Αποστολέας Θέμα: Πότε θα φτάσουμε εδώ-Γ.Αγγελακας & Νικος Βελιωτης  (Αναγνώστηκε 8131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Μετά τις «σκοτεινές» «Ανάσες των Λύκων» που απέσπασαν τις καλύτερες κριτικές, ο Γιάννης Αγγελάκας και ο Νίκος Βελιώτης συνεργάζονται και πάλι, με άλλη διάθεση. Το «Πότε θα φτάσουμε εδώ;» δεν είναι μόνο πιο εξωστρεφές, είναι μια παραγωγή με εξαιρετικό ενδιαφέρον...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Δεν το έχω ακούσει ακόμα. Σε τι ύφος κυμαίνεται;
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Μετά το "από δω και πάνω" που θεωρώ από τις πιο φωτεινές οάσεις της ελληνικής δισκογραφίας τα τελευταία χρόνια, είμαι πολύ περίεργος ν'ακούσω τι σκαρώνει πάλι ο Αγγελάκας.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προς το παρόν το μόνο που βρήκα είναι ένα videoclip.

http://rapidshare.com/files/74438465/G.Aggelakas_-_Pote_Tha_Ftasoume_Edo_VDvR268_.rar
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Κούλης

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Sigmatropic 4EVER
    • Προφίλ
Το σιντί
« Απάντηση #4 στις: 06/12/07, 12:16 »
http://g**ato.info/details.php?id=b7e22bfa68448d07970b00eabbfaa61c94d9452e

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ




1.Γκρράουνγκ
2.Πότε θα φτάσουμε εδώ
3.Μέσα στα άγρια δάση
4.Μέσα στη θάλασσα
5.Έβλεπα τη φωτιά που ερχόταν καταπάνω μου
6.Όπως ξυπνούν οι εραστές
7.Η σιωπή είναι θηρίο
8.Ωκεανός
9.Θέλω να είμαι η μουσική
10.Το ξέρουν τα ποτάμια
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Ένα θα πω: ο δίσκος ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος energos_politis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παιδιά πήρα προχτές το cd του Γιάννη Αγγελάκα και του Νίκου Βελιώτη, παρα πολύ καλός δίσκος, μου άρεσε καλύτερο και απο το δίσκο με τους Επισκέπτες είναι εντελώς προχωρημένο το στυλ το μουσικό σε μια Μουσική Ελληνική σκηνή εντελώς συντηρητική και τετριμμένη, ευτυχώς που υπάρχουν άτομα όπως ο Αγγελάκας και ο Κ.Βήτα και ακούμε λίγο διαφορετική μουσική.

Βαρέθηκα τους ίδιους, τους ίδιους κλαψιάρικους στίχους
Έλεος

Κόμματια όπως Μέσα στην Θάλλασσα πρέπει να γίνουν οι ύμνοι της Αναμόρφωσης της Ελληνικής Μουσικής

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραιος δισκος και ευτυχως πιο...αισιοδοξος απο τον πολυ βαρυ προηγουμενο τους ¨οι ανασες τον λυκων" :D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Παιδιά δεν έχω ακούσει ολοκληρο τον δίσκο για να εκφράσω άποψη, αλλά το ''πότε θα φτάσουμε εδω'' δυστυχώς δεν μου άρεσε καθόλου... :-\ Ωραίο τα πειράγματα με το τσέλο δε λέω αλλά μου φάνηκε πολύ μονότονο.. :-\Λατρεύω τον Γιάννη και τις μέχρι τώρα δουλειές του, και ελπίζω να μην είναι όλος ο δίσκος έτσι...
Δεν ξέρω, απλά μου φάνηκε ο ρυθμός και οι στίχοι (ειδικότερα!) εντελώς βαρετοί και μονότονοι....Ας ελπίσω ότι κάνω λάθος και όταν ακούσω όλο το δίσκο να είναι και αυτός υπέροχος όπως όλοι οι προηγούμενοι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος energos_politis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παιδιά δεν έχω ακούσει ολοκληρο τον δίσκο για να εκφράσω άποψη, αλλά το ''πότε θα φτάσουμε εδω'' δυστυχώς δεν μου άρεσε καθόλου...  Ωραίο τα πειράγματα με το τσέλο δε λέω αλλά μου φάνηκε πολύ μονότονο..

