέκεις. Ένα ποιοτικό floyd είναι για μένα must σε όλες τις superstrat Κιθάρες. Ακόμα και ας για κάποιο λόγο δεν συμβαδίσετε, το κλειδώνεις και τέρμα, ούτε μπρος ούτε πίσω. Για μένα floyd δαγκωτό!


Από εκεί και πέρα ενισχυτή, εγώ θα πρότεινα κάποια κεφαλή. Η λύση του Dark Terror είναι καταληκτική. Τον έχω και προτείνω ανεπιφύλαχτα! Τον δοκίμασα σε διαφορετικές καμπίνες και είναι παντού πολύ καλος! Από εκεί και πέρα με Bugera δεν έχω παίξει, δεν έχω άποψη αλλά ακούω τα καλύτερα. Επίσης θα σε ικανοποιήσει και ο Blackstar HT-5, ο οποίος είναι και αυτός ένας πολύ καλός ενισχυτής, με ωραία καλούδια. Πολλά έχουν ακουστεί, αλλά σε μία 1Χ12 ή 2Χ12 καμπίνα με Vintage 30s κελαηδάει! Τον έχω και σου λέω από εμπειρία!


Δες και στα μεταχειρισμένα, κατά καιρούς παίζουν πολύ καλά κομμάτια μεταχειρισμένα και μπορείς είτε να πάρεις κάτι σε καλύτερη τιμή από καινούργιο, ή κάποιο κομμάτι που φεύγει από το budget σου να το βρεις φθηνότερα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 22/01/13, 20:50 »
Δεν ξερω για τι πολυκατοικια μιλαμε , εμενα παντως με διωξανε απο τη δικη μου ;D [και ειναι και οικογενειακη] και με στειλανε στην εξορια του εξοχικου μου[ξανα ;D ]για τον ψωρο-line6 μου τον 15αρη.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 23/01/13, 11:28 »
Γνώμη μου κράτα το floyd, είναι ένα effe παραπάνω, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως μπορείς να φανταστείς. Εγώ έχω σε σχεδόν όλες μου τις κιθάρες, και το χρησιμοποιώ για tremolo και σπάνια ή ποτέ για dive bombs και λοιπά 80's κυρίως κόλπα. Αν αλλάξεις μια δυο φορές χορδές, πάει το έμαθες δεν είναι και καμιά μυστική τέχνη. Τώρα αν παίζεις μόνο ρυθμικά, άστο μην μπλέκεις. Ένα ποιοτικό floyd είναι για μένα must σε όλες τις superstrat Κιθάρες. Ακόμα και ας για κάποιο λόγο δεν συμβαδίσετε, το κλειδώνεις και τέρμα, ούτε μπρος ούτε πίσω. Για μένα floyd δαγκωτό!
Δεν παίζω μονο ρυθμικά...
ο.κ άντε πες με τις αλλαγές χορδών τα βγάζουμε πέρα...
Με τις αλλαγές κουρδισμάτων τι κάνουμε? Η αν θέλω να βάλω πιο χονδρές χορδες?
Αναγκαστικά κλείδωμα?

Από εκεί και πέρα ενισχυτή, εγώ θα πρότεινα κάποια κεφαλή. Η λύση του Dark Terror είναι καταληκτική. Τον έχω και προτείνω ανεπιφύλαχτα! Τον δοκίμασα σε διαφορετικές καμπίνες και είναι παντού πολύ καλος! Από εκεί και πέρα με Bugera δεν έχω παίξει, δεν έχω άποψη αλλά ακούω τα καλύτερα. Επίσης θα σε ικανοποιήσει και ο Blackstar HT-5, ο οποίος είναι και αυτός ένας πολύ καλός ενισχυτής, με ωραία καλούδια. Πολλά έχουν ακουστεί, αλλά σε μία 1Χ12 ή 2Χ12 καμπίνα με Vintage 30s κελαηδάει! Τον έχω και σου λέω από εμπειρία!
Επειδή δεν κατέχω και από καμπίνα... ;D  αν πάω σε κεφαλή θα πάω σε καμπίνα 1χ12           η 2 χ12?


« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/13, 12:17 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #19 στις: 23/01/13, 11:31 »
Δύο σύντομες κουβέντες κι από μένα:


ωραιότατη η Schecter αλλά εγώ θα απέφευγα το FR στη θέση σου
Πάρε κάτι με master volume και οπωσδήποτε 30+ Watt (και μην το φοβάσαι για το σπίτι, ας είναι και 100W)
Πάρε κεφαλή - καμπίνα για το είδος που θες


Για λεπτομερειες οι πιο ειδικοί στα μεταλικά θέματα  ;D
Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει ότι τα λαμπάτα...εαν δεν ''τσιτωθούν'' δεν αποδίδουν τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις...
Με μαστερ  τι ακριβως κάνεις?ελέγχεις την τελική ένταση?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #20 στις: 23/01/13, 13:22 »
Δύο σύντομες κουβέντες κι από μένα:


ωραιότατη η Schecter αλλά εγώ θα απέφευγα το FR στη θέση σου
Πάρε κάτι με master volume και οπωσδήποτε 30+ Watt (και μην το φοβάσαι για το σπίτι, ας είναι και 100W)
Πάρε κεφαλή - καμπίνα για το είδος που θες


Για λεπτομερειες οι πιο ειδικοί στα μεταλικά θέματα  ;D
Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει ότι τα λαμπάτα...εαν δεν ''τσιτωθούν'' δεν αποδίδουν τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις...
Με μαστερ  τι ακριβως κάνεις?ελέγχεις την τελική ένταση?





Το 'εαν δεν ''τσιτωθούν'' δεν αποδίδουν τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις' είναι γενίκευση που άλλοτε ισχύει άλλοτε όχι. Όλα τα πράγματα ακούγονται πιο καλά δυνατά και στους λαμπάτους είναι ίσως πιο έντονο το φαινόμενο αλλά με έναν ενισχυτή που έχει gain και master volume μπορείς να τσιτώσεις τον προενισχυτή για να πάρεις παραμόρφωση και να κρατήσεις χαμηλά την τελική ένταση με το master volume. Η παραμόρφωση μόνο από τις προενισχύτριες είναι διαφορετική από αυτή που βγαίνει όταν συνεισφέρουν και οι τελικές αλλά στο heavy metal ακούμε κυρίως παραμόρφωση από προενισχύτριες.


Σχετικά με την καμπίνα δε θα πήγαινα για πάνω από 1χ12 για το σπίτι. Θα σε βγάζει μια χαρά στην πρόβα και αν παίζει και κάποια πιο μεγάλη σε προβάδικο η live μπορείς να το δοκιμάσεις. Πρότεινα κεφαλή καμπίνα για να μπορέσεις να έχεις κλειστού τύπου καμπίνα (κλειστού τύπου combo δεν είναι και πολύ συνηθισμένο) που είναι πιο κατάλληλη για heavy ήχους. Κάποιοι επίσης προτιμάνε να κουβαλάνε δύο μετρίως βαριά πράγματα από ότι ένα και πολύ βαρύ. Επιπλέον με το κεφαλή-καμπίνα οι λάμπες του ενισχυτή ταλαιπωρούνται λιγότερο σε σχέση με το να ήταν μέσα στην καμπίνα όπως συμβαίνει στους combo.


Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #21 στις: 23/01/13, 13:34 »
Δύο σύντομες κουβέντες κι από μένα:

ωραιότατη η Schecter αλλά εγώ θα απέφευγα το FR στη θέση σου
Πάρε κάτι με master volume και οπωσδήποτε 30+ Watt (και μην το φοβάσαι για το σπίτι, ας είναι και 100W)
Πάρε κεφαλή - καμπίνα για το είδος που θες

Για λεπτομερειες οι πιο ειδικοί στα μεταλικά θέματα  ;D
Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει ότι τα λαμπάτα...εαν δεν ''τσιτωθούν'' δεν αποδίδουν τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις...
Με μαστερ  τι ακριβως κάνεις?ελέγχεις την τελική ένταση?

Το 'εαν δεν ''τσιτωθούν'' δεν αποδίδουν τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις' είναι γενίκευση που άλλοτε ισχύει άλλοτε όχι. Όλα τα πράγματα ακούγονται πιο καλά δυνατά και στους λαμπάτους είναι ίσως πιο έντονο το φαινόμενο αλλά με έναν ενισχυτή που έχει gain και master volume μπορείς να τσιτώσεις τον προενισχυτή για να πάρεις παραμόρφωση και να κρατήσεις χαμηλά την τελική ένταση με το master volume. Η παραμόρφωση μόνο από τις προενισχύτριες είναι διαφορετική από αυτή που βγαίνει όταν συνεισφέρουν και οι τελικές αλλά στο heavy metal ακούμε κυρίως παραμόρφωση από προενισχύτριες.


Σχετικά με την καμπίνα δε θα πήγαινα για πάνω από 1χ12 για το σπίτι. Θα σε βγάζει μια χαρά στην πρόβα και αν παίζει και κάποια πιο μεγάλη σε προβάδικο η live μπορείς να το δοκιμάσεις. Πρότεινα κεφαλή καμπίνα για να μπορέσεις να έχεις κλειστού τύπου καμπίνα (κλειστού τύπου combo δεν είναι και πολύ συνηθισμένο) που είναι πιο κατάλληλη για heavy ήχους. Κάποιοι επίσης προτιμάνε να κουβαλάνε δύο μετρίως βαριά πράγματα από ότι ένα και πολύ βαρύ. Επιπλέον με το κεφαλή-καμπίνα οι λάμπες του ενισχυτή ταλαιπωρούνται λιγότερο σε σχέση με το να ήταν μέσα στην καμπίνα όπως συμβαίνει στους combo.

Ήσουν κατατοπιστικότατος...
Σε ευχαριστώ πολύ ;)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #22 στις: 23/01/13, 16:59 »
Γνώμη μου κράτα το floyd, είναι ένα effe παραπάνω, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως μπορείς να φανταστείς. Εγώ έχω σε σχεδόν όλες μου τις κιθάρες, και το χρησιμοποιώ για tremolo και σπάνια ή ποτέ για dive bombs και λοιπά 80's κυρίως κόλπα. Αν αλλάξεις μια δυο φορές χορδές, πάει το έμαθες δεν είναι και καμιά μυστική τέχνη. Τώρα αν παίζεις μόνο ρυθμικά, άστο μην μπλέκεις. Ένα ποιοτικό floyd είναι για μένα must σε όλες τις superstrat Κιθάρες. Ακόμα και ας για κάποιο λόγο δεν συμβαδίσετε, το κλειδώνεις και τέρμα, ούτε μπρος ούτε πίσω. Για μένα floyd δαγκωτό!
Δεν παίζω μονο ρυθμικά...
ο.κ άντε πες με τις αλλαγές χορδών τα βγάζουμε πέρα...
Με τις αλλαγές κουρδισμάτων τι κάνουμε? Η αν θέλω να βάλω πιο χονδρές χορδες?
Αναγκαστικά κλείδωμα?

Από εκεί και πέρα ενισχυτή, εγώ θα πρότεινα κάποια κεφαλή. Η λύση του Dark Terror είναι καταληκτική. Τον έχω και προτείνω ανεπιφύλαχτα! Τον δοκίμασα σε διαφορετικές καμπίνες και είναι παντού πολύ καλος! Από εκεί και πέρα με Bugera δεν έχω παίξει, δεν έχω άποψη αλλά ακούω τα καλύτερα. Επίσης θα σε ικανοποιήσει και ο Blackstar HT-5, ο οποίος είναι και αυτός ένας πολύ καλός ενισχυτής, με ωραία καλούδια. Πολλά έχουν ακουστεί, αλλά σε μία 1Χ12 ή 2Χ12 καμπίνα με Vintage 30s κελαηδάει! Τον έχω και σου λέω από εμπειρία!
Επειδή δεν κατέχω και από καμπίνα... ;D  αν πάω σε κεφαλή θα πάω σε καμπίνα 1χ12           η 2 χ12?






