Αποστολέας Θέμα: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!  (Αναγνώστηκε 8366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #25 στις: 27/07/10, 10:21 »
Η παραπάνω προταση μου ειναι με την προύποθεση οτι θα συνδεσεις την πεταλιερα σου στην εισοδο του ενισχυτη ωστε να παιρνεις τις παραμορφωσεις και τα εφε απο το Pod και τον ενισχυτη να τον δουλευεις στο καθαρο του καναλι. Βεβαια μπορει να σου αρεσει τελικα το high gain καναλι του ενισχυτη για τους overdrive ηχους σου και να εχεις την πεταλιερα μονο για τα εφε (με απενεργοποιημενα τα cab sim και τις εξομοιωσεις ενισχυτων - εαν γινεται στο pod, δεν το εχω δουλεψει για να το γνωριζω αυτο).


Και reviews για το Kustom:

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/kustom/double_barrel/index.html
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Kustom/Double+Barrel/10/1
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/10, 10:25 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #26 στις: 27/07/10, 14:21 »
χμμμ, η αλήθεια είναι οτι έχει πολύ ενδιαφέρον ο Bandit της Peavey, και τον είχε προτίνει και κάποιος άλλος ως εναλλακτική για έναν modelling (αν δεν έπαιρνα τελικά modelling, που δεν έχει νόημα να πάρω πλέον ...)

οπότε έχω αρχίσει να τον σκέφτομαι πολύ σοβαρά :D
αυτό που δεν είμαι σίγουρος και θέλω λίγη ακόμα συμβουλή, είναι, αν αξίζει να πάρω λαμπάτο όπως είπε ο φίλος Μιτσάκος, αντί για τον Bandit που έχω βάλει στο μάτι (και μάλλον αύριο μεθαύριο θα τον δοκιμάσω)

να'στε καλά :)
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #27 στις: 27/07/10, 17:57 »
Για μενα οχι. Αν θελεις λαμπα ετσι για να λες οτι εχεις λαμπα, παρε και βαλε το pod συνηθως σα πεταλι...η αν το βαλεις σα προενισχυση (οχι απο μπροστα αλλα πισω στον ενισχυτη εκει που λεει "return" αν εχει ο ενισχυτης τετοιο πραγμα) τοτε και παλι τι να το κανεις το λαμπατο σταδιο. Μη νομιζεις οτι θα εχει βελτιωση, επειδη ειναι λαμπα...

Προσωπικη μου παντα γνωμη ειναι οτι μηχανακια τυπου pod επωφελουνται απο ουδετερα ενισχυτακια-τα τρανζιστορ ειναι συνηθως και πιο ουδετερα και πιο δυνατα (-περισσοτερα καθαρα watt στα ιδια λεφτα και οχι δεν ειναι 1 λαμπατο watt 4 τρανζιστορατα...μην ανοιξουμε αυτη την κουβεντα). Αν λοιπον στηνεις το συστημα γυρω απο το pod τοτε...? Δοκιμασε το με τον bandit π.χ.

Δευτερον, ενισχυτες τυπου λαμπας να τους παρεις εφοσον δινουν εναν συγκεκριμενο ηχο που σαρεσει. Αναρωτησου ομως αν αυτος ο ηχος ειναι προσβασιμος στο σπιτι η και στο live. Για να μιλησω ευθεως οι μικροι ενισχυτες λυχνιας γυρω στα 5 watt ειναι αχρηστοι στο live (για καθαρο ηχο σιγουρα) και οταν τους καταφερεις να παραμορφωσουν σωστα σπιτι (γιατι συνηθως θελουν τσιτωμα και αυτοι) ειναι ηδη πολυ κοντα η αστυνομια.

Τριτον αναθεμα αν βρηκα καλο μεταλ αποτελεσμα με πεταλακι σε λαμπατο η τρανζιστορατο ενισχυτη, για το σπιτι οπου οι συμβιβασμοι ειναι αναποφευκτοι καλα ειναι, για το studio δε βαριεσαι αλλα ακομη δεν βρηκα πεταλακι ουτε καν βρηκα δειγμα απο πεταλακι που να ανταγωνιζεται "ενα καλο high gain ενισχυτη στη φουρια του επανω" ειτε τρανζιστορ ειτε λαμπα.


Τα watt του peavey η του fender ειναι δελεαστικα απο αποψη βαρους-τιμης-χαρακτηρα και δεδομενου οτι θα τα χρησιμοποιησεις με το pod.


Παντως πραγματικα πιστευω οτι αν δωσεις ευκαιρια στον peavey (δοκιμασε τον αρκετη ωρα η πες να στον κανει demo καποιος που ξερει τον ενισχυτη) δε θα ξανακοιταξεις το pod. Ισως για εφε!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #28 στις: 27/07/10, 19:02 »
Εφόσον τα παιδιά έχουν εμπειρία στο θέμα, τότε μάλλον ένας ουδέτερος τρανζίστορ είναι ότι χρειάζεσαι. Αν κι εγώ θα έπαιρνα τον Bandit, όχι για να είναι ουδέτερος, αλλά για το gain του. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξαναπάρω gain από Line6. Ever.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #29 στις: 27/07/10, 22:28 »
Προσωπικη μου παντα γνωμη ειναι οτι μηχανακια τυπου pod επωφελουνται απο ουδετερα ενισχυτακια-τα τρανζιστορ ειναι συνηθως και πιο ουδετερα και πιο δυνατα (-περισσοτερα καθαρα watt στα ιδια λεφτα και οχι δεν ειναι 1 λαμπατο watt 4 τρανζιστορατα...μην ανοιξουμε αυτη την κουβεντα). Αν λοιπον στηνεις το συστημα γυρω απο το pod τοτε...? Δοκιμασε το με τον bandit π.χ.