Μίκα ξανάκουσε το δίσκο, είναι αρκετά καλός, θεωρώ ότι θα σου αρέσει πολύ, βέβαια η πρώτη ακρόαση δεν μετράει και τόσο, διότι ο πειραματισμός που κάνει ο Αγγελάκας με τον Βελιώτη είναι για όσους έχουν ανοιχτά αυτιά και όχι για όσους ακούνε μονότονη μουσική.

Περιμένω την Γνώμη σου:)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Παιδιά δεν έχω ακούσει ολοκληρο τον δίσκο για να εκφράσω άποψη, αλλά το ''πότε θα φτάσουμε εδω'' δυστυχώς δεν μου άρεσε καθόλου...  Ωραίο τα πειράγματα με το τσέλο δε λέω αλλά μου φάνηκε πολύ μονότονο..

Μίκα ξανάκουσε το δίσκο, είναι αρκετά καλός, θεωρώ ότι θα σου αρέσει πολύ, βέβαια η πρώτη ακρόαση δεν μετράει και τόσο, διότι ο πειραματισμός που κάνει ο Αγγελάκας με τον Βελιώτη είναι για όσους έχουν ανοιχτά αυτιά και όχι για όσους ακούνε μονότονη μουσική.

Περιμένω την Γνώμη σου:)

Ενεργέ πολίτη, πίστεψε με λατρεύω τον Αγγελάκα και ό,τι εχει κάνει μέχρι τώρα...!Είπα ότι έχω ακούσει μόνο το ''πότε θα φτασουμε εδω'' από το νέο του δίσκο, και ότι με την πρώτη δεν με ξετρέλανε επειδή πέρα από το τσέλο είναι εκνευριστικό που λέει συνέχεια τον ίδιο στίχο... Ελπίζω να κάνω λάθος και όταν ακούσω όλο τον δίσκο να μου αρέσει, όπως και όλοι σχεδόν οι δίσκοι του Γιάννη που είναι και κοντοχωριανός μου ... ;)
Δεν είμαι ούτε δογματική στην άποψη αυτή, ούτε ισχυρίζομαι ότι πλήρη άποψη του δίσκου επειδή δεν τον έχω ακούσει καν...
Μόλις τον ακούσω ολόκληρο και εκφέρω κάποια ολοκληρομένη άποψη σαφώς και θα την γράψω, καθώς και ελπίζω να έχει αλλάξει... :)


Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Γενικά με τον Βελιώτη μέχρι τώρα αν μπορείς να μιλήσεις για "αδύναμο σημείο" γενικά των κομματιών ήταν η μερική εμμονή με την επανάληψη, που μέχρι τώρα τουλάχιστον εξυπηρετούσε σαφέστατα σκοπούς (το οτι δηλαδή το κομμάτι χτιζόταν με την επανάληψη, ή για να τονιστούν οι επιρροές απο την ηλεκτρονική μουσική και για την απόκτηση "διαφορετικής" δομής των κομματιών).

Το "Ανάσες..." περιείχε πολλούς ακροβατισμούς σε τέτοιο μοτίβο, που όμως η δύναμη των κομματιών του αναιρούσε την μονοτονία που υπήρχε με όλες τις λούπες, samples και επανάληψη στίχων.

Το "Πότε θα φτάσουμε εδώ?" δεν προσπαθεί να κάνει κάτι πολύ διαφορετικό απο αυτό που ήδη υπάρχει. Ο γνωστός τρόπος "χτισίματος" και μελωδίες του "Ανάσες..." υπάρχει ήδη, όμως σε μια πιο ρομαντική διάθεση, όχι φυσικά τόσο φωτεινή όσο οι Επισκέπτες... Ένας σχετικά καλός παραλληλισμός για να καταλάβετε τι εννοώ νομίζω είναι η μουσική διαφορά που έχει το "Ό,τι Απόμεινε απο Την Ευτυχία" των Διάφανων Κρίνων με τα προηγούμενά τους απο αυτό albums. Ταυτόχρονα οι στίχοι του Αγγελάκα παρ' όλο που συνεχίζονται με την γνωστή του διάθεση και χρήση λέξεων, τους θεωρώ μάλλον υποδεέστερους απο τον προηγούμενο, και γενικά απο τις περισσότερες δουλειές του. Ακολουθούν θα έλεγα έναν δρόμο πιο μινιμαλιστικό (χαρακτηριστικό παράδειγμα το ομότιτλο κομμάτι).