Χμμμ κοίτα γνώμη μου, γιατί έχω αλλάξει και κουρδίσματα,  ότι όποιο όργανο και αν πάρεις, από E standar πχ να το κάνεις Drop C θα χρειαστεί setup οπωσδήποτε..  Ε τι να κάνεις ένα fix bridget και να μάθεις σιγά σιγά, τι να κάνεις ένα floyd rose. Από το μηδέν ξεκινάς και στα δύο. Τώρα για Drop D πχ, δεν ρύθμισα τίποτα σε κανένα από τα floyd μου, γιατί το χρησιμοποιούσα λίγο, και ξανακούρδιζα κανονικά μετά από λίγα κομμάτια ή jam. Α επίσης όλα τα μου τα floyd είναι original floyd rose. Αν θες να βάλεις πιο σκληρές χορδές, απλά ισορροπείς το tension των νέων χορδών με τις βίδες που κρατούν τα ελατήρια πίσω. Δεν είναι ούτε καμία επιστήμη, ούτε τπτ δύσκολο.


Για τον ενισχυτή, αν πάρεις κεφαλή μπορείς να πας σε ότι καμπίνα θες. Ο μόνος περιορισμός είναι στα πόσα Ohn είναι η έξοδος του ενισχυτή, και πόσα της καμπίνας σου. Αν και πλέον οι ενισχυτές (και ο Dark Terror και Blackstar μέσα σε αυτούς) έχουν όλες τις πιθανές αντιστάσεις, απλά πρέπει να διαλέξεις τη σωστή έξοδο - αυτή που αναγράφει το ηχείο σου, 4-8-16Ohm. Για μένα το καλύτερο είναι μία μέση λύση 2Χ12. Αλλά το θέμα συνήθως είναι τα ηχεία παρά ο αριθμός αυτών, όπως και η κατασκευή της καμπίνας. Θα δεις κάποιες 1Χ12 από κορυφαίες μάρκες όπως Mesa Boogie, Engl και άλλες να κάνουν τα διπλάσια χρήματα από όσο κάνουν φθηνές 4Χ12 καμπίνες! Για μένα μία καμπίνα 1Χ12 ή 2Χ12 closedback (δηλαδή κλειστή από πίσω) με Vintage30 είναι η καλύτερη επιλογή για ότι κεφαλή και να επιλέξεις. Εγώ θα αγόραζα μία επώνυμη 1Χ12, καλοκατασκευασμένη κτλ, από το να διαλέξω μία φθηνή και Low budget 2Χ12 (harley benton, fame κτλ). Αν το budget σου αντέχει μία εκ των Orange, Engl ή μεταχειρισμένη Mesa Boogie, χτύπα τες.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #23 στις: 24/01/13, 13:40 »
Μάλιστα... πολυ χρήσιμες πληροφορίες...Να σαι καλά......
Εμένα τα κουρδίσματα που με ενδιαφέρουν είναι Ε και ένα τόνο κάτω...τίποτα άλλο προς το παρον, αλλά δεν θα είναι για λίγο και μετά να το επαναφέρω ...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/13, 22:53 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική Κιθάρα -Ψάχνω Ενισχυτη
« Απάντηση #24 στις: 24/01/13, 13:57 »
Λοιπόν από ότι βλέπω...οι προτάσεις είναι ανάμεσα σε 2 εταιρείες...
 
Bugera και orange.
 
Από αυτά που έχω καταλάβει με την βοήθειά σας βέβαια... ;)
 
Οι πρώτοι με μαστερ και αρκετά περισσότερα Watt.
Οι δεύτεροι χωρις μαστερ μιας και είναι λίγα Watt.
 
Εδώ μπαίνει κ το δίλημμα....
Σε ποιά από τις 2 κατηγορίες΄...
 
Όσο αφορά την κιθάρα το σκεφτομαι ακόμα για το FL...
Τελικά όπως καταλάβατε θα πάω στην λύση κεφαλή - καμπίνα...
 
Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθειά σας... ;)
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 09:08
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
9 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
18 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 12:02
από themos
7 Απαντήσεις
7658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
19 Απαντήσεις
6615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 10:36
από jimaras97
2 Απαντήσεις
2303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 19:15
από truepiece
7 Απαντήσεις
3414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 19:48
από kbasilis
9 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/13, 19:37
από hlias395
2 Απαντήσεις
3776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 00:57
από Απόλλων