Πολύ σωστό. Για αυτό το λόγο θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις κάτι όπως ο Crate FW15R ή, αν θέλεις να διαθέσεις κάτι παραπάνω, ο Fender FM65R. Ένα ωραίο καθαρό κανάλι και ένα 12άρι ηχείο θα αναδείξουν καλύτερα το χαρακτήρα των προσομοιώσεων της καινούργιας σου πεταλιέρας από ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής, ο οποίος μπορεί να είναι καλύτερος μόνος του, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα ταιριάξει με μια ψηφιακή πεταλιέρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #30 στις: 29/07/10, 11:36 »
Πραγματικα ειναι λιγο λαχειο οντως. Με καποιους ειχα πολυ κακα αποτελεσματα. Με αλλους καλα, αλλα μη σου τυχει να αλλαξεις ενισχυτη ολες οι ρυθμισεις θελουν απο την αρχη. Με τρανζιστορ παντα επαιρνα πανω κατω κοντινα αποτελεσματα, με το power engine τα καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #31 στις: 30/07/10, 03:00 »
το σκέφτηκα αρκετά και πήγα και τσέκαρα τον FM65R και δηλώνω απλά εντυπωσιασμένος!!! απίστευτος ... καμία σχέση με την δικιά μου τη μακακία τον 15άρη ... είχα την αίσθηση οτι η Fender βγάζει μαλ***ες (απο άποψη ενισχυτή αν θες λίγο distrortion ...)
πόσο λάθος ήμουν ...
έβαλα το πεταλάκι μου και ήταν λες και άκουγα άλλη κιθάρα ... χίλια ευχαριστώ παδιά! δεν είναι και υπερβολικά ακριβώς οπότε λέω να τον τσιμπήσω :D
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #32 στις: 31/07/10, 10:07 »
Καλοπαικτοτατος! Και προβα και live σε μικρο μαγαζι αμα λαχει δε νομιζω να σε δυσκολεψει. Εχεις και το pod για ευελιξια και εβγαλες ενα μινι συστημα για λιγα λεφτα. Νομιζω πουλιοταν ενας στις αγγελιες φτηνα.

Αποσυνδεδεμένος BPLive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • One in a Million ...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #33 στις: 31/07/10, 15:15 »
yia sas   :)

I am reading on Google Translate.  I live in Athens and looking for a Greek forum with local musicians.  sorry if English is not allowed.  >:D ???

I have played many of the amps listed in this thread and thought I'd give an opinion. 

For anything lower solid state from Peavey or Crate, I would stay away.  And would say go for the Valvetronix VOX AD30VT if you can't afford a valve amp.  I wouldn't spend too much money on a solid state amp as they don't hold their value (usually) and once you get better I'm sure you would want to get Valve/tube amp.

VOX AD30VT is decent for what it is and I feel is better than Peavey SS or Crate lower models.  Maybe you can save for a used Peavey Classic 30 or even 20. As you are still young..... you benefit more by listening from a tube amp more.   but if for bedroom practice etc...  VT30 is fine and not pricey.   I actually have one for sale if you want to offer something fair for it.  I'm in Neos Kosmos. ITs not the the reason I came to this thread though lol.   Anyway I don't need it as I have a Laney A1 coming from DV247 for the acoustic and I already have a Peavey 20 for my dirty playing.

Cheers Sean 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/10, 16:43 από BPLive »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #34 στις: 31/07/10, 18:08 »
Mods, πιθανος spammer απατεωνας εχει παρατηρηθει και στο αλλο φορουμ (n o i z) και στο Poulato.gr κτλ...Ωρα για σουτ...

Αποσυνδεδεμένος BPLive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • One in a Million ...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #35 στις: 31/07/10, 20:29 »
Mods, πιθανος spammer απατεωνας εχει παρατηρηθει και στο αλλο φορουμ (n o i z) και στο Poulato.gr κτλ...Ωρα για σουτ...

who are you talking about?

που είναι αυτά που λες   :P ???

I was just saying I have an extra amp and explained why I won't use it. I'll probably list it at the classified section if I decide not to keep it.  I may want it to keep it though to play in series. (2 amps at same time)

I'm just here to make friends ....   I have 0 guitar friends in Greece. :p

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/04, 19:56
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
13925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
6 Απαντήσεις
7317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:12
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
24187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 22:41
από Giorgos K.
1 Απαντήσεις
1511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:16
από gkou
1 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 17:03
από Jezus
11 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 11:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 21:23
από juancho
2 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 00:10
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
3222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/22, 14:46
από dimgall