Είναι πολύ ωραίος δίσκος, και φυσικά ένα πολύ ωραίο δώρο για όσους ζητούσαν και άλλο απο την ήδη εκπληκτική σύμπραξη που υπήρξε. Παρ' όλα αυτά υπάρχει ένα πρόβλημα... Ο δίσκος δεν έχει την δύναμη, την φόρα και κυρίως την ενότητα του προηγούμενου! Ενώ δεν με ενοχλεί το γύρισμα σε κάτι πιο άσπρο (λατρεύω εξίσου τον μουσικό ρομαντισμό με το έρεβος), θεωρώ οτι σε 2, ίσως και 3 κομμάτια ο δίσκος χάνει, κάτι που όχι απλά δεν συνέβαινε με τον προηγούμενο, αλλά σε χτυπούσε, σε shockαρε, σε έπνιγε με την δύναμή του και την σκοτεινάδα του, και δεν νομίζω να συγκρίνεται το αίσθημα της απελευθέρωσης του "Ανάσες των Λύκων" με το "Πότε θα φτάσουμε εδώ". Τέλος, αν και αυτό ενοχλεί λιγότερο (γιατί ήδη έχει σπάσει το όριο και έχει πάει αλλού ο προηγούμενος), δεν έχει να πεί πειραματιστικά κάτι καινούριο, ίσως μόνο στο καταπληκτικό "Μέσα στα Άγρια Δάση" και στο σχιζοφρενικό "Το ξέρουν Τα Ποτάμια" που αποτελεί το αποκορύφωμα οποιουδήποτε noise στοιχείου δοκίμασαν μέχρι τώρα... Με δύο λόγια πιστεύω πως ήθελε λίγο δουλειά ακόμα, για να ολοκληρωθούν και να "δυναμώσουν" καλύτερα τα τραγούδια...

Σε καμία περίπτωση δεν λέω να μην τον ακούσετε! Έχει φοβερά σημεία, αλλά μην περιμένετε να βιώσετε όσοι βιώσατε ακούγοντας το προηγούμενο τις ίδιες τις ανάσες των λύκων να πνέουν στον σβέρκο σας... Εγώ πάντως και πάλι "φεύγω" εξίσου επιτυχημένα με αυτόν τον δίσκο, απλά δεν πάω τόσο μακριά  :D

Προσωπικά Highlights:

*Γκρράουνγκ (λατρέυω το φάλτσο τσέλο που σκάει στο 3ο λεπτό)
*Μέσα στα άγρια δάση (εντελώς ατμόσφαιρα ινδιάνικου τοπίου/ζωής κτλ)
*Ωκεανός (φοβερή ροή και αίσθημα έντασης, θυμίζει πιο πολύ το "Ανάσες")
*Η Σιωπή είναι Θηρίο (καταπληκτικό το "γκέλ" των δοξαριών, μου θύμισε Aphex Twin με το Buccephalus Bouncing Ball!)
*To Ξέρουν Τα Ποτάμια (το απόλυτο noise αποκορύφωμα, μάλλον το πιο ακραίο πράγμα που έχουν κάνει, φανταστείτε το τέλος του "Παλιάτσοι" με beat κατεδαφιστικό απο το sampler)

Μένει μόνο να τους ξαναδώ σήμερα live με τα καινούρια κομμάτια, για να εκφέρω μια οριστική άποψη (πάντα ακούγονται εντελώς διαφορετικά τα κομμάτια live, και η τελευταία φορά πέρισι ήταν συγκλονιστική)...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 14:01 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/04, 15:31
από evalia
4 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/06, 16:57
από Unknown Artist
42 Απαντήσεις
16878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 20:16
από Krusty
1 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 10:42
από kain
61 Απαντήσεις
25994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 01:49
από ship_me_out!!!
0 Απαντήσεις
1454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/06, 12:35
από kain
0 Απαντήσεις
2159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
1 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
25 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 23:58
από FAIRY-The return!
0 Απαντήσεις
5022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης