Αποστολέας Θέμα: Θεωρια παραδοσιακης μουσικης??  (Αναγνώστηκε 7354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος navouhodonoseur

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Παιδια γεια χαρα! Υπαρχει καποιο βιβλιο θεωριας που να πραγματευεται την παραδοσιακη μουσικη? Εννοω κρητικα, θρακιωτικα, ηπειρωτικα, τουρκο-αραβο-ελληνο-ανατολιτικα, σμυρναιικα κτλ.(για τα τελευταια φανταζομαι μιλαμε για θεωρια βυζαντινης μουσικης). Εγω γνωριζω κλασσικη θεωρια κ ετσι φανταζομαι πως δεν θα μπορεσω να κατανοησω βυζαντινη θεωρια χωρις δασκαλο. Οποτε ψαχνω αρχικα τουλαχιστον, καποιο βιβλιο που θα με εισαγει στη λογικη της παραδοσιακης μουσικης χρησιμοποιωντας ορους κλασσικης θεωριας. Ελπιζω αυτο να μην ειναι επιστημονικη φαντασια...

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Θεωρια παραδοσιακης μουσικης??
« Απάντηση #1 στις: 23/07/08, 14:04 »
καθολου επιστημονικη φαντασια...γνωριζω καποια αλλα δε ξερω να ειναι σε εκδωσεις....βασικα αν πας σε καποιο μουσικο σχολειο η καποιο καθηγητη μουσικου σχολειου μπορει ανετα να σου βρει βιβλιο βυζαντινης μουσικης δηλαδη μεθοδους εκμαθησης αυτης.απο εκει και περα σιγουρα υπαρχουν βιβλια με παρτιτουρες βυζαντινης αφου εμας φωτοτυπιες απο βιβλια μας διναν τοτε.....ψαξε ψαξε!!
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Θεωρια παραδοσιακης μουσικης??
« Απάντηση #2 στις: 15/08/08, 01:45 »
Επειδή τυχαίνει να έχω έναν φίλο που κάνει βυζαντινή μουσική μου έχει πει πως το καλύτερο για να κάνεις μαθήματα είναι με ψάλτη

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Θεωρια παραδοσιακης μουσικης??
« Απάντηση #3 στις: 26/10/08, 17:53 »
Όταν λες να διαπραγματεύεται την παραδοσιακή μουσική τι εννοείς;Γιατί, εάν εννοείς δρόμους, και γενικότερη φιλοσοφία, ντάξει υπάρχουν πολλά. και ως επί το πλείστον στη βυζαντινή βιβλιογραφία. Αλλά, εάν θες την άποψη μου, καμία σημειωγραφία δεν μπορεί να αναπραστήσει ακριβώς το παίξιμο, οποιοδήποτε παραδοσιακού οργάνου. Άιντε να εξαιρέσουμε τα έγχορδα...Από κει και πέρα, και σε σχέση με τους δρόμους, εάν ενδιαφέρεσαι για Δυτική Θράκη και Ρωμυλία, κατέχω αρκετά πράματα. Και για Παρολύμπια επίσης.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος liveholic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Θεωρια παραδοσιακης μουσικης??
« Απάντηση #4 στις: 18/01/09, 11:31 »
Παιδια γεια χαρα! Υπαρχει καποιο βιβλιο θεωριας που να πραγματευεται την παραδοσιακη μουσικη? Εννοω κρητικα, θρακιωτικα, ηπειρωτικα, τουρκο-αραβο-ελληνο-ανατολιτικα, σμυρναιικα κτλ.(για τα τελευταια φανταζομαι μιλαμε για θεωρια βυζαντινης μουσικης). Εγω γνωριζω κλασσικη θεωρια κ ετσι φανταζομαι πως δεν θα μπορεσω να κατανοησω βυζαντινη θεωρια χωρις δασκαλο. Οποτε ψαχνω αρχικα τουλαχιστον, καποιο βιβλιο που θα με εισαγει στη λογικη της παραδοσιακης μουσικης χρησιμοποιωντας ορους κλασσικης θεωριας. Ελπιζω αυτο να μην ειναι επιστημονικη φαντασια...


Αξίζει τον κόπο να δεις για το βιβλίο  "ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ'', Μάριος Δ.Μαυροειδής  , εκδόσεις FAGOTTO .Ασχολείται με Βυζαντινο ήχο,Αραβικό μακαμ,Τούρκικο μακάμ .Είναι δύσκολο ανάγνωσμα, όμως δεν προυποθέτει να γνωρίζεις βυζαντινή γραφή ,όπως τα περισσότερα βιβλία παραδοσιακής μουσικής και είναι συγκεντρωμένοι οι δρομοι με πολλούς  διαφορετικούς τρόπους. Καλό ψάξιμο! :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/05, 03:39
από Faidwnas
45 Απαντήσεις
47026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/12, 22:18
από FORZA!Yekaterinburg
11 Απαντήσεις
5858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
31 Απαντήσεις
12858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
1 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/12, 11:28
από Arxiereas
0 Απαντήσεις
9382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 01:43
από ΚΕΠΕΜ
4 Απαντήσεις
7327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:42
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
7409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 01:53
από doudo94
0 Απαντήσεις
8344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/16, 16:15
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
6453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/17, 23:44
από ΚΕΠΕΜ